Padni komu padni – Život a případy Elišky Wagnerové

Padni komu padni – Život a případy Elišky Wagnerové https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232239/mid_padni-komu-padni-zivot-a-pripady-el-reC-232239.jpg 4 11 2

Biografie nejznámější české ústavní soudkyně mapuje okolnosti jejích významných rozhodnutí – v soukromém životě i v soudcovské práci. Eliška Wagnerová (* 1948) prošla emigrací v 80. letech a po revoluci se podílela na proměně české justice. Čtyři roky pracoval jako předsedkyně Nejvyššího soudu. V letech 2002 až 2012 byla místopředsedkyní Ústavního soudu a psala jeho klíčové nálezy. Autor, dlouholetý novinář se zaměřením na právo a justici, v minulosti publikoval biografii Vojtěcha Cepla (Leges, 2010) a životopisný rozhovor s Pavlem Rychetským (Vyšehrad, 2012). Kniha je tak završením série portrétů tří velkých osobností českého ústavního soudnictví. Doplňuje ji barevná obrazová příloha.... celý text

kristleko
18.02.2015 4 z 5

Zajímavě a důvtipně koncipovaná knížka o nejznámější české ústavní soudkyni. V osobě Elišky Wagnerové se totiž její život a její případy spojují – jako by do každého z nich vložila cosi ze sebe. V knížce se prolínají její osudy (advokátské začátky za socialismu, emigrace a život v Německu a Kanadě) s často pohnutými příběhy lidí, jejichž kauzy se jí dostaly na stůl na Ústavním soudu. Autor zručně pracuje s prameny a vyzpovídal mnoho lidí, díky čemuž je příběh Elišky Wagnerové vylíčený velmi plasticky, lidsky, barvitě i zábavně – hlavně díky mnoha drobným faktům, zajímavostem a drbům ze zákulisí, které text ozvláštňují. Jen by někdy neuškodil trochu kritičtější pohled (v tom je lepší Němečkův knižní rozhovor s Pavlem Rychetským, s nímž má napjatější vztah, což text činí zajímavějším, než když Cepla a Wagnerovou až nekriticky obdivuje).

jarmik
26.01.2015 5 z 5

Fantasticky jasný jazyk, autor je zcela v pozadí a čtenář má před sebou jako na dlani plasticky podané záležitosti, které jsou přitom často celkem nezajímavé a složité.

Nejvíce překvapen jsem byl tím, jak je kniha dojemná. Opakovaně jsem měl při čtení v metru slzy v očích.