Neklidné kosti

Neklidné kosti https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268278/bmid_neklidne-kosti-sve-vzpominky-sepsal-Et3-268278.jpg 4 181 59

Série příběhů ze středověké Anglie začíná barvitým románem, kde vypravěč Hugh de Singleton jako mladý lékař hledá obživu v Oxfordu. Příležitost se mu naskytne, když ošetří zraněného lorda Talbota a ten mu nabídne práci na svém panství. Dlouho netrvá a Hugh řeší záhadu kostí nalezených na hradě Bampton. Začíná pátrat po místní dívce, která před několika měsíci zmizela, a rozplétá předivo dramatických vztahů.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

The Unquiet Bones , 2008

Marla
26.03.2024 5 z 5

Jsem mile překvapená, je to zábavné, odpočinkové a dobře uvěřitelné čtení z dob dávno minulých. Místy jsem se docela s chutí zasmála, určitě se poohlédnu i po dalších dílech.

ZUZANA-123
30.04.2023 5 z 5

Moc příjemné čtení.Já jsem začala číst příbĕhy Huga de Singleton od třetího dílu, postupnĕ jsem si jednotlivé díly dokoupila a nelituji.Jedná se o středovĕké detektivní příbĕhy prostoupené příjemným a jemným humorem.

ludek.n
21.03.2022 3 z 5

Spisovatel Mel Starr uvádí v Neklidných kostech na scénu postavu mladého lékaře Hugha de Singletona, který za podpory lorda Gilberta Talbota otevírá svou praxi v anglickém Bamptonu. Právě tady se nachomýtne k případu neznámé zavražděné dívky a dostává pověření vypátrat jejího vraha. Zpočátku mi Starrův stylový projev přišel nesmírně neobratný a krkolomný, a to i přesto, že dějová linka plynule a bez zádrhelů uháněla směrem k cíli. Možná za to mohlo to Hughovo tykání každému bez rozdílu, ať už to byl pán nebo kmán. Lékaři možná měli ve 14. století výjimečné postavení, přesto ale pochybuji, že by si dovolili oslovit šlechtice při prvním setkání žoviálním „ty, mylorde“. Tahle iritující uvolněnost textu dost možná padá na vrub překladatelky Marie Válkové, nic to však nemění na tom, že mi po celou dobu četby způsobovala silnou vyrážku a jen těžko jsem se s ní smiřoval. Samotná detektivní zápletka nebyla špatná, ale bohužel k nějakým vysokým metám také nezamířila, tím spíše, že celé to Hughovo pátrání mělo nádech „jedna paní povídala“. Chápu, jsme ve 14. století a na nějaké sofistikované forézní metody mohu zapomenout, o to více bych ale očekával silný a hlubokomyslný příběh s ohňostrojem emocí, jenže se mi dostává jen takové hodné a klidné klouzání po povrchu. Tak snad příště…

Awča
17.03.2022 5 z 5

Milá historická detektivka, opravdu svým tempem a atmosférou připomíná Agathu Christie nebo středověkou variaci na Vraždy v Midsomeru.
Mladý lékař Hugh je na startu svého profesního života, jeví se šikovný a sympatický, snadno jsem si jej oblíbila.
Případ byl zajímavý, a také mě velmi bavil popis tehdejšího života.
A jelikož mám dovolenou a k dispozici další díl, není do řešit :-)

moudivlacek
13.02.2022 4 z 5

Historická detektivka v duchu Agathy Christie. A musím říci, že velice povedená. Žádná přehršel násilí, ale skládání střípků. Nejmladší syn rytíře Hugh se nakonec vydal na dráhu lékaře. A jak sám tvrdí, Bůh dopustil, aby ve správnou chvíli a na správném místě a pro něj za příznivých okolností potkal lorda Gilberta. Ten využije jeho služeb a později ho pozve pracovně na jeho hrad. A tak zde Hugh začíná dráhu lékaře, ale po nálezu kostí nejen ji. Na příkaz se stává vyšetřovatelem a později i bailiffem.
Hugh je mladý, přesto ví, že se stále musí učit, jeho přístup k životu i jeho sny jsou mi blízké. Hrdinu jsem si oblíbila, takže se budu těšit i na další jeho příběh. A určitě bude stát za to.

luciella10
01.12.2021 4 z 5

Příjemná oddychová detektivka. Přečtu si i další díly.

essene
27.08.2021 3 z 5

Příjemná detektivka

emilieselden
19.07.2021 3 z 5

Historická oddechovka. V pohodě ale nic víc od toho nečekejte.

