Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/288/hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-yzE-288.jpg 4.67150

Pán prstenů

The Hobbit, or, There and Back Again (1937)

Dobrodružné, Fantasy, Pohádky
Vydáno:, Odeon

zeleznyjan
05. prosince

Bez Hobita by nebylo Pána prstenů.

Lejdy
23. listopadu

Už je to více než třicet let, co jsem se vydala na cestu s Bilbem a trpaslíky a díky panu Tolkienovi jsem se zatím z říše fantazie nevrátila. To prostě jednou otevřete vrátka a vykročíte na cestu. A projdete nejen Středozem, ale i spoustu dalších nádherných světů, které mezitím stvořili další spisovatelé a ty vrátka, kterými jste vstoupili, už asi nikdy nenajdete. Upřímně - já už je ani nehledám.

Andy74
23. listopadu

Dlouho mi trvalo, než jsem tuhle knihu vzala do ruky. Nakonec mi dělala víkendovou společnost na cestě na Slovensko, v Tatrách a v Bešeňové.
A musím říct, že tahle kombinace - Hobit vs. hory a termály byla něco úžasného :o)
Kniha je krásná, prostě takový pohádkový příběh. V první chvíli jsem si myslela, že se podívám i na film, abych si umocnila svůj čtenářský zážitek, ale na několika hodinové díly nemám bohužel čas.

Ailee
21. listopadu

Taková... pěkná pohádka. Určitě nápaditá, ale na druhou stranu... "teď se mi tam hodí tohle, tak to tam mrsknu" styl. Asi bych ocenila, kdyby to Mistr trošku rozvedl. Ale to si hold budu asi muset přečíst Pána prstenů nebo Silmarilion. :-)

Spirit_Wolfy
18. listopadu

Čtení této knihy mě skutečně bavilo a alespoň jsem si tím doplnila informace k filmové triologii Pán Prstenů kterou jsem viděla před přečtení této knihy.

Mayami
07. listopadu

Tak šo, môj milušký, napíšeme, šo si o tomto myslíme? Pekné to bolo, opisy nám nevadili, pášilo sa nám to, aj hádanšišky boli pekné. Jedna hadanšiška nám nakoniec zostala, ši dať štyri hviezdišky a ši päť. Štyri dáme, štyri, jednu si ukradneme.
Prečítané len vďaka výzve, nikdy ma Tolkien nelákal, čítalo sa to dobre a neľutujem, ale Tolkienmaniačka zo mňa nebude.

jan14s
01. listopadu

Nádherná knížka, na rozdíl od trilogie Pána Prstenů, je více pohádková a kouzelná. Nemohu se dočkat až ji budu předčítat své dceři.

OldřichHanton

Hobita jsem poprvé četl před více jak dvaceti lety. Tehdy se mi samozřejmě moc líbil a jistě i díky němu mám už napořád rád fantasy. Teď, když jsem se k němu po takové době vrátil, jsem se trochu obával, jestli mi bude mít co dát i dnes. Přece jen ho profesor Tolkien psal jako knížku pro děti a i celý fantasy žánr se hodně vyvinul.
Mé obavy byly však naprosto zbytečné. Hobit je skvěle napsaná nadčasová knížka s krásným příběhem, který sice určil mnohá pravidla žánru i jeho klišé, ale vůbec to nevadí. Své si tam najde osmiletý i osmdesátiletý člověk.

