Pamatuji si vás všechny

Pamatuji si vás všechny https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269909/bmid_pamatuji-si-vas-vsechny-f17-269909.jpg 4 706 248

U ledového islandského fjordu leží vesnice duchů... královna islandské krimi přichází s mrazivým thrillerem, poprvé bez právničky Tóry, ale i tak naberete dech až na konci. Když se tři mladí lidé z Reykjavíku rozhodnou, že koupí dům v opuštěné obci v pustých západních fjordech, netuší, co všechno je tam čeká. Co bude odhaleno a co probuzeno. Gardar, jeho žena Katrín a společná kamarádka Líf se chtějí pustit do renovace domu, ale brzy se začnou dít divné věci. Na podlaze se objevují mokré šlápoty, někdo trousí po pokojích mořské mušle, ozývají se podivné zvuky. Mobily se jim záhadně vybijí a loď pro ně má přijet až za několik dní. Jiná cesta z oněch mrazivých pustin nevede. Jsou tu úplně sami. Nebo ne...? V malém městečku na druhé straně fjordu vyšetřuje policistka Dagný spolu se svým kamarádem, psychiatrem Freyrem, sérii nepřirozených úmrtí. Stopa vede do zaprášených archivů s policejními složkami z minulého století. Jak by ale tehdejší zločiny mohly souviset s nedávným záhadným zmizením Freyrova malého syna? Záhady se vrší jedna na druhou a pomalu se začínají propojovat do řetězce děsivých událostí. Příšerná pravda musí být odhalena. Mrtví si někdy pamatují víc, než bychom si přáli...... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Metafora

Ég man þig , 2010

agnes25
agnes25
13.12.2016 5 z 5

Perfektní duchařský příběh. Když si představím tu zimu, naprostou tmu, bouchaní, skřípění, kroky nade mnou i pode mnou a nakonec jak nějaké příšerné stvoření leze ze sklepa, tak by se o mě pokusil infarkt. Kdyby tento příběh někdo pořádně zfilmoval, asi bych neměla zrovna klidné spaní.

04.12.2016 5 z 5

Ještě k otázce otevřeného konce. Podle mého skromného názoru konec v podstatě otevřený není...autorka si tu se čtenářem trochu pohrává, jednak mu dává prostor pro vlastní interpretaci některých nitek v příběhu, jednak spíš chtěla navodit atmosféru uzavřeného kruhu...

04.12.2016 5 z 5

Seveřani tento žánr prostě umí. Jasně, není to žádná vysoká literatura, ale autorka dokázala tento duchařský příběh (který by nejeden intelektuál mohl neprávem pokládat za banální či brakový) ztvárnit opravdu působivě...Dvě dějové linie, které plynou zpočátku paralelně vedle sebe, aniž by si čtenář mohl domyslet, co přesně bude jejich styčným bodem, přidávají příběhu na zajímavosti. Pointa není natolik průhledná, aby čtenáři bylo v polovině knihy jasné, o co tady jde a knihu dočítal jen ze setrvačnosti, aby se jeho domněnky potvrdily...Já osobně jsem byla napjatá až do úplného konce, kdy skutečně nastal, v některých komentářích již zmiňovaný, "wow moment". Po Chlapci v pruhovaném pyžamu nemám ráda díla, v nichž je zpracováváno utrpení dětí, jako ženská na to prostě nemám, a proto mě osudy dětských postav dojaly...a padla na mě z toho trošku chandra. Suma sumárum - knížku doporučuji komukoliv. Myslím, že dokáže pohltit téměř každého bez ohledu na věk, pohlaví nebo dosavadní čtenářskou zkušenost...Nedoporučila bych ji snad jen dětem pod 15 (místy je kniha opravdu děsivá a dítě by ji nemuselo zpracovat úplně dobře a bez nepříjemných nočních můr) a lidem, kteří ztratili tragickým způsobem své dítě...

