Dve veže

Dve veže https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138506/bmid_dve-veze-a4j-138506.jpg 5 7333 367

Pán prstenů série

Pán prsteňov je dielo, ktoré sa v uplynulých desaťročiach dočkalo desiatok vydaní na celom svete. Dramatický a spletitý príbeh o čarovnom Prsteni si získal milióny čitateľov a popredné miesto v klasickom fonde svetovej fantastickej literatúry. Tolkienov rozprávačský talent a záujem o mytológiu vytvoril neuveriteľný svet fantázie, schopný vtiahnuť do svojho deja mladých i dospelých milovníkov čarovných príbehov o rozprávkových bytostiach z tajomných končín krajiny Stredozeme, ktorej existencia je ohrozená rozpínajúcim sa zlom. Dve veže sú pokračovaním príbehu po rozpade Spoločenstva Prsteňa.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Slovart (SK)

The Two Towers , 1954

heavy66
12.11.2021 5 z 5

Obsahem druhého dílu je budování týmové spolupráce v boji proti společnému nepříteli. Hrdina jde sám za svým nesplnitelným cílem, a původně malá koalice bojovníků za svobodu postupně roste. Každý má jinou motivaci, ale zapojí se, protože ví, že nelítostný nepřítel je stále silnější, a jiná cesta, než boj o život neexistuje.
Rohanský král Théoden mi připomněl Winstona Churchilla, s legendárním výrokem z roku 1940 – „Nemohu nabídnout nic než krev, dřinu, slzy a pot.“
Filmová adaptace je v případě Dvou věží dost odlišná od knihy. Boj o Helmův žleb, který je hlavní a nejdelší scénou filmu, se v knize odehraje na několika málo stránkách.

animovanej medv
08.11.2021 5 z 5

Kdo by neznal Pána Prstenů? Kdo by nemiloval Pána Prstenů?

(spoiler) Líbí se mi, že Frodo nikdy nevyhnal Sama, jak je to ve filmu. Líbí se mi, že ti dva si vždycky věřili a nikdy neudělali nic, co by jejich přátelství ohrozilo.

Líbí se mi, jak vás kniha nutí se dívat na obyčejný svět očima jeho autora, jak se přistihnete u toho, že se toužíte někdy podívat do Fangornu a potajmu koukáte po stromech v krásných zahradách, protože doufáte, že tam někde objevíte Entky.

Anushka1
01.11.2021 4 z 5

Druhý díl Pána prstenů je rozdělen na dvě dějové linie: Aragorn, Legolas a Gimli hledají Smíška a Pipina a Frodo, Sam a Glum putují do Mordoru. Více mě tedy bavila ta první část s Aragornem, enty a bitvou o Helmův žleb.
Každopádně jsem opět překvapena, co vše ve filmu nebylo, např. děj ve Fangoru nebo rozmluva Gandalfa a Sarumana po zásahu entů v Železném pasu. Ale na druhou stranu je fajn, i když člověk viděl filmy snad 100x, tak ho děj může stále překvapit.
První díl Společenstvo prstenu mě ale bavil víc.

Kiu
30.10.2021 5 z 5

Ikdyž je tento díl zdlouhavý, mám ho velmi ráda. Miluji atmosféru entích lesů a entů samotných. Jsem ráda kolik prostoru dostali.

Hakate
01.10.2021 5 z 5

Další skvělé pokračování. Tento díl dělí čtenáře na dvě skupiny - Ten, Kdo viděl dříve film, nehodnotí knihy extra kladně.
A My, co jsme četli dříve knihy.

zirafinec
28.08.2021 2 z 5

uffff... Tak tenhle díl mě opravdu, ale opravdu nebavil. To je asi tak všechno, co k tomu mohu říct.

NarcisSamec
16.08.2021 4 z 5

Upřímně by mě překvapilo jestli i po tolika letech by byl něchdo schopný dodat nějaký nový nápad na recenzi komentář.

Martyy
26.07.2021 5 z 5

skvělé

Ešína
25.07.2021 4 z 5

I druhý díl série je prostě dobrý. Geniální. Tolkien byl Génius ve všem co vytvořil.

Andynka
12.07.2021 4 z 5

Tahle série je pro mě trochu boj, co se čtení tyče. I když me to moc baví , tak je kniha psaná tak zvláštně, že mám problém se vždy zacist. Proto po knize nesaham tak často... a tedy proto mi i trva skoro měsíc, než ji přečtu. Při tom, když se začtu, tak me kniha opravdu baví. A zažraně prožívám dobrodružství s ostatními.
Teď si dám chvilku pauzu, ale věřím, že v nejbližší době sérií doctu.

puczmeloun
22.06.2021 4 z 5

Dvě věže jsou pomalejší, ale mnohem temnější než Společenstvo Prstenu. Z pohádkovějších motivů se do příběhu dostává ještě více klasického fantasy, bitev, ale hlavně cti, rytířskosti, přátelství, odvahy nebo odhodlání... Zároveň je moc hezky vidět, jak je tato knižní série vícevrstevnatá. Od civilního a pohádkového příběhu několika hobitů v Kraji se postupně dostáváme k větším a větším celkům, až se děj přelije do započaté války několika království, mnoha ras a statisíců jednotlivců. Z dobrodružné cesty lesem, kde hrozí tak maximálně Dědek Vrbák, se hrdinové ocitnou v proudu událostí spojené s obranou poslední výspy Rohanu, osudem celé rasy Entů, ale i celých vsí, měst i království. Historie se doplňuje a děj je stránku za stránkou stále temnější. A jen samotný konec je napsán tak krásně odporně a hnusně, že se nějaké To musí stydět a zkormouceně sedět v koutě.

