Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10308 1011

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Reader-Hel
Reader-Hel
18.02.2022 4 z 5

Doopravdy nevím, jak mohly vzniknout tři filmy z téhle knižní předlohy. V zásadních věcech jsou kniha a filmy totožné, další půlka jich je vymyšlená. Občas mi kniha přišla hrozně uspěchaná, ale chvílemi jsem za to byla ráda. Nudné, dlouhé popisy krajin mi teda nechyběly.
Krásně se to četlo, chvílemi mi to přišlo hrozně uspěchané a useknuté, ale to je možná jen dojem díky filmům. Trpaslíci mi chvílemi lezli na nervy víc než ve filmu, hlavně jejich hamižnost a vychcanost. Plusové body mají za úctu k Bilbovi, i když opožděnou. Thranduil kupodivu nebyl taková svině jako ve filmu a Medděd byl ještě větší dobrák. Bilbo byl prostě Bilbo jak ho známe. I když možná méně upjatý.
Sečteno podtrženo, bylo to hezké počtení. Ale ne výjimečné jako Pán prstenu.

Péťa Z.
Péťa Z.
15.02.2022 4 z 5

„Bilbo se teď začal cítit nepříjemně nesvůj. Kdykoliv na něm spočinulo Šmakovo ohnivé oko, pátrající po něm mezi stíny, zachvěl se a zmocňovala se ho nevysvětlitelná touha vyběhnout z úkrytu, ukázat se a povědět Šmakovi pravdu. Octl se skutečně ve vážném nebezpečí, že podlehne dračímu kouzlu. Ale sebral kuráž a znovu promluvil.“

Tak to je celý on, ten úžasný Hobit s velkým H!

Na filmu jsem závislá, můžu ho vidět opravdu kdykoliv. Ale knihu jsem četla až nedávno, když jsem dostala celou sérii (jupí!).
Něco oproti filmu chybí, mnoho je však navíc. ;-) Určitě se ke knižnímu Hobitovi ještě vrátím. :-)

Pert
Pert
29.01.2022 4 z 5

Pán prstenů byl trochu lepší.

Peťulka3
Peťulka3
26.01.2022 5 z 5

Je to prostě klasika. Film super, ale kniha je kniha.

leleia
leleia
25.01.2022 5 z 5

Filmy Pán prstenů patřily vždy k mým oblíbeným, říkala jsem si, že nastal čas na zhlédnutí Hobita. Chtěla jsem si však před tím přečíst knihu, abych si příběh a postavy nezafixovala podle filmového zpracování (tak jak tomu je u Pána prstenů). Jsem za to ráda. Hobit je krásná kniha plná dobrodružství a přátelství. Lituji, že jsem si ji nepřečetla dřív.
Nerada čtu knihy, které jsem ve svých nácti letech milovala. Většinou si je znechutím. U Hobita by se mi to ale nejspíš nestalo...

Knihomol170
Knihomol170
16.01.2022

(SPOILER) Bilbo má nerad dobrodružství. Gandalf s trpaslíky ho změní. S trpaslíky zaživa nečekaná dobrodružství jako: tři zlobři, skřetí hora, kde najde prsten neviditelnosti, vrrci se skřet, skalní orli, medďed, velcí pavouci, jizda na sudu, jezerní město, drak šmak, bitva 5 armád. Bilbo se vrací domu jako úplně jiný hobbit.
Kniha i filmové zpracování se mi líbilo.

Martina291086
Martina291086
13.01.2022 4 z 5

Za mě trochu slabší než Pán prstenů, ale jistě si i ona našla plným právem miliony věrných čtenářů. Opět poutavé čtení a do nejmenších detailů vypracované... Mistrovské dílo.

anonymní.Ilja
anonymní.Ilja
30.12.2021 5 z 5

Tuto knihu bych nazval pohádkou pro celou rodinu. Dokonalá knížka pro večerní společné čtení, která obsahuje vše, co by člověk od dobrodružného příběhu mohl chtít. Víc snad není nutné říct nic, než: na film se nedívejte, protože je to absolutní ztráta času.

LittleK
LittleK
24.12.2021 5 z 5

JRR má osobitý styl vyprávění. Knižní Hobit je rozhodně uvěřitelnější než ten filmový (s tím se ale musí počítat, když je třeba zaujmout americké obecenstvo, které chce akci a klišé). Je to spíše taková pohádka, ale velmi příjemné čtení. Ilustrace se mi také moc líbily a pěkně doplňovaly děj.

BrooksWasHere
BrooksWasHere
22.12.2021 5 z 5

Fantastická kniha, bolo mi ľúto ju dočítať...

jan0223
jan0223
20.12.2021 5 z 5

Svět Tolkiena je geniální, Hobit je taková předmluva k LoTR. Tuhle knihu jsem si pořídil jako takový sběratelský kousek kvůli obrázkům J. Šalamouna. Co se týče příběhu tak člověk musí trochu překousnout ten težkopádný začátek a nechat se vtáhnout do děje, který se postupně čtenáři otvírá. Jako kluk jsem ji přečetl jako poslední z celé série LoTR a líbila se mi nejvíce. Některé pasáže jsem pochopil ať po letech a někdy jsem si musel celé stránky přečíst několikrát aby jsem vše pochopil, ale nelituji toho a stejně jsem celou knihu přečetl několikrát, hodněkrát. Ne pro každého je to ten pravý šálek čaje, ale ti kdo tomuto kouzlu podlehli je to neuvěřitelný ponor do světa hobitů, trpaslíků, elfů, zlobrů, skřetů,.... A rád se nechávám vtáhnout do tohoto světa a prožívat jejich příběhy.

