Silmarillion

Silmarillion https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29746/bmid_silmarillion-p5B-29746.jpg 4 2799 317

Pán prstenů série

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. K vydání připravil Christopher Tolkien.

Literatura světová Fantasy Mytologie
Vydáno: , Mladá fronta

The Silmarillion , 1977

Jury
01.12.2019 3 z 5

Je to tezka kniha, na kterou clovek musi mit klid a soustredit se jinak se v tech pribezich ztrati raz dva. Skvele to doplnuje souvislosti a veci co sem driv o tomto svete nevedel, ale i tady se najdou nudne kapitoly o nicem. Kdyz to vemu kolem a kolem tak to co s takovyma detajlama Tolkien vytvoril, takovou fakt bibli da se rict... Musel asi fakt šňupat... Co se tyce jeho fantazie to byl fakt borec...

Mooona
22.11.2019 5 z 5

Tak na čtvrtý pokus jsem to nakonec přečetla i já (se spoustou vlastních poznámek). Silmarillion je nesmírně náročná četba a rozhodně stojí za to. Určitě se nevyplatí začínat číst, pokud člověk nemá dostatek času, pak se v tom množství jmen (dost podobných) ztratí a dost možná ho přejde i chuť ke čtení.
Jinak je kniha úžasná, po přečtení máte pocit, že jste součástí tohoto světa, který je tak detailně propracovaný. Dočetla jsem asi před hodinou a už teď si dělám plány, jak ji přečtu znovu.

smazenaryba
21.10.2019 5 z 5

Silmarillion je dosiaľ jediná kniha, ktorú som prečítal už tretí krát. Azda by bolo vhodné zamyslieť sa, prečo je tomu tak. Tajomné príbehy plné legiend o udatných hrdinoch, úlisných zradcoch a ich epických konfrontáciách, to ma ma vždy bralo, jasné. Žánrovej literatúry podobného druhu a často pochybnej kvality som prečítal toľko, až som jedného dňa prestal a do týchto vôd sa dnes vraciam len po uistení, že už vopred viem, že taká kniha bude stáť za prečítanie. Aj Silmarillion je plný onej epickej fantastiky, ktorú som v študentských časoch tak rád a bez rozvahy vyhľadával, no zároveň, je niečím oveľa viac. Tie nespočetné diela, ktoré vedome, či nevedome z Tolkienovej tvorby vychádzajú, si z nej v drvivej väčšine vypožičiavajú len zlomok toho, čo sa v nej ukrýva. Berú si vyvolených hrdinov, strety monštróznych armád, sličných elfov, húževnatých trpaslíkov, čarodejníkov so špicatými klobúkmi...a tam snaha, či schopnosť replikovať hĺbku a hodnotu Silmarillionu končí (berme teraz Silmarillion, ako dielo zastrešujúce takmer celý Tolkienov svet, čím aj je). Tou pridanou hodnotou sú vzťahy a súvislosti, ktorými sú celé tisícročia histórie Ardy prepojené. Jednotlivé príbehy, veky, postavy, nie sú len novými epizódkami používajúcimi spoločné reálie fikčného sveta. Nie sú to iba ďalšie skutky hrdinov bojujúcich s novými a novými nástrahami. Práve naopak. Ozveny činov a udalostí raných vekov sa nesú až do čias bojov o prstene moci. Fëanorova kliatba sprevádza osudy Noldor počas celých vekov ich života v Stredozemi. Melkorove lži utvárajú a ničia národy tak, ako Valar tvarujú a bortia povrch Ardy. Nič nie je len tak. Všetko dáva zmysel vo väčšom kontexte, všetko má viac vrstiev, všetko má svoje morálne hodnoty. Azda preto ma Silmarillion stále tak baví a láka. Nie je to len príbeh. Je to svet, mýt, legenda, ktorá viac než k fantastickej literatúre patrí k skutočným bájam.

Dá sa takéto niečo napodobiť ? Možno áno, ale to by autor musel so svojim svetom stráviť minimálne toľko, čo Tolkien. A teda celý život.

trudoš
23.08.2019 5 z 5

Legendy Středozemě s veškerou možnou epikou, jakou si jenom lze představit. Těžké pro mě bylo prokousat se prvními cca padesáti stranami, jež poeticky vykreslují vznik světa a všechno co s tím souvisí. Pak už ale naprosto skvostná jízda, kdy jedna epochální událost střídá druhou a válečné konflikty jdou až na samotnou dřeň, přičemž vyprávění rámuje tragika hodná nejlepších řeckých dramatiků. J. R. R. Tolkien měl zkrátka perfektní cit pro literární formu, takže i když si člověk uvědomuje, že to všechno tahá z kouzelného klobouku, působí to neuvěřitelně autenticky, málem lépe, než naše vlastní mýty.
Je to ale rozhodně čtení spíš pro fanoušky, než pro běžné konzumenty, protože je poměrně důležité mít k tomu všemu vztah. Zároveň nejde o klasické fantasy čtení, kdy skupina dobrodruhů zachraňuje svět - tohle je komplexní historie fiktivního světa, která ohromí svou propracovaností a dokáže pohltit jednotlivými epizodami i celkově starosvětským pojetím. Spisovatelův opus magnum, o tom žádná.