1v8na
1v8na
01.12.2016 3 z 5

Příběh byl dle mého názoru průměrný a velmi zamotaný. Ano, měl něco do sebe, ale nedokázala jsem se do něho přímo ponořit. Nicméně mi chybělo pořádné rozuzlení a vysvětlení - některé záhady mi přišly nedořešené.

Mišmiš
Mišmiš
30.11.2016 5 z 5

Pro mě hodně dobrá knížka. Určitě si přečtu i další knihy od autorky.
Byla jsem napnutá od začátku do konce. Líbí se mi popis místa, atmosféry, postav.
Dvě dějové linie byly super. I jejich osudové propojení. A otevřený konec je zajímavý neb některé věci objasněny nebyly.
určitě stojí za přečtení :-)

vendulanovotna
vendulanovotna
17.11.2016 4 z 5

Výborné prostředí opuštěného ostrova, vynikající popis atmosféry, když byl tma, nečetla jsem :-) napínavé a představivost na plné obrátky.
Dva příběhy, minulost a přítomnost, konce životů chlapců, u kterých Vás mrazí... velmi čtivý příběh. Jak již bylo zmíněno, jen škoda toho nedotaženého konce...

Mydlivoj
Mydlivoj
02.11.2016 2 z 5

Je to nejspíš jen můj problém,ale nějak se mi ta kniha nedokázala dostat pod kůži. Pro mě tuctová duchařina,kterou vidím i v každém druhém hororovém filmu stejného ražení.

sandra292
sandra292
24.10.2016 5 z 5

Na knizku jsem se moc tesila, dokonce jsem se i bala jako u zadne jine knizky. Cetlo se to dobre,pribehy napinave az do konce. U toho konce bych se zastavila protoze souhlasim s nekterymi komentari a sice ze nebyl dotazeny do konce. Je zde spousta otazek snad by to sneslo i nejake pokracovani? Postradala jsem u nekterych postav motiv.

cérka
cérka
17.10.2016 5 z 5

Skoro až do konce knihy jsem se bála, ale stálo to zato! Trocha duchařiny, minulost se promítá do přítomnosti, opuštěný ostrov, žádná elektřina, žádné mobily.... jen a pouze vlastní schopnosti, intuice.... Super, už jsem si půjčila další knihu.

janinca
janinca
12.10.2016 2 z 5

Námět dobrý, ale příliš zdlouhavé líčení mě odrazovalo....takže jsem postupně vynechávala odstavce, jen abych už byla u konce.

bee88maja
bee88maja
09.10.2016 4 z 5

Pro milovníky duchařských příběhů skvělá volba, pro realisty nejspíš tato kniha bude fiaskem. S představivostí roste napětí. Zvědavost ve Vás nutí knihu číst jedním dechem, dva příběhy, souvisejí spolu? Kdy se propojí? A jak? Odhalením rozuzlení...evokuje pokračování..?

vladka1695
vladka1695
25.09.2016 5 z 5

Kniha se mi celkem líbila, je pravda, že pár věcí bylo neobjasněných a jakoby nedotažených do konce.
Ale jinak příběh zajímavý a konec překvapivý!

Petruse21
Petruse21
20.09.2016 3 z 5

Lepší jak Planina, ale islandské literatuře jsem nějak nepřišla na chuť.

iveta3689
iveta3689
04.09.2016 3 z 5

Mám takový rozpačitý pocit. Kniha má dobrý nápad, 2 dějové linie mě obvykle baví. Příběh má ale dlouhé pasáže, kdy se vůbec nic neděje, a potom je najednou konec. Hlavní hrdinové jsou neslaní nemastní. Ale zase nejsem natolik odrazená, abych se nepodívala do jiných autorčiných knížek.

