Pan Kaplan má stále třídu rád

Pan Kaplan má stále třídu rád https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1526/bmid_pan-kaplan-ma-stale-tridu-rad-F2Q-1526.jpg 4 1221 292

Laskavý humor příběhu je postaven především na zápase s angličtinou nejen pana Kaplana, ale i dalších přistěhovalců do New Yorku. Krejčí Hyman Kaplan má takřka geniální schopnost přešít jazyková pravidla tak, aby netísnila jeho neuvěřitelnou vyřídilku. Urputná vážnost, se kterou dospělí ke svému vzdělávání přistupují, přináší řadu zábavných a úsměvných situací. V legendárním brilantním překladu Antonína Přidala.... celý text

Literatura světová , Humor , Příběhy

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

O Kaplan! My Kaplan! , 1976

freejazz
25.02.2021 5 z 5

půjčil jsem kdysi knihu kamarádovi. vrátil mi ji s výčitkou – chechtal se u ní tak, že zletěl z postele a málem si zlomil ruku.
potom jsem o tu knihu přišel. několikrát. já nevím, co je to za lidi, že kradou knihy!
teď na ni padá prach, rád bych si ji přečetl znova, ale nejde to, je přes dva okresy:)

úžasné příhody pana Kaplana a jeho nezměrná láska k angličtině mě opakovaně doháněly k slzám.

pan Přidal ovšem tuto knížku nepřeložil, on ji musel napsat znova pro české čtenáře, jinak by nebyla k smíchu. díky za tu obrovskou práci!

čtěte Kaplana, rychleji vám uteče čas a budete se na svět smát!

Knihomolka506
12.02.2021 5 z 5

" Z doby kamenné " Kniha mě strašně pobavila, četla jsem ji u tety , pro mě je a bude pan H*Y*M*A*N* K*A*P*L*A*N
nesmrtelný!

martineden
04.02.2021 5 z 5

Nejlepší! Pan Kaplan je prostě nej.

Pavouček2
03.02.2021

Taky poslechnuto jako audiokniha a díky p. Donutilovy je to skvělý.

pocketka
30.01.2021 5 z 5

Knihu jsem četla zhruba před 5 lety. Nelíbila se mi, nepřišla mi ani zábavná, nedočetla jsem ji. Nyní jsem to zkusila znova, s audioknihou. Pan Donutil byl nejlepší volba, kterou tvůrci mohli mít. Já se nejen usmívala, já se hlasitě smála a jednou až brečela smíchy. Pan Přidal je neskutečný profík, musel to být jooo oříšek, vymyslel úplně novou knihu. Zcela jistě nyní sáhnu i po anglické verzi. Takže za mne - Pan Kaplan se z velmi slabé knihy přehoupla do mých top.

Aktij605
29.01.2021 5 z 5

“Dyš dva potkají na rochu a potom začnou loučívat, jeden poví: Poděšení bylo na mou stranu..a druhej otpoví: Nádopotmě”.....jedno ze slohových cvičení pana Kaplana.
Moc milá a vtipná knížka...

lucie3725
08.01.2021 5 z 5

To je taková krása. Na každé stránce perla, kterou bych si nejradši zarámovala. Pan Přidal byl bůh.

Kaik
30.12.2020 4 z 5

"Profesor Parkhill si musel beze všech okolků přiznat, že pan Kaplan není obyčejný žák. Ba co víc, že není ani obyčejný člověk. Jeho hlad po vědění se prudce střetával s jeho žízní po originalitě. Pedagog si už dokonce začal klást otázku, zda v odvážných inovacích Hymana Kaplana nejsou ztajena semínka nové gramatiky (nemluvě o novém slohu, pravopise a systému výslovnostním). Někdy míval pocit, že jeho svěřenec je apoštolem zbrusu nového způsobu myšlení."

