Nový epochální výlet pana Broučka tentokrát do patnáctého století

Nový epochální výlet pana Broučka tentokrát do patnáctého století https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138485/novy-epochalni-vylet-pana-broucka-tentokrat-do-patnacteho-stoleti-138485.jpg 4 680 98

Prostřednictvím hlavního hrdiny Svatopluk Čech satiricky kritizoval typické vlastnosti a chování bohatších pražských měšťanů sedmdesátých a osmdesátých let 19. století. V Matěji Broučkovi byla vytvořena typická postava zobrazující tělesné i povahové vlastnosti mnoha podobných skutečných jedinců, lidí, kterým klesá jejich národnostní uvědomění, nemají žádné pevné zásady a pro okamžitý osobní prospěch jsou ochotni udělat cokoli, čehokoli se zříci i k čemukoli se přihlásit. Matěj Brouček se rád dobře nají, napije, rád užívá svých peněz získaných od nájemníků svého domu a přitom sám nepracuje, ani se nijak nezajímá o život lidí ve svém okolí. Svůj volný čas tráví vysedáváním po hospodách a vedením nekonečných řečí s jemu podobnými lidmi. V povídce silně zaznívá i kritika sociálních poměrů nejchudších obyvatel Prahy žijících v těžkých podmínkách malých domků ve Zlaté uličce, které se vyhýbají návštěvníci jiných romantických míst Pražského hradu v jejím těsném sousedství.... celý text

tatafa
07.01.2017 4 z 5

krásný námět a na klasiku poměrně čtivé, ba dokonce vtipné. Vřele všem doporučuji!

jedlba
03.11.2016 5 z 5

Četla jsem ji jako povinnou četbu. Jazyk jakým je to psané, je trošku náročnější, ale když jsem se do ní zakousla, tak mě ohromě nadchla a určitě si ji budu přát jako dárek a znovu si ji přečtu :)

StarX
04.09.2016 5 z 5

Poprvé jsem se s touto knihou setkal na základce v sedmé třídě, kdy nám z ní předčítala naše učitelka na češtinu. Dost mě to chytlo a ještě ten den jsem klusal do DKM (dům kultury a mládeže) a v knihovně si ji vypůjčil. Kniha je skvěle podaná a příběh sám nikde neusíná, což je velké plus. Rád se k této knize vracím i po letech a jestliže mě neomrzela doteď, už mě nejspíš do konce mého života bavit nepřestane.

evelýny
13.07.2016 5 z 5

Tuto knihu bych asi nikdy nepřečetla, nebýt povinné četby ve škole. A jaké bylo tenkrát moje překapení - mně se příběh velmi líbil. Myšlenku přemisťování v čase a prostoru oceňuji v literatuře dodnes. A když nenecháte spoutat svoji vlastní fantazii, tak si vlastně přečtete možná první science fiction v české literatuře.
Mně nezbývá než udělit plný počet bodů a tentokrát to není z nostalgie. Tentokrát je to za originální nápad, ale to se musíte přenést v čase a prostoru, přesněji do roku 1888. Tehdy totiž kniha vznikla a já bych aspoň na chvilku chtěla zažít to ohromení tímto příběhem.

P.S. A když už bych byla v roce 1888, tak bych se pana Svatopluka Čecha zeptala, kdo jej inspiroval ke stvoření postavy Matěje Broučka? Mně byl opravdu odporný.

P.P.S. Promiňte pane Čechu, ale další vámi napsané knihy jsem nepřečetla, i když jsem se snažila. Opravdu. Ale neztrácejte naději, člověk s přibývajícími léty prý moudří, tak možná teď...snad...? Určitě!!! :-)))

Damato
11.01.2016 5 z 5

Po 35 letech jsem si knihu znovu přečetla a měla jsem z ní stejně dobré pocity, jako když jsem ji četla v 15 letech. A pořád je stejně aktuální- ach, jak je ten charakter českého člověka pořád stejný.

Shui-Xian
30.10.2015 3 z 5

Jedno nelze Čechovi upřít - svou obšírnou popisností umí čtenářovi velmi zdařile přiblížit prostředí, postavy a řadu myšlenek se zjevnými stanovisky k odstínům lidského charakteru. Přesto po dalších příhodách pana Broučka už nikdy nesáhnu: Čech ho vylíčil tak věrohodně protivně, že nemám nejmenší chuť se jím a jeho nudnými peripetiemi zabývat. Kladně hodnotím dík námětu a slohu, který byl v autorově době nejspíše velmi čtivý, poutavý a činil příhody páně Broučka humornými...

