Hobit

od:


KoupitKoupit eknihu

Hobit je kniha dejovo spojená s trilógiou Pán Prsteňov. Autor, povzbudený čitateľským úspechom, ktorý nasledoval po vydaní Hobita (prvý raz vyšiel v roku 1937), sa rozhodol pokračovať v príbehoch Stredozeme a rozšíriť ich; tak sa zrodil trojdielny román Pán Prsteňov a Silmarillion. Žriedlom spisovateľovej inšpirácie boli grécka, rímska, keltská a anglosaská mytológia, artušovské, karolínske a germánske legendy. V jeho diele sa prejavilo všetko, čím bol: tvorivým spisovateľom, filológom, historikom, etnografom, znalcom mýtov, geografom, filozofom, umelcom a oddaným kresťanom. Tolkienovo rozprávačské majstrovstvo spočíva vo vytvorení vlastnej, originálnej mytológie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29760/hobit-29760.jpg 4.67280
Série:

Pán prstenů

Orig. název:

The Hobbit or There and Back Again (1937)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Slovart (SK)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (668)

Přidat komentář
Mistr119
včera

Taková klasická pohádka. :) Bylo fajn vidět nejprve film a pak si přečíst knihu, aby bylo vidět, jak ty velkofilmu vytvořili z ničeho, většinu si navymýšleli... :) Pohodové čtení, ale bez přesahu. :)

freejazz
19. ledna

chcel by som sa raz ocitnúť v Hobitíně, mali by sme sa o čom rozprávať.

terezaki
15. ledna

Budete je milovat, budou vám lézt na nervy. Nejspíš je budete proklínat, ale hlavně je budete mít hrozně moc rádi. A o kom píšu? No přeci o hlavních hrdinech, kteří vás budou bavit po celou dobu čtení této fantastické knížky.

Celestino
15. ledna

Pro nás milovníky fantasy, je Hobit nesmrtelnou klasikou. Je bezesporu jednou z knih mého dětství a dokonce tuším, že po Hraběti Monte Christo je to vůbec druhá knížka, co jsem jako malý přečetl. :) Bilbo, Gandalf, Thorin... ti všichni budou mít v mém srdci vždy své místo, přestože Tolkienův svět u mě už dávno zastínila Píseň ledu a ohně. Moc se mi líbí, ten Bilbův legendární příběh, jak se ze usedlého, hobitího "strejčka" stává hrdina (leč s odřenýma ušima) k nezaplacení. Ke Gandalfovi jsem vždy vzhlížel - byl vždy rakový ten můj fiktivní mentor. :) A Thorin..., toho jsem měl snad úplně nejradši. (ano, vždy jsem býval na straně mstitelů) Jeho konec je pro mě vždy velice dojemný - padl proti mnohonásobné přesile, to je vždy úctyhodný konec hodný hrdiny; né jak ve filmu klišé souboj 1vs1 s Azogem (který jako hl. záporák navíc vůbec nefungoval).

Igor1311
12. ledna

miestami možno lepšia ako Pán prsteňov, aj ked je toto skor taká rozprávka

sarka8222
11. ledna

Miluju tuto knihu, četla jsem ji několikrát a několikrát si ji ještě přečtu!

Lischka
05. ledna

Ideální je přečíst si knihu v originále s autorovými ilustracemi, tím je atmosféra mnohem autentičtější a zbavená té bombastičnosti, co se později na dílo nabalila. Vlastním ale to krásné vydání s Šalamounovými ilustracemi, které jsou geniální a moc mě baví!

paulinschildie
03. ledna

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Nádhera!

todilka
31.12.2018

Konečně jsem dohnala trestuhodnou mezeru ve vzdělání :-) krásný příběh ještě "krásněji" napsaný :-)
Ježíšek nadělil Nedokončené příběhy a Silmarillion, takže ve Středozemi ještě chvilku pobudu a ráda :-)
*čtenářská výzva 2018: kniha poprvé vydaná před rokem 1950

