Návrat krále

Návrat krále https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260/bmid_navrat-krale-A2D-260.png 5 7131 408

Pán prstenů série

< 3. díl

Závěrečná část trilogie o kouzelném prstenu a osudech hobita Froda. Síly dobra se spojují a vítězí po mnoha bitvách nad zlem. Hobit Frodo plní své poslání za pomoci svého sluhy a přítele Sama. Ale i mezi hobity se vloudilo zlo a stateční malí hrdinové se s ním nakonec přes všechna úskalí dokážou vypořádat. Tento díl je doplněn letopisy, rodokmeny, a rejstříkem ke všem částem. Navazuje na titul Dvě věže.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Return of the King , 1955

Ropušák
08.03.2015 5 z 5

Tolkien patří mezi nejlepší spisovatele na světě a svými příběhy dokáže uchvátit. Nemohu snad ani slovy popsat, jak jeho příběhy mám rád. Velkolepé dílo!

Torgal
03.03.2015 5 z 5

Skvelé zavŕšenie trilógie. Osobne ju mám rád asi najmenej, či už kvôli trochu ťažkopádnym pasážam posledného úseku cesty Froda a Sama, alebo kvôli kapitolám o vymetení Kraja, ktorých význam nespochybňujem, ale pôsobia trochu nadbytočne. Chápte ma ale správne - je to ako by ste sa matky spýtali na to, ktoré zo svojich ratolestí má rada najmenej. Celkový dojem výrazne zlepšujú Dodatky, ktoré sú pre Tolkienofilov úžasným zdrojom informácii o Stredozemi a povyšujú knihu nad prostý román. 9+/10

rikke
22.02.2015

5 * za celou sérii. nevybavuju si žádnou knihu, která by se trilogii rovnala. a to jsem ji začínala číst jen proto, že mě ukecali kamarádi. takže přístup byl "no tak já si to teda asi přečtu" s tím, že nebude-li mě to bavit, tak to jednoduše odložím. no a ejhle. po třech měsících jsem návrat krále dočítala a v očích se mi lesklo. neříkám, že v průběhu nebyly části, které mě moc nebavily nebo které jsem přelítla tak, že ani nevím, o čem se pojednávalo, chvílemi jsem se motala v postavách, ale když jsem to všechno postavila na piedestal jako celek i s těmi částmi, při kterých se mi tajil dech ať už krásou nebo napětím, zjevilo se mi mimořádné dílo.

Atuin
15.02.2015 5 z 5

Čím častěji trilogii Pána prstenu ( a vůbec všechna díla od Tolkiena ) čtu, tím více zjišťuji, jak moc se mu podařilo do svých knih navléci silné emoce. Člověk musí snad mít různé dialogy, písně a pod. očtené, aby se mu vsákl pod kůži ten skutečný dojem. Nemám mezi nimi favorita, protože to nelze, postavy nejsou absolutně černobílé, ale naopak mají neustále co říct a říkají, mnohé jsou svou podstatou až záhadné. Plochost v takové knize a v takovém světě neexistuje vůbec. Ten svět vyrůstá, skrze neuvěřitelně pěkné popisy, podané tak jak plynou cesty hrdinů, jak plynou jejich osudy a chvíle. V knihách není žádná vata, autor nemusel spěšně a složitě něco smýšlet a domýšlet, šlapat si na jazyk a složitě manévrovat, v knihách se jde pěkně z čerstva a sám příběh je nepřemožitelný, tomu komu se zalíbil a koho nadchl, tomu s ním přeji hodně krásných chvil, protože alespoň pro mne je to dílo, k němuž se od svého dospívání - dříve před natočením filmu - pořád a pořád vracím a kdyby se mě někdo zeptal jaká kniha mě nejvíc oslovila, nebo se mi nejvíc líbila, já bych se snad ani nebála říct, že to byla právě jeho díla. :-)

