Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29752/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-Wad-29752.png 5 10338 1014

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Majto
31.08.2022 3 z 5

Toto je prvá kniha Tolkiena, ktorú som kedy čítal. Nie v minulosti - teraz. Hoci som sa k nejakým častiam jeho kníh kedysi dostal a niektoré som aj vtedy kúpil, no nejak na ne neprišiel rad. Až prednedávnom som sa rozhodol kúpiť si niekoľko z nich k tým, čo doma roky čakajú na svoju chvíľu. Prvú mám za sebou a nemám k nej iné slová, len: Pekná príjemná detská kniha.

JosefTomas
25.08.2022 4 z 5

Pohádkové setkání s mistrem fantasy, J. R. R. Tolkienem, mi i v tehdejších čtrnáctinách sedlo až nečekaně dobře. Jeho až skoro poetické cítění pro volbu slov mi už tenkrát strašně imponovalo a dobrodružný příběh s jasným cílem a nepříliš zdržovacími pasážemi funguje nadmíru dobře i nyní. K úplnému hodnocení ale chybí lepší propracovanost a prvek časované bomby, která by skupinu držela v neustálém presu. Takhle si čtenář těžko může užívat napětí, když skupinu (až na jeden prvek, který ale není příliš hrocen) nic nežene k cíli dostatečně.

mirRa_cze
25.08.2022 5 z 5

Velmi příjemná kniha z veleslavného světa Středozemě. Hobit je milá knížka se spoustou zábavných "akčních" pasáží. Hrdinové jsou zajímaví a v rámci fantasy uvěřitelní a autorův styl psaní je doslova nádherný. Není to literární veledílo, ale jako vyprávění je to napsáno opravdu krásně.

Kniha není zbytečně dlouhá a rozhodně je mnohem lepší než filmy, které z ní vycházejí, takže se případně nenechte odradit :) (EN verze)

sbijecka
22.08.2022 5 z 5

Nejoblíbenější kniha mého dětství. Po zhruba dvaceti letech jsem ji přečetl znovu a nezbývá než napsat, že je stále úžasná. Zamáčknu nostalgickou slzu a pokračuji Pánem prstenů.

AndelkaZoubek
21.08.2022 5 z 5

První knížka, kterou jsem od Tolkiena četla. Oproti filmům mě velmi mile překvapila pohádkovost příběhu, který je vyprávěn laskavě a s citem, ale zároveň dobrodružně. Taková příjemná fantasy knížka, která potěší i nás, co primárně pro četbu tento žánr nevolíme. Postava Bilbo Pytlíka je geniálně vymyšlená, Tolkien zde ukazuje, že každý z nás, ač se to třeba nezdá, může být při takovém dobrodružství užitečný a uplatnit své individuální schopnosti a že je záhodno vykročit ze svého pohodlí (zóny komfortu) a vyjít vstříc novým zážitkům :).

kopeceli
19.08.2022 5 z 5

Před lety po prvním vydání jsem ji nadšeně přečetla, měla jsem problém jít do práce a od knihy se odtrhnout. Nyní jsem ji poslechla jako audioknihu, před rokem shlédla i film. Audiokniha z toho vyšla jako ta horší možnost, zpracování se mi moc nelíbilo. Nicméně kniha je pořád stejně geniální, příběh jsem si užila.

uzivatel9146
09.08.2022 4 z 5

Krásná pohádka a dobrý začátek. Tolkien sám řekl že v té době co hobita psal tak netušil nic o pokračování v podobě pána Prstenu a také to že je kniha věnována dětem což jde hodně cítit přeci jenom draci a hory zlata jsou spíše z pohádek. Bilbo je fajn i jeho společnost trpaslíků pobaví a konečná bitva jako blackout je geniálním tahem. Velmi pěkné dílo

poník654
03.08.2022 5 z 5

Dlouho jsem se chystala Hobita přečíst, ale neměla jsem odvahu. Pak nakonec jsem se odvážila a knihu přečetla. Musím přiznat, že jsem nechtěla, aby jejich cesta skončila. U téhle knihy by mi nevadilo ji číst vícekrát:)

KateřinaKK
06.07.2022 5 z 5

Hobit je tou knížkou, kterou bych byla schopná číst znovu a znovu :)

Martina291086
05.07.2022 4 z 5

Za mě trochu méně záživné než Pán prstenů, ale to neznamená, že to není skvělá kniha. Nádherný svět, propracovaný do nejmenšího detailu, poutavé vyprávění (byť pro mě místy méně záživné a zbytečně zdlouhavé), dojemný konec příběhu a mezi řádky i slovy vyjádřené opravdové přátelství. Tak to má být.

klaudie.P
07.06.2022 5 z 5

Nádherný svět, do kterého se dostanete a už nechcete zpátky.

