Společenstvo Prstenu

od:


KoupitKoupit eknihu

Je tomu již více než půl století od chvíle, kdy poprvé vyšel Tolkienův Pán prstenů. První díl se objevil roku 1954, poslední vyšel v Anglii roku 1956. Dočkal se vesměs pochvalných recenzí, ale čtenářský úspěch přišel až v uvolněných šedesátých letech, kterým snad více konvenovala fantazie s jakou profesor Tolkien jakoby odnikud vyčaroval svou Středozemi. Pán prstenů je sága volně navazující na Hobita, který vyšel už v roce 1937. Teprve v této fascinující trilogii autor odkryl, kolik toho vlastně ví o tajemném světě, který tolik připomíná ten náš, a přece je něčím zvláštní. Dramatická historie spjatá s prstenem temné Moci by asi nebyla tak účinná, kdyby se neodehrávala ve světě s vlastní historií, osídleném mnoha národy s vlastními jazyky, s osobitým viděním světa, a především vlastními příběhy. Historie války o prsten, tvrdí stvořitel Středozemě, je jen jedním z těchto příběhů, sice důležitým, ale přesto zůstává jen epizodou v tisíciletých dějinách světa, v němž lidé ještě nehrají tak podstatnou roli a dělí se o historický i životní prostor s elfy, trpaslíky, hobity, skřety... Snad právě tušení hloubky Tolkienova světa čtenáře na jeho knihách tak fascinuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29867/spolecenstvo-prstenu-zIK-29867.jpg 4.75885
Série:

Pán prstenů (1.)

Orig. název:

The Fellowship of the Ring (1954)

Žánr:
Dobrodružné, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (457)

Přidat komentář
BeyondHorizon
04. prosince

První, co mě překvapilo, je jak moc se Tolkienův styl psaní oproti Hobitovi změnil. Hobita jsem přečetla skoro hned, byl psán takovým lehčím a pohádkovým způsobem a neměl moc detailů, které bych uvítala. Oproti němu Pán Prstenů vás svými detaily převálcuje. Nestěžuji si, jen mi trvalo nepřirozeně dlouho knihu přečíst, protože Tolkien popisoval snad každý lísteček na stromě. Toť ke stylu psaní, který asi nebude vyhovovat všem.
K příběhu samotnému můžu jen říct, že mě naprosto pohltil. Je neuvěřitelné, jak živý svět dokázal Tolkien vytvořit. Doporučuji všem číst jeho knihy tak, jak to dělám já. Najděte si klidný kout, udělejte si pohodlí a pusťte si soundtrack z filmů. Úžasný zážitek.

básnílek
25. listopadu

Zatímco z geniálně zrežírovaných filmů jsem cítil přesah, který mě pohlcoval, kniha mi přišla jenom jako takové odpočinkové čtení pro nenáročné čtenáře. Vnímám to tak, že Tolkien napsal pěkné, povedené dobrodružné fantasy a Jackson to dovedl k dokonalosti. Kniha někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami.

Haloon
25. listopadu

Konečně to přišlo a já si přečetl první díl trilogie od krále fantasy. Lituju jen jedné věci a to, že jsem se ke knize nedostal dříve než k filmu.

Co k tomu říct? Kniha je to návyková. S každou další stranou probouzí ve čtenáři touhu po dobrodružství. Na jejím konci bych si málem taky sbalil vak a vyrazil ze dveří.
Kvůli mnoha popisům, které k tomu zkrátka patří, se kniha nečte zas tak snadno, jak bych čekal. Na druhou stranu to zas umocňuje pocit z dávno minulých let.
Společenstvo prstenu je pro mne velkým dílem. Nejspíš není pro každého, ani pro každou chvíli. Kdo však knihu docení, mohl by tu psát celé eseje o jejím významu a kvalitách. Napíšu však jen, že tato trilogie je vrcholné dílo krále fantasy. Co více dodávat?