zlovlk
25.07.2019 5 z 5

Představte si, že jste starověký národ. V průběhu tisíciletí máte miliony příslušníků, desítky tisíc spisovatelů, kněží, vizionářů a bájeslovců, bezpříkladné množství času a prostředků. S vynaložením titánského úsilí vymyslíte komplikovanou a krásnou mytologii, přičemž si konkurujete s podobně snaživými kulturami na celém světě. A je to tuhé soupeření! A pak si prosím v nějakém 20. století přijde jeden jediný člověk, sedne si do kamrlíku někde v Oxfordshiru a vypálí všem těm namyšleným starodávným národům rybník svou vlastní mytologií – úplně nejkomplikovanější a úplně nejkrásnější. To naštve, ne?

Abych pravdu řekl, i přes veškerou racionalitu a vědecké myšlení odmítám uvěřit, že by to se stvořením světa a jeho prvními věky bylo jinak, než se píše v téhle knize. To by totiž byla nesmírná škoda, kdyby se to nikdy nebylo bývalo stalo! Zlatý strom Laurelin a stříbrný strom Telperion mísící svá světla, probuzení Provorozených u stínů sladkého Cuiviénenu, dlouhý pochod přes hory a pláně zatímco duněla Naharova kopyta nad světem... a všechny ty velké bitvy a srdce protínající milostné příběhy, Lúthien tančící pro Berena na palouku mezi bolehlavy a Finrod Felagund vzdorně zpívající čarodějnou píseň, aby obětavě zachránil přítele... Mám vypočítat úplně vše? Skoro by se mi chtělo!

Musím se na tomto místě též přiznat, že příliš nevěřím výrokům o tom, že přečtení knihy umožňuje čtenáři prožít další život: do hrdinů se obecně vzato odmítám vžívat, neboť to obvykle bývají pošetilí a sobečtí všiváci. Jsou však výjimky, u kterých ten omšelý citát platí – a příběh o válce o silmarily je z těch výjimek dost možná tou nejzářivější. Protože pokaždé, když knihu vyjmu z police a pustím se do ní, jako bych znovu cítil hanebnou lásku k dílu svých rukou, znovu prožíval ty strašlivé roky ve stínu Morgothovy hrozby a hrdě pochodoval vstříc zachmuřenému severu a zradě, bez naděje v srdci, ale s hrdostí o to bodavější. A to prosím i přesto, že většině bohů, elfů a lidí v Silmarillionu vystupujících (s hrdinnými Noldor v čele) to pošetilé a sobecké všiváctví také už asi nikdo neodpáře.

Omnis
30.06.2019 5 z 5

Pro spoustu lidí těžko překousnutelné, ale když se dostanete přes Hudbu, je to nářez! Teda ne... není... i tak vás to možná místy uspí, ale i tak úžasné čtivo.

Black54
14.06.2019 3 z 5

Kniha pro skalní fanoušky Pána prstenů. Kniha se velice podrobně zabývá historií Středozemě od vzniku, až do konce období čtvrtého věku kdy byl Sauron definitivně poražen a nastal věk lidí. Celou knihu je velmi těžké sledovat osudy všech postav, protože je jich tam bezpočet a v hlavě mi zůstalo jen pár jmen, která mě zaujali. Krásně popsaný vznik světa spolu s příchodem Valar což je takové božstvo Středozemě přes příchod prvních elfů trpaslíků a lidí. Samotný vznik dvou stromů z Valinoru přes jejich zánik a vznik slunce a měsíce. Války mezi Valar a Melkorem, výroba Silmarionů, odchod elfů ze zaslíbené země opět válka s Melkorem a úpadek elfů. Nejvíce mě asi zaujala povídka o Belenovi a Lúthien a jejich pouti a získání ukradeného Silmarionu. Knihu doporučuji, ale s upozorněním, že je to vcelku náročné čtení hlavně pro fanoušky Tolkienova světa.

Ronnie68
11.06.2019 4 z 5

Nebylo to vůbec špatně čtení ... bylo to zajímavé ..

