Pacient

Pacient https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404274/bmid_pacient-QJV-404274.jpg 4 693 218

Pred rokom zmizol malý Max Berkhoff. Iba únosca vie, čo sa s ním stalo. Ten je však hospitalizovaný na uzavretom psychiatrickom oddelení so zvýšenou ochranou a mlčí. Maxovmu otcovi zostáva jediná cesta, aby sa dozvedel pravdu. Sám sa stane pacientom na psychiatrii.

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Der Insasse , 2018

Ďumbierka
23.03.2022 5 z 5

Toto bola tak brilantná záležitosť.
Perfektná kniha.

Čitateľ zostane zamotaný až do úplného konca a to sa mne osobne už dlho pri knihe nestalo.
Príbeh si udržal moju plnú pozornosť od začiatku až do posledného riadku - vrátane Poďakovania autora :)

Aj keď, priznám sa, po dočítaní prvej kapitoly som zostala poriadne otrasená a v šoku. Takýto úvod som vonkoncom nečakala.

Túto knihu som však nielen čítala, ale hlavne počúvala v audio forme - výborná spoločnosť po ceste do práce aj pri obede - a hlas Petra Kočiša je nezabudnuteľný.
Prepožičal ho v dabingu napr. aj môjmu milovanému Patrickovi Janeovi zo seriálu Mentalista a myslím, že o to viac sa mi kniha dostala pod kožu.

Hra s mysľou, psychiatrická klinika, chorí aj zdraví pacienti a takmer nič nie je tak, ako to vyzerá a my veci odhaľujeme zároveň s našim hrdinom.

Téma príbehu nie je vôbec ľahká. No ak vám smiem poradiť, nenechajte sa zmiasť a učičíkať anotáciou, čitateľ má možno pocit, že v nej bolo všetko povedané, ale nie je tomu tak. Ani zďaleka.

Fitzeka som nečítala už nejaký čas, budú to možno aj nejaké 2-3 roky, ale táto pauzička stála za to. Darmo, tento pán vie, ako na to a mne sa zatiaľ od neho páčila každá jedna kniha, ktorú som si prečítala - Balík, Terapia, Pasažier 23 a teraz aj Pacient.

denniys
20.03.2022 5 z 5

Odběhla jsem od svého oblíbeného žánru a zavítala do psycho světa. Hned po první kapitole jsem měla chuť knihu zaklapnout, vrátit kamarádovi a nikdy víc... ale ono to nešlo.. a nešlo to nikdy, když bylo potřeba ji zavřít... tahle kniha je vysoce návyková, krátké kapitoly umocňují čtivost a pan Fitzek očividně ví, co dělá.. Pacient mě zasáhl, zabrnkal na mateřskou strunu, ale je v tom víc.. Po dočtení jsem dlouho přemýšlela, kniha ve mě zanechala pocit tísně a bezútěšnosti.. Rozuzlení příběhu je nečekané, předpokládala jsem, že kniha nebude mít happyend, ale toto? Toto nee.. Mrazivá četba, která se dostane pod kůži..
Ať člověk dělá, co dělá, snaží se předcházet špatným věcem, jsou prostě okamžiky, na které není připravený nikdo.
" kostka ledu "
Brrrrr

i_vanička
28.02.2022 2 z 5

Takové jednoduché, napínavé čtení hnané hlavně zvědavostí, jak to bude dál. Konec mě skoro rozesmutněl. Byl tak divný, že mi to vzalo radost z přečtené knihy, která měla spád a přitažlivé napětí.

Linda1967
28.02.2022

Moje první kniha od tohoto spisovatele a hned skvělá "horská jízda". Nemohla jsem přestat číst. A ten konec mě úplně rozsekal. Už jsem si v knihovně vyhledala předchozí knihy a těším se na ně.

Kizuizi
27.02.2022 5 z 5

Fitzek opět nezklamal, a tak je Pacient neskutečně čtivý, napínavý a samozřejmě nechybí ani nečekané zvraty! No a ten konec?! Paráda!!!

