Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29752/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-Wad-29752.png 5 10340 1014

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Khaleesi16
26.02.2015 5 z 5

Hobit je bezpochyby nejlepší kniha jakou jsem kdy četla, Tolkienův styl psaní je naprosto úžasný a jeho Středozem mě naprosto pohltila. Miluji jeho knihy. Pro mě je to zaručeně nejlepší autor!

RobinZ.
24.02.2015 5 z 5

Tolkien je prostě úžasný! Jak jsem již psal ve Společenství prstenu, prostě úžasné! Četl jsem na dovolené v Chorvatsku a za těch 11 dní jsem to úplně celé přečetl a pak mne to navnadilo na Společenství. Stoprocentně by se to mělo dát mezi povinnou četbu!

darthvader77
22.02.2015 5 z 5

V jisté podzemní noře bydlel jeden Hobit. Pramatka celého fantasy žánru. Její text je pro mě biblí a obsah textu náboženstvím. A ve jménu Saurona musím prohlásit, že jde o nádhernou knihu, kterou můžete číst pořád dokola a nikdy neomrzí. A i když jsme pořádný fantasy orgáč dostali až s Pánem Prstenů, nutno podotknout, že Hobit je sice ne tak podrobně vyprávěným, ale stejně srdečným počinem. Navíc je to předloha naprosto kule rvoucí trilogie, takže rozhodně za mě 100000% a děkují Tolkienovi za příspěvek do světové literatury.

honzik4422
22.02.2015 5 z 5

Těžko lze slovy popsat obrovské kouzlo této knihy. Prostě ÚŽASNÁ kniha, která není zdaleka jen pro malé čtenáře.

katerina9455
19.02.2015 4 z 5

Miluju Pána prstenů, mám ho přečteného dvakrát a poprvé to bylo náročné čtení, ale po druhé to bylo už skvělé a vychutnávala jsem si to. Po Hobitovi jsem šáhla až nyní a byla jsem překvapená jak se od Pána prstenů liší. Pán prstenů je napsán mnohem propracovaněji, také byl psán až po Hobitovi a byl už určen pro starší čtenáře, kdežto Hobit je opravdu krásnou fantasy knihou spíše pro děti. A dost mě překvapilo i to, jak se filmové zpracování liší. U Pána prstenů se Peter Jackson přece je mnohem více držel děje z knihy.
Nakonec abych to shrnula musím říct jen jedno MILUJI FANTASY A MILUJI TOLKIENA!!! :)

MorriconeTheGod
19.02.2015 5 z 5

Můj velmi oblíbený příběh a pro mě nejlepší Tolkien. Autor se zde ještě schizofrenicky nezaplétá do nekonečných složitých detailů svého imaginárního světa a prostě vypráví krásnou zkazku, poetickou, s úžasnou atmosférou. U audioverze jsem se v dospělém věku něco nausínal.

Allia
14.02.2015 5 z 5

velice poutavý pohádkový příběh, který byl původně psaný jako pohádka na dobrou noc synovi :-) jako úvod do světa a příběhů o Jednom prstenu, je famózní a nevšední a nadchne už od mladší generace :-)

Heřmis
09.02.2015 4 z 5

Jedná se o čtivou a velmi milou pohádku. Knihu jsem četl bez toho, že bych viděl filmové zpracování a popravdě jsem trochu zvědavý, jak lze z tohoto příběhu udělat tři dlouhé filmy.

Fifth Element
04.02.2015 4 z 5

Po jazykove strance urcite lepsi nez Silmarillion, nicmene dejove mene zajimave a takove jednodussi.. ale i presto se mi kniha libila..

Katuska88
02.02.2015 4 z 5

Knihu jsem četla podruhé v reakci na vydařené filmové zpracování. Chtěla jsem si oživit příběh se vším všudy a se všemi těmi ve filmech opomíjenými detaily.
Poprvé jsem četla již před cca 10 lety a už jsem si spoustu věcí nepamatovala.
Jak hodnotit skvělého tak dobře profláklého spisovatele? Hobit je prostě Hobit.
Možná je styl psaní trochu dětinský, proto se mi více líbil Pán Prstenů, ale jinak super. Kdo fandí filmu, musí si přečíst, to jinak nejde...

bararich8
30.01.2015 5 z 5

Velká paráda. Miluju Tolkiena, Středozemi a všechny příběhy z ní.

Baarbucha
28.01.2015 5 z 5

Velmi vydařená kniha, je stručná, zajímavá, má své kouzlo oproti filmu, který je zbytečně roztahaný, v některých pasážích nedomyšlený.

masochist87
27.01.2015

perfektní kniha

Eviik
26.01.2015 5 z 5

Krásná kniha, doporučuji všem, kterým se líbí příběhy o elfech, trpaslících a jiných skvělých bytostech. Filmové zpracování se knize nemůže rovnat.

Eliska700
20.01.2015 4 z 5

Tahle knížka se mi líbila... Úplně mě vtáhla do děje a líbila se mi o hodně víc než Pán Prstenů....

JosefB
17.01.2015 5 z 5

Jedna z nejlépe udělaných knížek vůbec!

dominik123
16.01.2015 5 z 5

Hobit je zaujímavá, krátka knižka zo sveta stredozeme. Nie je tak rozsiahla a epická ako Pán prsteňou ale aj napriek tomu je to kvalitná fantasy knižka.

Danca88
14.01.2015 5 z 5

Filmy jako Pán prstenů mě úkrutně nudí a postrádají pointu, ale přeci jen jsem se k této knize odhodlala, abych si mohla udělat vlastní subjektivní názor. Musím říct, že mě kniha naprosto odrovnala, dlouho jsem nebyla tak příjemně překvapena :) Během víkendu bylo přečteno a já vím, že se k ní po letech určitě ještě vrátím...

Denčaa
12.01.2015 5 z 5

Opravdu krásná kniha, s jedinečným a nezapomenutelným příběhem, který už nikdy nedostanu z hlavy! Všem, kdo mají ráda fantasy vřele doporučuji. Nenechte se však mýlit, akce použitá ve filmu, kniha skoro neobsahuje, což je dobře, kniha je i tak jedinečná a má svou vlastní linii příběhu. To si zase filmaři museli něco nového přidat. Všechny postavy mi přirostly k srdci, obzvláště Bilbo, který je takový ten moudrý blázen a je nádherně v knize zobrazena jeho proměna osobnosti.

martunka
11.01.2015 2 z 5

Musím se přiznat, že jsem knihu rozečetla a poté mě začala nudit. Takže nevím nevím přijde mi taková bez zápletky, nemá ten správný spád. Ale protože miluju celou trilogii o prstenu, tak se k ní chci vrátit.

draci elfové kouzla zfilmováno trpaslíci putování Středozem, Středozemě (Tolkien) fantasy hobiti

J. R. R. Tolkien
anglická, 1892 - 1973