Rade
21.06.2021 3 z 5

Celkem fajn historická detektivka, plus za anglické venkovské prostředí 14. století i za trochu drsný pohled na tehdejší léčení neduhů a provádění operací. Zaujalo mě i líčení tehdejších kulinářských výtvorů.
Klidné čtení bez výrazně akčních scén, což mi celkem vyhovuje, na druhou stranu mi tady „něco“ chybělo, nemělo to tu jiskru či šmrnc, které přece jen u odpočinkové četby očekávám.

Haduwig
27.05.2021 4 z 5

Příjemná, čtivá a nijak zvlášť násilná detektivka, která je zasazená do středověkého prostředí. Postavy jsou sympatické, uvěřitelné a vkrádá se sem jemný, občas ironický, humor. Já jsem spokojená a těším se na další díl.

renefer
08.01.2021 4 z 5

Zajímavá historická detektivka. Dobře napsaná, zajímavá zápletka. Hvězdička dolů za konec, nechci moc napovídat, ale myslím, že s pachateli by se ve středověku nemazlili, určitě se bral vždy ohled na společenské postavení a na nějakou spravedlnost se kašlalo.

Ava365
15.12.2020 5 z 5

Zajímavá historická detektivka. Ponuré prostředí i příběh. Bavily mě i popisy lékařských zákroků tehdejší doby.

Lumír23
05.09.2020 5 z 5

Výborný, moc mě to bavilo, spád, děj, pochopení jednání, fakt moc povedené. Až se divím že hodnocení je tak nízké.

Ookmalej
23.08.2020 1 z 5

Ja tedy nevim, nedokazala jsem se zacist. Cekala jsem trochu vic tajemna a ne jen detektivku... Omlouvam se vsem fandum autora, tohle me nechytlo.

Zdeniczka
11.06.2020 4 z 5

Historické detektivky, obzvlášť ty ze staré Anglie, mám moc ráda. Tahle série s Hughem v hlavní roli (který se navíc zná s Johnem Wyclifem :)) mě chytla hned od prvního dílu. Autor navíc ví, o čem píše, zná danou historii i medicínské poznatky (a nedostatky), což v těchto knihách velmi oceňuji. Nečekejte žádný přehnaný krvák s psychopatickým vrahem, jakých poslední roky vychází přehršle, je to prostě fajn čtení před spaním. Vřele doporučuji. :)

Danuše7
19.11.2019

Zajímavá kniha, i ve středověku znali anatomii.

iška
30.10.2019 3 z 5

Mám ráda historické detektivky. Tuhla bych zařadila tak k průměrným. Ale byl to první svazek série, který nás má hlavně seznámit s aktéry a prostředím. Tak uvidím, jak se to bude vyvíjet dál.

oka3408
19.09.2019 5 z 5

Kniha se dobře četla,doporučuji.

msjadepaton
20.06.2019 4 z 5

Bylo to dobré. Taková pěkná oddychovka s dobrými historickými kulisami.
Osobně bych klidně vynechala tu záležitost s lady Joan, to by mi sedělo spíš do nějaké romance typu Suzanne Enoch, ale naštěstí do toho autor až tak nezabředl.
Co se týče samotného případu, tak mě celkem bavil. I když občas to bylo trochu frustrující. Ta vedlejší záležitost, kterou Hugh na konci ověřoval jako nějaký objev, to bylo taky něco. Hughu, zlato, já na tebe kvůli tomu už v půlce knihy ječela. Tos mě jako neslyšel? :D
Ačkoliv, kdyby něco takového Hugha napadlo, tak by ten plot twist asi nebyl tak dramatický, protože by tam byl druhý podezřelý a Hugh by mohl vznést pochybnosti.
Asi nejzajímavější na tom pro mě bylo Hughovo povolání: popisy lékařských postupů a ohledání těl a tak dále.
Občas jsem si říkala, jestli jsem neotevřela nějakou teologickou literaturu s těmi občasnými dialogy o Bohu. Myslím, že do jisté míry by se to dalo považovat za křesťanskou literaturu, protože i na to, aby to odráželo dobu tam toho bylo trochu moc. Ale nijak zvlášť mi to nevadilo.
Do dalšího dílu se rozhodně pustím.

vojteska70
17.05.2019 3 z 5