Poznámka: Už jsem to psal u prvního dílu, ale velký vliv na to, jak moc se mi trilogie Pána prstenů po letech líbí, je její zpracování ve verzi audiobooku. Znovu se musím před Alešem Procházkou uctivě poklonit, protože jeho hra s hlasem se zvláště u Gluma dá srovnat s herectvím Andyho Serkise v hrané verzi. (A také ilustrované vydání je pro knihomila pravým potěšením...)

wimpzk
15.06.2021 5 z 5

Když jsem Dvě věže četl poprvé, tak jsem na jedné straně žasl, jak propracovaný a velmi uvěřitelný svět se zde čtenáři otevírá, ale na straně druhé jsem stále více podléhal úzkosti z toho, jak celý příběh dopadne. Dnes, když mám tuto knihu přečtenou několikrát, tak při dalším čtení samozřejmě vím, jaký bude konec (nejen této knihy, ale Pána prstenů jako celku), ale o to víc žasnu nad malebností Středozemě, jejích národů a zákonitostí boje dobra se zlem. Těším se na to až Pána prstenů budou moct hltat i moje děti, které jsou zatím příliš malé a ještě víc se těším na diskuze kolem celého příběhu.

mataj
12.06.2021 5 z 5

Druhý díl naprosto skvělé a výjimečné trilogie LOTR je stejně úžasný jako díl předchozí. Nemám jedinou věc, kterou bych vytkla a pěju jedině chválu a nadšení. Užila jsem si audioknihu ve vynikajícím podání Aleše Procházky a v nejbližší době se s radostí pustím do dílů posledního.

cathyblack
07.06.2021 5 z 5

Dvě Věže jsou velmi dobrým pokračováním Společenstva, ačkoli se rozpadlo, kniha drží všechny linky děje hezky pospolu. Navíc přidá několik dalších zajímavých odkazů na Tolkienův svět, který jen prohloubil zájem o Středozemi. Tak například do Rohanu, do Edorasu bych jela ihned na dovolenou. Miluji ten kontrast mezi Aragornovým hrdinstvím a tím, který naplňuje srdíčka dvou Hobitů, kteří se pomalu smiřují s tím, že možná nebude cesty zpět.

PanTydlitát
05.06.2021 5 z 5

Hobiti jsou ty nejsympatičtější bytůstky, které kdy mohly být stvořeny.

MijamiMysel
16.05.2021 5 z 5

Kniha se mi velice líbila. Způsob jak se to psalo byl velice jedinečný a na rozdíl od prvního dílu mě bavil hned od začátku. Taky se mi velice líbily rozdíly mezi knihou a filmem.
Ve filmu mi občas něco nedávalo smysl a měla jsem otázky které mi kniha jsme tam dokázala občas odpovědět.
Takže doporučuji přečíst.

potok
14.05.2021 5 z 5

Epická fantasy bitva

inachisio
19.04.2021 4 z 5

První polovina se četla velice dobře. Byla napínavá, zajímavá, objevily se zde nové skvělé postavy. Dokonce zde autor pořád nepopisoval jenom jídlo. Udělal by však lépe, kdyby příběhy jednotlivých postav prokládal mezi sebou, jelikož druhá část byla nudná a četla jsem ji velice dlouho.

Kutcho
13.04.2021 4 z 5

Dve veže boli napísané rovnako dobre a pútavo ako Spoločenstvo prsteňa, avšak pri tejto knihe bolo až moc očividné, že sa jedná o časť celku, pretože kniha nemala ani začiatok a ani koniec. Iba niekde začala a niekde skončila. Samozrejme Pán prsteňov ako príbeh je výborný, ale táto kniha sama o sebe nemá takú silu, a nie sú v nej ani také silné emócie, príbeh a dobrodružstvo, ako napríklad aj pri už spomínanom Spoločenstve prsteňa. Najmä v prvej polovici knihy pri Gandalfovi a spol. mi pripadalo, že sa tam udiali 2 väčšie veci, inak to bol iba slabší odvar. Príbeh Sama a Froda bol trochu pestrejší, ale tomu tiež dopomohol záver a samozrejme postava Glocha. Pri čítaní som taktiež rozmýšľal nad tým, prečo je Frodo hlavná postava. Pripadalo mi, že viac prestoru tu dostáva Sam, a rozhodne je aj zaujímavejšou postavou s väčšou hĺbkou. Frodo by sa dal ospravedlniť ťarchou prsteňa, ktorý so sebou nosí ako aj pár zraneniam, ale aj tam nepríde, že by toho veľa urobil. Stále mu pomáhajú ostatní, najmä Sam.
Kniha bola ale fajn a som zvedavý, aký bude záverečný diel.

tami1
05.04.2021 5 z 5

Dokonalé!

Geniálně vybudovaný svět fantasy, který mě zcela pohltil. Autor dokáže upoutat svým svébytným pojetím a bezbřehou fantazií.

Nádherný jazyk - velká poklona překladateli. Duše se při čtení tetelí blahem.