Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10340 1014

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

konformita
29.07.2015 5 z 5

Úžasná krásná pohádka. Čtení jsem si dávkovala, aby mi co nejdéle vydržela. Byla to lahůdka.

TaLu
27.07.2015 5 z 5

Přiznávám, že k přečtení knihy jsem se dostala až po filmech Pán prstenů a prvním díle Hobita. Už dlouho jsem to měla v sobě zařazeno pod kolonkou "určitě přečíst, co nejdříve"
Většinou se snažím neočekávat nic dopředu.
Tentokrát jsem si dovolila výjimku a očekávala jsem to nejlepší.
A samozřejmě tomu tak bylo.
Mnohokrát mne napadlo, zda by autor tak geniálně zpracoval svou Středozem, pokud by v jeho době existoval takový žrout času jakým je počítač. Věřím a doufám, že by nepřišel o svou fantazii a díky tomu by se třeba stal tvůrcem nejlepší počítačové hry.
Ovšem já raději listuji v knihách, takže děkuji za to, že to všechno sepsal.

farbi
26.07.2015 5 z 5

Moja absolútna srdcovka. Vydržala by som ju čítať stále dookola znova a znova, už som ju aj viackrát prečítala :) Vo svete rozprávok a fantázie som bola doma už od mala. Putovala som spolu s hobbitom a zažívala všetky dobrodružstvá cesty tam a zasa naspäť. Nasledujúca trilógia o prsteňoch nikdy u mňa Hobbita neprekoná.

fmash
16.07.2015 4 z 5

Návrat skoro po čvrt století od prvního čtení (Společenstvo je opravdu jiný případ). Ne snad nemilé překvapení, pro toho, kdo zná Hobitovu genesi, není jeho lehce dětinské vyznění žádným objeveným tajemstvím. Snad jen, že ty drtivě vážné a závažné události, jež jsou Hobitovým později dobudovaným pozadím, jsou v opravdu zvláštním kontrastu k vyzývavé hravosti podání této pohádky pro děti (a pro Angličany). Nemám s tím problém, ale zhruba jednou za dvacet let mi to stačí.

iv.86
13.07.2015 5 z 5

Moc hezká fantasy. Četbu jsem si opravdu užívala a dost mě mrzelo, když jsem došla k závěru. Film není špatný... Ale kniha je samozřejmě o něčem jiném. Dávám plný počet.

Ihunger
08.07.2015 5 z 5

Vypocute ako audiokniha,spokojnost

P-man
07.07.2015

Úchvatná kniha! Jedná se o jednu z mích nejoblíbenějších knížek. Zde se Tolkien ještě moc nezaplétá do složitých historií Středozemě a více se věnuje Bilbovi a jeho cestě k Ospalé hoře. Velice se mi to líbí a určitě si to ještě jednou přečtu. Pobavilo mě, že si drak Šmak pamatuje každou minci a klenoty svého pokladu, což musí být docela vyčerpávající. Jedinou chybičkou pro mne bylo, že Bard (ten co zabil Šmaka) se najednou objevil a zastřelil ho bez toho, aby se ukázal, když byl Bilbo a spol. v Esgarotu. Jinak prostě nádherná knížka.

julythreemosen
26.06.2015 5 z 5

Krásné. Stránky jsem přelouskávala mnohem snáze, než Pána Prstenů. Byla to taková kouzelná pohádka a krásně mi doplnila již tak dobře známé příběhy, které se odehrávají o desítky let později...

markulka
23.06.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila, i když musím říct, že jsem četla i lepší knížky.... Občas jsem si přála aby autor situaci trochu více rozvedl a popsal, určitě by to šlo! Dále co bych vytkla, byly příšerně dlouhé kapitoly!!! Já mám ráda, když dočtu kapitolu a pak si dám pauzu - lépe se mi děj pamatuje, ale tady to nešlo. Kapitoly byly tak dlouhé, že už jsem nedokázala udržet pozornost. Nicméně, knihu hodnotím kladně, ale asi bych si ji už znovu nepřečetla.

adriana4225
21.06.2015 5 z 5

Knihu jsem četla dlouho před tím než vyšel film. Musím uznat, že kniha je samozřejmě o 100% lepší než film (což bývá vždy). Na Hobitovi se mi líbí, že je vyprávěna jako pohádka a umí vás vtáhnout do děje. Pamatuji si, že jsem knihu měla během dvou dnů přečtenou a doslova jsem jí "hltala" a nechtěla jsem aby skončila. Moc se mi příběhy ze Středozemí líbí a moc jí všem doporučuji! Myslím si, že je o kousek i lepší než série LOTR.

