Návrat krále

Návrat krále https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260/bmid_navrat-krale-A2D-260.png 5 7102 407

Pán prstenů série

< 3. díl

Závěrečná část trilogie o kouzelném prstenu a osudech hobita Froda. Síly dobra se spojují a vítězí po mnoha bitvách nad zlem. Hobit Frodo plní své poslání za pomoci svého sluhy a přítele Sama. Ale i mezi hobity se vloudilo zlo a stateční malí hrdinové se s ním nakonec přes všechna úskalí dokážou vypořádat. Tento díl je doplněn letopisy, rodokmeny, a rejstříkem ke všem částem. Navazuje na titul Dvě věže.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo

The Return of the King , 1955

0124
0124
13.05.2022

Nevím jak okomentovat, poprvé jsem četl skoro ve 30 letech a tak jsem si tento fantastický příběh zamiloval, že už mám přečteno nejméně 20x dokola všechny tři knihy. Detaily, dlouhá zastavení popisující scény a pohledy do životů jednotlivých postav mě vždy totálně odvedou od reality a zapomenu na čas. Nevím přesně proč, ale příběh mě i svým způsobem uklidňuje. Miluju ho a vzdávám čest jeho autorovi J. R. R. Tolkienovi.

rumund
rumund
13.05.2022 3 z 5

No abych řekl pravdu, bylo to pro mě trápení. Třetí díl se mi četl hrozně těžce. Tolik názvu míst a jmen postav je v knize, že jsem byl totálně ztracen. A to jsem za mlada, všechny filmy Pána prstenů, hrozně miloval a myslím, že jsem je znal docela dobře. Tak za to všechno aspoň tři hvězdy, jinak bych jich bylo méně. Ale Tolkienovi nemůžu upřít, že to měl všechno vymyšleno do nejmenších detailů (písmo, názvy, historii, ...)

kristleko
kristleko
09.04.2022 5 z 5

Poslední dějství války o Prsten uteče strašně rychle, Aragorn přebírá odpovědnost a z hraničáře ve vyhnanství se stává Sauronův vyzyvatel. Celá ta horečnatá snaha zachránit svět a všechny ty manévry armád Gondoru a Rohanu jsou přitom jen snahou odvrátit pozornost Barad-dûr od Frodovy cesty, aby měli dva houževnatí hobiti více času a volnější cestu na splnění svého nadlidského úkolu. „Starý blázne! Toto je moje hodina. Nepoznáš smrt, když ji vidíš?“ hrozí král nazgûlů Gandalfovi, ale ani ty nejmocnější síly Mordoru nejsou všemocné proti odhodlanosti a statečnosti mužů (i žen). Opět se objevuje motiv pomoci z daleké minulosti, ať už je to armáda Mrtvých nebo prastaří Drúadané, kteří provedou rohanské vojsko tajnou lesní cestou skrze skřetí obležení, aby mohlo zasáhnout do bitvy na Pelennorských polích. Zatímco film se soustředí na tuto bitvu, kniha vypráví třeba i o Aragornově cestě Gondorem k hlavnímu městu. Svůj návrat na trůn se ale Elendilův dědic nevybojuje mečem, ale naplněním pověsti, že „ruce krále jsou ruce uzdravitele“. Na konci třetího dílu jsou připojeny dodatky, které ukazují nesmírnou hloubku Tolkienovy fantazie a je až k nevíře, že Středozem opravdu někde za širým mořem neexistuje. (10/10)

KryštofT.
KryštofT.
03.04.2022 5 z 5

Třetí díl pána prstenů mne nezklamal a bylo na první pohled jasné, že je to daleko obsáhlejší než filmové ztvárnění (což je samozřejmé při filmových adaptací).
Zakončení bylo dle mne objemnější a jsem rád, že jsem se něco o světe pána prstenů dozvěděl více. Tolkien nezklamal, zaslouží si maximální počet hvězdiček.

Peťulka3
Peťulka3
29.03.2022 5 z 5

Spousta věcí mimo film. Hlavně co se konce týče. Bylo hezký dozvědět se, co bylo dál.

marketa9252
marketa9252
20.03.2022 5 z 5

Perfektní konec této Božské série.

Pert
Pert
29.01.2022 5 z 5

Skvělá knižní série.

8211
8211
25.01.2022 5 z 5

Super završení úžasné fantasy ságy. Aragorn olé :-)

Martina291086
Martina291086
13.01.2022 5 z 5

Návrat krále je opravdu důstojným vyvrcholením celé trilogie a není snad nic, co bych na ději změnila. Dobře, něco by se našlo, ale jsou to opravdu jen maličkosti... :-) Přílohové dodatky jsou mistrovským dílem samy o sobě.

animovanej medv
animovanej medv
30.12.2021 5 z 5

Jupí zvládla jsem dočíst celou sérii!

