Pád

Pád https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155444/bmid_pad-0ko-155444.jpg 4 526 123

Rob Dewar se zrovna vrací autem domů, když v rádiu uslyší zprávu o smrti svého starého kamaráda a kdysi také horolezeckého partnera Jamieho Matthewsona, známého a úspěšného horolezce, který se zabil při pádu z obávané skalní stěny v severním Walesu. Ačkoli se tito dva muži již několik let neviděli, Rob okamžitě otáčí svůj vůz a spěchá do Walesu, aby nabídl pomoc a útěchu Ruth, vdově po Jamiem. Tahle změna trasy se ukáže být osudovým momentem, který Roba přiměje vydat se na pomyslnou cestu zpět v čase do doby svého mládí, do časů vlastní posedlosti horolezectvím, do dnů, kdy učinil určitá klíčová životní rozhodnutí, která jej nyní začínají pronásledovat. Při pátrání po příčinách Jamieho smrti je náhle nucen čelit desítky let starým a zdánlivě zapomenutým zradám a lžím. Postupně odrývaná tajemství Jamieho života odhalují Robovi palčivou pravdu o osudech jeho matky v době jejího pobytu v Londýně před vypuknutím a v průběhu druhé světové války. Simon Mawer odhaluje ve svém v pořadí pátém románu jednotlivé vrstvy historických dějů propojujících skupinku lidí vzájemně propletených láskou, rivalitou a vášní. Na pozadí jednoho milostného trojúhelníku se nenápadně rozvíjí historie další a zcela nečekané pavučiny vztahů. Čtenář sleduje osudy postav od doby válkou zkoušeného Londýna, přes rozevlátá a náruživým horolezectvím naplněná šedesátá léta, až po rozuzlení zasazené do kulis zapadlé vesnice současného Walesu. Simon Mawer originálním a velmi přitažlivým způsobem zpracovává téma nemožnosti úniku před dopady dávných křivd a utrpení. Román Pád byl publikován v roce 2003 a v témže roce za něj Simon Mawer získal prestižní Boardam-Taskerovu cenu za nejlepší knihu s horolezeckou tématikou.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Kniha Zlín

The Fall , 2003

loolee
27.12.2023 4 z 5

Mám neodbytný pocit, že něco podobného už jsem kdysi četla. Ale nemůžu si vzpomenout. Nevadí. Zajímavě propletené osudy, v průběhu čtení jsem si zjišťovala některé reálie o místech, kde se děj odehrává. Nelze srovnávat třeba se Skleněným pokojem či Pražským jarem, je to úplně něco jiného.

adela2316
17.10.2023 5 z 5

Jsem z knihy velmi nadšená! Příběh mě pohltil, bylo to čtivé, napínavé. O horolezectví nemám páru a popravdě mě to ani moc nezajímá, ale při výstupu na Eiger jsem zabrousila na net a hledala informace- primárně fotky, abych měla představu. A opravdu mě to zaujalo. Při čtení jsem si vzpomněla na jeden film, který jsem kdysi viděla (nevím, jak se jmenoval a možná jsem ho ani neviděla celý, hrála tam Keira Knightley). V tom filmu byla scéna, kdy se Keira přes vysílačku loučí se svým manželem , který je na nějaké hoře (hádala bych na jaké) a umírá tam. To je scéna, kterou jsem si vybavila a pamatuji si, že to bylo velmi emotivní. Tak jsem si představovala Guye, jak umírá na Kancendzenze.
Konec mě ovšem dostal, trochu jsem něco tušila, ale i tak jsem byla vnitřně trochu naměkko z toho, jak to dopadlo a jak mohlo být všechno jinak.
Od pana Mawera jsem četla knihy Skleněný pokoj, Pražské jaro a Mendeluv trpaslík. První dvě byly skvělé, a třetí jsem četla už tak dávno, že si příběh úplně nevybavuji.
Každopádně se touto knihou řadí mezi me oblíbené autory.

sarka45
25.09.2023 3 z 5

Zajímavá kniha. Bavil mě styl vyprávění, prolínání časů. Osudy to byly těžké a následky si vlastně nesli všichni. Každé naše rozhodnutí nás nasměruje v našem životě a nikdo nevíme, kam bychom došli, kdybychom ho neučinili. Stejně tak činí rozhodnutí horolezec při náročném výstupu a neví, jestli ho to přiblíží k vrcholu nebo způsobí pád. Zajímavá paralela mezi životem a horolezectvím. Otázky co by, kdyby jsou prostě zbytečné, odpovědi se nedočkáme. Osobně horolezcům vůbec nerozumím, tato kniha mi to trochu přiblížila. Možná za jejich pro mě příliš riskantním koníčkem stojí právě jejich vnitřní útěky, kdo ví, člověk nemůže soudit.
Pasáže z výstupů mě úplně nebraly, mnohem zajímavější pro mě byly interakce hlavních postav a jejich životní osudy.

