Paměti polního maršála

Vlastní vzpomínky britského polního maršála, jednoho z nejpopulárnějších vojevůdců západoevropských armád protifašistické koalice za 2.světové války.

https://www.databazeknih.cz/images_books/92_/92783/pameti-polniho-marsala-38S-92783.jpg 45
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Svoboda - Libertas

The Memoirs of Field-marshal the Viscount Montgomery of Alamein (1958)

Kniha Paměti polního maršála

MartinezZ
09.03.2014

Velmi zajímavé čtení asi největšího britského vojáka své doby. Systematický a paličatý Montgomery si šel za svojí pravdou, nedbajíc paseky, kterou tím vytváří - ale v to, co dělal, věřil a věřil, že je to k dobru vší věci. Zajímavý je tak v knížce pohled před dění 2. světové války a neméně zajímavý je i pohled poté, co druhá velká válka ustala a svět čekal mír, který ale nepřicházel a namísto sebe dával vzniknout konfliktům novým či zavdal možnosti přilít do ohně oleje již konfliktům po nějakou dobu bublajícím. V tohmle ohledu je to čtení skutečně poutavé, zajímavé a místy až mrazivě prorocké.

// "Válka je nástrojem politiky, a jakmile je zřejmé, že se v ní vyhrává, musejí její další průběh ovlivňovat hlediska politická. Na podzim roku 1944 mi bylo jasné, že způsob, jak to děláme, bude mít důsledky, které daleko přesáhnou konec války. Tehdy jsem tušil, že to zbabráme, a mám za to, že jsem měl pravdu." - B. L. Montgomery

Autor poukazuje na mnohá podivná rozhodnutí, která ze svého postavení nemohl do důsledků ovlivnit a která, dle jeho mínění, měla za následek potíže během i po válce. Podle vlastních slov ve vlastních pamětech, která vždy budou poněkud zaujatá, ale vždy vykonal to, co mu bylo uloženo, ať už s tím souhlasil nebo nikoliv. Přinejmenším tím ískal argumenty pro rozhodovací boje o plány budoucí.

//"Vyhráli jsme válku proti Německu. Nechť nyní vyhrajeme mír!"
- Často uvažuji nad tím, zda jsme mír vyhráli, a popravdě řečeno si myslím, že nikoli." - B. L. Montgomery

Škoda ovšem skutečně je v tom, že autor prostě věří ve svojí pravdu. Nikdo netvrdí, že jí neměl a kdyby se postupovalo podle jeho představ, všechno mohlo dopadnout jinak, ale tak je to asi u všech. I kdyby se postupovalo dle přání Pattona, také mohla všechno dopadnout jinak. Ta škoda spočívá v tom, že BLM se v podstatě nevěnuje svým vztahům a soutěžení třeba právě s Pattonem, takřka o něm vůbec nemluví. Také se nevěnuje svým přešlapům a tak se o Market-Gardenu dozvíme jen to, že se ne úplně povedla, co se splnění cílů týče, ale že byla naprosto správná, většina se splnit podařilo a byla to prostě smůla, která se v bitvách projevuje. A ani o ostatních známějších akcích se moc nedočteme, krom vyznění ála "Já to říkal", což je zdůvodňováno tím, že dané bitvy již byly popsány mnohými jinými. Z pohledu polního maršála jsou tak celá dění shrnuta jen několika větami.

//"Domnívám se, že čím méně o této bitvě řeknu, tím líp, protože mám dojem, že ať povím cokoli, bude mi to téměř určitě zazlíváno." - B. L. Montgomery k bitvě v Ardenách

Poněkud navíc mi v knížce přišlo i celkem velmé množství přepisů sdělení, proslovů, rozkazů, směrnic, memorand a kdo ví čeho všeho, přičemž mnohé z nich jsou pouze takové ty /z dnešního pohledu) "marketingové plky" (zbičujte mě za ten názor :), které toho čtenáři mnoho neřeknou ani o dané chvíli, ani o dění, ani vlastně o ničem. To si mohl autor odpustit, alespoň z části, ačkoliv může být pochopitelné, že v době, kdy se knížka psala, ještě mnozí uvedené věty pamatovali.

Poslední části ohledně dění kolem vzniku Beneluxu, Západní Unie a NATO sice nebyly nezajímavé, ale už v tom bylo nějak moc intrik a politikaření a jak z toho byl znechucen Monty, trpí tím i soustředěnost zaujetí čtenáře. Nicméně víc takových Montyů by se i dneska na mnohých místech hodilo :) Knížku určitě doporučuji.

PS: Je škoda, že hodně odkazovaných knih, o kterých se Monty zmiňuje a píše, u nás nikdy v českých překladech nevyšlo. A přitom by mohlo jít o hodně zajímavé čtení.

//Stern Gang - ilegální židovská organizace, bojující i proti Britům v Palestině
- "(telefonát) Je tam ministerstvo války? Tady je Stern Gang."
* "Dobrá. Čím vám mohu posloužit?"
- "Dnes večer čeká na polního maršála puma."
* "Děkuji vám, vyřídím mu to."
- "Děláte si legraci?"
* "Nedělám. Myslím, že vy žertujete."
- "Opravdu? V tom případě to bude puma pro vás oba."

jirry
05.03.2013

Zajímavé nahlédnutí do života střídmého, přísného, slavného, ale i rozporuplného vojáka. Britský polní maršál Mongomery se svým válečým uměním podílel na mnoha akcích spojenců, ne všechny jsou hodnoceny jednoznačně. Maršál se však kontroverzním situacím nevěnuje. Zanechává jejich hodnocení na jiných. Očekával jsem právě vyjádření k různým tahanicím s Pattonem, podílu na operaci Market-Garden a jeho kritice. Do ničeho takového se Mongomery v knize nepustil.

Autor knihy

Bernard Law Montgomery