Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-yzE-288.jpg 4.68873
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again, 1937

Kniha Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hakate

Netřeba představovat, to že byl Tolkien génius, nám už dokázal v sérii Pana prstenů a tady se nám to jen potvrzuje.

misa.novakova

Klasika, kterou čtu podruhé a moc ráda.

666Jitka

Ani si nedokážu představit, jakou reakci musel vyvolat v roce 1937 tento nesmrtelný příběh, který byl tenkrát poprvé publikován. Vyprávění se začne odvíjet jako roztomilá pohádka o hobitech, jejich Kraji a způsobu života, který je příjemný a veselý. Tento úvod k trilogii Pán prstenů se začne rozjíždět ve chvíli, kdy Bilbo kývne na návrh a vypraví se na misi s partou trpaslíků a čarodějem Gandalfem. Dobrodružné putování netrpí nouzí o napětí, nebezpečí a akci. Spousta roztodivných postav a rozmanitých stvoření, se kterými se čtenář v průběhu Bilbovy cesty setkává, dodává příběhu na poutavosti a čtenář se tak pomalu seznamuje s úžasným světem mistra fantasy J.R.R.Tolkiena.

bjorn1322

Má první četba Tolkiena a prostě nemá chybu.

PinkBunny

Čteno i slyšeno jako audiokniha o délce cca 4h. Kniha je opravdu výjimečná, napínavá i překvapivá, zábavná. Doporučuji ji větším dětem i dospělým. Díky dobrodružnosti se nehodí tolik jako četba k usínání, spíše po obědě nebo do auta. Audiokniha je také velmi zdařilá a povedené, obojí mohu vřele doporučit.

wullcann38

Úžasná kniha.
Zajímavé jak se jedna kniha dá natáhnout na 3 filmy.
Jinak jsem samozřejmě nijak překvapen nebyl protože jsem viděl filmy.
Příběh 8/10
Ilustrace 10/10
Za mě:93%

Julia284

Skvěle napsané a čtivé.

Etvel

Dle mého skromného názoru nejlepší z celé série knih odehrávajících se ve Středozemi.

A co, že je zpracovaná mnohem více pohádkověji. Cožpak není toho dramatu v životě dost? Někdy je prostě nejhezčí, sednout si jen tak na své oblíbené čtecí místo a ponořit se do světa fantaskních, mile humorných příběhů, které duši především hladí. Ne každý den potřebuju, aby byl můj klid čeřen přespříliš intenzivními emocemi.

Tolkiena miluju celého a vše, co napsal, mi přijde naprosto nadpozemské a neskutečně úžasné, nicméně Hobit má v mém srdci rezervováno obzvláště speciální místo:) sedí si tam už od mých 12 a zůstane s velkou pravděpodobností napořád:))