MaggieR
30.12.2018

Nezabudnuteľná.

rutto45
28.12.2018

Ovplyvnený filmovým spracovaním Pána prsteňov som sa k Hobitovi dostal až po prečítaní trilógie. Je to niečo iné, ako známa trilógia, ale taktiež neoceniteľné. Skôr mám pri tom pocit, ako by nás Tolkien pripravoval na Pána prsťenov, ktorý bezohľadu na to aký je Hobit impozantný a skvostný, má u mňa a vždy bude mať o štipku vačší obdiv.

vitaly0472
27.12.2018

Přečteno poněkolikáté a pořád z toho mám dobrý a příjemný dojem. Doporučuji všem číst v originále. České překlady nejsou špatné, ale Hobit je jedno z děl, které zakládá na hře s jazykem a jeho melodii. Požitek z anglického textu je mnohem větší.

Vakalik
23.12.2018

Hobit mě překvapil. Čekala jsem nějaký Bláznivý a zmatený příběh, ale né krásné a pohádkové vyprávění. První dvě třetiny knihy jsem přečetla jedním dechem. Jazyk je to krásný a lahodí oku. Poslední část knihy, kde se bojovalo mě už tolik nebavila, ale stejně bych neváhala si Hobita přečíst jednou znovu.

Michalka98
19.12.2018

Nádherná klasika, která neomrzí.

zeleznyjan
05.12.2018

Bez Hobita by nebylo Pána prstenů.

Lejdy
23.11.2018

Už je to více než třicet let, co jsem se vydala na cestu s Bilbem a trpaslíky a díky panu Tolkienovi jsem se zatím z říše fantazie nevrátila. To prostě jednou otevřete vrátka a vykročíte na cestu. A projdete nejen Středozem, ale i spoustu dalších nádherných světů, které mezitím stvořili další spisovatelé a ty vrátka, kterými jste vstoupili, už asi nikdy nenajdete. Upřímně - já už je ani nehledám.

Andy74
23.11.2018

Dlouho mi trvalo, než jsem tuhle knihu vzala do ruky. Nakonec mi dělala víkendovou společnost na cestě na Slovensko, v Tatrách a v Bešeňové.
A musím říct, že tahle kombinace - Hobit vs. hory a termály byla něco úžasného :o)
Kniha je krásná, prostě takový pohádkový příběh. V první chvíli jsem si myslela, že se podívám i na film, abych si umocnila svůj čtenářský zážitek, ale na několika hodinové díly nemám bohužel čas.

Ailee
21.11.2018

Taková... pěkná pohádka. Určitě nápaditá, ale na druhou stranu... "teď se mi tam hodí tohle, tak to tam mrsknu" styl. Asi bych ocenila, kdyby to Mistr trošku rozvedl. Ale to si hold budu asi muset přečíst Pána prstenů nebo Silmarilion. :-)

Spirit_Wolfy
18.11.2018

Čtení této knihy mě skutečně bavilo a alespoň jsem si tím doplnila informace k filmové triologii Pán Prstenů kterou jsem viděla před přečtení této knihy.

Mayami
07.11.2018

Tak šo, môj milušký, napíšeme, šo si o tomto myslíme? Pekné to bolo, opisy nám nevadili, pášilo sa nám to, aj hádanšišky boli pekné. Jedna hadanšiška nám nakoniec zostala, ši dať štyri hviezdišky a ši päť. Štyri dáme, štyri, jednu si ukradneme.
Prečítané len vďaka výzve, nikdy ma Tolkien nelákal, čítalo sa to dobre a neľutujem, ale Tolkienmaniačka zo mňa nebude.

jan14s
01.11.2018

Nádherná knížka, na rozdíl od trilogie Pána Prstenů, je více pohádková a kouzelná. Nemohu se dočkat až ji budu předčítat své dceři.

