Návrat krále

Návrat krále https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260/bmid_navrat-krale-A2D-260.png 5 7131 408

Pán prstenů série

< 3. díl

Závěrečná část trilogie o kouzelném prstenu a osudech hobita Froda. Síly dobra se spojují a vítězí po mnoha bitvách nad zlem. Hobit Frodo plní své poslání za pomoci svého sluhy a přítele Sama. Ale i mezi hobity se vloudilo zlo a stateční malí hrdinové se s ním nakonec přes všechna úskalí dokážou vypořádat. Tento díl je doplněn letopisy, rodokmeny, a rejstříkem ke všem částem. Navazuje na titul Dvě věže.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Return of the King , 1955

JP
17.10.2020 3 z 5

Člověka to nemá čím ohromit, pokud se s tím neseznámil, když byl mladší... trilogie jako jedna kniha, jak ji Tolkien viděl, dělá mnohem lepší dojem a to díky právě celému tomu budování ve Společenstvu. Závěrečný díl je tak pohádka, co zestárla a která ve filmové podobě dostala značně lepší dynamiku, protože druhý a třetí díl jsou přeci jen více o akci, zápolení ať už Froda se Samem nebo ostatních členů v bitvách... není to tolik podmanivě kouzelné, i co do psaní, jako třeba a právě Společenstvo. Opět musím vyzdvihnout, do jaké podoby svoji vizi přetavil Peter Jackson... ale já čekal od knihy přeci jen popisnější a velkolepější pojetí, možná vinnou právě celkové epičnosti filmové adaptace, kterou je člověk odkojený.

Razič
08.10.2020 5 z 5

Bombastická knížka. Závěr krásného putování v krásném světě. Rád bych zmínil, že pro českého čtenáře je požehnáním mimořádně dobrý a citlivý překlad Stanislavy Pošustové. Skvělá práce.

Lady.Lucrezia
05.10.2020 5 z 5

Závěrečný díl mapující putování členů družiny. Řekla bych, že i nejvíce odlišný od filmového zpracování, ale není to jen o odlišnosti, jako spíš o tom, že některé události by musel pokrýt samostatný film, nebo by se celková délka natáhla o další 2h (viz třeba Bitva u Povodí). Pro mě asi nejpřekvapivější z dílů, alespoň na obsah informací, které si jinak člověk nedosadí. Mohu jen doporučit a jsem tak nějak vděčná, že jsem tuto část velkého Tolkienova díla měla možnost číst.

Safira-2008
27.09.2020 5 z 5

Nejkrásnější kniha, kterou jsem kdy četla! Nejraději bych dala 1000 hvězdiček!

lukaskmn1
26.09.2020 5 z 5

Geniální.

matej5249
21.09.2020 5 z 5

Zde asi netřeba komentář. Skvělá trilogie.

RonnieSmithx
16.09.2020 5 z 5

Konec fenomenálního příběhu Toho, kdo nesl prsten. Ráda jsem se stala součástí příběhu díky barvitému vyprávění mistra fantasy neboli J. R. R. Tolkiena. K trilogii se určitě jednou za čase ještě vrátím, neboť je to moje dětství a každý občas rád uteče do jiného světa. Na závěr se mi líbilo, že na konci bylo všechno přehledně vypsané a já se tak mohla dozvědět, co se stalo před Válkou o Prsten a po ní.

slaska77
10.09.2020 5 z 5

Strhující finále celé trilogie, kde jsem tedy čekala ještě trochu jiné drama, ale i tak mě to hodně bavilo. Jsem zvědavá, jak moc se bude lišit film (u dvou věží už se trochu lišil, ale nevadilo mi to). Potěšil mě ještě poměrně dlouhý příběh návratu hobitů do Kraje a co se stalo v letech poté i samotný závěr Frodova putování, ten to vše tak krásně uzavírá. Dodatek jsem prolistovala a našla v něm třeba, jak to bylo s Elronem a jeho odjezdem za moře, ale na čtení už jsem neměla morál, nicméně oceňuji, že jej autor zpracoval. PS. bylo to dlouhé čtení stejně jako dlouhé putování, že jsem ráda, že už skončilo, tíha prstenu byla i pro čtenáře někdy velká:-) (září 892 str.)

Fengr
04.09.2020 5 z 5

Těším se na další čtení trilogie. Je to něco, co vás, mne, bude provázet po celý život... Těším se na to, až opět vezmu do rukou první díl.

AnselmaAlois
02.09.2020 5 z 5

Na konec jsem se hrozně těšila. Vše se tu dává do pohybu, do popředí se konečně dostávají také podceňovaní hobiti, kteří se zde mnohokrát vyznamenají. Bitva u Minas Tirith je popsána dokonale, stejně tak putování Froda a Sama, všechno je propracované do posledního detailu. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, je to něco, co nemá a nebude mít ve světě obdoby. Ale jak jsem se čím dál tím víc blížila ke konci, četla jsem stále pomaleji a pomaleji, protože jsem věděla, že se už brzy budu muset s mými milovanými rozloučit. A to se mi vůbec nechtělo. Konec byl neskutečně dojemný, smutný a zdrcující, pan Tolkien ví, jak své čtenáře bezpečně rozplakat. Bylo to od něj, myslím, trochu zlomyslné, ale jsem mu vděčná aspoň za ty dodatky, které mi ukázaly (byť značně stručně), jak to bylo se Společenstvem a především hobity dál.
Je to monumentální, uchvacující dílo, a rázem si získalo celé mé srdce. Neumím si představit, že teď budu číst něco jiného, co nemá se Středozemí pranic společného. Celá trilogie má mé nejvřelejší doporučení.

