Silmarillion

Silmarillion https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29746/bmid_silmarillion-p5B-29746.jpg 4 2798 317

Pán prstenů série

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. K vydání připravil Christopher Tolkien.

Literatura světová Fantasy Mytologie
Vydáno: , Mladá fronta

The Silmarillion , 1977

marcel8328
22.08.2020 1 z 5

Chtěl jsem to dočíst, ale nuda, nuda a nuda :-(

Orange8knihomol
15.08.2020 5 z 5

Kdo se zajímá alespoň trochu o Tolkienův svět, rozhodně je pak Silmarillion ta správná kniha, po které sáhnout. Jedná se totiž o zajímavé doplnění vašich vědomostí ohledně tohoto tématu, navíc vám čtení zpříjemní Nasmithovy pestrobarevné ilustrace, jež k příběhu bezpochyby skvěle sedí. DOPORUČUJI všem Tolkienovcům! Zaujímavé dodatky na konci (rodokmeny, rejstřík s drobnými popisky, atd...) určitě oceníte. =)

anticlovek
01.07.2020 5 z 5

naprosto skvostný kus a jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl :) živoucí svět je na dosah ruky... za mě rozhodně asi nejlepší kniha mýtů a zrození:)

Simstr
01.07.2020 5 z 5

Nádherný vstup do světa Pána prstenů. Úvod knihy byl opravdu náročný mnoho jmen, docela jsem se ztrácela. Krásný příběh Beren a Lúthien nebo má oblíbená o Turínu Turambarovi :-) . Jde vidět, že tento příběh je hluboce promyšlen. Když budu tuto knihu číst 100x, pokaždé se dozvím něco nového. Nelze všechno vstřebat na poprvé. Opravdu famózní dílo pro všechny fanoušky Hobita a LOTRa. Bez tohoto "začátku" není dílo kompletní.

Fenrir
20.06.2020 5 z 5

V tomto díle je vidět neskutečné množství tvůrčí práce pana Tolkiena a ohromující velkolepost jeho představivosti a literárního umu. Způsob, jakým tato a další knihy ucelují celý knižní vesmír Středozemě, je nevídaný a skvělý.

Georges1
13.06.2020 5 z 5

Všechna čest a velká poklona i respekt autorovi nejen za toto dílo. Této knize je zapotřebí poskytnout důvěru a prostor přes pár prvních desítek stran, kde dochází k důležitému seznámení čtenářů se vznikem všeho co později formulovalo příběh nejen Středozemě.

Avšak též to nese své obtíže ve formě orientace v ději, postavách i místech na druhou stranu, je zde k dispozici rejstřík i mapa, takže naopak zapálený čtenář si ze čtení této knihy může udělat své dobrodružství zkoumáním a zařazením každé pro něj podstatné události. Je to výběr a rozhodnutí každého čtenáře. Děj knihy je znovu jedinečný a neopakovatelný, základ fantasy, který již v srdcích čtenářů zůstane. Představivost během četby nabírá na obrátkách a ne jednou bych rád na daném místě byl i žil. Neboť kouzlo knihy a vyprávění na Vás působí kolikrát jako magnet.
Některé pasáže příběhu příjemně a pravdivě sedí i na dobu v které žijeme, několikrát bych řekl sám za sebe, že je v textu čitelně poukázáno, jak snadné je ovlivnění některých srdcí nejen elfů, ale i lidí. A že znovu závisí na rozhodnutí daného jedince zdali si bude vážit rad a toho co má, či si do svého srdce nechá vložit semínko strachu a pýchy.

Misky vah se však vždy nakonec vrátí do rovnováhy.

Jsem vděčný, že toto dílo spatřilo světlo a bylo převedeno do knižní podoby. Vřele doporučuji k ucelení příběhu před počátkem putování.

2045
10.06.2020 5 z 5

Skvělá Kniha

kokrokr
25.05.2020 3 z 5

Jako vždy krásný jazyk, ale kniha mě nezaujala. Tenhle soubor útržků z dějin Tolkienova světa se čte dost špatně. Je to zdlouhavé, popisné a nezáživné. Chápu ale, že skalní fanoušky kniha potěší.

jirka9453
17.05.2020 5 z 5

Wow. Wow wow wow. To byl tedy kus práce. Opravdu hluboké díky Christopherovi Tolkienovi, že tyto skvosty uspořádal a nenechal je zapadnout do prachu dějin. První část knihy o stvoření světa mi dala trochu zabrat a celkově děj knihy je opravdu propletencem dějin a mýtů. pro někoho tak může být jeho četba až přehnaně složitá. Já jí ale doporučuji, protože jde o silný stavební kámen celé mytologie a rozhodně stojí za to vytrvat, pokud Vás místy něco láká knihu odložit. Klenot ve sbírce o Středozemi.

StarPopcorn
24.04.2020 5 z 5

Pouze pro ty, kteří se chtějí do Tolkienova světa přímo ponořit

kralika
04.04.2020 5 z 5

Spojovací článek mezi pradávnými mýty a moderní fantastikou. Víc asi netřeba dodávat.

postoran-CZ
28.02.2020 4 z 5

Uf. Dočteno. Po dlouhé době, ale nakonec dočteno. Na jednu stranu klobouk dolů před Tolkienem, protože ten jeho svět, který stvořil, je úchvatný. Bohužel to vyprávění o něm je silně pokulhávající a strašně únavné. Není to kniha před spaním. Musíte vnímat. Hodně. Hlavně jména a názvy, protože když se vám v jednom odstavci protočí 5 jmen (a to kolikrát 3 patří jedné a té samé postavě), začíná se motat hlava kolem. Neustálé listování do rejstříku taky na čtivosti nepřidá.
Sumasumárum - jako doplněk k Hobbitovi a prstenové trilogii super. Ale upřímně řečeno, znovu bych to číst nechtěl.