Sorrow
Sorrow
31.08.2016 3 z 5

Budu zlá a půjdu proti proudu...Hned na úvod říkám, že ta kniha určitě není špatná a své čtenáře si najde. Můj šálek kávy to ale nebyl (nebo alespoň ne tak úplně).
Dvě dějové linie jsou ze začátku hódně hódně odlišné a zdánlivě spolu nesouvisejí, nakonec se samozřejmě ukáže že ano, ale podle mě byla ta spojitost jakoby nesmyslná - ty dvě linie by klidně vystačily na samostatné knihy, protože takto byly sice obě dobré, ale ani jedna nebyla úplně dotažená. Postavy samotné (obzvlášť z linky kolem Katrín aspol.) jsou dost ňoumové, nechápala jsem jejich chování, pohnutky, myšlení, nesedl mi ani jeden z charakterů té trojice - bylo to takové vyšroubované, řekla bych...
Kapitolou samou o sobě je závěr, který je podle mě ale příšerně nedotažený, nechápu, jak tady někdo může vychvalovat, jak je to skvěle promyšlené, to tedy pardon, ale podle mě není...zůstala neuzavřená celá spousta věcí, především pak motivy "záporáků" (*spoiler: proč měl jako Bernódus zapotřebí trápit ty tři, protože nemohli najít otvor do sklepa, no pardon a jak s tím souvisel Benni - trápil je taky nebo ne??? konec spoileru*).
Možná jsem jen ignorant, ale zkrátka mně se tam nezdála taková spousta věcí. Kniha by dle mého měla být rozdělena do dvou samostatných anebo by musela být natažena o pár desítek či stovek stran, aby byly jasné veškeré pohnutky a motivy...
I tak dám ale autorce ještě šanci a ani Vás neodrazuji - už podle hodnocení a komentářů se kniha většině líbila :)

luckomar
luckomar
29.08.2016 5 z 5

Moc pěkná kniha. Je to asi první kniha tohoto žánru kterou jsem četla a musím říct, že vážně palec hore!! Neholduji moc nadpřirozenu, ale tohle mě bavilo a rozuzlení mě vážně posadilo na zadek. Tolik spojitostí a takových těch ... ,, NO NEKECEJ!" jsem u knihy už dlouho nezažila. Nádherně popsané, že vaše fantazie pracuje na plné obrátky a musím říct, že večer to číst byl vážně hrozný kotel strachu. Nemohla jsem jít ani na WC. :)

Jane417
Jane417
26.08.2016 5 z 5

Nejlepší kniha, co jsem četla! Paradoxně jsem ji četla pomalu, aby ještě nebyl konec...

marketav94
marketav94
13.08.2016 4 z 5

Kniha, která nás zavede to poměrně netradičního prostředí, do opuštěných končin vzdáleného a izolovaného Islandu. Jsou tu sice nějaká ta hluchá místa, ale zato také spousta překvapivých a mrazivých scén, občas jsem se bála tak, že jsem si říkala, jestli vůbec chci vědět, co z toho bude. Závěr jsem si pro jistotu nechala až na ráno. :)

Podrobnější recenze na blogu: http://cteme-s-meggie.blog.cz/1709/yrsa-pamatuji-si-vas-vsechny

MMacicekk
MMacicekk
22.07.2016 5 z 5

Moje první kniha od této autorky a hned jsem nadšená. Pěkně vykreslená atmosféra, tajuplná až mrazivá. Číst tuhle knihu v noci a sama doma, jsem vůbec nemohla :D Je pravda, že dějová linka odehrávající se v opuštěné vesnici měla větší náboj, ale líbila se mi i ta druhá. Pokud má rád někdo styl Johana Theorina, tak by si tuhle knihu neměl nechat ujít.

Edona
Edona
21.07.2016 5 z 5

Asi nejlepší kombinace detektivky a mrazivého trileru, nebo spíše duchařiny, jakou jsem za posledí dobu četla. Příběh mě pohltil. Druhá polovina knížky se četla sama, prostě napínák až do konce. Při čtení mě mrazilo, po dočtení mám pořád strach (knihu jsem dočetla v noci, nedoporučuji!). Avšak samotný konec mi přišel nedotažený, ráda bych se dozvěděla, co přesně se stalo. Nepochopila jsem to. Očekávala jsem více odpovědí, které jsem bohužel nedostala.