Pálenka: Prózy z Banátu

Pálenka: Prózy z Banátu https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207489/bmid_palenka-prozy-z-banatu-wBi-207489.jpeg 4 297 62

Mladý český učitel přijíždí učit místní děti číst a psát. Ony ho učí podpalovat oheň v kamnech kukuřičnými středy. Toulaví psi, rozšlapané moruše, kvetoucí zlatobýly, vzdálený hukot Dunaje. A postupně přicházejí vzpomínky, jako by se věci přiházely znovu: léta strávená v gymnastické tělocvičně, divadelní prkna, studia v Německu, samota různých pobřeží a cest. Tváře lidí, prchavé momenty blízkosti. Mladý autor Matěj Hořava přichází s meditativní, autobiograficky laděnou a stylisticky výraznou prózou. V krátkých, hutných kapitolách, psaných barvitým jazykem, krouží kolem podstatných životních událostí i zdánlivě prchavých pocitů, které si však člověk kdovíproč pamatuje až do smrti: určitý úhel světla, pohled ženy, která bude či nebude jeho, vytí vlka na stráni. Před čtenářem se tu postupně rýsuje jedno zvláštní mládí, jeden svérázný způsob existence.... celý text

Novely , Literatura česká

Vydáno: , Host

pajaroh
pajaroh
16.10.2018 5 z 5

Krásná, melancholická kniha nejen o Banátu. Takto osobitou zpověď originální námětem i stylem jsem již dlouho nečetla, jestli vůbec někdy.
Netřeba více popisovat a komentovat, doporučuji přečíst.

Zdenas5
Zdenas5
24.08.2018 5 z 5

Dlouho jsem se nemohla odhodlat ke čtení, pak přečteno jedním dechem. Velmi pěkná lyrická próza, krásný jazyk, dobře vystižené pocity rozhárané duše. Mohu doporučit.

Ema22
Ema22
13.08.2018 5 z 5

Po počátečních pochybnostech jsem se začetla a zasnila. Kniha zasáhla všechny moje smysly, cítila jsem na jazyku chuť pálenky a voňavých moruší, zima mi zalezla do morku kostí, schvátila mě horečka. Zatoužila jsem se octnout v tom tak jiném světě, kde člověka neovládá blikající monitor, kde je spousta věcí zemitějších a pro nás třeba samozřejmé teplo vyhřátého bytu představuje TAM spoustu energie. Rozesmutnil mě umírající pes v potoce, rozněžnily mnohé pasáže a Turgeněv se mi vybavil hned několikrát.
"...já tu sedím v osamělém tmavém pokoji (zavřel jsem blankytně modré okenice, oddělil jsem se jimi ještě více od světa); sedím za zdmi, kterých se nikdy nedotkly a nedotknou Tvé oči; sedím a civím; civím na fotky neznámých tváří známých rysů a v ústech cítím chuť hluchavkových a jetelových květů..."
Krása.

Radek99
Radek99
13.06.2018 4 z 5

Hořkokrásné povídky z rumunského Banátu. Matěj Hořava napsal silně melancholickou a překvapivě lyrickou knihu. Knihu věnovanou místu, které pomalu mizí, vymírá, neb mladí odcházejí za lepším, zpátky do Čech. Přeneseně jde o vykreslení izolovaného života na české vesnici (čemuž Hořava nádherně uzpůsobuje formální stránku, konkrétně práci s jazykem), kam se z velkého světa západních euroregionů a blyštivých metropolí buď utíká (jako vypravěč knihy) nebo kudy se jen projíždí (jako já a ty spousty českých turistů)...neb migrační tok vede jednostranně jen opačným směrem. Na takovéto v civilizační evoluci stagnující místo utíká i hlavní hrdina - učitel, který v sobě propojuje dva světy - realitu současného Banátu a osobní vypravěčovu minulost asociovanou banátskými událostmi, před kterou vypravěč marně prchá...nese si ji totiž v sobě, hluboce zapouzdřenu a vytěsněnu v podvědomí. Matěj Hořava tak nechává ve své knize rezonovat tisíciletou existenciální krizi evropského intelektuála, navazující u nás třeba na osudy Otokara Březiny, zaslechneme tasovský nářek Jakuba Demla, můžeme zaslechnout i pár imaginárních tónů z varhan Jana Jakuba Ryby, taktéž venkovského učitele... Existenciální tíseň a pocit osamění jsou věčným prokletím intelektuála...a nedá se před nimi nikam utéct... Silná kniha!

Ajrad1981
Ajrad1981
08.06.2018 3 z 5

Tahle kniha je o prožitku, je melancholická, sentimentální, lyrická. Musí se číst pomalu, aby si ji člověk užil. Mně se sice podařilo zpomalit, ale asi ne dost. Spousta kapitol je navíc o autorových vzpomínkách na život jinde a Banátu se dotknou jen okrajově, to je další škoda, povídání o Banátu se mi líbilo, na rozdíl od těch vzpomínek.

PWM
PWM
24.05.2018 2 z 5

Jistě to není nezajímavá kniha, ačkoli svému úspěchu bezesporu do jisté míry vděčí aktuální populárnosti Banátu.

Pálenka se především odlišuje od stávající literatury; tam, kde jiní kladou důraz na děj, je Hořava jiný: klade důraz na jazyk, dojmy a pocity. Tato téměř lyrická forma se dnes v literatuře snad již nevyskytuje až tak příliš často, působí nezvykle a zajímavě. Na druhou stranu, nestandardní větná skladba může ztěžovat pochopení a může být hůře uchopitelná. Samotný děj je až podružný; rozvrací časovou posloupnost na jednotlivé asociace, vzpomínky, dojmy a drobné epizody a díky tomu se kniha i zdánlivě opakuje. Hlavní je totiž pocit, který vyvolává.