marara
29.08.2023 4 z 5

I tohoto Mawera jsem si užila. Nejsem horolezec, ale horolezecké pasáže se mi líbily moc, dokázaly mi výborně přiblížit krásu tohoto pro mě riskantního sportu a atmosféru velšských hor i Eigeru. Četla jsem během dovolené v Alpách, a to byla ideální kombinace.

martin8550
20.12.2022 2 z 5

Tak nevím. Mě ta kniha zas tak nenadchla. Čtivé to je, to jo, na druhou stranu člověk přeskočí i několik stránek a o nic celkem nepřijde, zvláště pak v dějové lince odehrávající se v Londýně během německého bombardování, děj je zde naprosto předvídatelný. Podivný propletenec vztahů, je těžko uvěřitelný. Co je fajn, tak to je prostředí welšských hor, zde je patrná autorova osobní zkušenost. Takže kdo má chuť na romantickou slátaninu s rádoby psychologickým kontextem uprostřed podmanivých kulis, tak si přijde na své, ale jinak přečíst a odložit.

hermína14
07.09.2022 4 z 5

Věci, které se nestaly, ovlivnily životy postav víc než jejich skutky. Stačilo málo a ta mírná všudypřítomná nespokojenost a rozladění by tu vůbec nebyly. Jako obvykle vyhrály hory...
"Nečiň nic ve spěchu; soustřeď se na každý krok..."
"Myslím, že chtěla znát pravdu, ale na takové věci se člověk nevyptává přímo. Pro případ, že by se mu dostalo odpovědi, kterou nechce slyšet."

Kristy78
16.03.2022 4 z 5

Čtivá kniha, neuvěřitelně propletené osudy lidi, válka, mě blízké hory,...

MarceD.
14.03.2022 5 z 5

Silný příběh, dramatické okolnosti. Úžasná kniha. Asi jedna z nejlepších od autora.

oslice
19.05.2021 5 z 5

Kniha o tom, že dráhy lidských osudů jsou nevyzpytatelné stejně jako počasí na hoře Eiger. Každý krok ať už v horolezectví stejně jako v životě nás navede na nějakou cestu a jestli ta cesta povede na vrchol anebo bude následovat pád je často i pro ty nejzkušenější záhadou.
A tak milí čtenáři stoupejte krůček po krůčku až k rozuzlení zápletky a buďte si jistí, že při pasáži výstupu na Eiger budete v takovém napětí, že i vám začne být zima a bude vás bolet tělo.

Pralev
15.05.2021 5 z 5

Absolutně skvělá a emocemi nabitá kniha. Od Mawera jsem zatím četl jen Pražské jaro, které se mi velmi líbilo, ale tohle mi přišlo ještě o třídu lepší. Žádná hluchá místa, příběh se odkrývá postupně (po dočtení knihy jsem měl strašnou chuť číst ji hned znovu, protože by najednou pasáže v první části měly úplně jiný rozměr), perfektní dialogy a navíc se mi opravdu líbilo, jak tu prakticky není kladná nebo záporná postava. Všichni mají nějaké svoje motivace, svoje bolesti a křivdy, které pak hrají roli v budoucích rozhodnutích a osudech.

VendulaB
03.05.2021 5 z 5

Autor opět dokazuje, jak skvělý je vypravěč. Stačí pár stránek a příběh Vás naprosto vtáhne. Spíše než o horolezectví je kniha o lásce, nenávisti a žárlivosti. Krásný a plný příběh.

Alíša236
18.04.2021 3 z 5

Moje třetí kniha tohoto autora a bavila mě nejméně. Často jsem se do čtení musela vysloveně nutit. Prokrácení některých pasáží by příběhu jen prospělo. Občas ale vykouknul Mawer vypravěč, jakého znám. Především linka let třicátých a čtyřicátých byla velmi čtivá.

jordys
12.03.2021 5 z 5

Knihu jsem si půjčoval v domnění, že se jedná o biografii nějakého horolezce a kdybych věděl, o čem tento román bude, nikdy bych knihu nečetl. Ale jsem rád, že jsem tak udělal a nedokážu přesně popsat proč. Zajímavé postavy a postupné odhalování vztahů a souvislostí mezi nimi mě velmi zaujalo.

