Pád

Pád https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155444/bmid_pad-0ko-155444.jpg 4 527 123

Rob Dewar se zrovna vrací autem domů, když v rádiu uslyší zprávu o smrti svého starého kamaráda a kdysi také horolezeckého partnera Jamieho Matthewsona, známého a úspěšného horolezce, který se zabil při pádu z obávané skalní stěny v severním Walesu. Ačkoli se tito dva muži již několik let neviděli, Rob okamžitě otáčí svůj vůz a spěchá do Walesu, aby nabídl pomoc a útěchu Ruth, vdově po Jamiem. Tahle změna trasy se ukáže být osudovým momentem, který Roba přiměje vydat se na pomyslnou cestu zpět v čase do doby svého mládí, do časů vlastní posedlosti horolezectvím, do dnů, kdy učinil určitá klíčová životní rozhodnutí, která jej nyní začínají pronásledovat. Při pátrání po příčinách Jamieho smrti je náhle nucen čelit desítky let starým a zdánlivě zapomenutým zradám a lžím. Postupně odrývaná tajemství Jamieho života odhalují Robovi palčivou pravdu o osudech jeho matky v době jejího pobytu v Londýně před vypuknutím a v průběhu druhé světové války. Simon Mawer odhaluje ve svém v pořadí pátém románu jednotlivé vrstvy historických dějů propojujících skupinku lidí vzájemně propletených láskou, rivalitou a vášní. Na pozadí jednoho milostného trojúhelníku se nenápadně rozvíjí historie další a zcela nečekané pavučiny vztahů. Čtenář sleduje osudy postav od doby válkou zkoušeného Londýna, přes rozevlátá a náruživým horolezectvím naplněná šedesátá léta, až po rozuzlení zasazené do kulis zapadlé vesnice současného Walesu. Simon Mawer originálním a velmi přitažlivým způsobem zpracovává téma nemožnosti úniku před dopady dávných křivd a utrpení. Román Pád byl publikován v roce 2003 a v témže roce za něj Simon Mawer získal prestižní Boardam-Taskerovu cenu za nejlepší knihu s horolezeckou tématikou.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

The Fall , 2003

tess.de.veles
16.12.2014 4 z 5

Ale jo, proč ne....knih o lezení není nikdy dost....a určitě si od něj všechno přečtu :)

Petra28
16.10.2014 4 z 5

Kniha se mi líbila. Dvojnásobný milostný trojúhleník zasazený do výšek. .. zajímavé je jak se mi měnil pohled na Dianu. Ze začátku jsem z ní měla pocit "chudinky" ... a ? víc psát nebudu ať neprozrazuji. Přečtěte.

asterixka
29.08.2014 5 z 5

Knížka se mi velmi líbila lehce se četla, líbilo se mi střídání přítomnosti s minulostí i vypravěčů, horolezecká tematika je pro mě téma netradiční, ale atraktivní. Pád je jednou z knih, ke které se opět za čas ráda vrátím.

Elye
27.08.2014 4 z 5

Moc hezky napsaná kniha... jen těsně za Skleněným pokojem :).

triatlet
15.07.2014 3 z 5

Příběh je čtivý. Autor zajímavě střídá vypravěče. Některé kroky vystupujících postav postrádají logiku (Jamie v lomu?), ne/rozhodnost Diany.
Zajímalo by mě, jak dlouho skrýval tajemství Jamie.
Po Jakubě Katalpě (Němci) další příběh, v němž je důležitá devadesátiletá hrdinka, která už nevnímá realitu.
Vztahy mezi jednotlivými mnohaúhelníky jsou místy překombinované.

Eidalon
08.07.2014 4 z 5

Kniha pana Simona Mawera – Pád je mou první z jeho spisovatelského zázemí. I když se Mawer v Česku zviditelnil jinou knihou, která se naší kultury přímo dotýká (Skleněný pokoj), je jeho Pád již pátou knihou vydanou na českém trhu (2014), byť patří k těm, které napsal již před jedenácti lety (2003).

Zatím mé první setkání dopadlo nadmíru dobře a přestože jeho další knihy neznám, je Pád impulzem k jejich přečtení a autora jako takového mohu doporučit. Tak mne jeho román silně oslovil a samotný autor překvapil svým zajímavým jazykem a vypravěčským umem, stejně jako svými hrátkami s jednotlivými postavami a jejich psychologií.

Pád ve Vás při prvním „setkání“ může evokovat myšlenku, že ústředním motivem jsou hory a horolezectví, ale mne přišlo, že si autor s motivem pádu pohrává v celé knize, neboť hrdinové tohoto románu si během svého života projdou mnoha osobními pády.