gretl74
13. listopadu

Pro mne naprostá klasika a dokonalý čtenářský zážitek.
"Četla" ji i má slepá babička, která si půjčovala audioknihy ještě na kazetách. Sice si trošku stěžovala, že "porád jdou a jdou a jdou", ale poctivě "dočetla" do konce ,)

jmn7053
03. listopadu

Nevím, jak je to možné, ale jako člověk, co s příběhem vyrůstal, jsem se k přečtení knihy dostala až teď.
Úvod je zdlouhavý, ale pochopitelný, přece jenom autor nepočítal, že většina našeho světa bude znát každý kout jeho světa, proto tolik popisů a seznamování. Jakmile se však čtenář dostane ke skutečné cestě hrdinů, nelze než hltat stránky jednu za druhou. Nádhera.
Mimochodem, po přečtení ještě více obdivuji režiséra Jacksona za tak úctyhodné a uspokojující zpracování.

jan14s
01. listopadu

Poprvé jsem četl někdy ve třinácti letech a po několika kapitolách knihu odložil. Bylo to na mě takové zdlouhavé. Nedávno jsem se ke knížce vrátil, trochu se strachem, že z ní budu mít stejný pocit jako kdysi. Opak byl pravdou. Hltal jsem stránku za stránkou. Zajímal mě sebemenší detail z historie hobitů i celé Středozemně. Jednoznačně jedna z nejlepší knih, jaké jsem četl.

Maria95
29. října

Jak už tady někdo psal, nikdy jsem nebyla fanynka pána prstenů, vlastně ani nevím proč. Když jsem se konečně odvazila se do toho pustit, tak toho nelituju.. Skvělá charakteristika všech postav.. Našla jsem si oblibu ve fantasy :D

marhoul
22. října

Došla jsem si do fáze, kdy je čas přečíst si konečně Pána Prstenů (znáte to: co by člověk měl udělat než zemře.. naučit se složit rubikovu kostku, naučit se znovu krasopisně psát perem a přečíst si něco, na co si dříve netroufal...) První díl je v těle a je to velká paráda! Předně mě překvapil lehký a zábavný způsob, kterým Tolkien psal. Čekala jsem něco úplně jiného.. Krásné. Mám radost a těším se na další díly.

ToInfinity.cz
08. října

Musím se přiznat, že jsem nikdy nebyla fanoušek filmů a celé té mánie kolem Pána prstenů, ale řekla jsem si, že knihám dám šanci. A dobře jsem udělala. Tolkien píše hodně příjemným způsobem, místy mi kniha přišla velmi detailní. Krizi jsem měla zhruba v polovině knihy, nějak jsem se přes to nemohla překousat, ale poté jsem dočetla doslova jedním dechem. Co hodně oceňuju a obdivuju jsou citáty z knihy, mnohdy velmi nadčasové.

Viky007
04. října

Tak jsem si dala po pár letech re-reading a opět mě nepřestává udivovat, jak dokonalý svět dokázal Tolkien vytvořit. Věřím, že Společenstvo je pro mnoho lidí spíš takový lehce zdlouhavý úvod, ale já mám tento díl nejradši. Miluju putování hobitů, hrozbu v podobě Černých jezdců, kapku pohádkovou srážku s Bombadilem ve Starém Hvozdu, Roklinku, kompletní společenstvo, všechny ty básně... prostě nádhera!
A když si zvyknete na ten květnatý jazyk, zjistíte, že se nemůžete odtrhnout.

Tesinka_Laufey
04. října

Spousta lidí mě od přečtení odrazovala a jsem opravdu moc ráda, že jsem je neposlechla. I když jsou dlouhé popisné pasáže pro někoho nudné, tak se mi hrozně líbily. Jen mě mrzí, že jsem před přečtením viděla film a věděla jsem o zásadních událostech.

pet_fleur
29. září

Pro mne jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla. Celkově mam fantasy žánr moc ráda, ale Pán Prstenů je pro mne naprostý top. Ráda se k četbě celé trilogie vracím. Za mne se jedná úžasné umělecké dílo. :)

Šéfová007
25. září

Tato kniha je opravdu výborně napsaná, skvěý popis, Tolkien je přeci jen geniální.
Jen na mě je to moc podrobné a nebavilo mě to- proto tři hvězdičky.
Knihu mám v plánu si přečíst určitě ještě jindy, třeba až budu starší.

