Pád

Pád https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155444/bmid_pad-0ko-155444.jpg 4 527 123

Rob Dewar se zrovna vrací autem domů, když v rádiu uslyší zprávu o smrti svého starého kamaráda a kdysi také horolezeckého partnera Jamieho Matthewsona, známého a úspěšného horolezce, který se zabil při pádu z obávané skalní stěny v severním Walesu. Ačkoli se tito dva muži již několik let neviděli, Rob okamžitě otáčí svůj vůz a spěchá do Walesu, aby nabídl pomoc a útěchu Ruth, vdově po Jamiem. Tahle změna trasy se ukáže být osudovým momentem, který Roba přiměje vydat se na pomyslnou cestu zpět v čase do doby svého mládí, do časů vlastní posedlosti horolezectvím, do dnů, kdy učinil určitá klíčová životní rozhodnutí, která jej nyní začínají pronásledovat. Při pátrání po příčinách Jamieho smrti je náhle nucen čelit desítky let starým a zdánlivě zapomenutým zradám a lžím. Postupně odrývaná tajemství Jamieho života odhalují Robovi palčivou pravdu o osudech jeho matky v době jejího pobytu v Londýně před vypuknutím a v průběhu druhé světové války. Simon Mawer odhaluje ve svém v pořadí pátém románu jednotlivé vrstvy historických dějů propojujících skupinku lidí vzájemně propletených láskou, rivalitou a vášní. Na pozadí jednoho milostného trojúhelníku se nenápadně rozvíjí historie další a zcela nečekané pavučiny vztahů. Čtenář sleduje osudy postav od doby válkou zkoušeného Londýna, přes rozevlátá a náruživým horolezectvím naplněná šedesátá léta, až po rozuzlení zasazené do kulis zapadlé vesnice současného Walesu. Simon Mawer originálním a velmi přitažlivým způsobem zpracovává téma nemožnosti úniku před dopady dávných křivd a utrpení. Román Pád byl publikován v roce 2003 a v témže roce za něj Simon Mawer získal prestižní Boardam-Taskerovu cenu za nejlepší knihu s horolezeckou tématikou.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

The Fall , 2003

intelektuálka
20.07.2017 5 z 5

Hory jsou nádherné a zdolávat je je úžasné. Ale to přátelství, které tam bylo? Nevím...

HŠ
15.06.2017 3 z 5

První část jsem trpěla, chtěla to vzdát. Vydržela jsem. Byla jsem zklamaná, těšila jsem se více na lezení. Ale závěr dobrý:)

konicekbily
30.04.2017 3 z 5

Domnívám se, že horolezecké pasáže nejdou moc dohromady s červenou knihovnou nebo se "soap operou".

ochwey
20.04.2017 3 z 5

Proč je prostě potřeba totálně překombinovat vztahy, aby tam měl něco každý s každým jak v telenovele??
Ale ono je to čtivé, díky střídání časových rovin napínavé, a díky horolezectví boží (ačkoliv já nelezu - ale vždycky mě to lákalo a fascinovalo! ) a příběhy z IIWW mám taky ráda. Já bych vlastně ani nepotřebovala to (předvídatelné) "rozuzlení" a stačily by mi ty možná jen ty úlomkovité příběhy.

Jarča64
11.04.2017 5 z 5

Poutavé čtení s nečekaným rozuzlením na závěr.

jeníček
07.04.2017 5 z 5

Úžasné čtení i pro lidi,kteří nejsou horolezci.Jsem ráda,že jsem se nenechala odradit tématem lezení, které mi není nějak blízké.

Leenah
17.03.2017 3 z 5

Zajímavé čtení s ještě zajímavějším rozuzlením. Některé části mě bavily více, některé méně, ale to se dá čekat téměř u každé knihy :) prostě hezká kniha o osudech dvou přátel.

antonin0999
02.03.2017 3 z 5

Vrcholy extrémní záživnosti dosahuje kniha ve svých horolezeckých snahách. Vztahové mnohoúhelníky, vzestupy a pády erekcí již tak působivé nejsou. Motivuje k četbě Messnera, protože Pád dokáže nadchnout atmosférou hor, adrenalinu lezení a změnou osobnosti, ke které při horolezectví dochází. Motivuje ke skutečnému sexu, který je plný vášně, barev a vůní - protože toho bez chuti a zápachu je v knize až příliš.

vinetka
25.02.2017 5 z 5

Kniha hodně předčila mé očekávání. Skleněný pokoj se mi líbil, ale Pád mě okouzlil. Při čtení budete příběh prožívat s hlavními hrdiny. I když jsem zrovna nečetla, neustále jsem se ke knize vracela myšlenkami. Je to kniha o lásce, přátelství (hranice mezi nimi může být dost neostrá),válce a hlavně o horách, jejichž krutost a velkolepost dokresuje zajímavě propletené vzathy.