Ať je to „volný pád“ problematickými milostnými vztahy jednotlivých postav, pád vlastních morálních zásad, pád iluzí a idealizovaných představ či pád fyzický při zdolávání horských stěn. Propletenec vztahů jednotlivých hrdinů knihy jejichž, byť předvídatelný konec, se dozvíte až v závěru knihy.

Knize dává na zajímavosti prolínání se dvou časových rovin a dvou generací, které si prožívají klasický milostný trojúhelník vyšperkovaný ještě o vzájemné propletení napříč oběma generacemi a časem. Je to mozaika vztahů a postupného odhalování, kterou se v celém obraze čtenář dozví až v úplném závěru knihy. Společně s hrdiny si „projdete“ válečným Londýnem, léty poválečnými, bouřlivým léty šedesátými a to vše až po současnost.

I když propletenec vztahů v tomto komentáři zdaleka ani nenaznačuji, trochu dále je v hrubých rysech další děj knihy, pokud chcete číst příběh jako "nepopsaný list", pak toto povídání dále nečtěte!!!

Příběh prvního milostného trojúhelníku Vás zavede do Velké Británie a začíná obdobím těsně před druhou světovou válkou. Dobré kamarádky Diana a Meg se seznamují se slavným horolezcem Guyem Matthewsonem, který je okouzlí a získá. Diana horolezectví ihned propadne a s Guyem se velmi sblíží. Začínající válka však jejich vztah přetrhne a oddělí je od sebe, aby se k sobě vrátili jako jiní lidé s jinými závazky až na konci války. Osud však „předloží“ Guyemu Meg a jejich vztah se stane protipólem čisté lásky, kterou prožíval s Dianou, neboť Meg je určitě nejkontroverznější postavou celé knihy.

Druhý milostný trojúhelník se odehrává o generaci dále. Diana a Meg již mají dospělé potomky a Robert (Diana) a Jamie (Meg) jsou velcí kamarádi – jakoby bratři, které v mládí spojuje láska k horám, aniž by zprvu chápali rivalitu svých matek a znali osudy jejich „společného“ muže – Guye. Žijí si své životy a prožívají své pády, vše vrcholí, když se vydají napříč Evropou do Alp se společnou přítelkyní Ruth, která své city "spravedlivě rozděluje" mezi oba dva mladé muže. A tak soci v lásce a partneři na jednom laně prožívají traumatický výstup na Eiger, který se stane v jejich vztahu osudným.

Robert je stržen lavinou a přežívá jen zázrakem a bdělosti Ruth, Jamie ho opouští ve chvíli nejtěžší, aby sehnal pomoc. Tento pád zásadně nasměruje Roberta do vod klidnějšího života bez lezení, zatímco Jamie jde za svými cíli, kterými jsou hory a čím větší, tím lepší. Ruth zůstává s Jamiem, ale její mysl je zaměřena jiným směrem.

Léta běží a nakonec smrt jednoho z hlavních hrdinů (kterou kniha začíná) vede jeho kamaráda k návratu ke kořenům, ke svému mládí, aby odhalil staré pravdy, které mu zatím zůstaly utajeny. Mozaika vztahů se seskládala, děj se uzavírá, vše je objasněno a skvělá psychologie postav je dotažena do smysluplného závěru.

Knihu dočtete a vůbec nelitujete, že jste investovali svůj čas do jejich téměř pěti set stránek. A nakonec Vás dílko nutí k přemýšlení na vlastními pády, na svým osudem a hrátkami života.

Dávám čtyři hvězdy a to jen proto, že neznám další Mawerovy knihy, ale i za hodnocení – pět hvězd bych si klidně stál.

Kniha Vás přinutí k zamyšlení nad životem, tu a tam si uděláte poznámku moudra, vedle skvělé zábavy se dočkáte i poučení a nudit se při tom určitě nebudete. . .

bookcase
25.06.2014 5 z 5

SM mě opět nezklamal...ať už si zvolí jakékoli téma nebo prosředí, napíše román, který se přečte jedním dechem.

kuřátko
19.04.2014 5 z 5

Sice jsem trochu nabyla podezření, že tentokrát můj oblíbený autor píše až moc podbízivě a děj je hodně vykonstruovaný , ale stejně jde dle mého o skvělý román. Škoda jen, že konec byl až moc doslovný, trocha otevřenosti na závěr by neuškodila- stejně závěr potvrdil něco, co čtenář již tušil. .. Horolezectví mě nikdy nelákalo a nikdy lákat nebude, ale díky tomuto románu se ve mě o něj minimálně probudil zájem. Po vynikajících "brněnských knihách" a hodně dobré "francouzské" je tu skvělá "horolezecká" a já jsem hrozně zvědavá, jaké bude téma knihy další!