Autor, či vypravěč, jako by se v celém textu soustředil pouze na svůj útěk a před problémy zavíral oči, odmítal si je přiznat a proto je i odmítal pojmenovat. Celá kniha je tak vlastně obrovské kroužení – kroužení okolo problému, jemné náznaky, opakování náznaků a tak stále dokola. Vše ovšem oděné v nádherném hávu.

Facit: Ačkoli se ke knize již neplánuji vracet, je to bezesporu zajímavý debut, který stojí za přečtení. Jen si nejsem až tak úplně jistý, zda je to kvalitou samotného textu, či obvyklou neutěšenou úrovní konkurence….

Iki1
Iki1
02.05.2018 3 z 5

Kniha plná krátkých poetických povídek zaměřených na autorovo vnímání světa kolem sebe. Neklidná duše ovšem přináší neklid i v životě. Povídky jsou napsané krásným jazykem, perfektně odráží autorům bohatý vnitřní svět. Na čtení jsou obtížnější, spíše k zamyšlení nad opakujícími se životními omyly.

Fallen
Fallen
10.01.2018 3 z 5

Na knihu jsem byla natěšená, nabuzená hodnocením, ale po pár stranách jsem bohužel začal "střízlivět", ubíjela mne celková monotónnost.
Jazyk krásný, o tom žádná.

Paobratil
Paobratil
15.11.2017 5 z 5

Krásné uhrančivé texty, nádherný jazyk, úchvatné popisy. Miluju.

LadyEsik
LadyEsik
06.07.2017 5 z 5

Krátká zahloubání do vzpomínek – do prostoru, času, k lidem. Stylisticky nádherná, rytmická, meditativní, autobiografická. Autor nezapírá, že utíká. Jeho osud není drastický, ani vzdálený pochopení a spoluprožití. Dotýká se. Zajímavý způsob propojování vzpomínek a přítomného prožívání. „Fragmentární kapitoly se postupně spojují v mozaiku, která zobrazuje jeden nevšední osud, jeden svérázný způsob existence,“ trefně vyjádřeno na zadní straně knihy.

růžovámakrela
růžovámakrela
31.05.2017 5 z 5

Zoufalá samota ukrytá v morušových stromech, překřičená ušpiněnými vesnickými dětmi a zapitá pálenkou z kulovatek.

Hamec
Hamec
24.05.2017 4 z 5

Osamělost banátského pobytu dává spoustu prostoru pro nechtěné vyplouvání vlastních (záměrně zapomenutých) vzpomínek. Krátké kapitoly jako podklad pro dlouhé přemýšlení...

hs777
hs777
05.12.2016 4 z 5

Každá kapitola je jako velké souvětí s neuvěřitelným počtem středníků, dvojteček a ohromnou spoustou nádherných a poetických slov. Kdo hledá příběh, děj - bude zklamán. Kdo ale chce zamyšlení, vzpomínky, pocity - bude nadšen. Ideální četba pro dlouhé zimní večery u krbu.

Lejdynka
Lejdynka
06.11.2016

Příliš tenká, písmena příliš velká, listy příliš tlusté. Slova příliš krásná... Občas mi to rvalo srdce, ale bylo to nádherné.

Janule164
Janule164
04.11.2016 4 z 5

Zajímavá, neobvyklá kniha. Líbí se mi autorův styl připomínající proudy myšlenek, které ze sebe vzájemně vyplývají. Prolínání banátské přítomnosti s nejasnou minulostí nutí čtenáře číst dál. A doufat, že se přece jen dozvíme, proč a před čím / kým utekl do Banátu.

lushi
lushi
26.10.2016 5 z 5

Nádherné dílo - o Čechovi, který utekl do Banátu, ale neustále se mu vracejí vzpomínky na Čechy, dětství, dospívání, holky, ženy, život v Německu i život v Banátu. A tyto vzpomínky se prolínají s tím, co prožívá v Banátu. Opravdu krásné dílo psané křehce o tvrdém a smutném životě... Doufám, že Hořava napíše i román, nebo vlastně cokoliv... Moc ráda bych si od něj přečetla něco dalšího.

holkaslebkou
holkaslebkou
25.10.2016 5 z 5

jemná próza z Banátu
smíchaná s kapkou hořké pálenky a šedí severočeského sídliště...

ochwey
ochwey
29.09.2016 5 z 5

Syrové a zároveň poetické, jako Banát, který Pálenka dokonale vystihuje. Byla jsem zase tam, na těch loukách mezi kopci, v duchu pila slabou višňovku a dívala se na Dunaj. Prózy tak krátké, a přitom tak silné, že tak útlou knížku je potřeba číst po kouscích. Zatajoval se mi dech a já jsem se musela dojímat. Navíc nádherný jazyk, který mě polapil, ta dlouhá souvětí, která toho musí tolik říct, naléhavě, přesto klidně... Pro mě letos nejlepší kniha. Vrátím se.

Pistácie
Pistácie
20.07.2016 3 z 5

Možná kdybych daleko více znala souvislosti týkající se Banátu, tak si knihu vychutnám daleko více. Některé kapitoly byly lepší, jiné pro mě zmatenější. Ale knihu celkově hodnotím jako opravdu zajímavou a k zamyšlení nad životem.

houbaaa
houbaaa
29.06.2016 3 z 5

Jedná se spíše o střípky příběhů než o povídky. Banát je v poslední době poměrně populární a pro cestovatele do těchto končin je tak kniha povinností. Ostatní, kteří o Banátu neslyšeli, nejspíš nebudou mít ponětí, proč kniha vlastně vznikla.

učitelé, učitelky vesnice Banát Magnesia Litera

Matěj Hořava (p)