NiNo
27.10.2015 5 z 5

Nejlépe napsaná kniha o tom nejhorším možném "hrdinovi". Autor dokázal vytvořit postavu, kterou každý musí nenávidět po prvních třech stránkách. Úžasná kniha. :-)

Vera1718
10.10.2015 4 z 5

Knížku jsem si ke čtení vybrala jen proto, že patří mezi povinnou školní četbu, a tudíž jsem neměla žádné velké požadavky, co se zábavy týče. Byla jsem však opravdu mile překvapena, knížka se mi četla docela dobře( pominu-li některé pasáže s náboženskými popisy). Na zajímavosti přidávají i popisy středověké Prahy. Rozhodně doporučuji k přečtení. :)

Jessica007
11.09.2015 2 z 5

Četla jsem ji jako povinnou školní četbu na střední škole - a proto, i když mě nebavila, jsem ji dočetla.

Disease
04.05.2015 4 z 5

V době studií jsem tuhle knihu samozřejně jakožto povinnou četbu programově ignoroval. O to větší teď bylo mé překvapení, jak byl Svatopluk Čech vtipný.

denjis2957
09.03.2015 5 z 5

Perfektní kniha, která je zároveň velmi aktuální. Znám bohužel mnoho osob, které se povahou panu Broučkovi v mnohém podobají. Krásné satirické provedení lidské hlouposti a omezenosti a zároveň také jedna z mála knih školní povinné četby, která mě opravdu bavila!

Lumine
05.03.2015 4 z 5

Wow. ._. První povinná četba, která mě bavila. To chce potlesk.

V knížce je vtip i troška napětí a úžasný konec. :D Pan Brouček je prostě nezapomenutelný a vůbec celá kniha je tak nějak... velmi dobře čitelná.
Takže lidi, studenti, téhle knihy se nebojte, na množství stran nehleďte! :DD

Rade
11.02.2015 4 z 5

Četla jsem ji cca ve 12 letech, nikoliv jako povinnou četbu, ale zcela dobrovolně, a ještě dnes si pamatuju, jak jsem se nahlas smála... Vůbec jsem to nechápala jako satiru a "kritiku maloměšťáctví", těžko jsem mohla, když to bylo napsáno v 19.století, navíc pro dospělé. Přišlo mi to prostě hodně legrační.

Betka175
15.08.2014 2 z 5

Knížku jsme měli v povinné četbě na střední, vůbec mě nebavila, přečetla jsem ji jen proto, že jsem musela, ale bylo to pro mě utrpení.

Ikkju
07.08.2014

Čteno na lyžáku v patnácti letech. Bohužel byla kniha jediný materiál, kterým šlo rozdělávat oheň v litinových kamínkách, čehož kamarádi hojně využívali. Knihu jsem nedočetl, neboť mě ve čtení někde v polovině knihy s vytrháváním předběhli :o Barbaři!

čuřil
16.04.2014 4 z 5

Jsem mile překvapen. Knížka byla vtipná, povedený popis, pohled na Prahu a události v husitské době. Mohu jen vřele doporučit.

orinka3
02.03.2014 5 z 5

Moje nejmilejší kniha, když jsem byla dítě. Pamatuju si svoje pocity při četbě, těšila jsem se na další stránky a mrzelo mě, že na čtení zbývá už jen tak málo. Věřila jsem, že je možné se propadnout do jiného století a zážitky pana Broučka jsem doslova hltala. Až teprve jako dospělá jsem pochopila, že jde o společenskou satiru, ale to knize na kouzlu neubírá. Co se na oblibě knihy podepsalo, je tzv. povinná četba. Tím je každá kniha předem odsouzena jako nudná, školometská a nevhodná k zábavě:)

Seraphin
21.12.2013 1 z 5

Člověk musí počítat, že je to kniha psaná v 19. století, takže trochu zastaralejší čeština hůře čitelná. Pro člověka, který ani jednou nebyl v Praze a má horší představivost je rozhodně ztrátou času. Já jsem zrovna měla to štěstí, že jsem v tý době, kdy jsem knihu četla plánovala výlet na Staré město :o) Dalo by se říct, že byl Macek mím staročeským průvodcem :o) Námět je úžasný - miluju cestování časem, a kdyby to bylo přepracované do dnešní češtiny (sice by to nejspíš ztratilo to kouzlo půvabu 19. stol.) bylo by to čtivější.

Natique
07.12.2013 5 z 5

Nádherný humorný příběh plný fantasie, historie a dobrodružství. Jeden z nejkrásnějších historických románu, co jsem kdy četla.

Rup
10.09.2013 5 z 5

Vynikající satira beroucí si na paškál maloměšťáctví, snobismus a hamižnost měšťáků. Kdyby to nebylo napsané s takovým nadhledem a vtipem, asi by to bylo spíše k pláči. Bohužel je většina z nás nějakým způsobem Matějem Broučkem - když se ostatně myšlení lidí v podstatě nijak výrazně nezměnilo za 10 000 let, jak by se mohlo změnit za necelých 130 let. Stále by se tak hodily celé pluky Svatopluků Čechů. Vřele doporučuji.

15. století Čechy husité

Kniha Nový epochální výlet pana Broučka tentokrát do patnáctého století je v

Přečtených1 171x