marcel8328
22.08.2020 1 z 5

Pokud jste už viděli film, tak ani neberte do ruky, nuda,nuda, nuda. Četl jsem v devadesátých letech a byl jsem nadšený, ale to bylo proto, že nic jiného nebylo. Teď se to se současnou fantasy nedá vůbec srovnat :-(

Karlo5o
20.08.2020 5 z 5

Výborné zakončení, poslední kapitoly, věnované osudu společenstva s návratu do Kraje byly skvělé a vše pěkně doplňují.

MartinJay
16.08.2020 5 z 5

Nádherná kniha, vždy když jí vezmu do ruky vrátím se do dětství. Doporučuji

salamandrina
09.08.2020 5 z 5

Láska. Navždy. Četla jsem už asi po desátý. Mám to strašně spojený s létem. Nedávno mě to inspirovalo k tomuto textu:

smazenaryba
31.07.2020 4 z 5

Viac menej ukončenie rozprávania a príbehových liniek, ktoré boli rozpracované v prvých dvoch dieloch. Po hutných Dvoch vežiach ide podobne ako v prípade prvého dielu o viac pokľudné čítanie. Trilógiu ukončuje na dnešnú dobu naozaj dlhočizný epilóg (takmer štvrtina knihy). Pokladám za veľké plus, že kniha nekončí gejzírom krvi po uťatej hlave hlavného atagonistu, ale dlhým lúčením s každým z dlhého zástupu postáv, ktoré boj o prsteň moci prežili. Ďalší dôkaz výnimočnosti Tolkienova diela.

Daben
30.07.2020 5 z 5

Tolkien zde mistrovsky zakončil svou úspěšnou trilogii o Prstenu. Kvůli podrobným dodatkům na konci knihy vás donutí přemýšlet, zda-li náhodou Středozem není skutečná, protože něco takového by dokázal vytvořit jen opravdový mistr. Za mě jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl.
Klobouk dolů před géniem 20. století.

Lokina
16.07.2020 5 z 5

Závěrečný díl Pána prstenů úspěšně za mnou a jak jsem si oblíbila rozmanitou krásu Středozemě, loučení s ní bylo na konci velice těžké.
První část knihy má rychlejší tempo, napětí a akce zajisté nechybí; příprava na velkou bitvu a následovné dobývání Minas Tirith nepřáteli či jeho osvobozování statečnými Rohiry i Aragornem, mě velmi bavily.
Druhá polovina knihy věnovaná putování Froda a Sama zpustlým a temným Mordorem se může jevit jako méně záživná část, ale právě cesta vyprahlou zemí nepřítele, popisy zdevastovaného Mordoru, jeho obyvatel (skřeti, otroci), mi přišlo hodně zajímavé, napínavé a někdy skličující až depresivní.
V knihách miluji mapy a ani zde nechybí, dotváří ucelenost příběhu a máte přehled v místech, kde se odehrávají klíčové momenty.
Příběh Aragorna a Arwen je lépe zpracován ve filmové podobě než v knize. V dodatcích je popsán jejich vztah, ale líbilo by se mi, kdyby ho autor začlenil rovnou do příběhu.
Obdivuji autorovu fantasii, všechno má promyšlené, historie Středozemě je komplexní, složitá a přesto tak krásná. Při čtení dodatků jsem se často ztrácela ve jménech, místech. Ale to mě neodradilo (četla jsem Silmarillion) a sama za sebe mohu říci, že Tolkienův svět je úžasný a nádherný.

Orange8knihomol
04.07.2020 5 z 5

Překrásná knížka ukončující jeden z pokladů fantasy literatury - sérii Pána prstenů. Tolkiena a jeho dílo jsem si zamilovala již od prvních stránek Hobita, díky čemuž jsem se dostala až k Návratu krále. I ten si udržuje úroveň předešlých dílů a je snad daleko akčnější než ostatní. Ráda bych hodnotila pěti a půl hvězdami, a tak přiděluji alespoň těch možných pět. =) Kdo ještě nečetl, rozhodně to musí napravit! :D

eragon000
30.06.2020

Nádherná knížka, asi nej z celé trilogie. Četl jsem je asi pětkrát. Nejsmutnější pro mě bylo, když jsem je dočetl. Hodně se mi líbily války se Sarumanem, ale unavovalo mě 1. část knihy Společenstvo prstenu do setkání s Chodcem. Nudné taky bylo putování Froda a Sama ve Dvou věžích. Koukal jsem i na film, docela hezky natočený, ale občas se liší od knihy. Kniha je napínavá, veselá, smutná, prostě všechno najednou. Dávám 5 hvězd. Díky pane Tolkiene za va še nádherné dílo.

Manifest blech
29.06.2020 5 z 5

Líbezné, tenhle díl se od filmu liší nejvíce. A báječně.