Pacienti

Pacienti https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290428/bmid_pacienti-vKY-290428.jpg 5 4 1

Jurgen Thorwald, v súčasnosti azda jeden z najznámejších autorov literatúry (aktu. pochádza z porúrskeho oceliarskeho centra Solingenn, kde sa narodil ruku 1916. So svojimi prvotinami vystúpil až po roku 1945, keď napísal dve práce o konci II. svetovej vojny (Začalo sa to na Visle a Koniec na Labe). Po niekoľkých rokoch nasledovali dve knihy z dejín kriminalistiky Storočie detektívov a Hodina detektívov. V šesťdesiatych rokoch vznikla kritická štúdia o živote popredných postáv svetového showbusinessu Oáza snov (vyšla aj v slovenčine). Napriek tomuto zjavne spektrálnemu výzoru jeho tvorby sa dá tvrdiť, že Thorwald najväčšmi uprednostňuje medicínu a necháva sa očarúvať jej vývojom. Medicínu možno nájsť nielen v dielach Moc a tajomstvá dávnych lekárov, Storočie chirurgov a Hodina chirurgov, ale aj v jeho kriminalistickej spisbe, kde lekárske fakty tvoria prevažnú časť. Thorwaldovo očarenie vývojom lekárskej vedy kulminovalo v knihe Pacienti, ktorú možno zároveň chápať aj ako vyvrcholenie jeho doterajšej spisovateľskej činnosti. Prejavil sa tu nielen formálnou vycibrenosťou (patrí k tým nemnohým autorom, ktorí sa v dňoch modernistického dneška, produkujúceho predovšetkým zvnútornené výtvory , cieľavedome pokúšajú o rehbilitáciu príbehu a rozprávačstva), ale aj v morálno-spoločenskej oblasti. V tomto zmysle možno jeho knihu chápať aj ako istý úder západnému starsystému, ktorý sa udomácnil hádam vo všetkých oblastiach tamojšieho života, vrátane vedy (a osobitne v medicíne). Hviezdy lekárskeho neba (Barnard, Cooley, DeBakey, Starzl a i.) však v tejto knihe stoja skôr v úzadí, pretože v ohnisku všetkého diania naozaj leží — áno, doslova leží, ale aj myslí, cíti a koná zabúdany a neidealizovaný pacient, „človek ako ty a ja“. Jediná nezvyčajnosť spočíva v tom, že ide o pacienta, ktorý ako prvý (alebo aspoň medzi prvými) na svete zakúsil na vlastnom tele novosť výmeny srdcovej chlopne či transplantácie obličky, srdca a pečene. A práve za týmto pacientom s veľkým P ako zu amalgámom zrkadla možno vytušiť autora a sledovať napredovanie vedy ako výtvoru človeka a ako nástroja humanizmu.... celý text

Lessana
20.04.2024 5 z 5

Opäť skvelé! Dych berúce opisy vývoja medicíny rozdelené do troch častí: Zreparovaní, Obličkári, Transplantanti. S dôrazom na dôležitosť človeka = pacienta, ktorý má vždy konkrétne meno, životný príbeh a napokon aj osud, pravdaže. Je to veľmi silné čítanie o dobách, keď sa lekári pokúšali z vlastnej vôle, vidiac utrpenie chorých, vymyslieť nové, funkčné a bezpečné metódy pomoci, koľkokrát na neprebádanom území s obrovskými rizikami... A predsa! Nebyť toho, nepostúpilo by sa ďalej. Či už v chirurgii, alebo priamo transplantácii srdcových chlopní, obličiek, srdca alebo pečene.
Niekedy človeka až mrazí z tých kľukatých ciest lekárskej vedy, z tých náročných a bolestivých zážitkov pacientov. Ale je to výnimočné čítanie - príbehy sú spracované temer až beletristicky, s priamou rečou, s úvahami hlavných hrdinov, doplnené o historické podrobnosti.
Veľmi sa mi ráta pokora, s ktorou lekári tých čias (1937 - 1968) pristupovali k svojmu povolaniu. Dovolím si na jej ilustráciu uviesť jeden citát z knihy:
"Zázraky v medicíne? Nepoznám nijaké. Aj najväčšie zázraky, ktoré sme - ako sa nazdávame - vykonali, sú smiešnym príštipkárením. Sú iba nefalšované zázraky prírody." Paul Lester Gronstein, Praha, 1937
Na záver musím ešte pochváliť preklad. Krásny, čistý, ľubozvučný, plný nádherných archaických vyjadrení. Dokonalá práca!