Ence
13.02.2015 5 z 5

Lidem neznalým fantasy budete těžko vysvětlovat, proč je to tak geniální. Oni se totiž podívají na filmy P. Jacksona (neméně geniální, ale jinak) a pak zjistí, že kniha je těžkopádná, málo akční, rozvláčnělá a že na 300 stran textu je tam jen 20 obrázků. Co těmto lidem říkám je, že film je skvělý, ale teprve po přečtení všech svazků vám dojde, jak směšně povrchní (ačkoliv má přes tři hodiny) je. Přestože se Tolkienova trilogie zabývá výhradně válkou o prsten, jenom z písní a přímých řečí postav, nebo autorovou narážkou nad sebou cítíte ohromnou masu fiktivního, neexistujícího světa a máte pocit, že se vlastně pohybujete po špičce obřího ledovce. Zároveň nechápete, jak to všechno může držet pohromadě. Bohužel ty opravdu nejlepší souvislosti a třešničky na dortu vám dojdou až při opakovaném čtení.
V mém případě se autorovi povedlo podnítit ve mě zájem o historii jeho světa, ras, jednotlivců; a to nejsem žádný historický nadšenec. Dodnes mi není jasné, jak se mu to vlastně podařilo. Asi že jeho postavy nejsou tak směšně předvídatelné, jako skuteční lidé a jejich často nudná historie.

A abych nezapomněl, tak za nejlepší část celé knihy samozřejmě považuji dodatky. Na těch jsem si opravdu smlsnul a jsem neskonale vděčný, že v knize byly, protože jsme mohli alespoň zběžně nahlédnout pod pokličku a usadit celý příběh do kontextu Tolkienova světa.

MarkétaLore
11.02.2015 3 z 5

Celá série byla těžký průměr, ať to vezmu z jakéhokoliv pohledu, až na poslední díl, ten byl podprůměrný. Nechápu jak to může být nej kniha vůbec. Asi nějáký mimozemský virus.

Mršina
24.01.2015 5 z 5

Totálně nezapomenutelné.

Palele
20.01.2015 5 z 5

Pána prstenů jsem začala číst kdysi dávno,když u nás začal vycházet poprvé a celý rok jsem čekala, než vyjde další díl :) Do té doby jsem byla žánrem fantasy nepolíbená. Dneska mám za sebou spoustu přečtených knih, ale celá série Pána prstenů pro mě stále zůstává srdeční záležitostí, jedinečnou a nenapodobitelnou.

Luxiee Axony
11.01.2015 5 z 5

Vše, co mohlo, tak už snad bylo řečeno :). Tato kniha nemá obdoby. Nejsem žádným fanouškem žánru fantasy, ale tento příběh mne bude doprovázet (a především inspirovat) až do smrti :).

dominik123
11.01.2015 5 z 5

Najlepšia časť trilógie a myslím si že aj najlepšia fantasy kniha akú som kedy čítal. Návrat Kráľa je najosudovejšia a najkrajšia časť trilógie, ktorá sa nezmazateľne zapísala do histórie kníh. Posledný výstup na horu osudu a bitka o stredozem robia s tejto knihy jednu z najlepších kníh na svete. Celá trilógia je výborná a dodnes je aj jedna s mojich najobľúbenejších trilógií. Svet ktorí Tolkien stvoril je úžasný a zato mu patrí môj obdiv. Film ako aj kniha je to najlepšie vo svojom žánri a len málo kníh sa s Pánom prsteňou môže rovnať v kvalite.

martunka
10.01.2015

Mám ráda celou trilogii. Tohle je skvělé zakončení !

stopař
26.12.2014 5 z 5

Skvěle zakončení trilogie...

Bublushka
07.12.2014 4 z 5

Nejlepší díl z celé série. Místy jsem byla i napjatá protože jsem si nebyla přesně jistá jak to ve filmu bylo a napadlo mě, že se to mohlo i dost předělat. Nejvíc teda u části u pavoučiče Oduly a následné odnesení ke skřetům, to jsem se o Froda fakt bála. A části s Pipinem a Smíškem byly opět bezva. Jen kniha opět měla někdy moc dlouhé a nudné pasáže, které jsem musela přelouskat a knihu jsem četla na můj vkus moc dlouho, jako celou sérii. A nejhůře hodnotím zbytečně dlouze rozpitvaný návrat do kraje, který logicky nebyl ve filmu protože byl fakt nudný. Zpříjemnil to až konec a i pár překvapení co jsem nečekala a ani ne filmu myslím nebyly( Saruman). Je to ale stále mistrovské dílo a nejlepší díl ze série.

