Pablo Escobar

Pablo Escobar https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303175/bmid_pablo-escobar-E5t-303175.jpg 4 87 20

Vynikajúci dokument o Pablovi Escobarovi je príkladom, ako má vyzerať nekompromisná, neústupčivá investigatívna žurnalistika. Titul, ktorý sa pýši prestížnou novinárskou Cenou Corneliusa Ryana, sleduje krvavý príbeh vzostupu a pádu hlavy medellínskeho kokaínového kartelu, nazývaného aj „Kokaínový kráľ“. Escobarova zločinecká ríša na vrchole moci držala v hrsti celý štát a s ním ako rukojemníkov tridsať miliónov ľudí. Túto hrôzovládu ukončila až smrť narkobaróna. Dôkladný pohľad oceňovaného novinára Marka Bowdena z bezprostrednej blízkosti opisuje donedávna neznáme podrobnosti o šestnásť mesiacov trvajúcom tajnom love na Pabla pod vedením USA. Vďaka dosiaľ nevídanému prístupu k dôležitým hráčom – vrátane kolumbijského prezidenta Césara Gaviriu a plukovníka Huga Martineza, neskorumpovateľnému vodcovi špeciálnej policajnej jednotky, ktorá išla po Escobarovi –, či prísne tajným dokumentom a prepisom odpočutých Escobarových telefonátov napísal Bowden strhujúci príbeh, ktorý je zároveň výstižným obrazom drsnej podoby spravodlivosti v skutočnom svete.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Ikar (SK)

Killing Pablo: The Hunt for the World´s Greatest Outlaw , 2001

verculka
31.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Úplně souhlasím s tím co už tu bylo popsáno. Kniha moc hezká, ale bez toho abych viděla seriál Narcos bych se vůbec neorientovala. Množství postav, skáče se od jedné k druhé. Murphy a Pěna se objevují až v druhé půlce s velice poskrovnu a jsou jim teda připisovány v seriálu zásluhy jiných. Ale to neubírá nic z kvality knížky. Už se těším na další knihy autora a další knihy na tuto temu, jak od syna Escobara, tak právě agentů Murphyho a Pěnu a snad dovtedy přeloží knihu i jeho ženy.

ThrillerLove
16.11.2021 3 z 5

No též jsem viděla seriál Narcos, ten byl super je jisté, že televize si to upravila jako to dělá vždycky, ale ... Čekala jsem nějakou pecku, kterou ještě nevím. Bohužel se tak úplně nestalo. Protože jsem se na tohle téma začala více zajímat. Možná kdybych neviděla seriál dala bych vyšší hodnocení této knize. Ještě by mohla vyjít v češtině kniha můj otec Escobar od jeho syna. A na to hnedka kniha jeho vdovy. To by mohlo být extra zajímavé

KatkaK13
01.07.2021 3 z 5

Sáhla jsem po knize po shlédnutí všech pěti serií seriálu Narcos. Chtěla jsem vědět víc, byla jsem tím fascinována. Musím říct, že v knize jsem našla pár odlišností nebo upřesnění situace. Ale kdybych neviděla seriál, tak bych se v knize úplně ztrácela. Nemohla jsem chytnout vlákno. Nejdřív se popsalo všechno, pak se určité děje popisovali více. Jména k politikům a vyšetřovatelům jsem přiřazovala jen díky seriálu, jinak by se v tom nešlo vyznat. Nelituji, že jsem knihu četla, ale čekala jsem víc.
Jestli někdo váhá, jestli knihu číst po shlédnutí seriálu nebo ne, tak věřte, že seriál byl opravdu natočen hodně podprobně podle skutečnosti.

intueri
11.03.2021 5 z 5

Výborný reportážní počin ze života a hlavně "lovu" na jednoho z nejslavnějších narkobaronů! Film jsem neviděla, ale knižní napětí, dobře zpracovaná fakta a odsýpající děj předčily moje očekávání.. Překvapil mne "osobnostní profil" Pabla, stylizujícího se do Robina Hooda s životní filozofii: stříbra nebo olova.. A zároveň je zajímavé pročíst se nejhorším obdobím v dějinách Kolumbie - násilí, únosy, vraždy, bombové útoky, nebetyčná korupce a výklad práva, jak se komu hodí.. To za přečtení nebo zhlédnutí filmu rozhodně stojí!