Tina.orl
24.02.2022 5 z 5

Tak toto bylo něco! Mám takový dojem, že takto dobrou knihu jsem už nějakou dobu nečetla. Perfektní!
Jste vtažení do děje hned od první stránky a puštěni stránkou zakončující. Autor odvedl skvělou práci! Každá další stránka udržuje nebo stupňuje napětí a zvědavost. Žádná stránka není zbytečná nebo navíc. Vše je skvělé promyšlené. Rozhodně doporučuji! Nudit se nebudete.

dominika3155
21.02.2022 5 z 5

DO-KO-NA- LÝ!! Nemam slov, pan Fitzek proste umi!!

escapelle
13.02.2022

Můj první Fitzek a určitě ne poslední. Takové vyústění příběhu jsem opravdu nečekala. Napětí od začátku do konce.

Erlif
11.02.2022 5 z 5

Tak tohle je jedním slovem BOMBA :-) Od první stránky nás Fitzek chytne a už nepustí. Kapitoly jsou krátké, člověk čeká a trne, co se bude dít dál. Jako asi opravdu nemám slov :) Jsem ráda, že po přečtení Zaklínače duší, který mě naprosto nebavil, jsem na autora nezanevřela a přečetla si další jeho knížku :)

monika_v_trapu
06.02.2022 4 z 5

Dlouho mi trvalo, než jsem se rozhodla pustit do čtení této Fitzekovi knihy. V první řadě mě asi trochu odrazovala velikost a font písma, protože u ostatních knih, které jsem od autora četla, to bylo lepší. Trvalo mi se do knihy začíst a prvních 100 stran jsem četla opravdu celkem dlouho - možná to bylo i překladem, který mi zezačátku přišel kostrbatější, pak se to ale naštěstí zlepšilo. Pořád jsem čtení odkládala. Pak jsem si ale řekla, že by to tak nešlo a prostě si sedla a do příběhu se začetla víc. A pomohlo to! Bylo to čtivé, tak jak jsem zvyklá, napínavé a na konci tak zamotané a nečekané, jak to Fitzek umí.
Prostředí psychiatrické léčebny je tu skvěle vykreslené, ale nějak mi tak prostě něco malinko chybělo. Možná tím, jak to bylo zezačátku všechno nejednoznačné a zamotané, tak se mi do příběhu hůř dostávalo a konec? To byla najednou taková jízda a tolik se tam toho dělo, že jsem nestačila všechno vstřebávat. Kniha to byla moc dobrá, ale v této mi tam něco chybělo. Nejsem z ní po dočtení tak moc překvapená a nadšená, jako u jiných autorových knih.
Na závěr musím zmínit autorovo poděkování na konci knihy. Už u Balíčku jsem byla překvapená, jak si na něm dal autor záležet a tady tomu není jinak. Je to sympatické, když si dá autor záležet i s touto, na první podhled celkem nedůležitou, věcí.

Sanny_happ
02.02.2022 5 z 5

Skvělý psychothriller, kterému nic nechybí! Skvělá kniha :)

Květ
31.01.2022 4 z 5

Od autora jsem zvyklá na thrillery, které odsýpají a ani tento nebyl výjimkou. Příběh odstartuje a od prvních stránek utíká zběsilým tempem, bez hluchých míst. Krátké kapitoly, akce, brutalita, psycho... U Pacienta bych vytkla přílišnou nereálnost některých pasáží (např. s právní zástupkyní), které byly myslím si i zbytečné. Celkový dojem z knížky mám dobrý, líbil se mi závěr. (3,5*)

aninaji
29.01.2022 3 z 5

Moje první kniha od Sebastiana Fitzka. Očekávání jsem měla opravdu veliké. Na základě recenzí jeho knih jsem byla připravena na akci, na překvapivé zvraty, na promyšlenou zápletku, která mě posadí na zadek, na příběh, od kterého se nebudu moci odtrhnout, dokud knihu nezaklapnu na poslední stránce. Nic z toho se ale nekonalo.
Jak to nakonec dopadne, mě napadlo docela brzy. Tedy zhruba, samozřejmě. Není už to u příběhů z blázince trochu klišé? Jen tady to bylo opravdu málo uvěřitelné...nereálné.