Misa25
18.06.2015 5 z 5

Kniha je skvěle napsaná, dříve jsem viděla film a byla jsem celkem zvědavá, jak moc se liší od knižní předlohy...v mnoha věcech je opravdu kniha jiná a myslím, že lepší :)))) ale základní dějové věci jsou stejné, což je možná škoda...film mohl skončit lépe :)))) Ale výběry herců pro různé postavy si myslím, že se moc povedli. Obzvláště Bilbo a Thorin :DDD všem vřele doporučuji přečíst :) a pak třeba znovu vidět film :)

Alkedy
16.06.2015 5 z 5

Tuhle knihu naprosto zbožňuji. Četla jsem ji v angličtině i češtině a v obou případech jsem ji vracela do knihovny s těžkým srdcem. Nemá sebemenší chybičku a jedna jediná věta pocházející z téhle knížky mi vždy zlepší náladu.

Jejda
02.06.2015 5 z 5

Když jsem přečetla Hobita poprve za hluboké totality, zapůsobil na mě jako paprsek světla v temné sluji beznaděje.

Widow Embalmer
26.05.2015 5 z 5

Pro mě, kloučka odkojenýho Dračákem, Magicama, Baldurama a Talismanem, je tahle knížka zatím nepřekonanou a pravděpodobně i nepřekonatelnou biblí fantasy.

hroubek
23.05.2015 4 z 5

Já jsem na Hobita šel, až po slavné trilogii o prstenu moci a dost mile mě překvapilo, že Hobit je pohádka. A o to více jsem si jí užil. Postavy jsou sympatické, děj má spád, není tam tolik mytologie a čte se to opravdu moc pěkně a ani na chvilku to nenudí, možná ke konci. Hobit je správná fantasy pohádka, která má dobré momenty, napětí a perfektně napsané rozhovory mezi Bilbem a Glumem či drakem Šmakem.

9187
20.05.2015 4 z 5

Váhal jsem mezi 4 a 5 hvězdami. Byl to složuitější příběh ale lepši než film

elutep
10.05.2015 3 z 5

Pěkné pohádkové vyprávění. Přiznám se, že ač fanoušek spíše knižní než filmové tvorby, jsem knížku četla až po shlédnutí filmů a vůbec jsem nečekala tak mile psanou pohádku. Tři hvězdičky rozhodně nemíním jako špatné hodnocení, jen ve srovnání s jinými fantasy knihami jsem nemohla dát víc...

Péťa86
29.04.2015 5 z 5

Moc se mi knížka líbila. Je to taková moje výjimka, která potvrzuje pravidlo. Moc nečtu knížky tímto směrem zaměřené, ale Hobit se mi moc líbil a byla jsem z něho nadšená. Začala jsem ho číst na popud filmů, ale kam se hrabou. Knížka je dokonalá pohádka a přečetla jsem jí jedním dechem.

Roselunda 1928
25.04.2015 5 z 5

Mám audioknihu. Jako malá jsem ji strašně ráda poslouchala před spaním. I teď si ji ráda poslechnu.
Má to ale háček. Když jsem si ji chtěla na "příkaz" :D kamarádky přečíst, nešlo mi to. Kvůli audioknize jsem všechno věděla dopředu. Nedokázala jsem se do toho úplně ponořit. A je mi to líto.

Příběh je okouzlující, proto dávám těch pět hvězdiček. I když jsem knihu vlastně nepřečetla, ale naposlouchala :)

Markysek45
15.04.2015 5 z 5

Krásná pohádka a dokonalé hádanky ve tmě.