Paměti Barry-Lyndona

kniha od:


Koupit

Fiktivní biografie zchudlého a bezvýznamného šlechtice Barry-Lyndona nás zavádí do Anglie a Irska druhé poloviny 18. století. Barry-Lyndon se protlouká od svého mládí jak se dá a vede dobrodružný život, při kterém si vyzkouší mnoho různých identit. Nechá se najmout do armády, stane se pruským vojákem, špionem a karbaníkem. Průměrnému šlechtici nechybí sebevědomí a na své cestě životem se neštítí ničeho. Má jedinou touhu, chce, aby ho ostatní respektovali a společensky uznávali....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/67_/67962/pameti-barry-lyndona-ymq-67962.jpg 3.635
Žánr
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno, Academia
Orig. název

The Memoirs of Barry Lyndon, 1844

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Paměti Barry-Lyndona

Přidat komentář
Jane007
15.09.2017

Na knížku jsem narazila čirou náhodou v Levných knihách. A je to už dlouho, co jsem nesnášela hlavního hrdinu. Přišel mi jako vychloubačný kohoutek, Don Quijoten a Zlatoslav Lockhart. Na druhou stranu byla knížka docela čtivá a tím se to trošku vyrovnalo. Každopádně znovu už ji číst nebudu.

Hanka_Bohmova
17.10.2016

"Velcí a bohatí lidé jsou vítáni zdvořilými úsměvy, když vystupují po nádherném schodišti velkého světa; ctižádostiví chudáci však musí přelézat zeď, musí se cpát a drát po zadních schodech pro služebnictvo, musí zkrátka hledět, aby vlezli do domu, kudy se jen dá, a razí si cestu vzhůru třeba úzkým a páchnoucím kanálovým potrubím."

"Když se člověk ubírá k čertu, dostane se vždycky hladce a bez překážek k cíli!"

GreenMagritte
28.07.2016

S tímto hrdinou nebudete sympatizovat, dost možná vám bude i protivný, ale v jeho sebevědomém vidění světa je zároveň také komika a přitažlivá výstřednost.

Paměti Barry-Lyndona jsou zprávou o jednom ne-ctnostném, ne-morálním a ne-charakterním člověku, který přesto (a možná právě proto) dosahuje všeho, co si zamane. Nemá servítky, limity a ohledy, proplouvá životem s neuvěřitelnou lehkostí a dokáže se vyvléknout z každé svízelné situace. S Barry-Lyndonem nemusíme souhlasit, jeho praktiky se nám můžou hnusit, ale nemůžeme popírat, že svět je plný takových „hrdinů“ a že literární pomníky se nestaví jen ctnostným heroickým osobnostem konajícím neskonalé dobro. Život je dobro i zlo, láska i nenávist, pravda i lež a Barry-Lyndon je člověk, který žije v tomto světě.

JeKa
16.08.2015

Jarmark marnosti se mi si e libil o poznani vic, ale presto musim rict, ze pameti byly skutecne zajimave, ironicke, misty vtipne. Film jsem zatim nevidela, takze nemuzu posoudit, ale rozhodne se dle meho nazoru jedna o zajimavy namet ke zpracovani. Barry-Lyndon rozhodne nevstoupi v rady mych oblibenych hrdinu, ale naprosto nelituju casu, ktery jsem s nim stravila.

Atuin
04.01.2014

Autor zajel chladným nožem do zapeklitosti lidského charakteru, bez obalu nechal vyvstát človíčka do takových rozměrů že to až děsí. Nepěkné...pěkné, pravdivé. Barry zamilován do svého života ( snad do sebe sama) natolik, že si jich rád vyzkouší hned "několik" aby o něco nepřišel. Román není hlučný, kniha vyzívá jinými smysly, od nevěřícnosti až po palčivou bolest žaludku či úsměv a ať už je to postava fiktivní zcela jistě měla své zákonité zástupce. Dílo je to bezesporu nesmrtelné, právě tím mistrným řezem do řad v nichž snad bylo vše ale krev snad ne.
Film jsem zatím neviděla ale jelikož mi není Kubrick cizí a jeho tvorbě se dá důvěřůvat mám takový pocit že by toho floutka mohl vystihnout,ale to už sem nepatří.

kuky921
21.10.2013

Kniha mě nezaujala, špatně se čte a zůstala nedočtena.

Sfendamnos
16.02.2013

Ač se toho dopouštím nerad, v tomto případě nejde jinak, než srovnávat s filmem, který je pro mne tím nejlepším, co Kubrick natočil.
Thackeray si nebere žádné servítky, když ukazuje, jak dle všeho fungovala smetánka i prostá společnost XIII. století, a to zcela syrově a bez opojné estetiky filmové verze. Redmond Barry prostě není sympaťák, ale všehoschopný sprostý oportunista. Což ovšem, díky memoárové formě textu, vyvolá mnohdy úsměv ve chvílích, kdy lze o vypravěčově důvěryhodnosti pochybovat. Kvalitní (nadčasová?) satira, kterou bych ale nejspíše nedoporučil každému.

PavelR
06.01.2013

"Jak se dostat nahoru"... zajímavý námět, ale kniha nepůsobí příliš čtivě a návazně, nečte se úplně příjemně.