P jako pivo

P jako pivo https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27048/bmid_p-jako-pivo-nXQ-27048.jpg 4 143 32

V roce 2007 zaujal Robbinse v New Yorkeru kreslený vtip zasazený do baru, kde sedí ob několik stoliček od sebe byznysmen a šupák, a muž v obleku komentuje jejich společnou žízeň: "Pochybuju, že by se dobře prodávala dětská knížka o pivu." Robbinsovi se to tak zalíbilo, že se rozhodl takovou knihu napsat. Pivo a mnohé o něm je jednotícím prvkem v příběhu o šestileté předškolačce Grácii Perkelové, která tráví čas nejraději se svým strýčkem Moem, jenž pivu značně holduje. Grácie si občas sama přihne a pak se jí zjevuje pivní víla, která ji odnáší do jiného světa.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

B Is for Beer , 2009

nefernefer
06.02.2024 5 z 5

„Víla, jež visela ve vzduchu jako miniaturní helikoptéra, jako letecká ambulance pro zraněné berušky, nasadila vážnou tvář a oznámila, že nastal čas dozvědět se něco o pivu.“

Popravdě jsem si nebyla jistá, co mám od Tomovy dětské knížky očekávat, tak jsem byla trochu obezřetná. Přece jen jeho ostatní knihy pro děti moc nejsou. :o) Ačkoli fantazie, která je při psaní dětské literatury zásadní, se jim rozhodně upřít nedá. Každopádně tuhle knížku si děti klidně přečíst můžou, protože je překvapivě dokonce poučná a myslím, že se jim bude líbit. Stejně jako se líbila mně. Opět jsem si užívala svěží jazyk se spoustou neotřelých přirovnání a obdivovala práci překladatelky. Za pivní vílu Pivoňku si zaslouží samostatnou hvězdu. :o)

„Slib mi, že se nikdy nebudeš bát cestování, lidí, co jsou jiní než ty, pavouků, netopýrů, hulvátů, zubařů, právníků, nátlakových skupin, špatného vkusu, společenského pohrdání, nejistoty [...] Že se nerozklepeš před starými chlápky s titulem, a hlavně že se nikdy nebudeš bát lásky, a to dokonce ani když bude hrozit, že bude neopětovaná.“

Sitting-Bull
04.02.2024 5 z 5

Jde napsat dětská knížka o pivu? Zjevně jde. A Robbinsovi se to povedlo bravurně, dobře jsem se bavila, dokonce lépe, než u mnoha jiných dětských knížek, které s dětmi čítávám. Robbinson mě jako autor zaujal a rozhodně sáhnu i po nějakých dalších jeho knihách.

Saxofonista
24.10.2023 3 z 5

Ne že by se mi to nelíbilo, ale nemůžu se ubránit srovnávání s "normálním" Robbinsem. (Uznávám, že použití termínu "normální" je v souvislosti s Robbinsem poněkud diskutabilní).

bekule
25.08.2023 5 z 5

Pohádka pro dospělé přesně v Robinsovském stylu, zábavné poučení o výrobě piva atd.

Malinali
19.07.2023 5 z 5

Večerní jednohubka na pohodu. Vtipně psané.

E_Lan
05.06.2023 3 z 5

Taková jednohubka o pivu, pro děti a nejen je. Pár vtipných momentů, v podání pana Kaisera snad ještě o hvězdičku lepší. Jinak ale žádné velké dílo.

jaroiva
08.10.2022 3 z 5

Jako jo, vtipné, ale Datel se mi líbil výrazně víc. Jdu se poohlédnout po dalších delších Robbinsových knihách.
Nejdřív si ale musím najít, jak se jmenuje Pivoňka v originále.
(EDIT: trapné - v originále se Pivoňka nejmenuje nijak :D, bod pro překladatelku)

furt_kofein
23.06.2022 4 z 5

ještě by mohl napsat K jako kafe a Š jako škvarky - těmhle dobrotám jsem taky jako kluk nemohl přijít na chuť, teď si po nich (povětšinou) mlaskám..
Nicméně.. novela P jako pivo dospělácká, poučná pohádka o lahodném moku pro mě znamenala startovní čáru k dalším knihám tohoto budoucího devadesátníka.
Moc bavilo, bravo!

Alma-Nacida
13.06.2022 5 z 5

Knížka ne tak docela pro děti, populárně poučná pivní pohádka, nepravděpodobné a vtipné dílko nejen o pivu.
Já mám ráda pivo, i to bez alkoholu, v odhadu jeho prodeje se teda autor prostřednictvím Gracie dost sekl, a mám ráda knihy, kde si autor hraje. Se slovy, s dějem, s (po)city a se čtenářem. Toho všeho se mi na malém rozsahu dostalo vrchovatě, užila jsem si to jako dobře vychlazenou plzeň po výšlapu v teplém létě do kopce.

heavy66
02.03.2022 5 z 5

Když ve slově PIVO čtyři písmena změníš a páté přidáš, dostaneš slovo LÁSKA. To nemůže být náhoda!

