Pan Selfridge

Pan Selfridge https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309849/bmid_pan-selfridge-fFK-309849.jpg 4 19 10

Kniha, která se stala inspirací úspěšného televizního seriálu Pan Selfridge. Život zakladatele známého obchodního domu Selfridges, který revolučním způsobem ovlivnil i naše nakupování, byl plný přepychu, krásných žen a hazardu. Harry Gordon Selfridge byl však také vizionář, který se podílel na zrodu moderní reklamy a koncepce dnešních obchodních domů. Rozpoznal potenciál konfekce a prosadil prodej dámské kosmetiky. Nezajímal se ale jen o módu a obchod, dokázal vždy vyhmátnout a podpořit všechno nové a progresivní, co doba přinášela. Především ale dovedl odhadnout, po čem ženy touží, a nabídnout jim to. Nechejte se svést!... celý text

Literatura světová , Literatura faktu , Biografie a memoáry

Vydáno: , Motto

Shopping, Seduction & Mr. Selfridge , 2007

kaja77
05.07.2022 4 z 5

... já si ani nevšimla, že jsem si pořídila literaturu faktu.. pořád jsem měla pocit, že čtu předmluvu a čekala,kdy začne příběh:) každopádně bylo to velmi zajímavé čtení, doporučuji pomáhat si Googlem a najít si ty herečky a tanečnice, které byly tehdy in :) podle popisu bohyně, na dobovém snímku to byla prostě taková teta :) jako názvů míst, jmen a příjmení různých lidí apod. bylo místy v knize tolik, že to vyslilovalo... každopádně selfridge byl vážně inovátor, podporoval vše nové a moderní...velmi objevné čtení (člověk se seznámil s novými pojmy jako šaty od Wortha, Poireta, Gibson girl look apod.)

marrie5227
06.06.2022 4 z 5

Před lety jsem narazila na stejnojmenný seriál a tak jsem po nějaké době zakoupila i knižní předlohu. Musím říct, že příběh Harryho Selfridge je krásný, smutný a divoký. Sledujeme hrbolatý vzestup amerického obchodníka, kterého čekal strmý pád. Na druhou stranu je velmi obdivuhodné, jak se vzhledem k věku dokázal stále zapojovat do obchodní činnosti a i přes své, finanční i osobní potíže, si držel image gentlemana a neustále usměvavého a vyrovnaného muže.
Seriál si vždy ráda pustím a mám radost, že jsem sáhla i po jeho předloze. Jednu hvězdičku ubírám, protože na můj vkus byly kapitoly příliš dlouhé, ale sama publikace je zajímavá, naučná a doplněná o skvělé fotografie.
Harry Gordon Selfridge přinesl do světa obchodu velmi výjimečný styl.

aralka
13.11.2019 3 z 5

Kniha je každopádně hodně zajímavá, velmi podnikavý, pracovitý a schopný člověk to byl ten Selfridge!! Nejde o klasickou beletrii, jde spíše o literaturu faktu, dozvíte se spoustu, ale opravdu velkou spoustu informací o založení prvního opravdového obchodního domu v Londýně začátkem 20.století, o významných lidech té doby, o tom které zboží táhlo, o začátcích megalomanských reklamních kampaní, o významu precizního uměleckého dekorování výloh, psychologii maloobchodu, hospodářské krizi ve 30.letech dvacátého století atd. atd. Nicméně těch informací a jmen bylo v knize na můj vkus až moc, působilo to na mě velmi zahlcujícím dojmem, byla jsem doslova zavalená a ubitá informacemi a plynulé čtení bylo únavné, musela jsem prokládat jinými knihami, ... faktografická hodnota knihy vysoká, jsou zde v příloze i dobové fotografie... Ke konci mi bylo pana Selfridge až líto, ale jak se říká, každý svého štěstí strůjce, on rád pokoušel štěstí a jeho život byl jedna velká jízda, kde o nějaké skromnosti a pokoře nemohla být řeč...

Daduška
16.10.2019 4 z 5

Nadšení pana Selfridge pro obchod je nakažlivé. Kniha popisující vzestup (a nakonec i pád) velkého muže je inspirující. Z mé strany jen malá výtka - občas jsem se ztrácela v záplavě jmen osob, které se v knize buď jen mihly a nebo se o nich psalo vícekrát, ale už jsem si nepamatovala, v jaké souvislosti byly dříve zmíněny. Nicméně to je maličkost.

IYv
31.07.2019 5 z 5

skvělá a vyčerpávající sonda začátku 20. století

PavlínaAlžběta
16.12.2017 5 z 5

Knihu jsem si půjčila od maminky, která ji dostala loni k Vánocům z důvodu oblíbenosti seriálu. Mamině se kniha líbila, takže jsem po ni šáhla a asi jsem byla loni při koupi úplně slepá. Vůbec mě nedošlo, že kupuji autobiografii o světoznámém zakladateli obchodního domu a ne přímo román. Až při čtení jsem poznala, že nejde o vyprávění příběhu jako v seriále, což mě ale nevadilo, jelikož jsem autobiografie nečetla dlouho. Knihu čtete zlehka,(i když drobné písmo mě zpočátku málem odradilo) :) kde se každou stránkou dozvídáte zajímavosti a hlavně fakta z doby počátku 20. století, kdy nakupování, přepychové zboží všeho druhu, se stalo jak se píše v anotaci doslova revolucí a společnost byla ohromena. Revoluce ovšem nebyla pouze co se týče obchodu, ale stylu módy, zkrášlování žen, jejich postavení a náhled tehdejší společnosti na nezvyklé "novinky", se kterými mnozí nesouhlasili. Obchodní dům zažíval vzkvétání i pády a přesto je toto jméno slavné dodnes. Muž, který zatím vším stál, plný nápadů, vizí a hlavně odvahy změnit styl zastaralého klišé a ukázat světu něco nového, úžasně přepychového, co nikdy nikdo neviděl byl inovátorem nejen své doby.

niki-chan
29.10.2017 4 z 5

Velmi zajímavá kniha o životě a vzniku pojmu Selfridge. Líbilo se mi detailní pojetí, i přes to, že někdy bylo i zbytečně moc, a popis toho, s jakou pompézností do všeho pan Selfridge šel.

bookcase
24.02.2017 5 z 5

Velkolepé, pompézní, úžasné. Stejně jako pan Selfridge.

JeKa
07.02.2017 5 z 5

Trochu jsem se bála, že po zhlédnutí seriálu mi kniha nepřinese nic nového a nebude mě příliš bavit, ale opak je pravdou....zhltla jsem jí takřka jedním dechem a nedokážu skrývat nadšení. Skvěle napsaný popis nesmírně zajímavého (a poučného) životního osudu jednoho z mnoha inovátorů počátku 20. století.

maryzka
04.12.2016 5 z 5

Skvělá kniha i když je škoda, že se tento obchodní dům nezachoval nebo přesněji řečeno není v rukou jeho potomků. Vlastně jsem na této knize pochopila jedno slovo, které používali za první republiky i když v jiných podmínkách se na to pozapomnělo. A bylo to slovo ,, Selfdman". Nevím proč, ale kdysi jsem pro toto slovo měla velikou slabost. Jenom škoda, že pak ke konci života pana SELFRIDGE zničili jeho dvě slabosti a to hazard a ženy. Tato kniha opravdu stojí za přečtení. Nebát se a jít s dobou, ale také finanční ztráty apod. Kdo tohle dnes dokáže?

módní návrháři 1. pol. 20. století obchodní značky

Autorovy knížky