Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-yzE-288.jpg 4.68307
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Odeon

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

Kniha Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Xaveza
předevčírem

Po x-té ji čtu a pořád ji miluju.

AnjuBlackCat
předevčírem

Za mě je pan Tolkien králem mezi spisovateli, spisovatel s velkým "S". Pokud bych si měla vybrat jen jediného autora, kterého budu číst znovu a znovu až do smrti - byl by to právě Sir J. R. R. Tolkien. Četla jsem jeho knihy jak v češtině, tak v angličtině a protože byl lingvista, jeho angličtina je dokonalá. Jednou bych chtěla umět psát, tak jako to uměl ON.

LucySmile
předevčírem

Pro tentokrát jsem tuto knihu nedočetla. Vybrala jsem si ji na základě čtenářské výzvy a nějak mi nesedla. Viděla jsem již dříve film, ale knižní zpracování jsem četla až teď. Možná ji zkusím časem znovu, nyní jsem ji však musela odložit.

Nelly

Na to, kdy byla kniha napsána, je to výborné. Bohužel pro mne, v dnešní době, moc roztáhlé. Navíc jsem bohužel viděla filmové zpracování, které se knižní předlohy dost drží, takže mne ani nic netáhlo kupředu, abych se dozvěděla, jak to bude vše dál a jak to dopadne. Přečteno v rámci Čtenářské výzvy - jinak bych ani nečetla.

Lanley

To je tak nádherná pohádka! Přečetl jsem jí za jeden večer...
Nemohl jsem se od toho odtrhnout. Rozjezd je sice trochu pomalejší, než se člověk, neznalý Tolkienova světa s postavami seznámí. V dnešní době ale už nepředpokládám že je mnoho lidí, kteří o hobitech nikdy neslyšeli, tak jako já při prvním čtení...
Z knihy je cítit, že je psána pro dítě, jelikož je celá moc krásná, kouzelná a přetéká dobrem. Velice rád se k této knize vracím, když nemám zrovna veselý den. Ilustrace, které moje vydání obsahuje jsou roztomilé.
Kniha však i přes svojí dobrotu a krásu, nese spoustu úvah, které se musí dotknout každého čtenáře bez ohledu na věk.
Filmy jsem neviděl, takže bohužel nedokážu porovnat.

littlestar

Byl jsem plný zvědavosti na srovnání knihy a filmu (filmů). V čem všem se od sebe liší, jak moc se odchýlili filmaři od knížní předlohy. A našel jsem si své, kniha přinesla řadu nových informací, které nebylo možné ve filmovém zpracování najít. A hodnocení knihy vychází ze srovnání o něco lépe. Takové rozto(milé) vyprávění, doplněné o pěkné ilustrace, příjemný spád událostí. Jen některé dialogy mi úplně nesedí. 4,5*

Lily101

Já jsem z knihy rozpačitá. Taková pohádka pro dospělé. Mnoho skutečností mi připadalo povědomých(některé části jsem dokázala odhadnout, jak to dopadne, nicméně že bych knihu četla v minulosti a skončila tak daleko, ale současně jsem nedočetla úplný závěr? Je to možné!), avšak v minulosti jsem zkoušela knihu číst.

Na styl psaní jsem si musela zvykat a je třeba se nechat zcela pohltit pohádkovým světem(moc mi to po státních závěrečných zkouškách prospělo; tak doporučuji lidem po nějaké náročné studijní či profesní zkoušce nebo po náročném období/třeba uzávěrek a deadlinů/ v práci či škole/pololetní písemné práce či zkouškové období/).

P.S.-V rámci filmu dnes začínám druhý díl (233 stran čistého textu na tři díly? To jako vážně?????) a zatím mi připadá film “ukecaný”; v knize bylo fascinující dozvídat se o Osamělé hoře a její historii postupně, zatímco v knize je to více méně divákovi “naservírováno” hned v prvních minutách filmu.

EliBla

Knihu jsem si přečetla i díky čtenářské výzvě. Jsem za to ráda, protože si myslím, že by si ji měl přečíst každý.
Nejdříve jsem viděla film a tak jsem měla jistou představu. Překvapilo mě, že se film lišil v mnoha detailech. Na knize se mi nejvíce líbil závěr oproti filmu. Pohádka se krásně završila a vše se dovysvětlilo.
Zajímavý byl v knize i doslov.

Poslední bitva
Poslední bitva