Jana283
21.02.2017 4 z 5

Mawer opět nezklamal

karel9045
07.02.2017 5 z 5

Pro mě jednoznačně nejlepší Mawerův román. Smutný a velmi autentický příběh dvou kamarádů graduje v momentě, kdy se rozhodnou zdolat švýcarský Eiger. Ten se stane zkouškou jejich odvahy, fyzických sil i přátelství. Kniha ční nad ostatními romány Simona Mawera také možná proto, že spisovatel sám horolezectví propadl.

Petja
31.01.2017 5 z 5

Další knížka mého oblíbeného autora. Horolezecké prostředí mne zprvu moc nelákalo, takže jsem ji pár měsíců odkládala, ale potom jsem se rychle začetla a některé pasáže (zejm. ze života Diany v období války, ale i výstup na Eiger) byly opravdu strhující. Konec byl předvídatelný, ale to celému příběhu neubírá na síle.

Fafyna
29.10.2016 4 z 5

Asi třičtvrtě knihy jsem byla trochu rozpačitá. Byly tam pasáže, kdy jsem příběh hltala (vesměs všechna vyparávění o Dianě) a pak části, kdy jsem se trochu nutila číst dál.. Nicméně jsem neskonale ráda, že jsem dospěla až do konce. Za ten si Mawer zasloužil čtvrtou hvězdu, protože síla lidského příběhu, jak je popisována v Pádu, ve mě ještě dlouho zůstane :)

qydko
03.08.2016 5 z 5

Super.... vztahy a chyby v nich se stále opakují, vše se mění, cokoliv může být úplně jinak, než se zdá... jen ty hory jsou pořád stejné...

Elisabeth9
02.06.2016 5 z 5

Skvělá kniha, ze začátku jsem si říkala, že mě horolezecké prostředí nebude bavit, ale ono ta knížka byla úplně o něčem jiném. O pádem a vrcholem v lidských vztazích, překonávání sebe sama, obětování se. A ten konec - miluju, když se to zvrtne a vysvětlí na poslední stránce! :)

zuzana2599
19.05.2016 5 z 5

Pád dlouho čekal v mé knihovně na přečtení a já netušila, že tam mám takový knižní skvost. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout, téměř jsem lezla s Jamie a Robem po skalách, prožívala jejich lásku k Ruth, procítila jsem osudovou lásku Diany a Guye, protrpěla smrt Jamieho a pád Roba... Opravdu vřele doporučuji, kniha je velmi nevšední a na vysoké úrovni. Simon Mawer se stal mým oblíbeným autorem !

Košišta
10.05.2016 5 z 5

Četla jsem když vyšla, což je už nějaký pátek, ale pořád ji mám v hlavě. Krásný příběh, co se mi tosikl do mysli, poutavé scény z horolezectví, druhá světová válka, krapet zdravotnictví, prolínání časový rovin, lásky, rodinná tajemství, pro můj vkus dokonale namixované a závěr nezapomenutelný. Za mě pět hvězd a čestné místo v knihovně.

evask
29.04.2016 5 z 5

Hodně mě zaujalo vyprávění o životě Robovy matky, líčení zdolávání Eigeru je napínavé a hodno zamyšlení a poslední třetina knihy je strhující Proto pět hvězd.

d.a.s.a
11.04.2016 5 z 5

Nekdy nezijeme zivot tak, jak bychom si prali..ale delame si to sami..Laska je krehka a slozita a vyznat se sam v sobe mnohdy obtiznejsi, nez zdolat Eiger.

gossipavlina
28.03.2016 5 z 5

Pád. Slovo, které má mnoho významů.
Já volným pádem zaplula do příběhu, který mě naprosto pohltil. Psychologie postav napsaná do hloubky, city hrdinů, které se mnou zatočily, stejně jako s nimi. Mé sympatie si získali všichni tři.
Je to sice lehce předvídatelné, v podstatě nic z toho, co se stalo, mě nepřekvapilo. Ale je mistrně napsaná. A navíc ze zajímavého prostředí. Stránky jsem si dávkovala jako drahou drogu, aby mi dlouho vydržela. Bavilo mě to od první stránky až do poslední.
Já jsem spokojená a doporučuji dál.