Blíženec
17.04.2014 5 z 5

Děj románu běží ve více časových rovinách. Plynule přechází z jedné do druhé. S postavami,které žijí v jedné,se ve druhé teprve seznamujeme. Pavučina vztahů je propletena důkladnou vzájemností,,,

Lidka
10.03.2014 5 z 5

Hrdinové tohoto románu prochází řadou pádů, nejen pády souvisejícími se zdoláváním vrcholků hor, ale také pády pocházejícími ze zakázaným milostným vztahů, či pády vlastních morálních zásad.
Je to zajímavé čtení a mozaiku , kterou autor poskládal doplníte posledními kamínky až na úplném závěru. Teprve pak je obraz úplný.

" Druhý den nebylo nikomu z nás do hovoru. Rozhostilo se ticho po pádu".

Kdo rád nad knihou přemýšlí a baví jej vykreslování a vývoj postav doporučuji k přečtení.

menalinda
11.02.2014 3 z 5

Velice poutavé,napínavé s propletencem mezilidských vztahů.Skleněný pokoj ale vede.

Jana2424
09.02.2014 5 z 5

Další bezvadně čtivá kniha od Simona Mawera.

asam
07.02.2014 5 z 5

Simon Mawer knihou Pád opět nezklamal. Barvitým jazykem líčí strhující atmosféru horolezeckých výstupů, máte pocit, že jste přímými účastníky. Čerpal ze svých vlastních zážitků z horolezectví / jak sám uvádí v doslovu ke knize/. A příběh o lásce, přátelství, nevěře,- prolíná knihou velice citlivě. Kdyby toto téma zpracoval někdo jiný, mohla by to být červená knihovna. Ale Mawer dokáže psát tak, že mu věříte a s hrdiny jejich příběh prožíváte. Napětí vás provází celou knížkou a rozuzlení na úplném konci ???? Určitě doporučuji k přečtení.

niknikita
04.02.2014 5 z 5

Jenom málo knih jsem po přečtení začala okamžitě číst znovu a PÁD je jedna z nich. Takže pro mne DOST DOBRÝ!!!!!!!!!!!!!!!!

PMR
24.01.2014 3 z 5

Příběh docela OK.
Ale natřením červené knihovny na černo se moc vysoké hodnocení asi nezíská ...

cace
06.01.2014 5 z 5

Po skleněném pokoji, četbou kterého jsem Mawera objevila, Pád rozhodně nezklamal. Pro mě úžasná četba. Doporučuji.

Locika
31.12.2013 5 z 5

Zajímavá kniha, po které jsem sáhla především pro tematiku horolezectví. Překvapily mě lidské osudy a spletité vztahy.

Belatris
24.12.2013 2 z 5

Čtivé, místy mi to dokonce dokázalo podat horolezectví (pro mě dost nepochopitelnou zálibu/životní náplň) jako zajímavou oblast, ale přesto zčásti zklamání. Práce s postavami a příběhem hodně tradiční, málo úvah rozmělněných mezi řádky, předvídatelnost. Román tak spadl do kategorie "letadlové četby" - rychle přečteno, sklouzne po povrchu, žádná velká námaha ani objev, ale taky žádná extrémní katastrofa.

bosorka
26.11.2013 4 z 5

Líbilo se mi, příběh je čtivý, ač v určitých momentech lehce předvídatelný. Což ovšem ničemu nevadí. Hodně zajímavé je, že se jedná o horolezecký příběh, takže ne zcela tradiční prostředí, o to však zajímavější. Prolínání více časových linek dodává také na čtivosti.

Mishelfka
19.11.2013 4 z 5

Musím říct, že po Mendelově trpaslíku a Skleněném pokoji byl pro mě Pád lehkým zklamáním. Nevím, jestli to bylo překladem, nebo mojí znalostí horolezeckého prostředí, ale polopatické vysvětlování horolezecké terminologie mi lezlo na nervy. Stejně tak mi přišel popis bombardovaného Londýna příliš idealistický (což možná je následkem právě přečtených krutých Laskavých bohyní).
A také konec byl pro mě dost očekávaný. Což ale nezmenšilo mojí radost, kdy se mi potvrdily moje domněnky. Ale celkově kniha je zábavná a nadprůměrně napsaná, takže čtyři hvězdy.