BeyondHorizon

Velmi krásně napsaná kniha, která se neomezuje na věk čtenáře. Já bych ji mohla číst v kterémkoliv věku. A taky že budu.
Sledujeme jedno velké dobrodružství malého hobita a jeho nesourodých společníků - Gandalfa a trpaslíků. Na cestě Bilbo objevuje schopnosti, o kterých nikdy nevěděl, že je má. Zažívá jak šťastné, tak i hrůzné okamžiky. Jak už jsem zmiňovala, moc se mi líbí, jak je kniha napsaná. Trudoš (v komentech pode mnou) přesně popsal, co chci popsat i já - stylistika je lehká a hravá (například jména trpaslíků a i strastiplné situace jsou vyprávěny spíše komicky), což mi vyhovuje a je to takové zlaté.
Každý si z toho může vzít, co chce. Může to být pouze krásná pohádka nebo Bilbova cesta může reprezentovat životní cestu, která nás vede přes překážky a na jejím konci jsme někým naprosto jiným, než na začátku.
Svět je do nejmenšího detailu vyvedený, že ani nepotřebuji krásné ilustrace Alana Lee, abych si ho představila a to ho Tolkien dokázal popsat v několika větách. Vlastně je kniha na můj vkus příliš krátká a potřebovala bych více detailů. Nerada se loučím s takto vyvedeným světem. Ale pořád ještě na mě čeká Pán Prstenů.

Hrděbor

No co kteto knize napsat?

martin č.

Už se těším až tuhle knížku budu číst svým dcerám. Vlastně by ji asi měly číst samy. Ale rád bych se do toho aspoň trochu vložil. Tolik jsem pana Tolkiena obdivoval.

AngeloTommy

Hobit je dobrodružná, zábavná a napínavá kniha. Tolkien ji psal sice pro děti, ale dospělí ji budou hltat mnohem a mnohem víc. Určitě se vyplatí si ji přečíst dříve než uvidíte zfilmovanou trilogii, protože ta si do příběhu opravdu hodně přidala. Jedna z vůbec nejlepších fantasy knih vůbec. Středozemě je vděčné téma plné rozmanitého života a velmi bohaté historie.

Alžbjeta

Taková nestárnoucí klasika...

kykiryki28

Tak, už jsem taky propadla kouzlu tohoto nádherného světa! Středozemě, hobiti, trpaslíci, Drak Šmak... Doufám, že budu mít příležitost si přečíst další knihy od Tolkiena!

veamertl

Středozemi, má lásko, myslím, že i kdyby se v tobě odehrávaly obskurnosti typu, že pan Hradoprdeláček, třeba napíše svoje paměti, stejně to budu číst. Dáš všemu úplně jiný rozměr. A navíc budu tajně doufat, že se Drak Šmak pochlapí a ukousne mu hlavu:) A na trůn u nás usedne třeba Bilbo, on tam stejně, zdá se, může být kdokoliv, takže když tam může sedět věčně podnapilý, chorobami sužovaný objímač stromů, proč ne hobit, koneckonců:)

werush

Od Tolkiena mě baví číst knihy nejvíc Pán prstenů který mě nadchnul a rozhodně si je přečtu znovu. Od Hobita jsem čekala nadšení ale trošku mě zklamalo že tam není víc rozvinut drak Šmak a bitva pěti armád.

trudoš

Román mého mládí, dospělosti a jednou i stáří. Příběh, který mi ve dvanácti letech otevřel brány do světa literatury, v němž žiji dodnes. Přitom si ale nemyslím, že by šlo o nadčasové vyprávění, z něhož by mohly čerpat inspiraci desítky generací. Prostě jen nádherně napsaná kniha, jež má šanci zaujmout v jakémkoli věku. U mě to byla shodou okolností ta, která z malého klučiny se solidní dyslexií nakonec udělala čtenáře se sto osmdesáti zářezy ročně, o stejném počtu komiksů nemluvě.
Předchozím prohlášením o „odkazu“ však nechci snižovat literární umění pana J. R. R. Tolkiena, který patří k mým nejoblíbenějším spisovatelům vůbec. Jeho fantazie je po profesorském způsobu domyšlena do nejmenších detailů a stylistika v případě Hobita lehká, až hravá. Dobrodružství malého Bilba, čaroděje Gandalfa a třinácti trpaslíků je natolik proměnlivé, napínavé a uhrančivé, že mě nikdy nepřestane fascinovat autorova schopnost napasovat tolik děje do tak malého prostoru. Doslova nejlepší kniha mého života.

