Nový epochální výlet pana Broučka tentokrát do patnáctého století

Nový epochální výlet pana Broučka tentokrát do patnáctého století https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138485/novy-epochalni-vylet-pana-broucka-tentokrat-do-patnacteho-stoleti-138485.jpg 4 677 98

Prostřednictvím hlavního hrdiny Svatopluk Čech satiricky kritizoval typické vlastnosti a chování bohatších pražských měšťanů sedmdesátých a osmdesátých let 19. století. V Matěji Broučkovi byla vytvořena typická postava zobrazující tělesné i povahové vlastnosti mnoha podobných skutečných jedinců, lidí, kterým klesá jejich národnostní uvědomění, nemají žádné pevné zásady a pro okamžitý osobní prospěch jsou ochotni udělat cokoli, čehokoli se zříci i k čemukoli se přihlásit. Matěj Brouček se rád dobře nají, napije, rád užívá svých peněz získaných od nájemníků svého domu a přitom sám nepracuje, ani se nijak nezajímá o život lidí ve svém okolí. Svůj volný čas tráví vysedáváním po hospodách a vedením nekonečných řečí s jemu podobnými lidmi. V povídce silně zaznívá i kritika sociálních poměrů nejchudších obyvatel Prahy žijících v těžkých podmínkách malých domků ve Zlaté uličce, které se vyhýbají návštěvníci jiných romantických míst Pražského hradu v jejím těsném sousedství.... celý text

Marie60
Marie60
02.12.2023 3 z 5

No jo, povinná četba... Knížka nebyla špatná, ve své době jsem hltala všechno. Ale vracet se k ní nemusím.

kuky921
kuky921
22.10.2023 3 z 5

Přečetla jsem, ale s vypětím všech sil. Asi do 50 stránky je to nečtivé, potom se to trochu rozběhne, aby se děj se konci táhnul o to pomaleji. Nechápu, že i dnes je tato knížka v povinné školní četbě.
Jediným plusem jsou ilustrace.

Naďa2411
Naďa2411
02.08.2023 4 z 5

Pamatuji si, že jsme knihu četli povinně ve školních lavicích celá třída. Nyní jsem si poslechla aknihu a připomněla děj. Některé pasáže jsou velmi humorné, v některých vidlím i zrádcovskou povahu. Období husitů, jak v češtině i v dějepisu, jsem měla ráda, proto se mi děj vlastně i doba, ve které byla kniha napsána velmi líbila.

eraserhead
eraserhead
23.05.2023 4 z 5

V podstatě nadčasové dílo, trefně oslovující i dnes. Zajímavé plynulým přecházením od věcí zábavných a komických k poměrně vážným. Miluju starou češtinu.

Ester59
Ester59
05.03.2023 5 z 5

Moje oblíbená kniha, ke které jsem se i vracela.

Hani77
Hani77
15.02.2023 4 z 5

Výlet pana Broučka mě moc bavil, jen některé pasáže byly popisované trochu zdlouhavě. Autor uměl krásně vystihnout povahu některý lidí-viz citace:
"Každý rozumný člověk musí jen chváliti, že pan Brouček přešel od Pražanů k táborům, když se mu zdálo, že si tím své postavení polepší (bylo to arci krásné polepšení!!) a že se vydával před domnělými německými křižáky za Němce, aby svůj život národu zachoval. Pro podobné věci hrozí nyní nejvýše papírový novinářský pranýř, který pro ustavičné vzájemné zrádcování našich politiků skoro již pozbyl veškeré účinnosti. Kdybychom teď každého, kdo takto jedná, vrazili místo do novin po husitsku hned do sudu, stalo by se brzy v Čechách bednářství nejvýnosnějším řemeslem."

Jenny46
Jenny46
05.01.2023 4 z 5

Letos jsem si slíbila, že budu číst nebo poslouchat české autory ( spíš ty starší ) a když nemůžu spát poslouchám audio nebo rozhlasové hry....

Dneska ráno mi udělala rozhlasová hra strašnou radost, úžasné dílo nadčasové. Opravdu nádherný poslech a zpracování, obsazení nebo-li mluvené slovo - Arnošt Goldflam, Ilja Racek, Ljuba Krbová a další skvělé jména.

I když je román starší, ale nic se nezměnilo...