veamertl
19. září

Řeknu to takhle, miluji své děti, svého muže a Středozem ( a za dloooouho pak Bradavice:) Ke Středozemi mám vztah takřka niterný a hluboký, hooodně. Když jsem dočetla poslední stránku poslední knihy, myslela jsem, že nadešla Poslední hodina. Už nikdy nebudu moct číst nic, co by se tomu aspoň vzdáleně rovnalo?!..A to už pak nemá cenu číst!!..A když nemá cenu číst, nemá cenu NIC!!!..tak asi tak mě to tenkrát vzalo. Ale jak známo, čas šrámy hojí, do roka jsem přestala u každé nové knihy brblat, že takhke blbě by ji nenapsal ani některý z natvrdlých hobitů a zase vyšlo slunce:) Přesto je to srdeční záležitost a ty jsou na furt. Stačí zmínka a já jihnu a jsem zase tam. A opustit ji pořád bolí, když jen namátkou zalistuji stránkami, aby mě připálená rýžová kaše vrátila do reality. Myslím, že tady jsou jen dvě možnosti, buď bude Středozem navždy Vaše Julie a Vy její Romeo, nebo budete říkat, bože dobrý, ale je tam postav jak na orloji, jméno tam má i blbej meč a je to vlastně dost složitá a krkolomná pohádka o tom, jak trpaslík hodí nějakou cetku do velkýho ohně a tak zachrání svět. Aspoň tak to ve zkratce popisuje můj muž:)

Markouš
11. září

Úžasná kniha, úžasný příběh a úžasný autor.

Lujza031
09. září

Poprvé jsem Pána prstenů četla na střední, kdy jsme spisovatele probírali. Čte se dobře, vše je tak krásně popsané, že si lze vše dokonale představit. Je třeba knihu neodkládat pro mnoho postav a rozmanitý děj. Velmi mě potěšilo, že starší sestra, kterou knihy nikdy nezajímaly si po shlédnutí filmu koupila celou sérii knih a začala číst :-) Spisovatele mám ráda, navíc se narodil jako já 3.1. :-)

LordCookie
02. září

Společenstvo prstenu jsem se pokoušela číst už jednou (asi v 15 letech), ale skončilo to neúspěšně. Byl to pro mě ještě těžký text (dílo je totiž dost popisné) a pořád jsem si v hlavě představovala film. Kapitoly a jiné docela důležité úseky knihy, které ve filmu nebyly, jsem po nějaké době začala přeskakovat. A protože mě začínala nudit, odložila jsem ji.
Po nějaké době jsem se k ní vrátila, protože miluju ten příběh a bylo mi dost líto, že jsem jí takhle zavrhla. A zamilovala jsem si jí víc než jakokoliv jinou knihu. Více jsem se zajímala o Středozemi a kulturu, kterou v knize Tolkien popisuje. Vytěsnila jsem film z hlavy a dříve pro mě nudné pasáže jsem si užívala. Kniha je dokonalost sama.
Pán prstenů je pro mě prostě srdcová záležitost.

Ran
13. srpna

Celkově se tato knížka, která má hezky propracovaný svět, četla moc dobře.

Devil-Ivet
02. srpna

Pána prstenů čtu podruhé a musím poznamenat, že prvotní dojem nebyl nic moc. Hodně jsem srovnávala s filmy a to mi kazilo dojem. Přesto jsem mu dala druhou šanci a je to o hodně lepší. Více jsem si začala všímat postav, reálií, historie jednotlivých národů a rychleji jsem se začetla. Tentokrát to bylo chytlavé a zábavné. Více jsem prožívala putování do Roklinky, oblíbila si Elronda a další postavy (to by bylo na dlouho), zaplesala po nečekaném střetnutí s Bilbem, ztotožnila se při vybrání Společenstva a znovu se vydala na cestu, která byla úmorná a děsivá. Po druhém přečtení je to o hodně lepší a těším se, co mi přinese to další a další…

luckomar
28. července

Kniha je úžasná a člověk nechápe, kde se ve spisovateli bere ta fantazie. Místy jsem měla pocit, že je popisu až moc, ale i tak kvalitní četba.