Kacz
02.12.2014 5 z 5

Odstavec po odstavci se zatajeným dechem, bušícím srdcem a slzami v očích. Nádhera.
100 %

DennieForbes
22.11.2014 5 z 5

Já to prostě miluju. ♥
Nikdy jsem nebyla z ničeho tak poblázněná, jako z této trilogie. Už s tím své známé nudím, jak každý den mluvím o něčem, co se Pána prstenů týče :D
Nejvíc mne dostal dodatek, přes který jsem se tedy asi 3 dny překousávala, ale to je prostě neuvěřitelné. Jak někdo dokáže vymyslet tolik detailů a tak výtečně je propracovat?
Za mě jednoduše nejlepší knihy, které jsem kdy četla a nevěřím, že je kdy něco překoná. Tolkien si naprosto získal mé srdce.

Kopta
13.11.2014 4 z 5

Nejsem si jistý jestli je chyba mne, nebo autora, ale třetí díl až tak něco nebylo. Mnohem víc jsem si užil atmosféru první a druhé knihy, ale třetí kniha mě zklamala v neprožívání situací. Postavy jsou někdy jako z ledu. Jediný hezká výhoda byla co se týkalo situace v Kraji, která ve filmu nebyla a dle mě byla dosti výtečná. Pokud bych neviděl film, kniha by asi naplnila plné mé touhy, ale takto moc ne. Popravdě i dodatky mě přišli více záživné a zábavné než příběh knihy samotné.

matej6254
05.11.2014 5 z 5

Koniec jednej vynikajúcej a kultovej ságy. Najlepší diel trilógie s veľkým posolstvom. Majstrovsky vymyslené, napísané a som rád,že sto môžem povedať aj: dobre natočené... 90%

mája1970
22.10.2014 5 z 5

Krásná kniha a ještě lepší film.

Sofie45
29.09.2014 5 z 5

Konečně, konečně, konečně! Závěrečná část trilogie, závěrečné uhranutí, nadšení, odrovnání, unesení!

Předešlé díly si ode mě získaly "pouhé" čtyři hvězdičky, poslední díl si zaslouží hodnocení nejvyšší - kdybych ho mohla odměnit hvězdičkami tisíci, bez váhání bych tak učinila. Toto je totiž KLENOT.
Doposud jsem snad u žádné knihy neměla tím nádherným způsobem husí kůži, slzy v očích z každičkého písmene, doposud jsem u takřka jakéhokoli popisu boje zívala nudou. A pak přišel Návrat krále a vše změnil. Bitva o Středozem - LEGENDÁRNÍ, dodatky ke knize - ÚŽASNÉ. A další poklady...

Kniha doopravdy bavila od začátku do konce, žádné sáhodlouhé popisy mě nerušily od čtení, žádné další "nesympatičnosti". Prostě nádherný příběh, který zaručil, že se budu o Středozem dále zajímat a co nejdříve se pustím na Silmarillion, Húrinovy děti, Nedokončené příběhy...dále nemám slov :)

vitek.sk
09.09.2014 5 z 5

Velmi důstojné zakončení celé série. Opět trochu kazí dojem můj neoblíbená linie příběhu Frodo a Sam, zato druhá část knihy to nahrazuje a ještě vylepšuje. Velké plus dávám i za dodatky, které se mi už mnohokrát hodily a odtajnily mi hodně nejasností.
A další plus za úžasný příběh Aragorna a Arwen. Jedná se o jeden z mých nejoblíbenějších milostných příběhů. Někteří říkají, že tohoto příběhu je ve filmu moc, já říkám, že ne, protože aspoň tak jak to já chápu, je jejich příběh jednou z nejdůležitějších linií Tolkienova díla, jehož důležitost a osudovost si ovšem člověk uvědomí až z dodatků a ze Silmarillionu. Jednoznačně opět nejvyšší hodnocení.