skyline

Nechápu proč jsem tak dlouho otálela se čtením. Nádhera!

makke

Přečtení této knihy jsem si dala jako domácí úkol, neboť jsem usoudila, že jsou-li knihy od J. R. R. Tolkiena tak vysoce hodnoceny širokou čtenářskou základnou, měly by se asi stát součástí mého všeobecného knižního povědomí. Knihu jsem si přibalila na dovolenou a zvládla ji za dvě odpoledne. Stála za to. A neboť jsem nedotčena filmovou verzí, těším se, co mi přinesou další knihy tohoto autora.

TimeLord

Klasika :)

luciekla

Muj prvni Tolkien. Nebylo to vubec spatne, ale uplne jsem se nezacetla. Mozna kdybych Hobita cetla driv, mozna to byly ty dlouhe popisy... Slusne 3.5 hvezdicky.

Maria95

Dobře napsána kniha, která vtáhne člověka do děje..prvně jsem se zdráhala číst Tolkiena, ale jak vidím, byla to chyba

milos3533

Film jsem nedal, ale kniha SUPER.

lushi

Tolkienovým fanouškem už se asi nestanu, v dětství / dospívání mě naplno pohltil svět Harryho Pottera, k Tolkienovi jsem se dostala až teď. Hobit je krásný příběh, některé postavy vynikají úžasným charakterem, celý svět mi připadal propracovaný do detailu. Ale z nějakého důvodu mi nevyhovoval styl vyprávění (možná by to v angličtině bylo lepší...). Takže hodnotím jako opravdu pěknou knihu, která stojí za přečtení, ale vím, že k další knize si budu hledat cestu hodně dlouho.

LadyD

Nějakou dobu mi trvalo než jsem se do knihy začetla, ale pak to šlo ráz naráz a byl konec -_- ... Tolkienovi knihy si vždycky přečtu ráda, takže budu asi pokračovat..

adramelech

Dobrá četba pro mládež, napsaná s velkou invencí a elegancí. Tolkien je nepochybně velmi slavný autor, protože svého času vystavovali ve výloze jednoho pražského knihkupectví kromě jeho knih i jeho šle (kšandy). Ty byly ovšem neprodejné.

RyonMathrin

První návštěva ve světě Středozemě... když ještě byl samotý název Středozemě a její idea jen hudba budoucnosti. Příběh je v zásadě jednoduchý, ale je v něm toho tolik... statečnost, odhodlání, boj dobra proti zlu, cesta, která člověka (hobita) změní...a hlavně dobrodružství! V neposlední řadě mnoho kouzelných bytostí, které jsou tak pěkně napsané, že z nich fantasy vychází dodnes (elfové, orkové, trpaslíci, zlobři, vrrci...).
Pro ty, kteří se chystají na četbu trilogie Pán prstenů téměř nutný předkrm :-)
(mimochodem, zapomeňte na filmového Hobita, kterého by bylo potřeba hodně, hodně sestříhat, aby to alespoň trochu stálo za to)

špulo

This is FANTASY!!! Pre mňa je toto vzor čistokrvnej fantasy, v ktorej je všetko, čo k nej patrí. Čítal som to niekoľko krát. V češtine, aj v slovenčine. A mám aj anglický originál. Raz si prečítam aj ten;-)))

MarkettT

Dlouho jsem odkladala přečtení této knihy a musím říct ,ze to byla chyba. Tolkien ,byl opravdu jednička v popisováni děje a rozhodne jsem si ten příběh zamilovala víc než film, ale v hloubi duše ,jsem doufala, ze v knize Thorin nezemre, opět mi ukápla slza, dokonalý příběh!❤️

VeruB

Knihu Hobit jsem četla po docela velké pauze od přečtení Pána prstenů a po zhlédnutí filmů a musím říct, že kniha je napínavá plná akce od začátku do konce a velmi krásně a čtivě napsaná. Radost číst.