špulo
22. července

Hobit je povinné čítanie. A toto je jeho voľné pokračovanie. Takže, niet čo riešiť, čítajte. Toto je začiatok pravej epickej fantasy.
Úvod je trochu nezáživný. Tolkien v ňom popisuje rôzne veci týkajúce sa jeho sveta. Príbeh začína prvou kapitolou. Preto, ak by vás úvod nebavil, kľudne ho vynechajte. A vráťte sa k nemu neskôr...

Monnyska
17. července

K této klasice nejde snad ani nic napsat. Je to pozoruhodné dílo, které nedokážu dost dobře zkritizovat, na to tu musí být někdo jiný. Jako čtenářovi, který o této sérii slyšel a četl mnohé, a přešlo se ke Společenstvu prstenu dostal až teď, je to velice nadčasové, čisté i nečisté dílo, které se snaží Vám otevřít oči. Středozem je neskutečně krásné místo, které by navštívil snad každý, popisy této krajiny jsou pozoruhodné... I když je kniha trochu delší a od začátku se moc neděje, stejně Vám to nedá a snažíte se pokračovat s Frodem na jeho cestě s důležitým posláním, abyste došli poznání. Nemůžu se dočkat až se pustím do dalšího dílu..

Sisssi
16. července

I napodruhé příjemné, oddechové čtení, a ačkoli určité nesrovnalosti při bližším poznání vyplavou na povrch, stejně se jedná o to lepší z fantasy literatury, Hra o trůny tomu nesahá ani po kotníky.

Pravda.Shin
15. července

Tak tohle jsem ani nedokázal přečíst. Asi 20x jsem usnul, než jsem se dostal do poloviny. Aby půlka knihy byl jen opis krajiny a toho jak jedí, je na mě fakt moc.

mario.nette
08. července

Za me nejlepsi fantasy ❤️

juni
06. července

Miluju fantasy knížky a hlavně Středozem. Viděla jsem všechny díly jako film. Moc se mi líbil Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Pán prstenů je taky skvělý. Měl by jí přečíst každý, kdo je závislý na fantasy, jako já.

slawa.cap
04. července

Poslouchal jsem jako audioknihu. Z celkového pohledu neuvěřitelně komplexní, co se týče jednotlivých dílů podle mě asi nejlepší díl série, takový roadtrip Středozemí. Ze začátku příjemný a bezstarostný, průběžně gradující napětí, v půli nervy drásající a bohužel ke konci poměrně unylý. Ve srovnání s Hobitem mi chybí nadšení z příběhu.

B-artX
21. června

Především na Společenstvu Prstenu musím pochválit, ne to je slabé slovo, vyzdvihnout úžasnou atmosféru tohoto díla- temnou okolo Nepřítele a nebezpečí z východu, úsměvnou okolo hobitů a začátku knihy a smutnou okolo odchodu Elfů. Ta je naprosto jedinečná. Krásný je také Tolkienův styl psaní, který mě velmi bavil a já se rozplýval nad nejednou uměleckou pasáží knihy.
Příběhově z knihy tolik nadšený nejsem, v tom my filmová adaptace knihy přijde lepší. Zvláště tomu pomáhá fakt, že první půlka knížky byla pro mě trošku nezajímavá, alespoň když jí porovnám s druhou polovinou knihy, která tu první mnohonásobně překonává. Od Roklinky děj jede a velmi baví, Caradhras, Morie, Lothlórien a Anduina jsou prostě úžasné a napínavé části. Naopak než se Frodo dostane z Kraje, tak to trvá až moc dlouho a já se ke knize musel trošku nutit.
Když to vezmu z celkového hlediska, je kniha geniální a nadčasová, ale ta první půlka jí velmi stahuje dolů, což je obrovská škoda. Dávám 84%- 4*. Doporučuji.

potoo
20. června

Dílo tak převeliké, že neodvážím se svou maličkostí ani soudu o něm vysloviti a jen dokola klaním se.

D_yabel
16. června

Nezapomenutelná. Doslova. Žádná jiná kniha (kromě Dvou věží a Návratu krále, samozřejmě) se mi i po letech nevrací tak často a tak silně jako Tolkienovo mistrovské dílo.