OldřichHanton
26.10.2018

Hobita jsem poprvé četl před více jak dvaceti lety. Tehdy se mi samozřejmě moc líbil a jistě i díky němu mám už napořád rád fantasy. Teď, když jsem se k němu po takové době vrátil, jsem se trochu obával, jestli mi bude mít co dát i dnes. Přece jen ho profesor Tolkien psal jako knížku pro děti a i celý fantasy žánr se hodně vyvinul.
Mé obavy byly však naprosto zbytečné. Hobit je skvěle napsaná nadčasová knížka s krásným příběhem, který sice určil mnohá pravidla žánru i jeho klišé, ale vůbec to nevadí. Své si tam najde osmiletý i osmdesátiletý člověk.

BeyondHorizon
24.10.2018

Velmi krásně napsaná kniha, která se neomezuje na věk čtenáře. Já bych ji mohla číst v kterémkoliv věku. A taky že budu.
Sledujeme jedno velké dobrodružství malého hobita a jeho nesourodých společníků - Gandalfa a trpaslíků. Na cestě Bilbo objevuje schopnosti, o kterých nikdy nevěděl, že je má. Zažívá jak šťastné, tak i hrůzné okamžiky. Jak už jsem zmiňovala, moc se mi líbí, jak je kniha napsaná. Trudoš (v komentech pode mnou) přesně popsal, co chci popsat i já - stylistika je lehká a hravá (například jména trpaslíků a i strastiplné situace jsou vyprávěny spíše komicky), což mi vyhovuje a je to takové zlaté.
Každý si z toho může vzít, co chce. Může to být pouze krásná pohádka nebo Bilbova cesta může reprezentovat životní cestu, která nás vede přes překážky a na jejím konci jsme někým naprosto jiným, než na začátku.
Svět je do nejmenšího detailu vyvedený, že ani nepotřebuji krásné ilustrace Alana Lee, abych si ho představila a to ho Tolkien dokázal popsat v několika větách. Vlastně je kniha na můj vkus příliš krátká a potřebovala bych více detailů. Nerada se loučím s takto vyvedeným světem. Ale pořád ještě na mě čeká Pán Prstenů.

Hrděbor
20.10.2018

No co kteto knize napsat?

martin č.
16.10.2018

Už se těším až tuhle knížku budu číst svým dcerám. Vlastně by ji asi měly číst samy. Ale rád bych se do toho aspoň trochu vložil. Tolik jsem pana Tolkiena obdivoval.

AngeloTommy
09.10.2018

Hobit je dobrodružná, zábavná a napínavá kniha. Tolkien ji psal sice pro děti, ale dospělí ji budou hltat mnohem a mnohem víc. Určitě se vyplatí si ji přečíst dříve než uvidíte zfilmovanou trilogii, protože ta si do příběhu opravdu hodně přidala. Jedna z vůbec nejlepších fantasy knih vůbec. Středozemě je vděčné téma plné rozmanitého života a velmi bohaté historie.

Alžbjeta
23.09.2018

Taková nestárnoucí klasika...

kykiryki28
20.09.2018

Tak, už jsem taky propadla kouzlu tohoto nádherného světa! Středozemě, hobiti, trpaslíci, Drak Šmak... Doufám, že budu mít příležitost si přečíst další knihy od Tolkiena!

veamertl
19.09.2018

Středozemi, má lásko, myslím, že i kdyby se v tobě odehrávaly obskurnosti typu, že pan Hradoprdeláček, třeba napíše svoje paměti, stejně to budu číst. Dáš všemu úplně jiný rozměr. A navíc budu tajně doufat, že se Drak Šmak pochlapí a ukousne mu hlavu:) A na trůn u nás usedne třeba Bilbo, on tam stejně, zdá se, může být kdokoliv, takže když tam může sedět věčně podnapilý, chorobami sužovaný objímač stromů, proč ne hobit, koneckonců:)

werush
15.09.2018

Od Tolkiena mě baví číst knihy nejvíc Pán prstenů který mě nadchnul a rozhodně si je přečtu znovu. Od Hobita jsem čekala nadšení ale trošku mě zklamalo že tam není víc rozvinut drak Šmak a bitva pěti armád.