Pamatuji si vás všechny

Pamatuji si vás všechny https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407609/bmid_pamatuji-si-vas-vsechny-6x4-407609.jpg 4 711 250

U ledového islandského fjordu leží vesnice duch. Královna islandské krimi přichází s mrazivým thrillerem, poprvé bez právničky Tóry, ale i tak naberete dech až na konci. Když se tři mladí lidé z Reykjavíku rozhodnou, že koupí dům v opuštěné obci v pustých západních fjordech, netuší, co všechno je tam čeká. Co bude odhaleno a co probuzeno. Gardar, jeho žena Katrín a společná kamarádka Líf se chtějí pustit do renovace domu, ale brzy se začnou dít divné věci. Na podlaze se objevují mokré šlápoty, někdo trousí po pokojích mořské mušle, ozývají se podivné zvuky. Mobily se jim záhadně vybijí a loď pro ně má přijet až za několik dní. Jiná cesta z oněch mrazivých pustin nevede. Jsou tu úplně sami. Nebo ne? V malém městečku na druhé straně fjordu vyšetřuje policistka Dagný spolu se svým kamarádem, psychiatrem Freyrem, sérii nepřirozených úmrtí. Stopa vede do zaprášených archivů s policejními složkami z minulého století. Jak by ale tehdejší zločiny mohly souviset s nedávným záhadným zmizením Freyrova malého syna? Záhady se vrší jedna na druhou a pomalu se začínají propojovat do řetězce děsivých událostí. Příšerná pravda musí být odhalena. Mrtví si někdy pamatují víc, než bychom si přáli… Ale pokud byste si snad chtěli říct „Vždyť je to jen spisovatelčina fantazie“, nebuďte si tak jistí a vězte, že příběh je (přinejmenším zčásti) postaven na skutečných událostech.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: ekniha , Metafora

Ég man þig , 2010

Lucie42
18.05.2020 5 z 5

Mám ráda tajemné a duchařské knihy a tato mě dostala. Nejspíš to bude i tím, že nyní žiji na Islandu a četla jsem ji za temných severských nocí. Zhltla jsem knihu během 2 dnů a bála jsem se vycházet z domova. Skvělý, napínavý příběh.

pavla.ba
10.05.2020 4 z 5

Knihy autorky mám přečtené všechny. Na tuto jsem se taky moc těšila a nezklamala mě. Yrsa umí skvěle vykreslit tíživou atmosféru, takže musím přiznat, že i když se běžně nebojím, tak tady jsem měla občas husí kůži. Jen ten konec byl trošku useklý na můj vkus.

ddkk
09.05.2020 3 z 5

Duchařské příběhy nejsou zrovna můj šálek čaje. Ale Yrsa je skvělá spisovatelka, a tak jsem po jejich předchozích knihách neodolala ani tajuplné "Pamatuji si...".

Což o to, napínavé a strašidelné to docela bylo, rozluštění si Yrsa připravila taky docela spletité a promyšlené, ale její dosavadní příběhy byly prostě lepší. A navíc, ten konec … skvělý a přitom jen naznačený. Ale přesto autorce asi nějak uniklo, že ne všechny osudy byly vysvětleny. Nebo to tak mělo být? Kdo ví...

Tentokrát za tři a raději se vrátím k jejím thrillerům...

P.S. Ale dověděla jsem se s pomocí google maps něco o Západních fjordech a to se taky počítá.

Ondra_P
01.05.2020 5 z 5

Výborná duchařina, která mě bavila od začátku až do konce. Prostředí Islandu bylo pro tuhle knihu jako stvořené. Střídání dvou dějových linií se mi líbilo a bylo fajn jak se postupně začali propojovat.

Bajkas
20.04.2020 5 z 5

Jsem nadšená sice jsem čekala něco trošku drsnějšího, ale i tak jsem knížku přečetla jedním zatajeným dechem.

Selket
26.03.2020 4 z 5

V půlce mi přišlo, že už se autorka začíná opakovat - vždy jsem si mohla být jistá, že to nejdůležitější bude na konci kapitoly - trochu jsem se bála, že mě to ukolébá, ale nakonec se dalo vše zase do pohybu. Atmosféra byla skvělá a při jedné příležitosti mi dokonce dost zatuhlo, což už se mi u knihy nestalo léta. Je fakt, že některá propojení na konci mi přišla domyšlená na poslední chvíli, ale celkově musímuznat, že je to celkem chytrá hororová detektivka.

daffne
12.03.2020 1 z 5

Uff... Tak jsem ji dočetla. Celkem slibně to začínalo - příběh se odvíjel ve dvou rovinánách, na dvou různých místech. Ale pak do děje vstoupili duchové. Škoda. To nemám ráda. Taková strašidelná pohádka.

yetti09
09.02.2020 4 z 5

Dávám 4* jen kvůli atmosféře celé knihy, kdy jsem se bála číst dál, jinak spíš 3,5*...
Opravdu bych ráda četla víc takhle napínavých knih.
V knize je hodně ALE...
Tři hlavní postavy, které odjedou opravovat zakoupený dům, jsou protivné. Obě ženy celou dobu fňukají a pro mě, jako pro čtenáře jsou nesnesitelné. Jediný muž, který se tam s nimi nachází, je úplné kopyto, které neumí nic opravit.
Jednoduše mi nepřirostly k srdci.
Druhý příběh o policistovi, který se s tím prvním prolíná, už není tak zajímavý.
Řekla bych - odpočinkový.
***SPOILER***
Konec knihy byl strašný... bylo to rychlé, uspěchané a odbyté. Co mě doteď trápí... Co se sakra stalo s Gardarem?? Buď mi to někde uniklo, nebo to tam vůbec nebylo napsané.
Řekla bych, že celkově do sebe oba příběhy ani tak nezapadaly. Celé to bylo takové kostrbaté. Je to velká škoda, protože námět byl super, atmosféra byla super, ale konec byl ušitý horkou jehlou.
Ještě bych měla jednu malou poznámku - nevím jestli to bylo vyloženě překladem, ale trošku hůř se mi to četlo.