KubaHanzelin
21.05.2019 5 z 5

Uf, tak to bylo něco, ze začátku byl docela problém se orientovat v těch spoustě názvů, jmén atd., ale potom si člověk zvykne a děj z pradávných věků Tolkienova světa ho vtáhne jako vždy. Jak psali jiní, nejedná se o klasickou beletrii, ale spíše o "populárně naučnou" knihu nejen o Středozemi, ale o celém Tolkienově světě. Doporučuji všem fanouškům pana Tolkiena!

lumpíkcz
16.05.2019 5 z 5

Tak to je pro skalní Fanoušky :-)

GeekyMom
08.04.2019 5 z 5

Užaná a úžasně komplikovaná četba. Rozhodně to není klasická beletrie jako Hobit a Pán prstenů. Spíše studie historie a mýtů Středozemě. Knihou jsem se prokousal se spoustou poznámek, mapek a nákresů. Byly i dny kdy jsem četla jen z povinnosti (měla jsem parťačku). Ale stálo to za to!

Mosula
07.03.2019 5 z 5

Srdeční záležitost. Ta kniha má všechno - krásný jazyk, příběh, poselství. Sice i po několikerém čtení pořád nemůžu s jistotou tvrdit, že vím přesně, které z knížat je Finarfin, které Fingolgin a které Finrod, ale přesto pokaždé žasnu nad propracovaností příběhu, smekám před Tolkienovou představivostí a jímá mě hrůza jen z pomyšlení, že v dějinách Středozemě existoval Temný pán, proti němuž byl Sauron jen malé, vzteklé děcko. Kromě ilustrovaného vydání od Arga mám Silmarillion i jako audioknihu perfektně načtenou Martinem Shawem - dokonalost sama.

Korsika
12.02.2019 5 z 5

Jedná se složitější četbu než je Pán prstenů. Čtenář se dozvídá o vzniku Ardy, jak se do Středozemě dostal Sauron a mnoho dalších postav ... ale především jsou zde sepsány dějiny Beleriandu, země, která má stejně bohatou (ne-li bohatší) historii než Středozem, ale troufnu si říct, že osudem je zmítána mnohem více.

Doporučuji knihu přečíst vícekrát, čím častěji ji čtete, tím více se vám otevře a vy uvidíte, pochopíte a nepřestanete žasnout.

terezaki
15.01.2019 5 z 5

Dovolím si napsat, že zde nejde o beletrii jako takovou. Je to spíše encyklopedie, ve které se dozvíte vše o historii Středozemě. Výborně napsaná, ale rozhodně ne jednoduchá četba.

LucillaPeters
06.01.2019 4 z 5

Tohle byla prostě povinnost. Tolkienovi se povedlo stvořit naprosto plastický svět s historií, pověstmi, legendami, jazykem, stylem života... Něco takového a v takovém rozsahu a v takové kvalitě se nepovedlo a hned tak nepovede. Silmarillion není odpolední oddechovka, já si od něj odskakovala k jiným knihám, ale kdykoli jsem ho otevřela, byla jsem zpátky ve vteřině...

rutto45
28.12.2018 5 z 5

Tolkien je Boh. A toto je Biblia Stredozeme.

NinušFantasy
23.12.2018 5 z 5

Nádherná kniha, vyprávějící o stvoření Středozemě. Tolkien je nejlepší! :)

imhotepcz
02.12.2018 1 z 5

Těžká až nepochopitelná četba. Nudil jsem se a malém sem u toho několikrát usnul. Nevím proč tato kniha je považovaná za povinnou. Mam hobita a pana prstenu rad ale téměř sem se tam nic nového nedozvěděl. Jména jsou případ sám pro sebe. Je to obdoba Blekota, Mekota, Pekota, Fekota, Jekota a do dneska nevím kdo je kdo krom Blekoty. Tak že bratři měli jména, kteří se rozlisovali jen začátečním písmenem, fakt super. ten kdo nemá opravdu dobrou paměť je v pr…

jan14s
01.11.2018 5 z 5

Ze začátku trochu složitější než jsem se plně ponořil do dějin Noldor. Tolkien ode mě zase nemůže dostat méně než pět hvězd. Měl jsem trochu strach, že vyčet historie nebude tak zajímavý jako klasicky vyprávěný příběh. Naštěstí jsem se splet.

Lolila
06.10.2018 5 z 5

Tak toto bolo super čítanie. Perfektné. Síce nedá sa rýchlo prečítať ako iná beletria, keďže obsahuje veľmi veľa mien a udalostí. Ale register na konci knihy veľa vysvetľuje a tiež sú zostavené rodostromy, v ktorých sa dá v pohode orientovať.
Nádherne napísané "dejiny" vzniku Stredozeme a toho, čo sa udialo pred Pánom prsteňov. Uverila som každému slovu, ako keby to ani nebola fantasy ale skutočnosť. Tolkien je/bol neskutočne výborný spisovateľ.