Kniho_holka
Kniho_holka
18.12.2021 5 z 5

Nevěřím v Boha, ale pokud existuje, tak určitě píše jako Tolkien. Fantasy knihy většinou neposlouchám ani nečtu, ale světu J. R. R. Tolkiena zkrátka nelze odolat. Na práci zakladatele fantasy bych mohla pět ódy do nekonečna, tak raději přejdeme na hodnocení audioknihy. Jak už bylo řečeno, samotný příběh si zaslouží milion hvězdiček, interpretace pana Vladimíra Kudly byla podle mě moc povedená. A hudební předěly mezi jednotlivými kapitolami neměly chybu. Hobit je audiokniha, kterou jsi užijí malí i velcí a zamilují si ji i ti největší odpůrci fantasy.

clouds
clouds
13.12.2021 5 z 5

Hobit byl napsán jako vypravění pro tři Tolkienovy syny, takže se dá chápat, kde se bere to krásné pohádkové ladění příběhu i velmi akční a dobrodružný děj. Mě jako dospělému se velmi líbí vývoj hlavní postavy Bilbo Pytlíka. Je to na začátku absolutní nehrdina, který je k dobrodružství násilně přinucen a je všem spíš na obtíž. Teprve ve chvíli, kdy sám bojuje o život, se něco v něm změní a Bilbo získává pocit zodpovědnosti za své přátele a podniká velmi odvážné kroky k jejich záchraně. Tím také naplňuje Gandalfovy předpovědi, což čaroději dává trochu punc moudrého věštce. Je to skvělý vstup do trilogie Pán Prstenu, ale je to méně filosofické, jednoduší, ale dobrodružnost a kouzla tam nechybí. Čte se to krásně. Cílovou skupinou u Hobita jsou ale děti, kdežto u Pána prstenu dospělí. Proto by se knihy neměly srovnávat. Za mě pět hvězd, výborně napsaný příběh.

Merlin_CZ
Merlin_CZ
06.12.2021 4 z 5

slabší začátek se fajn rozjel a fakt se to četlo dobře :)
filmy jsem ještě neviděl (jen LOTR) takže jsem tak nějak nevěděl co čekat, ale příjemně překvapilo.

slunicko1958
slunicko1958
03.12.2021 5 z 5

Souhlasím s předchozími komentáři, že začátek knihy nebyl nijak závratný. Protože jsem filmy o hobitovi neviděla, nechápala jsem, proč jsou všichni (většina) tak nadšení. Jak přečtené stránky přibývaly, nechala jsem se do děje zatáhnout i já. Líbilo se mi to.
Nesmím zapomenout pochválit ilustrace. Ty jsem si prohlížela dlouho a doslova mě nadchly.

Potolu
Potolu
03.12.2021 5 z 5

Asi první tři kapitoly se mi tak nějak špatně četly a říkala jsem si, že co na tom hobitovi teda sakra je. A pak mě to chytlo! Bravurní hry s češtinou, postavy krásně zpracované, popsané tak, že mi příběh běžel hlavou (film jsem ještě neviděla). Prostě krásné počtení. Určitě to není je pohádka pro děti. Myslím, že je to především příběh o tom, že když v životě člověk žije jen svůj pohodlný život před televizí na gauči, rozhodně nic nezažije, nic moc se nenaučí (vděčnost za to, co má, co je důležité) a "nevyroste". Víc takových pohádek!

gambinka87
gambinka87
23.11.2021 4 z 5

Pohádka, která ve srovnání s filmem překvapí. Tolkien by musel být nadšený, kdyby viděl, co z jeho díla filmaři dokázali vytvořit. Přidali tam, kde byl příběh slabší a zajímavé momenty z knihy skvěle znázornily. Trpaslíci jsou ale popisovani trochu jako "blbouni", začátek knihy mne moc nenadchl, pak se příběh ale pěkně rozvinul.

heavy66
heavy66
20.11.2021 4 z 5

Dobrodružná pohádka, víc pro děti než pro dospělé, ovšem nezbytná, pokud si chcete přečíst vyzrálejšího Pána prstenů. Dalo se to číst a synovi se líbily hlavně veršované šišlavé hádanky, kterými se častují Bilbo s Glumem.
"Všechno žere, všechno še v něm žtrácí,
štromy, květy, žvířata i ptáci.
Hryže kov i pláty ž ocele,
tvrdý kámen na prach šemele.
Měšta rožvalí a krále školí,
vyšokánšké hory švrhne do údolí."

katkaq
katkaq
17.11.2021 3 z 5

Nemám knihu spojenou s dětstvím a tak ji posuzuji už očima dospělého. Čtení knihy pro mě bylo celkem utrpení a nechápala jsem, proč ji lidé tak oslavují. Teď jsem se rozhodla dát ji druhou šanci v podobě audioknihy a jsem nadšená. Příjemná pohádka a krásně namluvená, skvěle jsem si u toho odpočinula, takže moc doporučuji (dá se najít na youtube).

--Martin--
--Martin--
16.11.2021 5 z 5

Hobit je pre mňa srdcová záležitosť, tak ako aj ostatné knihy J.R.R. Tolkiena. Čítal som ho už veľakrát a určite ešte veľakrát budem.