Venda32
17.02.2020 5 z 5

Viděl jsem seriál Narcos, viděl jsem film Escobar. A pak jsem dostal knížku. Říkal jsem si, čím mě může ještě překvapit. Přestože jsem spoustu věcí znal, díky brilantně napsané knížce jsem jí hltal od začátku do konce.

petra2112
07.01.2020 4 z 5

místy komplikované, přiliš mnoho jmen, opakující se události, ale v kombinaci s filmem si děj sedne a je uchopitelnější. rozhodně zajímavé čtení.

Ivan F
29.08.2019 4 z 5

Mark Bowden, nech sa akokoľvek snažil, tak nedokázal napísať knihu nezaujato. Je obyvateľ prostrednej časti kontinentu Severná Amerika a je to poznať, že nebyť prispenia ich obyvateľov, tak by Pablo možno podnes deň žil. Ruku na srdce - ak by nebolo obyvateľov prostrednej časti kontinentu Severná Amerika, tak by v podstate nebolo komu kokaín predávať. Kruh sa uzatvára. To, že zoťali jednu hlavu narkotikovej hydre, aby vzápätí narástla ďalšia, možno ešte horšia, ich neospravedlňuje, že za tento výnosný obchod môžu práve oni, obyvatelia prostrednej časti atď. Zametať treba začať pred vlastným prahom a nie v Kolumbii, či momentálne v Mexiku. Až na tieto moje výhrady, ide o podarenú knihu, ktorá ide pomerne hlboko pod povrch, len ten nemiestny patriotizmus, teda jeho zvyšky tam zostali a pritom nemuseli.

terka95
21.06.2019 4 z 5

Četla jsem po zhlédnutí seriálu Narcos, potěšilo mě, že hodně věcí ze seriálu odráželo skutečnost. Hodně děsivá minulost Kolumbie. Autor si na knize dal záležet a má dobrou vypovídající hodnotu, některé pasáže byly ale malinko slabší.

Rawen616
03.05.2019 5 z 5

Brilantní dílo Marka Bowdena s neuvěřitelným smyslem pro detail. Escobarův životní příběh je fascinující ukázkou toho, kam až může zajít moc, která díky přiznivým okolnostem spadla do klína původně obyčejnému pouličnímu grázlíkovi. Pokud si někdo myslí, že české prostředí je zkorumpované, pak Kolumbie byla za Escobarovi vlády o tolik levelů korupce výše, až to občas bylo nechtěně komické(Pablovo vězení které si sám mohl postavit atd.) Naštěstí i tady se ukázalo, že nic neroste do nebe a čím výše se po žebříku moci šplhá, tím horší bývá pád z něj. Nejvíce se tak kniha věnuje právě nelehkému honu na Pabla, který se z jednoho z nejbohatších lidí na světě stal jen velmi bohatým štvancem. Zajímavé jsou spekulace jak moc se na jeho dopadení a smrti podílely speciální jednotky USA a také smutné zjištění, že jeho zabití bylo pouhopouhé useknutí jedné hlavy mýtické Hydře a "volné místo" na trhu okamžitě zaujali další...

Dymond
22.01.2019 5 z 5

Dostala jsem se k ní náhodou musím říct, že je to perfektní kniha.

Atanone
08.11.2018 4 z 5

Souhlasím s předchozími komentáři,že tato kniha faktů se čte jako román. Měla jsem ji v merku už delší dobu,shlédnutí filmu to uspíšilo. Těm,které tématika zajímá, doporučuju oboje.
p.s. mnohokrát jsem se při čtení zasmála a musím uznat,že mi ta naše malá zemička teď co se korupce týče už nepřipadá jako takový Absurdistán. Zjevně jsou na tom jinde i hůř.

teramacek
28.09.2018 5 z 5

Strašně dobrý! Reklamní hantýrkou: VÍC NEŽ DOBRÝ! Skvěle napsané, četla jsem, jak nejrychleji jsem dokázala a zároveň na sebe byla naštvaná, že tak rychle postupuju... ke konci. Neuvěřitelně zajímavý život Escobara, odporný člověk, zároveň vynalézavý, všechny jeho útěky byly velká verneovka. Na základě téhle knihy jsem začala příběh Pabla Escobara sledovat mnohem víc, číst další knížky, konečně (asi jako poslední na světě, no jo no) viděla Narcos... Vážně skvělé.