PaníLenka
20.02.2021 5 z 5

Nechápu, jak je možné, že autor dokáže psát tak čtivé příběhy pokaždé z úplně jiného prostředí - pro mě jeden z nejhezčích románů vůbec

Souteska
19.02.2021 5 z 5

Kniha mě naprosto dostala, mnohem více, než jakákoliv jiná, rozplakala mě a pomohla mi pochopit paralelu ve vlastním životě.
Doporučila bych ji každému, příběh je dojemný a zajímavý a jazyk knihy nádherný, ať už autor popisuje lidi nebo skály:-)

alef
11.02.2021 4 z 5

"... na tom pohybu vzhůru po skále bylo něco nádherného ... intimita pohybu po společném laně, které odděluje a zároveň propojuje jejich osudy ..."

Uvědomění si nesmírnosti prostoru, který se rozkládá dole pod vámi. Tělo je nabuzené a připravené vydat ze sebe maximum. Pohyb je v tu chvíli vším, jako druh myšlenky. Tělo a mysl splývají a přitom ani jedno nemá převahu.

To je svět horolezců, svět ve kterém není nic jednoduché, svět, kde musíte riskovat a taky, kde se musíte spolehnout na náhodu, a pak už se můžete začít pohybovat vzhůru, po neviditelných výstupcích, směrem k vrcholu!

"... obava a vzrušení se slévají do jednoho intenzivního pocitu ... strach z uklouznutí, z pádu, z bezmocného povlávání na laně, vzrušení z pohybu vzhůru ... je to vzrušující, lákavé, nebezpečné a zároveň ... děsivě krásné!"

Mezi extrémní horolezce jsem se vypravila poprvé, není to totiž můj svět, rozumějte, hory miluju, ale zároveń mám před nimi ohromný respekt a drsnou krásu těch nejvyšších vrcholků obdivuji z bezpečné vzdálenosti nižších nadmořských výšek, někde, v horolezecké řeči, na úrovni základních táborů :-), max. horních stanic lanovek alpských skiareálů. Odtamtud taky vím, jak rychle a dramaticky se může změnit počasí a taky, že bych v takové chvíli nechtěla být nikde jinde než v pěkně vyhřáté horské chalupě :-). Proto tak úplně nedokážu pochopit tu sílu, která horolezce nutí v extrémním mrazu, za zády s vrtkavým počasím, zdolávat strmé chladné skály pokryté ledem.
A protože jsem pochopit chtěla, tak jsem se pustila do příběhu, ve kterém už sám název prozradí, jak to všechno dopadne. Spolu s Robem a Jamiem jsem se nechala vést po stopách téhle zvláštní vášně, a nořila se hlouběji a hlouběji do minulosti plné nejen nebezpečných výstupů, ale i neméně nebezpečných vztahů, nejprve do jejich dětství a pak ještě dál, zpět v čase, až na začátek druhé světové války, tam to totiž pro ně všechno začalo, a abych pochopila, musela jsem s nimi prožít nejen jejich osobní příběh, ale i příběh jejich rodičů, byli to totiž oni, kdo ho začal psát ... tam někde ten příběh o posedlosti začal ...
"... vyzařovala z něj jistota a zkušenost..."
"A co by se stalo, kdyby uklouzl?"
"Tak je po něm!"

Ta temná hrozba visí ve vzduchu vždycky! ... tak proto je nedokážu asi nikdy pochopit.

"Stoupej vzhůru, pokud chceš, ale měj na paměti, že síla a odvaha jsou ničím bez rozvahy ... a že stačí chvilková neopatrnost ... může zničit štěstí na celý život!"

TerezR
16.12.2020 3 z 5

Horolezecky zacatek me strasne nudil, ale stacilo vydrzet a pribeh se rozjel.

Blanche737
25.11.2020 5 z 5

Tahle knížka se povedla! Horolezecká vášeň z ní úplně čiší a v kombinaci s příběhem lásky, zrady a války se to perfektně čte.

lencin
27.09.2020

Horolezectví, válka a vztahy. Dvě generace horolezců. Velmi čtivé.
(2013)

Peťulík64
16.08.2020 4 z 5

Simona Mawera mám moc ráda, jeho knihy se mi velmi dobře čtou (zatím přečten Skleněný pokoj a rozečtený Mendelův trpaslík). Líbí se mi autorův styl psaní, je takový lehký a nenucený. Pád se ale trochu vymyká autorovu klasickému psaní, a to zejména svou délkou (474 stran, ostatní jeho knihy jsou podstatně kratší, i Pražské jaro a Provazochodkyně mají téměř o 100 stran méně). A přiznám se, že mi to asi trochu vadilo. Kniha je fajn a čte se dobře i tak, ale na celkovém dojmu jí ubírá přílišný popis konkrétních situací, některé pasáže by tam za mne nemusely být vůbec. Ony čtyři hvězdy dávám primárně za druhou polovinu knihy, která je skutečně výborná a nelze jí za mě nic vytknout. Pět hvězd bych dala v případě, kdyby byla první půlka zkrácená. Jinak ale vřele doporučuji :-)