Návrat krále

Tato třetí a poslední část, Pána prstenů, bude vyprávět o střetnutí Gandalfovy a Sauronovy strategie až po konečnou katastrofu a konec Velké tmy. Síly dobra a zla se utkávají v rozhodující bitvě. Statečný hobit Frodo, jemuž byl svěřen kouzelný Prsten, a všichni jeho přátelé bojující na straně dobra se zúčastní obrovské Války o Prsten. Bude mít více síly Sauron, nebo Gandalf? Jak skončí Velká tma? A skončí vůbec? Ocitne se překrásná Středozemě se všemi svými trpaslíky, elfy, hobity, enty a dalšími pozoruhodnými bytostmi v područí temných sil Mordoru – nebo se skutečně navrátí spravedlivý král a usedne na trůn svých předků? Druhý dotisk...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29876/pan-prstenu-navrat-k-29876.jpg 4.85106

Pán prstenů (3.)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Mladá fronta

The Return of the King (1955)

Kniha Návrat krále

Cleo De Nile

Tolkien moc dobře věděl, jak napsat velkolepé, grandiózní finále skvěle našlapané a propracované série. Konec nenechá snad nikoho na pochybách, že byl autor doslova génius. Zakončení je jak se patří, a předchází mu brilantně rozvinutý příběh o tom, jak jsou naši milí přátelé už skoro na samotném konci putování. Netřeba dodávat, že ani tentokrát to nemají lehké a všechna jejich snaha a odhodlání málem přijdou vniveč. Je to o poznání temnější než předchozí dva díly, a nenechá vás to vydechnout.

Lector

Tak jsem dokončil rychlé putování Středozemí, které se odehrálo během necelého měsíce. Když napíši, že to podstatné jsem napsal v komentáři k prvnímu dílu trilogie, budu se opakovat, ale je to tak. Ovšem opět, stejně jako u „dvojky“, doplním pár nesouvislých postřehů.
Zaujetí a hloubka Tolkienova díla se umocní, pokud se člověk začte do dodatků na konci tohoto dílu. V audioverzi nejsou, a tak jsem poslech završil četbou právě těchto pasáží. Neměly by čtenářům – posluchačům – uniknout.
Jsem rád, že jsem po několika zhlédnutích filmů sáhl opět po knize. Zvláště v Návratu krále je patrné, jak se filmové zpracování liší od předlohy a není to zanedbatelný rozdíl.
I u tohoto dílu se poměrně zajímavá se jeví paralela knihy a reálného světa, zvláště tehdy, když se Sarumanova výřečnost obrací k Západu, jenž podle něj zklamal a opustil lid Středozemě. Zrovna tak popis Kraje, uzurpovaného Sarumanem, v závěru knihy vyvolává obrazy až příliš reálné a v podstatě jsou klasickou „kapitolou“ žánru post-apo vsunutou do Tolkienova díla.
I tady je znát Tolkienův hluboký étos, který jeho dílo odlišuje od mnoha pozdějších děl žánru a jenž je pro mnohé čtenáře louskající jedno dílko fantasy za druhým, skrytý.
Na závěr musím vyzdvihnout výborný překladatelský počin Stanislavy Pošustové-Menšíkové, která Tolkiena překládala do šuplíku v 70. letech a vzhledem ke svému tehdejšímu věku prokázala obrovský cit po jazyk a dokázala se vymanit z pohádkového rámce, který představuje Hobit.
Časem si přidám „Nedokončené příběhy“, „Silmarillion“, které už nemám v audionahrávkách, ale v milém „devadesátkovém“ vydáním. Ostatně jako celou ságu.

Ronnie68

Kniha se mi nádherně četla ... měla skvělý děj ... jsem moc ráda, že jsem se k této trilogii dostala ...

KubaHanzelin

Má tohle smysl vůbec nějak komentovat a kritizovat?
Smekám pane Tolkien.

alenkamanakova

Má srdcová záležitost :)

Kubajzz

Pěkné čtení, líbila se mi.

Gordonlord

Tak jsem to konečně dočetl.