Humorná kniha pro milovníky gramatiky a jazyka jako takového. Škoda, že druhá část snižuje laťku, motivy se už dost opakují a pan Kaplan začíná být krapet otravný. K této četbě mě přivedla audiokniha s Miroslavem Donutilem, kterou jsem kdysi slyšel a uvízla mi v paměti. Jsem rád, že jsem se k ní vrátil, byť by stačila poloviční tloušťka. Rozhodně famózní práce překladatele.

anna2378
18.12.2020 2 z 5

Opravdu nevím co si o této knize mám myslet. Bohužel po prvotním nadšení z nově objeveného způsobu humoru následoval propad do hlubin stereotypu, jedna kapitola se od druhé nelišila opravdu ani za mák. Uvítala bych nějakou dějovou linku procházející celou knihou.. chtě nechtě to nebyla žádná výhra

Knihomolka223
17.12.2020 4 z 5

Svělé, humorné vyprávění. Střet spousty kultur a povah. Spáč, šprt... a pan Kaplan.
PS: Rochelle Golderbergová - neuduste se pralinkou.
PPS: Ať je vám všem eumoiricky.

ninano
02.12.2020 3 z 5

Vzhledem k tomu, že se v knize humor stále točí kolem jednoho, stačil by poloviční počet stránek. Potom už je důvod smát se čím dál menší. Ocenit lze překlad.

konicekbily
28.11.2020 5 z 5

"Přebásnění" panem Přidalem nemá chybu a mohu ji doporučit každému, kdo rád vytváří "čestinské pasqily". Já tedy rozhodně ano a tyto moje "vítvory" předkládám k posouzení vnoučatům. Například: "Na vysokém bidle měla vrána svoje bydlo. Zafoukal vítr a obě b*dla spadla." Co tam patří i nebo y? Od páté třídy už nenechají nachytat!

D00MHEAD
12.11.2020 5 z 5

Naprosto špíčková kniha!

Amethyste
08.11.2020 4 z 5

Tuto knihu můžu číst dokola a po každé mě rozesměje.

Maanna
03.10.2020 4 z 5

Jazykové hříčky a nedorozumění jsou "špíčkové" po celou dobu, za ně hold autorovi i překladateli (kdysi jsem četla i originál). Po dějové stránce se víc povedla první část, kde jsou životnější situace (velmi mě pobavil výkon suplenta nebo vánoční dárek pro pana profesora) a lepší skladba třídy, kde mají postavy i příběh mimo třídu, který do výuky proniká. Ve druhé části jsou situace někdy trochu křečovitě (třeba vstupy pánů Pfeffera a Teitelmana) a atmosféra ve třídě je až moc bojovná a hádky s jasným rozložením sil se příliš opakují (na frázi "Ustupte o píďu." jsem byla po chvíli celkem alergická). Ani ti noví studenti se moc nepovedli. Ale jazyková "logika" pana Kaplana to vždy zachránila.

draka
20.08.2020 5 z 5

A já mám rád celou tuto krásnou knížku. Mám rád pana K*A*P*L*A*N*A, mám rád celou "čídu" a profesora Parkhilla. Těšil jsem se na jejich mluvnická a slohová cvičení, jejich řečnění a musel jsem se při čtení tak smát, že mě slyšeli ostatní, přišli proč se směju. Nakazili se a smáli se zase mně, a pak jsme se smáli jeden druhému dohromady, smích s námi lomcoval až jsme slzeli a popadali se za břicha. Děkuji a vděčím této knize za dobrou náladu a prý i prodloužení čtenářského života.

radkanin
19.08.2020 5 z 5

Četla jsem několikrát. Vždycky jsem se hodně nasmála. Zaručený lék na blbou náladu ;)

ArtomMozkovič2
16.08.2020 5 z 5

Někdo by řekl že je to nuda že se to opakuje.Tak vám vysvětlím pravdu o teto knize
Za prvé: Nemůžete očekávat o knize co má právě být o tom jak gramatika a slova jsou zákeřná v naším případě š,ž,č,ř. Že se nebude opakovat a bude mít i jinou myšlenku NEJDE !!!!!!
Za druhé: Jsou tam i historický vtipy takže tam nejsou jen jazykové vtipy.
Za třetí: Postava Kaplan je skvělé napsaná a nikdy neomrzí.
Tato kniha patří mezi mé nejvíc oblíbené knihy. U málo knih se zamiluji do postavy.Tato kniha to dokázala

Magdalena5
11.08.2020 5 z 5

Donutilův Pan presor je geniální, četla jsem již hodně let tomu nazad a oživlé audio na Dvojce mě utvrdilo v tom, jak parádní knihu pan Rosten napsal a pan Přidal přebásnil (jinak se to říci nedá).

kob
27.07.2020 4 z 5

Audiokniha - nasmála jsem se vrchovatě... a Miroslav Donutil jako pan Kaplan je nepřekonatelný. Kdybych si knížku četla sama, asi by mě tak nebavila.