Iki1
27.01.2022 4 z 5

Krásně upřímné a trošku amatérské pohádkové povídání pro milovníky piva. Kvituji perfektní autorův nápad ustavit hlavní postavou holčičku z mateřské školy. Její nápady vedou autora k lehkému hraní se slovíčky. A jako ve správné pohádce tu nechybí nadpřirozené bytosti, jedna z nich velmi spojená právě s pivem. K tomu úžasný strýček - filosof. Prostě jsem se pobavil a dostal chuť na lahodný mok. Tak na zdraví!

kap66
20.12.2021 5 z 5

Jak hodnotí tuhle pohádku milovnice piva, starší přesně o 50 let (!) než hlavní hrdinka?
Schematické dospělé uvažování ji pořád tlačilo do mentorských kolejí. Je to vlastně propagace alkoholu! Droga! Závislost! Ukazuje, že pít je normální! Nebezpečí!
Pak ji dostihla moudrost :-) získaná zmíněným věkem a zakřičela na ni: no tak, už přece víš, jak to funguje. Děti nejsou pitomci. Neberou vážně to, co čtou, ani to, co slyší. Rozhodující je pro ně to, co pozorují u dospělých, u rodičů obzvlášť. Tahle knížka je pít nenaučí.
A poté už ona pivařka může hodnotit tuhle knížku jako umělecké dílo. Je to originální, nápadité, milé, vtipné i dojímavé. A užitečné, kouzelným způsobem, jaký k pohádkám patří.

Bustedka
20.12.2021 3 z 5

Často se nemůžu rozhodnout, co zrovna budu číst, takže tuhle knihu mi z nabízeného vybral přítel. Já bych po ní asi nesáhla.
Zajímavá a neotřelá. O pivě. O 6ti leté holčičce, která pivo ochutná a vydá se pivní vílou Pivoňkou na exkurzi do pivovaru. Spousta zajímavostí o pivě, ale také o té milé malé duši. V audioverzi skvělý Olda Kaiser. Přesto se nemůžu ubránit pocitu, že mi tam něco chybělo.

Čtenář112
19.11.2021 1 z 5

Poslouchal jsem audioknihu. Byl jsem nepříjemně překvapen když se malá holka opije pozvrací a pak vidí vílu. Pro děti to může být spíše lákadlo než odrazení.

Martin1974
11.11.2020

Pobavil som sa, aj som sa dozvedel niečo ďalšie o pive. Musel som si pri čítaní jedno otvoriť..

jooosev
01.10.2020 5 z 5

Odposlechnuto jako audiokniha. Nehodnotím zde audioknihu jak takovou, ale kdyby se mě na to někdo ptal, obratem bych musel odpovědět, že v podání Oldřicha Kaisera patří kniha, nebál bych se říct, do top 10 českých audioknih ever.

Kniha je povídání o pivu, jeho světlých i stinných stránkách. Tom Robbins je moje srdcovka a tahle jeho poslední beletrie jako by protnula všechny jeho díla. Z každého si vzala trochu, aby vykvasila v ten snad nejsložitější žánr - knihu pro děti, která zároveň baví i dospělé. A navíc, s vlastností v dnešní době zdaleka ne samozřejmou, aby byla originální. A Tom na plné čáře uspěl.

Na druhou stranu, kniha je typicky "robbinsovská". Rozhodně nedoporučuju dospělým začínat s Tomovým dílem touto knihou. Dětem naopak radši asi jo a na ty ostatní ještě chvilku počkat.

momo01
20.08.2020 3 z 5

Oddychová, krátká, místy vtipná, místy hořká a hlavně skvěle namluvená (audio)kniha. Jako milovníka zlatavého moku mě zlákala názvem a tak jsem si ji pořídila na společnou rodinnou cestu autem. Zatímco pro mě byl děj ve výsledku tak trochu zklamáním, děti (10 a 11) byly nadšené od začátku do konce.

"... V některých pivovarech ale nechávají určité druhy piva schválně nefiltrované, aby mohly dozrát v láhvi. Takové děti, jako jsi ty, Gracie, by se taky měly nechávat zrát nefiltrované. Někteří rodiče a instituce se bohužel usilovně snaží jejich mladé duše přecedit."

vevu.
13.05.2020 4 z 5

Letem pivním světem s vílou Pivoňkou a malou zvídavou Gracie.
Neotřelá rychloexkurze do světa zlatavého moku pobavila (čeká vás mimojiné spousta neotřelých a vtipných přirovnání).
Doporučuji otevřít společně právě se zmiňovaným mokem.

jimbow
05.05.2019 3 z 5

Než si začnete něco s Pivem, přečtěte si tuhle fajn knížku o tom, co Pivo je, co vám může dát i o co vás může připravit.

kilometr
30.10.2018 4 z 5

Zábavná kniha,nejen o tom,jak se vyrábí a co všechno umí PIVO.Jen mě mrzí,že já Pivoňku doposud neviděl.80%.