Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29752/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-Wad-29752.png 5 10340 1014

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Kimi_Jenkins
04.06.2023 5 z 5

Miluji příběhy od Tolkiena a právě Hobit se z nich čte nejlépe. Pán prstenů je trochu zdlouhavý zatímco Hobit poměrně hezky plyne, jsou tam krásne postavy a já osobně mám nejradši ten svět a při představě návštěvy osamělé hory dostanu husí kůži. Moc se mi líbí že v knize je i mapa středozemě a že můžete sledovat jejich cestu na mapě. Tuhle knihu naprosto upřímně doporučuji všem!

ondrej6926
15.05.2023 5 z 5

Nejčtivější z Tolkienových knih.

martin4950
14.05.2023 5 z 5

neskutečná sranda. Tempo je mnohem rychlejší než u lotra. Doporučuji v češtině, anglicky si přečtěte lotr.

Jiruka Kareru
05.05.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek. Klenot literatury a dle mého i povinná četba!

luca321
27.04.2023 5 z 5

Klenot fantasy knih. Na čtení knihy jsem se neskutečně těšila a fakt to stálo za to. Moc se mi líbí jazyk, kterým to je psané, je takový uhlazený a úplně slyším, jak to vypráví Gandalf. Příběhu se nedá nic vytknout. A moc se těším na Pána prstenů na dobrodružství Froda.

dominika2585
24.04.2023 4 z 5

Pán prstenů a Hobit jsou jedni z mých nejoblíbenějších filmů, tak jsem si řekla, že bych si měla také přečíst knihy. V průběhu čtení jsem dost porovnávala v čem se liší od filmových adaptací. Knihu jsem četla poměrně dlouho, na mě to místy působilo až moc jako pohádka. Možná kdybych nejdříve četla knihy a pak až shlédla film, měla bych jiný názor, ale mě tu trochu chyběla jiskra. Ale v konečném výsledku se mi kniha líbila.

icezero
23.04.2023 5 z 5

Mám pocit, že většina se k tomuhle začátku Pána prstenů dostane až na závěr a tak ví, jak všechno dopadne. Poprvé jsem cetl snad nekdy před dvaceti let a v mém případě úplně náhodou ve správném pořadí.
Pro mě naprostý základ v žánru fantasy, ke kterému se vždycky rád vracím i dnes. Možná k tomu přispívá i doba a účel ke kterému tahle povídka vlastně vznikla.

marco026
25.03.2023 5 z 5

Keď prišiel prvý diel Hobita v roku 2012 do kín, tak som knihy moc nečítal. Film ma v podstate nalákal na knihu, pretože som chcel okamžite vedieť ako príbeh pokračuje a som rád, že som si ju prečítal skôr než vyšli ďalšie dva filmy, pretože kniha samotná je úžasným fantasy dielom, ktorému filmová trilógia nesiaha ani po päty.

knihomolka460
08.03.2023 2 z 5

Knihu jsem musela číst kvůli povinné četbě, jinak bych si ji ke čtení dobrovolně nevybrala. Chápu , že to lidi baví a že to mají rádi, ale nic pro mě.

Adam84
07.03.2023 4 z 5

Vždy mě lákalo začíst se do nějaké kultovní fantasy ságy, ale pro jejich často hutný obsah, jsem to dlouho odkládal. Na tento rok jsem si jich ale pár naplánoval, a protože celý ten humbuk kolem filmů Pána prstenů již dávno utichl a po filmové Hobití trilogii už ani vrrk neštěkne, tak jsem se mohl (relativně v klidu a ničím neovlivňován) pustit do fantasy J.R.R Tolkiena. Jako vstup do fantasy světa asi nic příhodnějšího není a i Hobit jako vstup do toho Tolkienova světa nezklamal.

Pogy
04.03.2023 5 z 5

Hobit je moje oblíbená klasika, ke které jsem se vrátila, díky čtenářské výzvě. Jdu pokračovat Pánem prstenů :-)

Vidlička
03.03.2023 5 z 5

Víte, co je nejlepší na Hobitovi? Že vás ke čtení čeká ještě LOTR a Silmarillion a Nedokončené... a... a... a... ááá huráááá!!!

A komu by to nestačilo, ať zhlídne krátkometrážní komorní jednohubku Lov na Gluma (https://www.csfd.cz/film/256926-lov-na-gluma/prehled/).

Áňa 998
25.02.2023 5 z 5

Hobit je prostě srdeční záležitost. Tohle napínavé dobrodružství by si měl přečíst každý fanoušek fantasy...

ArkAngel
02.02.2023 4 z 5

Přestože se Hobit stal jedním ze základních kamenů pro moderní fantasy, označoval Tolkien své dílo za pohádku a přesně takovou formu dílo víceméně i má. Nenajdete zde komplexní dialogy nebo dlouhé popisy akčních scén, ale všechno je opsáno tak jednoduše, aby příběh rychle plynul ke svému konci. Pasáž s hádankami je naprosto skvělá a obecně kniha nabízí spoustu úsměvných momentů, což k podobným výpravným příběhům patří.

