Pravý výlet pana Broučka do Měsíce

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1173/mid_pravy-vylet-pana-broucka-do-mesice-I2Y-1173.jpg 4 295 43

Pan Brouček série

Satirický výlet Matěje Broučka, komického šosáckého pražského měštana, na Měsíc. Pan Brouček je zámožný pan domácí na Starém Městě v Praze a je denním hostem hradčanské hospůdky "Na Vikárce". Jednoho večera poseděl "Na Vikárce" trochu déle a také víc popíjel, a když se vrací domů, vidí před sebou Prahu zalitou měsíčním svitem. Napadne ho, co četl a o čem vášnivě mluvil s hospodským "Na Vikárce" (bavili se o tom, jestli je měsíc obydlen). Zadívá se na měsíc, a jako by byl přitahován zvláštní přitažlivostí, vystoupí na zeď podél starých zámeckých schodů, odtud na střechu domku, ale pak už je opravdu tažen vzhůru, výše a výše, až dopadne na pevnou půdu - je na Měsíci...... celý text

Hobo
10.02.2020 5 z 5

Myslím, že Češi v zásadě nemají v satiře konkurenci.

lentilka_007
05.01.2020 2 z 5

Čtení knihy mě nebavilo, po letech se ke mně dostala jako audiokniha a v této podobě jsem ji zvládla. Pointa byla od začátku očekávaná, ale Otakar Brousek ml. čte knihu velmi dobře a tak bylo zajímavé si příběh poslechnout.

RHorse
15.08.2019 4 z 5

Tak jsem si to přečetla znovu. Měla jsem za to, že jako povinnou četbu jsem četla ten druhý díl, lae byl to tento. Ale co, ono to neškodilo. Jednou za čas si ráda přečtu nějakou klasiku s krásnou slovní zásobou a češtinou. Navíc mě vždycky nadchne tan nadčasovost, podobně jako u Čapka.

JulianaH.
05.05.2019 4 z 5

Dlouho se mi nedařilo pochopit, jestli je Čechova vznosná dikce parodií, nebo ne. Objasnila mi to teprve autorova poznámka, že se v knize snažil vypořádat s parnasismem, k němuž měl sám silný sklon. Najednou to dává smysl.

Četla jsem knížku během školní praxe, kdy jsem se s ní zašila ke kamnům ve svojí kanceláři, odpočívajíc při abecedním třídění žádostí o důchod. Jsem Čechovi vděčná, že mě z téhle tortury čas od času vysvobodil. A určitě pro mě nebylo zbytečné si Výlet pana Broučka přečíst, ačkoli jsem četla i mnohem lepší věci. Patří podle mého názoru k tomu, že co by měl česky mluvící člověk znát, než půjde maturovat.

jakafe
31.12.2018 5 z 5

Teda! Nechce se mi věřit, že tento fantastický román byl napsaný v 19. století, naprosto předběhl svou dobu. Na prvé přečtení mě okouzlil svět Měsíčňanů a jejich mluva, hodnoty, způsob života. Až tak jsem se kochala květnatou češtinou, že jsem ne úplně pochopila všechny satirické narážky, některé nejspíš vsazené do kontextu doby, ale většina bude nadčasových. Takže se jen mohu těšit na další počtení, protože zde opět naleznu něco nového. Pro mě velmi milé překvapení.

RyonMathrin
12.10.2018 4 z 5

Tohle muselo být ve své době docela slušný šok. Kniha si krásným způsobem dobírá mnoho věcí a typů lidí. Maloměšťáky, intelektuály, umělce... respektive všechny, kdo to v tom konkrétním smyslu přehánějí (květnatá jména literárních buditelů konce 19. století...).
Zároveň ale hraje na vlasteneckou notu s tím, že se na Měsíci mluví česky (jistě logicky díky době, ve které kniha vznikla) a nehraje na ni špatně: ani moc silně, ani falešně.
Je trošku náročnější číst sto let starý jazyk, přece jen se za tu dobu trochu vyvinul. Možná ale právě to dává knize to správné kouzlo.

A závěr (pozor, spoiler!), kdy najdou pana Broučka a všechno se jeví prostě tak, že si ten večer dal jen poněkud přes míru piva, to mi přišlo geniální.

Skvělá dobová satira s přesahem do dnešních časů. Doporučuji.

Nuny
09.08.2018 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale neskutečná nuda.
Každá stránka je popis, popis lidí, popis míst, popis situací, popis pocitů, to snad ani není možný nacpat tolik popisů do jedné knihy.
Děj žádný, hlavní hrdina blbec. Jediné co mě zaujalo, byly skryté narážky.

Kuža007
14.07.2018 4 z 5

Ano, samozřejmě, že kniha je převážně satirická a jde to na té knize poznat. Dále zde ovšem Svatopluk Čech popsal typického zbabělého pražáckého měšťana, v tomto případě Matěje Broučka. Dávám pouze čtyři hvězdy, protože pět hvězd dostane druhý díl.

Sabinaski
07.03.2018 5 z 5

Vtipná satira o tom, jak to pak dopadne, když se to přepískne s pitím. :) Aneb milý sen o netradičním výletě a jistých domorodcích jako je Měsíčan Hvězdomír Blankytný, Lunobor, Etherea nebo létající Pegas a jejich staročeštině. A pozor, ''čeština nikdy nevyhyne''.

