Pačinko

Pačinko https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401574/bmid_pacinko-uYG-401574.jpg 4 375 108

Pačinko je hazardní hra, kterou všichni hrají, ale společnost jí opovrhuje. Pačinko jsou peníze a jakuza. Sundža je negramotná dívka z malé jihokorejské vesnice, která za celý život pozná hodně dřiny a jen málo vlídnosti a pochopení. Těsně před válkou ji osud zavane do Japonska, kde se kromě bídy musí potýkat i s pohrdáním a diskriminací. Rodina je pro ni vším, požehnáním i prokletím. Svým dětem se ze všech sil snaží zajistit lepší život, ale vzdělání samo o sobě nestačí. Podnikat v pačinku je pro Korejce v Japonsku jediný způsob, jak zbohatnout, ale peníze nejsou zárukou štěstí. Strhující příběh korejské rodiny se odehrává na pozadí dramatických událostí, které ve dvacátém století změnily tvář Koreje i Japonska. Kniha, na které se stanete závislí stejně jako na pačinku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

Pachinko , 2017

MaggieR
07.10.2022 5 z 5

Keď niekto formuje knihu 30 rokov ..čo sa dá k tomu povedať. Majstrovské dielo pri ktorom veľa pochopíte, a zaryje sa vám do pamäti.

manasx
07.10.2022 5 z 5

Kniha mě ohromila. Skvělý příběh, nelehká sága jedné korejské rodiny v Japonsku. Zajímavé informace, pro mě i nově získané. Krásně napsaný příběh, čtivě, citlivě. Další kostička do skládačky toho co se na toto světě dělo a děje....

Nofar197
22.09.2022 4 z 5

Vynikajici. Pacinko jako hru fakt nemusím a pokud někdy zrealizuji výlet do Japonska, tak určitě nebudu vyhledávat herny, ale od knihy jsem se nedokázala odtrhnout.

Gibis
14.09.2022 4 z 5

Další střípek informací do mozaiky mého povědomí o korejské a japonské kultuře, o které toho příliš mnoho nevím. Pěkná, ale smutná rodinná sága. Jen jsem podle názvu čekala trochu více informací právě o pačinku, ale tato hra se objevila v příběhu jen okrajově a téměř na konci příběhu. Dost pozdě jsem také zjistila, že na konci knihy je slovníček korejských a japonských výrazů, u kterých jsem si po většinu čtení jen domýšlela význam (takže informace pro budoucí čtenáře :))

Nikča077
13.08.2022 5 z 5

Za mě úžasná kniha, čtivá a určitě me chytla za srdce. Skvěle napsaný příběh Korejské rodiny, která se snaží zapadnout a hlavně nějak přežít v Japonsku. Opravdu můžu s klidným srdcem doporučit.

broskev28
24.07.2022 4 z 5

Pro mě určitě čtivá a zajímavá knížka. O japonské hegemonii v jihovýchodní Asii už jsem slyšela i četla dost, ale spíše v souvislosti s Číňany. Nenapadlo by mě mě, že vztahy s Korejci jsou (byly?) jiné, možná ještě horší.
Takže minimálně tohle je důvod, proč mě čtení zaujalo a vtáhlo. Výtku "ploché postavy a časové skoky" chápu, podobně jako přílišné zalidnění postavami, které netvořily páteř příběhu. Korejská a japonská slůvka jsem brala jako obohacení, na rozdíl od překlepů či výrazů "měs, kdyžs". Některé situace byly méně uvěřitelné, jak už mnozí čtenáři podotkli (scény v parku). A naopak: pokud bych o jakuze doposud nikdy neslyšela, tak z této knihy si o ní obrázek určitě neudělám.
K názvu knihy - já jsem ho pochopila spíše obrazně, podobně jako na s.286 uvažuje Mozasu. Neznám princip ani pravidla, ale soudím, že každý z nás je účastníkem nějaké hry, přinejmenším té (celo)životní.

"Poslouchej, člověče, nemůžeš s tím nic udělat. Tahle země se nezmění. Korejci jako já neodejdou. Kam bysme šli? A Korejci tam u nás se taky nezmění. V Soulu takovým, jako jsem já, nadávají do japonskejch parchantů a v Japonsku zůstanu prašivej Korejec, ať mám peněz kolik chci, nebo jakýkoli školy. A kurva co? Všichni, co se vrátili na sever, zemřeli hlady nebo se z toho hrůzou podělali."

Ronny
10.07.2022 5 z 5

Podle mně je Pačinko zavádějící název,který mě málem od této skvělé knihy odradil. Myslela jsem,že bude o prostředí kde se hrají hazardní hry. Zatím je to životní příběh korejské rodiny žijící v Japonsku. Moc doporučuji!!

lištička123
05.07.2022 4 z 5

Skvělá knížka,čtivý, zajímavý příběh. Určitě stojí za přečtení.

bgott
27.06.2022 5 z 5

Výborná kniha, která mapuje osud korejské rodiny v Japonsku během 20. století. Myslím, že pro většinu "neasiatů" je to vcelku neznámý kus světových dějin, ale kniha se velmi dobře čte a tudíž to má i tuto historicko-dějinnou přídavnou hodnotu. Pokud odhlédneme od geografického zařazení, pak se i v tomto příběhu jako červená nit vine motiv předurčení jednotlivých postav z hlediska národnosti, původu, sociálního a pracovního zařazení a ukazuje se, jak je složité, až nemožné, se z dané "kategorie" vymanit.