Hor89
01.02.2023 5 z 5

Hobit (a později Pán Prstenů) pana Tolkiena je jednou ze tří knih které mě v dětství naučily číst Fantasy - doteď můj nejoblíbenější žánr (ty zbývající jsou první Harry Potter a Kniha tří zjevení). Krásně napsaný příběh je na pomezí fanstasy a pohádky. Středozemě, ve které se děj odehrává, je jedním z nejpropracovanějších fanstasy světů vůbec, a vyzdvihnout musím i překlad Františka Vrby a krásné ilustrace v některých vydáních.

Nuttelka
29.01.2023 4 z 5

Už dlouho jsem byla na knihu zvědavá, jakým způsobem, z vesměs útlé knihy o obsahu 270 stran, se dokáží natočit 3 celovečerní filmy :-) A že filmy miluju! Až díky Čtenářské výzvě jsem se konečně rozhoupala a jsem ráda, že jsem to zvládla do konce. Já mám takový nešvar, jak vidím dříve filmy, do knih už se mi moc nechce, ale přemluvím se a pak se nestačím divit :-))) Příběh je napsaný skvěle, poutavě, ale díky filmům už to pro mě nemá tu správnou "šťávu". Prostě to musím dělat opačně :-)

Bookworm345
29.01.2023 3 z 5

No, já nevím.....je to dobrá kniha,ale četla jsem i spoustu lepších a zajímavějších knih.Některé události by si podle mě zasloužily víc rozvést. Ale je tam i hodně pozitivních věcí. Třeba je to napsané dost čtivým,svižným stylem.(takže jsem to přelouskala za chvíli)Je to fajn kniha.

Mona-Lisa
21.01.2023 5 z 5

Cesta tam a zase zpátky, kterou chápu že spousta lidi podniká víckrát a je takový fenomén.
Moc mě mrzí, že stejně jako Pratchetta ani Tolkiena nemůžu osobně poznat a říct, jakou mi bylo ctí navštívit jejich svět a přidat se do zástupu čtenářů, které pohladily jejich slova.
Vy víte, že mám ráda temnotu, zkoumání lidského zla a drsnější příběhy.
Hluboce se ale taky klaním před uměním tak vyváženě propojit světlo a tmu. Tak samozřejmě pohádkově zachytit potřebu Bilba po svačině a teplém pelechu a na další stránce ho zachraňovat z hořícího stromu před skřety. Prostě to, jak ti Tolkien říká: “vytvořil jsem ti pohádkovou zemi, kde je všechno možné a i když jsi pohodlný jako Bilbo a nachomýtneš se u nebezpečí, když budeš na straně dobra, všechno dobře dopadne.”
Tak jdu na Společenstvo prstenu. Mám se na co těšit, co?

LilyGorch
17.01.2023 5 z 5

Hobita od J. R. R. Tolkiena jsem četla už dřív, ale tentokrát mám pocit, jako bych si to čtení víc užila, jako by mě to bavilo ještě víc.
Tolkien v této knížce, která dějově předchází trilogii Pán prstenů, vypráví příběh putování hobita Bilba Pytlíka a družiny trpaslíků pod vedením Thorina Pavézy. Výprava míří k Osamělé hoře, v níž je ukryt pohádkový poklad střežený hrozivým drakem Šmakem. Bilbo se po cestě setkává se zlobry, moudrými elfy z Roklinky, děsivými obřími pavouky, vypočítavými lesními elfy a prožívá spoustu dalších dobrodružství. Hlavně se zde ale dozvíme, jak Bilbo vlastně přišel ke svému kouzelnému prstenu. A kdo se stane novým Králem pod Horou?
J. K. Rowlingová a J. R. R. Tolkien jsou pro mě dva základní autoři fantasy, jejichž dílo obdivuji a miluji dodnes. Pokud snad někdo s Tolkienem teprve začíná, doporučuji mu ke čtení zrovna Hobita.
5/5 * (zcela neobjektivně =D )

Atisa
16.01.2023

Snad moje první opravdová fantasy kniha. Film jsem viděla v kině, knihu jsem si následně dala do "Chystám se číst" a přečetla až nyní na základě čtenářské výzvy. Zařadila jsem ji do kategorie knih obsahujících mapu. Celkově je pro mě těžké knihu nějak hodnotit, není to prostě můj žánr. Dost mi tam vadilo, že Bilbo a trpaslíci zažijí tolik situací, o kterých autor píše, že z nich není možné uniknout, a stejně se jim to podaří. Ale na tomto principu je zřejmě založený žánr fantasy.

draci elfové kouzla zfilmováno trpaslíci putování Středozem, Středozemě (Tolkien) fantasy hobiti

J. R. R. Tolkien
anglická, 1892 - 1973