Věruška994
Věruška994
25.11.2022 4 z 5

"Kuňko, Kuňko...." "Co to tady kuňká?"
A dál to všichni známe, pan Brouček se probudil po živém snu v sudu a husitské dobrodružství bylo u konce.
Sice satira na maloměšťácké pohodlí před více než 100 lety, ale je to dnes jiné?

nevermore3
nevermore3
17.11.2022 4 z 5

Tak Čech chtěl pobouřit soudobé měšťáky, ale povedlo se mu pobouřit evidentně i některé moderní čtenáře. Mě tato satira docela bavila. Fakt je, že pokud, stejně jako já, neznáte Prahu důkladněji, přijdou vám jisté pasáže možná o ničem. Njn, když ono je to právě psáno na ty pražácké pány domácí 19. stol., aby se chytli za nos. Proto třeba i ta postava Domšíka - ukázka měšťáka o téměř 500 let dříve, proto to hanění němčiny atd.

Hakate
Hakate
28.08.2022 2 z 5

Druhý díl se mi již nelíbil, a tak jsem v sérii již dál nepokračovala.

rickiwolf
rickiwolf
12.07.2022 4 z 5

Dost mi to připomínalo romány od Julese Vernea, které rád čtu už od dětství.

fidji
fidji
07.02.2022 3 z 5

Po těžkém boji přečteno na základce a dnes po letech znovu - jako dospělák jsem si víc užila popis města (pro znalce Prahy zajímavé). Líbil se mi popis života - šaty, jídlo. Pobavila mne autorova "kritika" - pana Broučka - jeho vychytralosti a zbabělosti a tím i mravů jeho doby.
" Nemám nic proti Tzv. vlastenectví, pokud zůstává v rozumných mezích"
Ale četlo se to těžce.

radimch
radimch
04.02.2022 5 z 5

Krásná kniha, ten středověký jazyk, ta Broučkova pohodlnost a maloměšťáctví

"...toho bohdá nikdy nebude, abychom takové měli potomky!“

Kontryhelka
Kontryhelka
22.01.2022 1 z 5

Není to můj šálek, ale přečteno pouze na základní škole v rámci povinné četby a zápisu do čtenářského deníku.

petunkav
petunkav
19.01.2022 4 z 5

Opět po delší době klasická literatura.
Musím říct, že vcelku vtipné příjemné čtení.
Místy hodně popisů, ale nic hrozného.

Kája95
Kája95
15.01.2022 4 z 5

Není to sice můj typ knihy ,ale cením si zpracování .... vždyť kniha je hodně přes sto let stará.

freestyla
freestyla
03.12.2021 3 z 5

"A z čeho pochází ten smrdutý kouř? Vyzvídal Staročech dále. "Zda-li z těch dřívek?"
"I toto! Tuhle z doutníku."
"A proč pálíš takové šeredné koření?"
Pan Brouček poznal, že staří Čechové ani o tabáku nevědí, a že by jim těžko vysvětlil, proč kouří, zvláště takovou sortu. Vždyť někdy sám nepochopoval, proč tak vlastně činí. Raději tedy mlčel.

Anannas
Anannas
02.11.2021 5 z 5

Moc mě to bavilo. Užívala jsem si ten krásný jazyk, který se už holt v moderních knihách nevyskytuje. Zároveň jsem se dozvěděla spoustu věcí o husitské době – jak vypadala Praha, pražská móda, kultura atd.
Bylo hodně poznat, kterak autor úplně zadupal maloměšťáctví do země a vyjádřil svůj názor, jak vypadá pravé vlastenectví.

"Hned poprvé vida tebe, soudil jsem, že sloužíš více břichu svému nežli Bohu, ale nyní poznávám, že nemáš boha žádného, že nic není tobě svato a draho kromě mrzkého prospěchu bídného těla tvého, pro kterýž hotov jsi každému po libosti zapříti Boha, pravdu, bratry, matku, rod a jazyk svůj."

Miška74
Miška74
09.08.2021 4 z 5

Tuhle knihu jsem měla ve škole povinnou a moc mě nebavila, kvůli staročeštině. Teď jsem si ji užila rozhodně víc a jazyk mi vůbec nevadil. Nebýt čtenářské výzvy nevím, zda bych se k této knize vrátila, ale jsem za to ráda.

666Jitka
666Jitka
05.05.2021 5 z 5

Satirický počin Svatopluka Čecha mi vykouzlil úsměv na rtech a místy i vehnal slzy smíchu do očí. Ráda jsem doprovázela pana Broučka na jeho výletě do 15.století a prožívala s ním všechny situace, do kterých se dostal. Kniha je kritikou maloměšťácké společnosti na konci 19.století s její omezeností, nabubřelostí, tupostí a způsobem života.

15. století Čechy husité

Kniha Nový epochální výlet pana Broučka tentokrát do patnáctého století je v

Přečtených1 167x