Húrinovy děti

Húrinovy děti https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426/bmid_hurinovy-deti-l0x-426.png 4 1352 164

Pán prstenů série

Poprvé vychází další z Tolkienových příběhů. Húrinovy děti jsou tragickou pověstí o prokletí a zkáze rodu velkého lidského bojovníka z konce prvního věku Středozemě. * Po Hobitovi a Pánu prstenů jsou třetím Tolkienovým příběhem z fantastické Středozemě. Autor knihu za svého života pouze rozepsal, pracovat na ní začal dokonce už v pětadvaceti letech. Z Tolkienových poznámek sestavil Húrinovy děti do finální podoby jeho syn Christopher, který je držitelem autorských práv na odkaz slavného spisovatele. Existují příběhy o Středozemi z dob mnohem starších než Pán prstenů, a příběh vyprávěný v této knize je zasazen do rozlehlé země za Šedými přístavy na západě, kudy se kdysi procházíval Stromovous, ale která se potopila při obrovském kataklysmatu, jímž skončil První věk světa. V oné pradávné době sídlil první Temný pán, Morgoth, v obrovité pevnosti Angband na severu, a tragédie Túrina a jeho sestry Niënor se odehrávala ve stínu strachu z Angbandu, za války, kterou Morgoth vedl proti zemím a ukrytým městům elfů...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Children of Húrin , 2007

Vlastina67
16.01.2017 3 z 5

Smutný příběh, ale jelikož jsem ho ve zkrácené verzi znala ze Silmarillionu, tak už mě tolik nebavil.

jakub6611
30.11.2016 5 z 5

Jako všechny knihy od pana Tolkiena je to moje Edda!

TheTara18
09.11.2016 5 z 5

O Húrinovi samotném a Húrinových dětech se dozvíme již z knihy Silmarillion. Zde je příběh popsán daleko detailněji a propracovaněji. Zabrousí se zde do Húrinova dětství, jeho dospívání až po jeho dospělý život. Příběh vypráví o prokletí Húrinova rodu samotným temným pánem Morgothem. S tímto prokletím se musí v životě vypořádat dvě Húrinovy děti - syn Túrin a dcera Niënor. V knize jsou popisována jejich utrpení, která jsou místy až příliš krutá a smutná. Knihu zkompletoval syn pana Tolkiena Christopher, který dal dohromady všechny otcovy spisy a ucelil je tak v knihu. Osobně musím hodnotit knihu pěti hvězdami za mimořádně povedenou knihu. Doporučuji přečíst.

MorriconeTheGod
20.09.2016 4 z 5

Psáno zcela jinak než Pán prstenů nebo Hobit... způsobem připomínajícím spíše nějaký starý epos. Kniha má zvláštní atmosféru, ale je těžké se někdy prokousat výčty jmen a oblastí, když to člověku nic neříká.

xelzax
03.09.2016 4 z 5

Hrozně depresivní a zároveň krásné

KaRei
01.09.2016 5 z 5

Legendu o Húrinových dětech jsem už znal ze stručnějšího podání v Silmarilionu. Věděl jsem tedy, jak příběh dopadne, ale přesto mě kniha uchvátila. Mnohem detailnější, než v Silmarilionu. Nádherný příběh, ač se smutným koncem. Nazval bych to takovým Tolkienovým Hamletem :D

Kostěj
30.08.2016

Húrin si brzo všiml, že Túrin nůž nenosí, a zeptal se, zda z něho kvůli jeho varování dostal strach. Túrin odpověděl: "Ne, ale dal jsem nůž dřevořezbáři Sadorovi."
"Pohrdáš tedy otcovým darem?" řekla Morwen a Túrin zase odpověděl: "Ne, ale miluji Sadora a je mi ho líto."
Nato řekl Húrin: "Všechny tři dary byly tvé a směl jsi je dát, Túrine: láska, slitování a nejmenší ze všeho - ten nůž."

Kris12
24.08.2016

Parádní kniha, přečtená jedním dechem. Vřele doporučuji, skvělý příběh, vše na sebe krásně navazuje.

Aredhelka
02.08.2016 5 z 5

Húrinovy děti by si rozhodně měl přečíst každý fanoušek pána prstenů a každý, kdo se vůbec o minulost toho, co se ve Středozemi stalo, zajímá. Ze začátku může kniha působit trochu zmateně až nečtivě, je napsaná velmi zvláštním způsobem, který se však v průběhu četby stane právě tím, co dělá knihu tak skvělou. Vše na sebe navazuje, neexistují tu hluchá či nudná místa, a kniha celkově nádherně doplňuje celou trilogii Pána prstenů. Knihu musím jedině doporučit.

