Silmarillion

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. Název knihy je odvozen od jména tří vzácných klenotů, silmarilů, které zhotovil nejnadanější z elfů Fëanor. Úkolem těchto klenotů bylo uchovávat vzácné Světlo Dvou stromů blažené říše Valinoru. Všech silmarilů se však zmocnil Morgoth, první Temný pán, a v pevnosti Angband si jimi ozdobil svou železnou korunu. Fëanor a jeho druhové s ním vedli dlouhou válku, jejímž cílem bylo získat cenné klenoty zpět. Quenta Silmarillion (Historie silmarilů), ústřední část knihy odehrávající se v Prvním věku, je doplněna Ainulindalë (Hudbou Ainur), úvodním mýtem pojednávajícím o Stvoření světa v Hlubinách času, a Valaquentou (Zprávou o Valar), což je vyprávění o božských mocnostech Valar a Maiar a jejich temných protějšcích Sauronovi a Melkorovi. Součástí knihy jsou ještě další dva oddíly: Akallabeth (Pád Númenoru) a Vyprávění o Prstenech moci a Třetím věku – zde se děj ostává až k událostem, jimiž vrcholí trilogie Pán prstenů. Text Silmarillionu je beze zbytku dílem J. R. R. Tolkiena, vydání se však dočkal až po spisovatelově smrti. Největší zásluhu na jeho uveřejnění má autorův syn Christopher....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/286/silmarillion-VYZ-286.png 4.41929

Pán prstenů

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

The Silmarillion (1977)

Kniha Silmarillion

Omnis

Pro spoustu lidí těžko překousnutelné, ale když se dostanete přes Hudbu, je to nářez! Teda ne... není... i tak vás to možná místy uspí, ale i tak úžasné čtivo.

Black54

Kniha pro skalní fanoušky Pána prstenů. Kniha se velice podrobně zabývá historií Středozemě od vzniku, až do konce období čtvrtého věku kdy byl Sauron definitivně poražen a nastal věk lidí. Celou knihu je velmi těžké sledovat osudy všech postav, protože je jich tam bezpočet a v hlavě mi zůstalo jen pár jmen, která mě zaujali. Krásně popsaný vznik světa spolu s příchodem Valar což je takové božstvo Středozemě přes příchod prvních elfů trpaslíků a lidí. Samotný vznik dvou stromů z Valinoru přes jejich zánik a vznik slunce a měsíce. Války mezi Valar a Melkorem, výroba Silmarionů, odchod elfů ze zaslíbené země opět válka s Melkorem a úpadek elfů. Nejvíce mě asi zaujala povídka o Belenovi a Lúthien a jejich pouti a získání ukradeného Silmarionu. Knihu doporučuji, ale s upozorněním, že je to vcelku náročné čtení hlavně pro fanoušky Tolkienova světa.

Ronnie68

Nebylo to vůbec špatně čtení ... bylo to zajímavé ..

KubaHanzelin

Uf, tak to bylo něco, ze začátku byl docela problém se orientovat v těch spoustě názvů, jmén atd., ale potom si člověk zvykne a děj z pradávných věků Tolkienova světa ho vtáhne jako vždy. Jak psali jiní, nejedná se o klasickou beletrii, ale spíše o "populárně naučnou" knihu nejen o Středozemi, ale o celém Tolkienově světě. Doporučuji všem fanouškům pana Tolkiena!

lumpíkcz

Tak to je pro skalní Fanoušky :-)

GeekyMom

Užaná a úžasně komplikovaná četba. Rozhodně to není klasická beletrie jako Hobit a Pán prstenů. Spíše studie historie a mýtů Středozemě. Knihou jsem se prokousal se spoustou poznámek, mapek a nákresů. Byly i dny kdy jsem četla jen z povinnosti (měla jsem parťačku). Ale stálo to za to!

Mosula

Srdeční záležitost. Ta kniha má všechno - krásný jazyk, příběh, poselství. Sice i po několikerém čtení pořád nemůžu s jistotou tvrdit, že vím přesně, které z knížat je Finarfin, které Fingolgin a které Finrod, ale přesto pokaždé žasnu nad propracovaností příběhu, smekám před Tolkienovou představivostí a jímá mě hrůza jen z pomyšlení, že v dějinách Středozemě existoval Temný pán, proti němuž byl Sauron jen malé, vzteklé děcko. Kromě ilustrovaného vydání od Arga mám Silmarillion i jako audioknihu perfektně načtenou Martinem Shawem - dokonalost sama.

Korsika

Jedná se složitější četbu než je Pán prstenů. Čtenář se dozvídá o vzniku Ardy, jak se do Středozemě dostal Sauron a mnoho dalších postav ... ale především jsou zde sepsány dějiny Beleriandu, země, která má stejně bohatou (ne-li bohatší) historii než Středozem, ale troufnu si říct, že osudem je zmítána mnohem více.

Doporučuji knihu přečíst vícekrát, čím častěji ji čtete, tím více se vám otevře a vy uvidíte, pochopíte a nepřestanete žasnout.