Kkristyna00
26.01.2022 4 z 5

Prvních pár kapitol jsem nebyla schopná se kloudne začíst, ale asi v jedné třetině se to obrátilo a já knížku nechtěla odložit. Vážně mile mě to překvapilo. Knížka se zařadila mezi mé oblíbené. Vážně doporučuji.

ilona3471
18.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Moje první přečtená kniha od Sebastian Fitzek. Pacient. Tato kniha se mi velice moc líbila.Nedalo se od čtení odtrhnout, příběh: pojednává o únosu šestiletého Maxe a jeho otce Tilla který se nechal propašovat s pomocí svého švagra Skanii u policie, do psychiatrické léčebny. Jako Pacient. Pod identitou Patrick Winter. aby se od Tramitze vraha dětí, dozvěděl kde drží živého či mrtvého jeho syna Maxe. Konec mě dostal tím kdo za tím vším stál. Doktor Kasov ; unášel děti a ty děti pak dával do inkubátorů. Aby se udusili. Tramitz vyráběl na míru ty inkubatory, a psal si o svých činech a zabíjení deník. Vypomáhal doktoru Kasovi zabíjet děti.Till s Tramitzem utekli z léčebny.a přijeli na místo kde byli inkubátory a jeho syn. Till se dozvěděl pravdu jak to bylo. Přesto Tramitz chtěl zabít jeho syna. Till našel pod postelí brašnu a v ní byl Glock. Till Tramitze zastřelil. A otec, syna dostal z inkubátoru ven, živého a zdravého.Nakonec Till se vrátil do léčebny na návštěvu aby se přesvědčil a viděl opravdového Patricka Wintera jak hraje na klavír. Konec. Knihu můžu Doporučit všem co rádi čtou Psychothrillery.

Termaap
06.12.2021 5 z 5

Nekdy se pustím do knížky i bez čtení anotace; obcas jsou tak podrobné, ze mi vyzradi dej do půlky knihy. A tady se mi to vyplatilo, protože kdybych si anotaci ke knize Pacient precetla, asi bych se do ní ani nepustila. Nesnáším moc dobře brutalitu mířenou na děti, takže jsem byla jednu chvíli na vážkách, zda knihu neodložit. Tolik mě ale zaujal námět, ze jsem se dokázala ukonejšit vědomím vymysleneho příběhu. Bylo to vážně napínavé, (pro mě) nepředvídatelné a na konci překvapující. Ze začátku se mi spousta věci zdála nemožná, až příliš vykonstruovaná, ale po závěrečné kapitole se mi vše osvětlilo a příběh je vlastně celkem uvěřitelný. Musím také vyzdvihnout originální pojetí poděkování od autora.

Luci_in_books
21.10.2021 5 z 5

Knihy od tohoto autora jsou jízda od začátku až do konce. Vždy, když si myslíte, že víte, tak zjistíte, že jste úplně mimo a vše je úplně jinak. Knihy jsou plné zvratů a nikdy si nemůžete být ničím jistí. Všechny knihy tohoto autora doporučuji!

martinaandulka
05.10.2021 3 z 5

Na pana Fitzka jsem četla mnoho chváli a doporučení,proto jsem od knihy čekala více.Jenže to se nekonalo,za mě to bylo málo uvěřitelné ,akorát brutalita a nechutnosti...,.

martina2540
26.09.2021 5 z 5

Velmi napínavá a čtivá kniha, která mě dost překvapila. Doporučuji ji.

kristie
16.09.2021 5 z 5

Moje první setkání s Fitzkem a hned jsem ho zařadila mezi oblíbené autory thrillerů. Pravda, že z počátku mi jeho styl psaní přišel kostrbatý a neuhlazený, ale to může být jednak překladem a jednak i tím, že němčina (za mě) kostrbatá prostě je a tak se to projevilo i v překladu. Nicméně po cca 100 stranách jsem si zvykla a pak už to frčelo až do konce.

Pacient sází na jistotu: psychiatrická léčebna, kde je zavřený únosce, zdrcený otec, jehož malý syn se nikdy nenašel a který potřebuje, musí, znát pravdu. K tomu krátké kapitoly a člověk opravdu nemůže přestat číst.

Jediné co mě při čtení rušilo je opět poměrně dost překlepů. Což ale není problém samotného autora a díla, ale české korektury. Bohužel na tohle u nových knížek narážím čím dál častěji...