BLeeCraleek
26.05.2016 3 z 5

Nejsem velký znalec souvislostí a tak jsem se hlavně na začátku dost ztrácela v těch názvech. Místy mi to přišlo jako kousky z Bible (Húrin syn Túrina, syna…) Vypravování mi přišlo velmi stručné, spíš jako informativní průlet dějem (čemuž pomáhaly už zmíněné pasáže s vyjmenováváním rodů). Příběh je jinak pěkný, hezky stavěný, ne moc překvapivý, ne nudný. Dost smutný.

Michal1999
24.05.2016 4 z 5

Húrinovy děti mě bavily o něco méně než Pán prstenů. Hlavní hrdina časem ztrácel mé sympatie a to, co oceňuji asi nejvíc, je báječně temná atmosféra (což je občas málo).

dpxcz
19.03.2016 5 z 5

Kniha mi stylem hodně připomíná čtivější Silmarillion. Rozhodně doporučuji fanouškům Pána prstenů.

hetzerjoke
11.01.2016 4 z 5

Osobně ve mne zanechaly Húrinovy děti hlubokou myšlenku. Nebyly (bohužel) psány stejným stylem jako pán prstenů ale děj byl pro mne prostě dokonale smutný.

Asterionela
09.01.2016 5 z 5

Kniha, která ve mně zanechala hluboký dojem. Možná proto, že jsem to ani nečekala? Velice temný a ponurý příběh, který dýchá smutkem a podivnou krásou. A nádherné ilustrace Allana Leeho samozřejmě.
"Člověk, který utíká před tím, čeho se bojí, někdy shledá, že si k tomu jen zkrátil cestu."

AdmiralPata
20.12.2015 5 z 5

Velmi zajímavý příběh,který ukazuje že lži jsou mocnější zbraní než meč.Ze začátku si je třeba zvyknout na jiný vyprávěcí styl než u Pána Prstenů,po chvíly se do ní ale začtete a číst nepřestanete,dokud jí nedočtete.Doporučuji ale nejdřív přečíst Silmarilion.Já ho nečetl a zbytečně jsem se ztrácel v názvech a v oblastech.Mnohokrát jsem se musel dívat na mapku,abych vůbec věděl kde se vyprávění odehrává.

kuska
02.12.2015 5 z 5

Ten kdo miluje Silmarillion, kdo miluje Pána prstenů, kdo miluje Hobita, kdo miluje Tolkiena, tak bude milovat i Húrinovy děti.

Zynz
24.11.2015 5 z 5

Skvělá kniha, ale nedoporučoval bych ji číst dříve, než si přečtete Silmarillion, a to ze dvou důvodů. Za prvé se budete zbytečně ztrácet v názvech postav a míst, kterých je tam požehnaně. Za druhé knihu nedoceníte a nevychutnáte si ji na sto procent. Pro fanoušky nutnost - doplnění Bible Silmarillionu.

veronika0547
23.10.2015 5 z 5

Pro mě nejlepší a nejoblíbenější knížka. Ukazuje že nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř.

Ruzaaa
15.10.2015 3 z 5

Příběh je samozřejmě pěkný, Tolkien snad ani neumí napsat něco, co by pěkné nebylo. Ale na rozdíl od trilogie, Hobita a Silmarillionu mám tady pocit, že teda nic moc. Vzhledem k předešlým komentářům jsem čekala, jak mi konec příběhu utrhne půlku srdce a jak mi bude smutno, ale hlavní hrdina na mě působil spíš jako magor a to po celou dobu příběhu. Jinak pozitivní hodnocení dávám za provázanost s historií Středozemě, s postavami a rasami ze Silmarillionu. Příběh jako takový už je bohužel slabší, což mě mrzí velmi.

Hun
27.08.2015 5 z 5

Může vůbec existovat mocnější a jímavější příběh než tento? Ze všech nádherných vět vybírám tuto:
„Jsi slepý, Morgothe Bauglire, a slepý budeš vždy, protože vždy vidíš jen tmu. Nevíš, co vládne srdcím lidí, a i kdybys věděl, dát bys to nemohl.“

draci elfové Středozem, Středozemě (Tolkien) skřeti

Autoři knihy