Neberte mě špatně, moc se mi to líbilo, ale je to prostě náročné čtení a jsem ráda, že jsem to zvládla. Nechám chvíli Středozem být a přečtu si něco lehčího.

Ale i tak doufám, že se najdou Entky.

anonymní.Ilja
anonymní.Ilja
29.12.2021 5 z 5

Přestože je mým nejoblíbenějším dílem trilogie Pána prstenů Dvě věže, tomuto dílu se nedá upřít, že je krásným a důstojným vyvrcholením celé války o prsten.

Kniha o velké statečnosti, bolavém zmaru, posledních paprscích naděje a velkém vítězství Dobra nad Zlem.

Macek71228
Macek71228
29.12.2021 5 z 5

Naprosto dokonalé vyvrcholení celé trilogie. Tolkien vytvořil doufám nesmrtelné dílo.

Anushka1
Anushka1
22.12.2021 4 z 5

Konec dobrý, všechno dobré. Velké zlo je poraženo, Prsten moci zničen, nastávají lepší časy, věk lidí. Tak by se asi dalo shrnout velké finále trilogie Pán prstenů. Samozřejmě, že to nebylo tak snadné. Všechny události jsou tu do detailu zpracované. Možná proto jsem v první třetině knihy měla menší čtecí krizi a musela jsem se chvílemi trochu nutit knihu otevřít a pokračovat ve čtení. Proto také hodnocení 4 hvězdami. Ale když jsem to překonala, příběh ubíhal stránku po stránce. A i když člověk ví, jak to celé dopadne, stejně ho to nutí číst dál. Protože spousta věcí se prostě do filmů nevejde. Ve třetím díle to byla třeba část s vymetením Kraje a ta mě bavila náramně.
Taky oceňuji závěrečný Dodatek, kde si člověk dozví něco z historie Středozemě, o různých vládnoucích rodech, ale hlavně o tom, co se dělo po odjezdu Froda z Šedých přístavů a jaký osud čekal členy Společenstva prstenu. Tohle se opravdu v filmech nedozvíte.

Erutan
Erutan
21.12.2021

Audiokniha.
Radost poslouchat.)

wimpzk
wimpzk
05.12.2021 5 z 5

Velké finále Pána prstenů. Úžasně vystavěný příběh, ale tentokrát mě více než jindy zaujaly dodatky uvedené v tomto svazku. Dozvíme se tak mnohé z historie Středozemě, jejich obyvatel, zvycích, jazycích a dokonce nahlédneme, jak se počítal čas. To vše působí dojmem opravdovosti a skutečnosti, jako kdyby Tolkien jen převyprávěl příběh z dávno zapomenuté minulosti...A ne snad?

--Martin--
--Martin--
16.11.2021 5 z 5

Celá séria Pána prsteňov je jedno veľké dobrodružstvo. Je to jediná knižná seria, spolu s Hobitom, ku ktorej sa už niekoľko rokov pravidelne vraciam. Odporúčam.

heavy66
heavy66
12.11.2021 5 z 5

Třetí díl je o křížové cestě, radosti z konce války a vzpomínkách na ty, kteří se ho nedožili. Najdete zde Den-D i Den Vítězství, americké orly, a závěr o návratu do normálního života, o potrestání válečných štváčů a odměnách hrdinů. A také můj oblíbený strom:
„Na Oslavové louce vyrazil krásný semenáček: měl stříbrnou kůru, dlouhé listy a v dubnu rozpukl zlatými květy. Byl to opravdový mallorn a celé okolí žaslo. V pozdějších letech, jak rostl do krásy, proslul široko daleko a lidé za ním zdaleka putovali. Byl to jediný mallorn na západ od Hor a na východ od Moře, a jeden z nejznamenitějších na světě“.
Mají pravdu, viděl jsem ho kdysi dávno a byl skutečně nádherný.

Kiu
Kiu
30.10.2021 5 z 5

Tento díl mi potvrzuje, jak moc je Sam jedinečná a neskutečná postava. Každou další kapitolu to dokazuje víc a víc. Velmi mě baví ukončení a mrzí mě, že se do filmu nevlezlo vymetání z kraje. Je to příjemná třešinka na dortu pro čtenáře, teda asponň pro mě byla.

mataj
mataj
05.10.2021 5 z 5

Závěr nepřekonatelné a úchvatné trilogie z pera výjimečného autora s neskutečnou představivostí. Jsem naprosto nadšená a unesená. Co víc napsat než vřele doporučuji.

zirafinec
zirafinec
03.10.2021 3 z 5

Za mě lepší než dvojka, ale horší než jednička. Chápu lidi, kteří tuto sérii milují, ale není to můj šálek kávy.