Johhanka79
31.01.2020 5 z 5

Několik nevyspalých rán. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Příběh uchvátil a nepustil. Nemám co vytknout a já se přiznávám při čtení jsem se i bála:-) Dávám plný počet hvězdiček a klobouk dolů. Yrsa zraje jako víno.

TerezaRůža
21.01.2020 3 z 5

V knížce se na můj vkus moc střídaly nudný roztahaný pasáže s poměrně krátkýma chvilkama napětí. Ke konci to sice docela nabralo grády, ale na závěr jsem teda postrádala hodně vysvětlování, kdybych nevěděla, že není pokračování, tak ho asi hned hledám.

books_lover006
02.01.2020 3 z 5

Zajímavý nápad, příběhy do sebe na konci skvěle zapadly. Kniha se četla dobře, byla čtivá a napínavá. Vadilo mi akorát pár nejasností na konci, skákání od jednoho příběhu k druhému a to, že se v některých pasážích dlouho nic nedělo a poté jsme se v posledních 30 stránkách dozvěděli najednou hrozně moc věcí. Chápu, že to tak bylo asi napsané schválně, ale přišlo mi to až příliš.

ChodzikCZ
28.12.2019 4 z 5

Občas poněkud zmatené přepínání mezi jednotlivými dějovými linkami a konec hodně uspěchanej, ale ve finále celkem dobrá lehčí odreagovávačka.

Pdede
21.12.2019 2 z 5

Velmi duchařské - zatím z mého pohledu nejslabší kniha od Yrsy

Penicuik333
26.11.2019 2 z 5

Bylo to napinave a cetlo se to dobre, ale plne zanrovych klise.

Olous1
10.11.2019

Tak bohužel tuto knihu odkládám, nemohu se začíst. Moc postav,utahane,mozek mi to nebere.Problém je ve mě. Tak snad někdy jindy dám knize šanci.

kacapr
03.11.2019 4 z 5

Zajímavý nápad, ale na mě až moc duchařiny a na konci dost neobjasněných věcí...

karol.cadex
02.09.2019 2 z 5

Skoro nikdy nedávám tak malé hodnocení, ale zde jsem opravdu musela. Měla jsem sice velká očekávání, to je pravda, jenže ta nebyla naplněna ani z poloviny.
Kniha je roztahaná, na padesáti stranách se nic neděje, pak se teda uráčí ukázat na jedné straně duch a dalších 50 stran o ničem.
Postavy jsou absolutně necharismatické, ani jedna mě ničím nezaujala, i ten psychiatr si to zkazil.
Nejsem zas tak náročný čtenář a vážně mě moc mrzí, že autorka se mnou ani trochu nehnula.

Katela
29.08.2019 3 z 5

Trochu mě mrzí, že dávám jen tři hvězdy, protože mám pocit, že příběh jako takový by si jich zasloužil více. Akorát mě při čtení hrozivě iritoval způsob, jakým byla knížka napsaná. Nevím, zda je to chyba autorky nebo překladu, každopádně je to škoda.

Bee240
28.08.2019 5 z 5

Po deseti dnech mám dočteno. Trvalo to tak dlouho ne proto že by byla kniha málo čtivá nebo zajímavá ale nebylo tolik času. Z knihy jsem nadšená konečně pořádný duchařský příběh plný tajemství. Kniha byla úžasná miluji tento žánr a duchařský příběh s detektivní zápletkou je skvělí nápad.Kniha je rozdělena na dvě linie v jednom časovém rozpětí , osobně se mi více líbila duchařská linka a příběh manželského páru a jejich kamarádky kteří si koupily starý dům v opuštěné vesnici. Ale byla jsem mile překvapena i detektivní stránkou a jak vše do sebe zapadlo. Jedná se o severskou krimi tak jsem byla před čtením skeptická ohledně názvů které mě tam budou čekat, ale byla jsem překvapena , bylo jich tam málo a těch pár krkolomných bylo opravdu poskromnu .Z knihy jsem nadšená a už teď se těším až ji budu číst znovu.

Vladii
26.08.2019 3 z 5

Já zdejší všeobecné nadšení nesdílím. Líbilo se mi, že se kniha odehrává na Islandu a taky jak se na závěr propojily oba příběhy, ale jinak to bylo fakt slabé. Hlavní hrdinové se chovali tak strašně hloupě a některé rozhovory byly úplně pitomé. Příběh by byl jinak i pěkný a napínavý. No a ten závěr... Jak již tady psali čtenáři přede mnou, spousta věcí zůstala nevysvětlena. Knihu bych si tedy netroufla doporučit.