MildeZ
20.08.2018 5 z 5

Stejně jako kniha Černý jestřáb sestřelen dávala hlubší náhled na celý film, tak stejně Zabít Pabla rozšiřuje již známé věci ze seriálu Narcos týkající se této neslavné a neslavně dopadnuvší osoby kolumbijských novodobých dějin....Bowden jde jako vždy do hloubky ;-)

slunečnice777
05.07.2018 5 z 5

Pablo Escobar mě zajímal vždy a vždy bude. Jak tento psychopat dokázal neuvěřitelné věci od války se státem i Los Pepes a ostatními. Brilantně sepsaný příběh, i když člověk zná.....vše je tak popsáno podrobně že jsem zase o něco chytřejší. Rád se vrhnu i do dalšího díla autora co napsal o Pablovi. Jen co si ji zamluvím v knihovně.

Reacher
26.06.2018 4 z 5

Výborná kniha o neuvěřitelném honu na jednoho z největších psanců dvacátého století. Čtenář se dozví mnoho zajímavých informací o Pablovi a jeho sicarios a jako bonus dostane i pohled na fungování zákulisní politiky v Kolumbii a v USA.
Příběh bych doporučil i divákům seriálu Narcos, aby získali ucelenější pohled na to, jak to tenkrát asi bylo.

Igor1311
15.06.2018 5 z 5

perfektne napísaný životopis o najslávnejšom zločincovi a narkobarónovi, ktorý sleduje jeho "kariéru" už od útleho detstva. počas vrcholu svojho biznisu až 80% kokainu smerujucceho do USAbolo z Kolumbie od escobara. prakticky z ničoho sa vypracoval na jedného z najbohatších ľudí sveta. na jeho dolapení pracovali stovky policajtov z kolumbie a usa a mnohí na to doplatili životom. bez žiadnych prikrášlení pútavo a strhujúco napísaný príbeh o zločincovi, ktorý prakticky riadil ovplyvnovsl život v celej kolumbii.

SilviaKovacikov
23.08.2017 5 z 5

Jedna z najlepších kníh, ktoré som za posledné obdobie čítala. Písaná veľmi pútavo, s informáciami, ktoré autor získal priamo od účastníkov tohto "lovu na narkobaróna". Ak nie ste práve fanúšikom Pabla Escobara, tak v tejto knihe sa o ňom dozviete skutočne prekvapivé informácie a nahliadnete aj do jeho spôsobu myslenia, ako aj do politickej scény kolumbijskej vlády v období najväčšieho rozmachu Pabla. Koľko ton kokainu dokázal vyprodukovať a presunúť do Spojených štátov, ako aj to, kam až siahalo jeho bohatstvo a vplyv. V neposlednom rade dôvod, pre ktorý sa ho napokon rozhodli zabiť a nie uväzniť. Vrelo odporúčam.

zahadum
30.01.2017 4 z 5

Pomerne presný a zaujímavo urobený životopis " kráľa narkomafie " Zložitá cesta za dolapením je mierne skreslená úlohou a záujmami USA. Ale americký autor nemohol ináč písať ako písal. Preneste sa nad jeho rozprávky o dobrom strýčkovi Samovi a dostanete opis človeka ktorý tak radikálne zmenil Kolumbiu.

SulfidSodny
02.11.2016 5 z 5

V kolumbii by som nechcel zit - pred Pablom tam bol stredovek a za jeho vlady Narkokracia. Desive citanie o tom, kam az moze korupcia zajst

Koňadra
13.10.2016 5 z 5

Na literatúru faktu, veľmi sviežo a so zmyslom pre pointu napísaná kniha. Ako hovorí podnadpis, nejde o komplexný životopis bossa medellínskeho drogového kartelu, ale o podrobný popis vojny kolumbijských štátnych zložiek s jeho "armádou". Táto vojna a hon na Escobara sa uskutočnil za tichého, ale podstatného zasahovania rôznych zložiek administratívy USA. Autor polemizuje nad mierou ich inherencie a sám priznáva, že realitu sa asi ťažko niekto niekedy dozvie. V každom prípade prekvapujúco pútavé a zručne napísané, hoci neveselé čítanie, keď si akokoľvek hundrajúci našinec uvedomí, že korupcia môže mať neuveriteľne gigantické rozmery, o ktorých v našich zemepisných šírkach zaplaťpánboh len čítame.