Pan učitel a jiné povídky

Pan učitel a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422288/bmid_pan-ucitel-a-jine-povidky-Uua-422288.jpg 4 18 2

Jubilejní ilustrované vydání nejkrásnějších knih Boženy Němcové. Obsah: Pan učitel, Chyže pod horami, Sestry, Obrázek vesnický, Domácí nemoc, Pomněnka šlechetné duše - Rozárka, Dlouhá noc, Kávová společnost, Divá Bára.

Pebra
13.01.2023 5 z 5

Nejspíš si ty staré časy idealizuju, ale o to raději čtu klasiku, kde děti na hrobu pana učitele pláčou zcela upřímně. Protože byl moudrý a měl je rád. Ve Chvalíně se narodil v roce 1858 budoucí knihkupec František Topič. A něco mi říká, že byl jedním z těch dítek, v kterém zmiňovaný pan učitel vzbudil lásku ke knihám!

Cusco
03.05.2015

Dr. Q. M. Vyskočil: Božena Němcová. Literarní medailon.
II. Poznámky k literárnímu odkazu Boženy Němcové (1926):

"... V portrétních obrázcích "Baruška", "Rozárka" a "Karla" mistrně vykreslila tři dívčí typy.
Povídka "ROZÁRKA", otištěná r. 1855 v Poutníku (časopis) z Prahy, vypravuje o ubohé souchotinářce, živořící se slepým hochem, mrzáckou sestrou a schromlou matkou a přece konající horlivě svoji lidskou povinnost. .. "

".. , nebo málo známý, ale vtipný "VÝKLAD HISTORIE", (povídka) .."
" .. a ve vídeňské, silně národnostně zabarvené črtě (povídce) "DOMÁCÍ NEMOC". .."

české povídky

Božena Němcová
česká, 1820 - 1862
1958  72%V zámku a v podzámčí
1942  77%Divá Bára
2021  72%Babička
2002  79%Povídky
1988  94%Velká kniha pohádek

Kniha Pan učitel a jiné povídky je v