Ebon
13.02.2020 5 z 5

Pro mě nejlepší mythologic fantasy ever!

Palpy597
31.01.2020 5 z 5

Knihu rozhodně doporučuji každému koho baví příběhy Středozemě. Děj je obsáhlý a velmi dobře propracovaný, neměl bych nic k vytknutí.

Mako123123
30.01.2020 5 z 5

Tak tomu vravím epopeja (kratšie vydanie) :D Zo začiatku asi do prvej tretiny knihy som sa pod náporom tých rôznych (a pritom tak podobných) mien strácal, no potom to už bolo lepšie. Príde mi to ako Biblia- príbeh o stvorení sveta, len s tým rozdielom, že Silmarilion je omnoho prehľadnejší, kratší, zaujímavejší a "realistickejší"- skrátka omnoho lepšie zvládnutý než Biblia, "ktorá si o sebe myslí neviem čo, no nieje ani milióntinu z toho za čo sa pokladá"- (resp ľudia ju pokladajú).

Nikusha
19.01.2020 3 z 5

Ano, klobouk dolů před fantazií pana Tolkiena, ale tuto knihu beru spíše jako encyklopedii. Popisování rodů, mnoho jmen...jako osvětlení vzniku Středozemě perfektní, ale pro mně Pán prstenů je Pán prstenů.

Plechy1
18.01.2020 5 z 5

Dílo, u kterého jsem se neustále divil, jak je Tolkienův svět propracovaný. Jaká škoda, že už nedostaneme více příběhu z tak úžasného světa. Pro fanoušky Pána Prstenů je tato kniha povinnost.

minde
15.01.2020 5 z 5

Tak konečně jsem se dokopala k tomu, že jsem si konečně Silmarilion přečetla. Dlouho jsem to odkladala, nakonec mě výzva (2019) donutila znovu se podívat na své oblíbené místo do Středozemě. Není to opravdu tak záživné čtení jako Pán prstenů nebo Hobit, a určitě nestačí si Silmarilion přečíst jen jednou, ale nakonec vás to pomalu vtáhne do toho světa, že na konci knihy nechcete odejít a láká vás to znovu, už po několikáté, si zase přečíst Hobita a Pána prstenů :-)

Teron
28.12.2019 2 z 5

OK, sorry, tohle se nedá, už u toho už potřetí usínám. Na Silmáče se musí člověk koukat dvojí optikou, podobně jako třeba na Stokerova Drákulu. Tedy si uvědomit, že je to první kniha určitého typu zakládající žánr nebo subžánr.

V Tolkienově případě je nutno vnímat Silmáč jako zřejmě první knihu pojednávající o zrodu velmi propracovaného fantasy universa. Něco jako Wolfenstein v rámci 3d stříleček. Snad jen s tím rozdílem, že ani první Wolfík za celou dobu neztratil svoji atraktivitu a jeho značka je stále žívá a vyvíjející se. To u Tolkiena neplatí a je to jeden z důvodů mé neadorace tohoto autora.

Pokud se na Silmarillion podívám dnešní optikou, je to poměrně dost naivní a šablonovitý mýtus o vytváření a vývoji fantasy světa. Knize silně neprospívá minimum dialogů a tuna popisu, které čtení činí dosti únavným. Od doby úsvitu Středozemě se propracované vesmíry a světy staly v žánru fantastiky celkem standardem a existuje mnoho horších, lepších a srovnatelných. Kromě toho rozestavení postav a základní konflikty trpí díky své černobílosti, které zkrátka v žánru už celkem odzvonilo. Iluvatar chválí bezbřehou poslušnost Valar a Melkor, který si dělá zkrátka věci trochu po svém, je vyvrhel, hajzlík a zlý výrostek Hugo. Už při první scéně se zpíváním a uvedením existence tak nějak do chodu jsem chtěl Iluvatarovi jednu ubalit a začal Melkorovi fandit.

Sečteno a podtrženo: "Díky, Ronalde, za první jiskru. Evoluce žánru už nás ovšem dostala trochu jinam."

knihomolkajanca
08.12.2019 5 z 5

Silmarillion - kniha, na kterou jsem se chystala již dlouho, ale věděla jsem, že to nebude jednoduché čtení, a tak jsem to tak trochu odkládala. Rozhodně to není kniha, která by byla pro každého čtenáře - spousta jmen, spousta míst, člověk se v tom při chvilce nepozornosti ztratí, ani neví jak. Nicméně člověk musí žasnout nad Tolkienovou nezměrnou fantazií, nad tím, jak měl každou maličkost do puntíku promyšlenou.
Čím dál jsem knihou postupovala, tím více mě pohlcovala a když skončila, byla jsem zklamaná, že už je konec. Určitě se ke knize chystám znovu vrátit, jelikož si myslím, že jsem pořádně nevstřebala ani třetinu. Opravdové mistrovské dílo.
Tleskám.