Spajdy
01.06.2022 5 z 5

Kouzelný příběh... celou dobu jsem měl pocit, že tam jsem s nimi, těšil jsem se na každou další stránku a přelétl přese mě lehký závan smutku, když Bilbova pouť skončila. Bylo to skutečné, nebo to byl jen sen...? :-)

Hanncha
23.05.2022 5 z 5

To už je klasika. Ráda se k Hobitovi vracím.

Linda007
18.05.2022 5 z 5

Moc hezké.

Charming
13.05.2022 5 z 5

Moc krásně napsaný příběh. Tato kniha se četla opravdu moc hezky a celou dobu mi přišlo, že jsem byl součástí jejich dobrodružství.

Adhara
20.04.2022 3 z 5

Čítala som až mnoho rokov po prečítaní Pána prsteňov. Čítať najskôr trilógiu a potom Hobita nie je zlé – človek má síce vyspojelrované, že Bilbo prežije a dostane sa k Prsteňu, ale čitateľ konečne vidí, ako presne (aj keď túto scénu si v Pánovi prsteňov pripomenieme) a tiež ako Bilbo prišiel k ďalším artefaktom, ako sú brnenie z mithrilu či svojmu meču Žihadlu. A najmä ako prišiel k svojím dobrodružným sklonom. Podľa Pána prsteňov som ale čakala, že v Bilbovi bude viac prirodzeného dobrodruha – v skutočnosti je však, ako každý bežný hobit, väčšinou len vlečený družinou, do akcie odkopávaný čírou nevyhnutnosťou a neustále je mu smutno za pokojom domova.

Táto kniha nejde až tak do hĺbky a podrobností ako Pán prsteňov. Nemá preto ani toľko atmosféry. Zato je, aspoň formálne, akčnejšia, hoci akčné scény v podaní Tolkiena ma veľmi neberú. Schéma deja je taká, že putujúca družica striedavo narazí na tvory, ktoré ich takmer zabijú, a potom zase na tvory, u ktorých si oddýchnu, dobre sa najedia a doplnia zásoby. Táto umelá symetria sa ale azda dá rozprávke odpustiť.

ElikaS
07.04.2022 5 z 5

Filmové zpracování Pána prstenů jsem si zamilovala už v dětství, ale k Hobitovi jsem se zatím nedostala. No a tak jsem si řekla, že by asi bylo dobré začít knihou a pustila jsem se do audioknižního zpracování, které se mimochodem hezky poslouchá.
Hned na úvod mě překvapilo, že audiokniha měla nějakých 12 hodin, což v kontextu 3 filmů mi přišlo hrozně málo. Každopádně příběh je zpracovaný skvěle, bavilo mě to, nijak se nevlekl a ani jsem v knize neobjevila nějaká slepá místa. Upřímně nějak nechápu o čem jsou tři filmy, asi to budu muset zjistit.
Další co mě překvapilo, je že knížka vyznívá vyloženě pohádkově, neměla bych problém ji přečíst svému šetiletému synovi a určitě to časem udělám, protože myslím, že se mu bude líbil.
Celkově se knížka krásně poslouchala, příjemně uběhla a určitě se časem pustím i do Pána prstenů.

jadunka
01.04.2022 5 z 5

Jsem zaujatá proti filmům z Tolkienova světa, které mě prostě nikdy nenadchly. I proto jsem se ke knížkám odhodlávala dlouho. Hobit je však fantastický. Příběh, jazyk, ... všechno. Nejvíc oceňuji, že na rozdíl od filmů měla kniha rychlý spád.

Mikako
29.03.2022 5 z 5

Touto knihou jsem vystoupila ze své komfortní zóny, jelikož tento žánr téměř vůbec nečtu.
Ale musím přiznat, že je to možná škoda, protože to bylo nádherný. Těšila jsem se na každou příležitost pokračovat ve čtení.
Jen je třeba to brát spíš jako pohádku.
Takže se teď trochu stydím, že jsem se k Hobitovi dostala až teď.
Ale lepší pozdě, než nikdy.

Artemis886
28.03.2022 5 z 5

Nádherná kniha. O dobrodružství tady opravdu není nouze. Tolkien umí nádherně psát a vtáhnout do děje jako žádný jiný autor. Příroda, mytologie a národy jsou úžasně vykreslené. Je mi líto že se musím rozloučit s dobrodružstvím výpravy.

draci elfové kouzla zfilmováno trpaslíci putování Středozem, Středozemě (Tolkien) fantasy hobiti

J. R. R. Tolkien
anglická, 1892 - 1973