Midudedi
21.11.2017 3 z 5

Četl jsem po několikáté, a nevím úplně, co napsat. Skvělá satira na zaprděné maloměšťáctví devatenáctého století a snobismus pseudointelektuálů, z většiny platná i dnes. Skvělá práce s jazykem. Na dobu vzniku vcelku promyšlené sci-fi. A dobrá práce s balancováním vypravěče mezi pozicemi věřím - nevěřím a pravda-nepravda. Ale taky minimální děj, je to spíš široce pojatá epizoda než román, a tím pádem i minimální zápletka. Možná i přílišná zjednodušenost měsíčních realit, buď to mělo být celé kratší, nebo detailnější. Přišlo mi, jako by Svatopluka v půlce přestalo téma bavit a tak ho ukončil.

Shrnuto: slušné starověké humoristické sci-fi a zároveň satira, ale jinak takový lepší trénink na Broučka mezi husity.

druzickaster
26.06.2017 5 z 5

Musím uznat, že v pokračování mi byl pan Brouček ne zcela sympatickým, zde jsme s ním víc než souhlasil. Je mi jedno jak a kdy se kdo stravuje, ale je potřeba i alternativ pro ostatní lidi. Pomlouváni za zády nesnáším o to více, takže ano pane Broučku v této vaši podruži jsem s vámi ve všem zajedno.
Bylo to zábavné, doporučuji.

PolarBee
07.06.2017 4 z 5

Přišlo mi to tak jednoduché a snové, až jsem v tom začal hledat něco hlubšího. Těžko řici, zda jsem to našel. :) Kniha je celkem nápaditá, vtipná, trochu mi připomíná Malého prince, ten mezikulturní rozdíl a šok byl skvělý nápad.

frantisek8863
29.05.2017 2 z 5

Knihu jsem si přečetl ušima na Radiotéce. Jinak bych ji běžnou četbou jistě nezvládl dočíst do konce. Zřejmě na ni intelektuálně nestačím. Nápad s cestou na měsíc, vlastenectvím a maloměšťácstvím byl dobrý a místy vtipný.Na vnímání tehdejší politiky se ani dnes nic nezměnilo. S tehdy dostupnými informacemi o měsíci na konci 19. století autor zajímavě pracoval a jistě si to promýšlel. Éteričtí Měsíčňané a jejich staročeština mě znepokojovala,ale závěr byl vtipný. Kniha mě nezaujala, ale ani neurazila.

globetrotter
04.02.2017

Kniha dostupná pro online poslech:

koubi
01.02.2016 3 z 5

Ta "staročeština" mne někdy doháněla k šílenství a musel jsem si číst věty i 3x....ale i přes to všechno je to povedená a místy i zábavná kniha :)

ttommikk
09.06.2014 4 z 5

Když je něco povinné, neznamená to, že u toho nemůže být prdel. Tak bacha!

orinka3
02.03.2014 5 z 5

Nikdy bych do ctihodného českého autora neřekla, jaký že je to podšívka a jak svým dílem překoná věky. Stačí se do knížky začíst a ke jménům např. Mlhomil Vzdušný, Etherea, Hvězdomír Blankytný, Duhomír Žárný připojit postavy dnešních "VIP" a zjistíte, že lidská hloupost překonává věky. Kdybych použila hlášku z populárního filmu, tak bych napsala, že Čech "nastavil zrcadlo". Smála jsem se upřímně, nahlas a knížka má své čestné stálé místo v knihovně.

MessiáŠ
28.12.2013 4 z 5

Sváťa je vážně šprýmař, a tak jsem jeho fantastickým cestopisem bavil víc, než jsem čekal. Jeho až epikurejská alegorie, kdy do konfliktu staví duševním požitkům oddávající se umělce a intelektuály (bohové žijící v mezisvětě) proti přízemnímu, materialistickému, šosáckému maloměšťáctví, kdy jediným požitkem je dobře se nažrat a pak to spláchnout nějakym tim pivkem s pořádnou pěnou, v sobě zahrnuje nejen vnímání světa, ale nutně i naprosté nepochopení z obou stran, přičemž Měsíc se dá chápat jako metafora, neboť na „obyčejného“ člověka musí někdo, kdo zasvětí svůj život kráse a umění, působit jako opravdový náměsíčník.

Čech ale nepopichuje jenom svou hlavní postavu, pana domácího Matěje Broučka, nýbrž zdařile paroduje i ušlechtilé tvůrce vysoké kultury, když jim dává absurdně honosná jména (parodie na obrozence?; stejně jako fakt, že Měsíc je česká kolonie), nechává je hodiny vysedávat před obrazem, hovořit vznosně směšným jazykem, tzv. měsíčtinou, jejíž jazykový rozbor nepochybně provede Jan Gebauer (sic!). Také jejich tahanice o povaze umění či napjaté hierarchizované vztahy jsou vtipným příspěvkem k dobovým reáliím, stejně jako zesměšňování Machara alias Rouska v předmluvě, která se snaží navodit iluzivní fikční svět, aby si z něj následně upovídaný vypravěč, který podle svých slov pouze zaznamenává Broučkovy příhody, často utahoval.

Natique
07.12.2013 5 z 5

Nádherná kniha plná nápadů, nad kterými lze jen žasnout. Jak by asi vypadl život na zemi, kdyby i zde šlo žít jen z ranní rosy a vůně květin. :-)

knihomilka
05.11.2013 5 z 5

Medzi takýmito obyvateľmi by som chcela žiť. Najvyššia kultivovanosť vo všetkých umeniach, mier, nijaké úrady, éterické telo, bez potreby jesť, iba sa napájať rosou a vôňou kvetov... ideálny život v prostredí najvyššej krásy. Veľmi pútavé, ako to všetko prežíval pán Brouček, čo si myslel, čo vykonal, hoci nechtiac, k čomu došlo, pekne som sa na tom zasmiala.

klasická literatura

Svatopluk Čech