Musím říct, že tohle už nebyl čistý odpad jako minulý díl - tady už mě některé pasáže občas dokázaly vytrhnout z nekonečného utrpení lobotomické nudy a chvilku mě i zajímalo, jak se děj vyvine (Denethorova dějová linka).

Ovšem ani to netrvalo dlouho, protože Tolkien se buď záměrně vyhýbá a nebo neumí napsat napínavé situace, vygradovat děj, budovat napětí, atmosféru, zvědavost po rozuzlení, či vymyslet alespoň jeden zvrat, který by narušil hloupoučkou lineárnost a předvídatelnost děje.

Místo toho, když už má k něčemu takovému dojít, tak to přeskočí a úplně vynechá ( a později tu událost nechá Gandalfa formou naprosto nezúčastněné retrospektivy převyprávět) a raději se vrátí k popisům kopců, zatáček na cestě, krajiny a dalšímu balastu.

Stejným, totálně nezúčastněným a absolutně odosobněným způsobem jsou zde popsány i stěžejní bitevní pasáže, kterých by i podprůměrný pisálek využil k vygradování napětí, protože očividných šancí k prohloubení charakterů postav a pohlcení čtenáře do děje je zde mnoho, avšak Tolkien nepromění ani jednu. Místo toho je popíše stejně záživně, jako když vám vaše padesátiletá unavená učitelka na základní škole čte kapitolu k knížky dějepisu. Navíc většina postav zde tím pádem nedostala dostatečný prostor, aby čtenáři přirostla alespoň trochu k srdci a jejich osud je mi tím pádem úplně ... víte kde.

A o vypravěčské nedotaženosti, nedomyšlenosti a nelogičnosti se dlouze rozepisovat nechci. (Např : vše co víme o hlavním záporákovi Sauronovi, kterého nikdo neviděl a v knize ani nemá žádný prostor je, že nám o něm Gandalf sdělil, že je zlý a chce krutě vládnout Středozemi. Wow. Bravo, Tolkiene !

No - při troše snahy tahle kniha mohla být skoro tak dobrá jako podprůměrné braky ze světa Dungeons and Dragons. Tak jak tedy knihu ohodnotit ? Sice vím, že jsem dočetl škvár, ale naprosto drtivá většina uživatelů zde dává maximální hodnocení, navíc Tolkien je vnímán širokou veřejností jako nedotknutelný kult, tak to asi musí být geniální, ne ? Tak to abych ze sebe radši neudělal náhodou hlupáka a dal plný počet taky, že? ...Ach jo.
Připadám si v tuhle chvíli jako jediný člověk, který se v Matrixu probudil a spatřil skutečný svět. Chápu, že přehnaně teatrální, honosná a profetická mluva Shakespearovského stylu, kterou se v téhle knize většina postav vyjadřuje a která jim dodává šmrnc panáků s pravítkem v zadku bez špetky uvěřitelných charakterových rysů můžou někoho ošálit a dát mu falešné zdání, že čte hlubokou a hodnotnou literaturu. Ale hovno ve zlatém pouzdře je stále hovno.

Holt tahle kniha všem káže a do světa braku je sváže. Chtělo by to nějakého hrdinu, který ji hodí do sopky, aby už nenapáchala další zlo.

No - ale pokud do svého hodnocení nezapočítáváte Tolkienovo prvenství a přínos celému žánru (o němž na rozdíl od jeho vypravěčských a spisovatelských schopností nepochybuji) a hluboko uvnitř svého svědomí jste si skutečně jisti, že se vám Pán Prstenů líbil natolik, že si zaslouží maximální hodnocení, potom vás tedy vítám ve světě fantasy - nakupte si co nejvíce libovolného braku, kterým tento žánr bohatě oplývá, ( vedle záplavy skutečně kvalitních knih, které vám v tom případě ale nedoporučuji) protože se vám otevře úplně nový svět nekonečných literárních orgasmů, z kterých budete přímo v sedmém nebi.

Kory98

V knize se toho opravdu dozvíme víc než ve filmu, ale možná že filmaři schválně ponechali trochu otevřenější konec, aby měl každý trochu prostor pro představy. Myslím, že tím přilákali spoustu lidí k přečtení knížek. A kdo přečetl, určitě neprohloupil. Moje srdeční :-)