Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století

Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1170/novy-epochalni-vylet-pana-broucka-tentokrat-do-xv-stoleti-1170.jpg 4 680 98

V tomto v pořadí třetím, nejzdařilejším a nejslavnějším zpracování broučkovského motivu, ocitne se pan Brouček ze stol. 19. v roce 1420. Autor líčí prostředí husitské Prahy i život v ní a heroickým prostředím provádí svého nehrdinského hrdinu. Na proti kladu sobecky pohodlného a zbabělého chameleonství Broučkova a mravní opravdovosti, statečnosti a obětavosti husitů ukazuje Sv. Čech úpadkovost své doby.... celý text

Fafyna
16.07.2013 4 z 5

Vcelku napínavé vyprávění, sama bych se ráda mezi husity podívala.. Proto mě šíleně rozčilovala hlavní postava - rozmazlený biedermeierovský měšťák.. Ale o to asi Čechovi šlo, že?

Petrasuvicka
25.06.2013 2 z 5

Dalo by to zcuknout do menšího počtu stran. Popisy byly příliš zdlouhavé a občas dost nudné. Přiznám se, že jsem některé pasáže přeskakovala, dokonce jsem vynechala jednu dlouhou kapitolu. Možná to bylo věkem, že mě to nebavilo, ale myslím, že by mě to nenadchlo ani dnes.

Manifest blech
22.06.2013

Historicky i dějově hezky napsané, dobře se z toho dá pochopit, jak to za husitů chodilo u takových typů lidí jako byl Matěj Brouček.

Ohniva
17.06.2013 4 z 5

Kniha mě moc bavila :)) líbila se mi.. přečtu si ji jednou znova

KateCullen
22.05.2013 3 z 5

Dala jsem to! A jsem na sebe pyšná! Jen co jsem totiž zahlédla první stránku a uviděla ten příšerně "těžký" jazyk, chtěla jsem knížku vrátit zpátky do knihovny. Ale přemohla jsem se a jsem za to docela ráda - chvilkami, když se do toho člověk začte a uvykne si na staročeskou mluvu, se dokonce i zasměje.

Michaela91
07.05.2013 2 z 5

Povinná četba, moc mě to nebavilo ale překonala jsem se a dočetla jsem ji dokonce.

lue
27.09.2012 4 z 5

Kniha se čte rychle. Musíme chápat, že dílo patří do konce 19. století a je tam spousta narážek na tehdejší politické poměry. Jen musím vytknout spoustu překlepů.

sarekaslukova
02.08.2012 2 z 5

Tah tohle mě vážně nebavilo. Příšerně jsme se u toho nudila.

Kačudovič
13.06.2012 4 z 5

S ohledem na dobu, ve které dílo vzniklo, vynikající autorův počin. Skvělá satira, znázorňující kontrast mezi hlavní postavou a statečnými, odhodlanými husity v jejich nadcházejícím boji proti žoldácké verbeži z různých koutů Evropy. Nevědomost a zbabělost pana Broučka je místy až úsměvná natolik, že mu přesto držíte palce. Smutnější ale je, kolik ,,hrdinů" se objevuje i v dnešní době, hlavně po hospodách a internetových diskuzích, měnících se v horlivé vlastence jednou do roka, když běží v televizi hokej. Myšlenka knihy tedy bohužel přežívá dodnes. Ale na ulehčenou, ta středověká nadávka ,,darmopichu" je opravdu famózní :-)

Dandulka
18.05.2012 5 z 5

Tohle je klasika do školních škamen!!! Ale moc ráda jsem si ji přečetla po letech znovu.

Adrianah
23.09.2011 5 z 5

Je to satirické dílo,v němž autor kritizuje bezcharakternost a falešné vlastenectví.Staví zde do protikladu zbabělého pražského měšt´ana proti odhodlaným husitům.Pan Brouček zde nepředstavuje jedince,nýbrž chování celé společnosti. Tuto knihu bych spíše doporučovala lidem,kteří mají rádi historii.

WEIL
22.08.2011

Celý správný název zní - "Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století".

bookworm
16.06.2011 4 z 5

Na to, že ide o dielo z 19. storočia, bol pre mňa príbeh prekvapujúco vtipný a nápaditý. Páčil sa mi "elegantný prechod" z krčmy 19. storočia do husitskej Prahy 15. storočia a Broučkove životunebezpečné nedorozumenia, až kým sa dovtípil, kde sa vlastne ocitol. Úskoky zbabelca Broučka a konečné precitnutie "v domácom" storočí boli tiež zábavné. Niektoré pasáže boli príliš rozvláčne, čo je však vzhľadom na dobu vzniku diela celkom pochopiteľné.

Anilka13
27.03.2011

začátek mě hodně bavil.. střed mě nebavil vůbec. a konec byl taky hodně zábavný..

Ale tuto knihu bych spíše doporučila lidem, kteří milují historii

Dell
11.11.2010 5 z 5

Mám tuto knihu ráda, je to výborná satira, hlavní hrdina je právě tak nesympatický, jak ho autor chtěl mít. Myslím si ale, že jako povinná četba těžko zaujme patnáctileté studenty.

Livien
30.11.-0001 3 z 5

Kdyby mě neuvěřitelně nenudily dlouhé a nezáživné popisy Prahy, v které já (jakožto vesnický balík) mám problém orientovat se i dnes, kdyby mi nebyl neuvěřitelně odporný a nepříjemný hlavní hrdina, kdyby...
Nee, nelíbilo se mi to. Pravý výlet Pana Broučka do Měsíce byl lepší, tam mi hlavní hrdina až tak nevadil a bylo nastolené zajímavé prostředí :)

Márinka
30.11.-0001 3 z 5

Nebylo to tak zlé ... znám horší "povinnou četbu". Pravda do atraktivního příběhu to má daleko. Holt je to z roku 1889 :o)

Janulka
30.11.-0001 1 z 5

Tohle je zatím dle mého názoru ta nejhorší kniha co jsem kdy měla v povinné četbě(ale ještě mám 4 roky tak uvidíme).Možná někteří tuto knihu ocení, ale já rozhodně ne.Přišla mi hrozně nudná a přečíst ji mi trvalo asi měsíc, protože se mi vůbec nechtělo.

15. století Čechy husité

Svatopluk Čech