danazeskolky
15.06.2022 4 z 5

Knihu jsem si nejdříve půjčila, že by mohla být zajímavá, ale pak jsem nějak ztratila odvahu se do ságy z úplně jiné kultury pustit. Později mi ji kamarádka vychválila, tak jsem tomu dala další šanci. Rozhodně nelituji. Není třeba se bát korejských a japonských jmen, děj hezky srozumitelně plyne. Určitě velký bonus je seznámení s korejskou kulturou a osvětlení, jak to v dějinách vlastně bylo (myslím vztahy mezi Japonci a Korejci). Některé osobní příběhy byly víc zajímavé, jiné méně, někdy mi chyběly informace o dalších osudech. Trochu jsem se nudila ve 2. třetině, přišlo mi to takové ploché, ale pak se to zase víc rozjelo. Asi si to vůbec neumíme představit, jaké to je být cizincem v rodné zemi... Knihu určitě doporučuji k přečtení.

sidonka
21.04.2022 4 z 5

Příběh o rodině korejských emigrantů, kteří se snaží začlenit se do japonské společnosti, o utlačování a ponižování Korejců Japonci, ale i o houževnatosti členů korejské rodiny být plnohodnotnými obyvateli Japonska

Roux
17.04.2022 5 z 5

Pačinko, moje nová srdeční záležitost. O téhle knize by se nemělo psát, tu si prostě musíte přečíst.

pat4157
02.04.2022 5 z 5

Tak teď, když tato kniha zvedla laťku hodně vysoko, budu velmi obezřetně udílet hvězdičky. V tomto případě zaslouženě 5. Jděte do toho. Vážně kvalitní počteníčko.

Linda007
14.03.2022 5 z 5

Skvělé. Určitě kvalitnější literatura. Zajímavý pohled do světa korejských přistěhovalců. Děj klidně plyne a pak najednou prásk a někoho to sejme.

Alma5
13.03.2022 4 z 5

Opravdu zajímavý příběh, o to více, že o historii Koreje a Korejců jsem neměla vůbec žádné povědomí. Zatímco ze začátku postupuje děj v čase dost pomalu a osud hrdinů je podrobně popsán, ke konci knihy už se tolik podrobností nedozvíme. Některé postavy se objevují a beze stopy zase mizí, asi měly posloužit k ilustraci různých dějů ve společnosti. Jinak jsem celou dobu myslela, že knihu psal muž, popisů různých poprsí bylo v knize vskutku mnoho :)

Maky78
19.02.2022 5 z 5

Vůbec jsem od ni neměla žádná očekávání. Po přečtení bych ji přirovnala k Šikmému kostelu jen z cizího prostředí. Postavy měli různé povahy a přístup k životu a to mě bavilo.

Ivanule
30.01.2022 5 z 5

O této knize jsem hodně slyšela, že je skvělá a že by si ji člověk měl přečíst, a tak jsem začala lovit v místní knihovně, pokud by ji neměli, tak bych si ji koupila a můžu říct, že bych si ji klině koupila, protože je OPRAVDU SKVĚLÁ!!! Vypráví příběh po jedné korejské rodiny po generace, ukazuje zde politickou situaci jejich země, a jak bylo s jejich občany nakládáno a co vše museli snášet, když v zemi byla válka. Velice dobře napsaná kniha !!

LenkaGonn
27.01.2022 3 z 5

Tuto knihu jsem si chtěla už dlouho přečíst. Bohužel jsem z ní nebyla nadšená. Příběh je to silný a má rozhodně poselství a člověk má chuť se dozvědět víc a koupit si dalěí knihy, které pojednávají o této problematice. Na druhou stranu jsem se občas nudila a konec knihy jsem se musela přemáhat, abych dočetla. Poslední scéna Sundžy na hřbitově mne dojala, ale jinak to byl až příliš obyčejně napsaný příběh. Sexuální scény mi přišli občas přehnané. Přéběh Hany tam asi nemusel být vůbec. A občas jsem měla problém s Hansou a jeho záchranářstvím. Životy těchto lidí byly a jsou hrozivé a nepochopitelné a rozhodně nutí k zamyšlení.

blanka7796
27.01.2022 5 z 5

Mám ráda ságy a tato, navíc z exotického prostředí, se mi velice líbila.

haki34
24.01.2022 4 z 5

Po Pačinku jsem pokukovala delší dobu. Zranění stehenního svalu umožnilo přečíst prakticky na jeden zátah. Zajímavé téma, několik generací rodiny. Jak ale píše tereza1198, spousta zlých věcí, včetně války, se dotkne hlavních postav jen okrajově. Opět jsem měla pocit, jak ve vícero nedávno čtených knihách, že hrdinové mohli být lépe vymakané. Ale bylo jich hodně. Kombinace historie a románu nutí někde ubrat. Otravné bylo listování a hledání výrazů v slovníčku na konci knihy. Také některé tam uvedené nebyly, a lehce matoucí bylo i rozdělení na korejský ajaponský, protože naši hlavní hrdinové - Korejci, vesele míchali oba jazyky.
Jak oznamenalo více čtenářů - trochu mě zarazily sexuální scény a fronty v parku...to jako fakt ?
Co se týče pracovitých žen a obětování pro rodinu - napadá mě i jiný skvělý korejský román, který mě dostal před asi 2 lety - Modlitba za matku. Nápad s křesťanstvím - důležitou roli sehrál v krátkém časovém úseku kolem Isaaca Päka, následně bylo celkem upozaděno a nejvíc se projevilo ve jménech hlavních hrdinů...Pačinko bylo taky tak trochu vycucané z prstu.
Navzdory výhradám se mi román četl velmi dobře. Asijskou literaturu mám ráda a vztahy medzi jednotlivými národy jsou pěkně vyhraněné, jak by možná našinec ani nečekal.