Oznamuje se vražda

Oznamuje se vražda https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219/bmid_oznamuje-se-vrazda-3PT-219.jpeg 5 555 95

Slečna Marplová série

Další z detektivních příběhů Agathy Christie, jehož rozuzlení svěřila autorka do rukou slečně Marplové, nás zavádí do malého anglické městečka Chipping Cleghorn. Poklidný a jednotvárný život jeho obyvatel rozvíří inzerát otištěný v místních novinách – je v něm oznámen zločin, a to dokonce hrdelní. V určenou dobu a na určeném místě se poté události seběhnou tak, že je může objasnit jen tato všímavá a energická dáma, ztělesněná dobrá víla z viktoriánských časů, vyzbrojená staromódní kabelkou, pletacími jehlicemi a zvídavýma očima...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

A Murder Is Announced , 1950

munka
13.04.2024 5 z 5

Zaujímavá zápletka a skvelá slečna Marplová. Zisťujem, že postupne sa stáva Agatha Christie mojou obľúbenou autorkou.

karlonosik
04.04.2024 5 z 5

Opět skvěle Agatha Christie. Královna záměn. Člověk by netušil, co všechno se může stát na malé vesnici...

icezero
23.03.2024 5 z 5

Přečteno v rámci výzvy 2024. Autorka opet nezklamala a musim smeknout nad jejími kombinacemi i schopnosti přitáhnout čtenářek ke knize. Aspoň u mě to tak funguje. Slečna Marplová mě baví snad víc než její slavnější kolega

Monike
02.03.2024 5 z 5

Agáta prostě zase nezklamala. Klobouk dolů k jejím zápletkám.

MartaPear
25.01.2024 5 z 5

Agátu miluji, knihy i její životní příběh. Její knihy jsem četla od "základky" a posléze jsem je zdědila po rodičích. A když se mi do něčeho nového nechce, sáhnu do jedné police a vždy uspěju. Jen se nedokážu od jejích detektivek odtrhnout a místo uspání ponocuji. Vždy perfektně zvládnuté osoby, zápletky, mám ráda i reálie.

RMarkéta
24.01.2024 5 z 5

To byl ale velmi chytrý nápad dát oznámení o vraždě do novin. Všetečka slečna Marplová samozřejmě fušuje do práce inspektorovi Craddockovi a jemu se to nelíbí. Chovala bych se k té staré dámě stejně jako on. Myslela bych si, že to udělala sama. Člověk prostě pro oči často nevidí a mozek to vyhodnotí třeba jako nepotřebné nebo jinak. Tak to prostě je. Slečna Marplová má ale velmi bohaté životní zkušenosti, které se získávají s věkem, jak jinak a je také obdařena bystrým postřehem a úsudkem. Takže pro ni není žádný problém si všechno poskladat jako puzzle, aby to celé do sebe dokonale zapadlo. Mě tahle stará dáma prostě baví.

ninano
01.11.2023 5 z 5

Skvělá a velmi originální hlavní myšlenka, která každého čtenáře detektivek musí určitě vtáhnout do děje a nutí ho zjistit, co za tím vězí. Nadčasová detektivka si zaslouží plných 5*

rafan65
07.10.2023 5 z 5

Další skvělý příběh který se četl nádherně. Agatha Christie to prostě uměla, její význam pro krimi žánr je stěžejní. Tak důmyslně vytvořit dějovou zápletku to potřebuje nesporné kvality. Vykreslení života na Anglickém venkově je opravdu hodně vydařené a čtenář si připadá že je součástí příběhu. Tyto knihy vřele doporučuji jsou krásné.

MM_Master
16.08.2023 5 z 5

Oznamuje sa vražda, ku ktorej dôjde 29. októbra v dome Na lúčke o 18:30 hod. Všetci priatelia sú vítaní.

cukrovka
25.07.2023 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Skvěle načteno. Opět velmi zajímavý detektivní příběh od královny detektivek.

Devorah
14.06.2023 5 z 5

Obyvatelé malého ospalého anglického městečka si mohou v místním plátku přečíst inzerát, který oznamuje, že bude spáchána vražda. Zvědavci se dostaví na místo a čekají, co se bude v ohlášený čas dít. Místo hry na vraždu ale opravdu dochází ke zločinu a ke slovu a vyšetřování se dostává slečna Marplová.
Stařenka zde fušuje do řemesla policejnímu inspektorovi, sem tam se dozvídá díky klepům nové a nové informace, které nakonec vedou k pachateli.
Finále je v této knize opravdu velkolepé, včetně vylíčení celého pozadí tohoto zločinu. A já se mohu těšit na další setkání s touto starosvětskou pannou.

Booky84
22.04.2023 5 z 5

Skvělá a čtivá detektivka s originálním začátkem. Troufalost vraha je veliká, když svůj čin ohlásí dopředu a sousedská zvědavost se tím rozhoří a všichni čekají, co se bude dít. Slečna Marplová je úžasná, jak si poskládá jednotlivé dílky dohromady a vše pak pěkně zapadne a čtenář jen nevěřícně kroutí hlavou nad autorčiným umem.

SSTknihy
13.04.2023 4 z 5

Tohle se asi mohlo stát opravdu jen v 50. letech na anglickém venkově. Nebo si dovedete představit, že byste si přečetli oznámení v novinách a vydali se jakože náhodou k sousedům na výzvědy? Už vidím, jak v Čechách všichni sedí schovaní za plotem a tajně šmírují, co se bude dít :-) Jinak samozřejmě opět skvělá slečna Marplová. Její cit pro detail a odhadování lidské povahy na základě srovnání s tím, co už někdy někde zažila, mě prostě baví. A i když už je to místy až moc komplikované, nakonec si to všechno pěkně sedne, jak má.

petrarka72
25.03.2023 5 z 5

Jeden z nejlepších - a nejtragičtějších případů slečny Marplové. Některé důvody vražd jsou tak odporné - a smutné...

Le Chat
04.02.2023 5 z 5

Opravdu výborná detektivka se SKVĚLOU slečnou Marplovou. Rozhodně doporučuji!!! :-)

boxas
03.02.2023 5 z 5

"Jak krásný den pro vraždění,
tak vonný jako máj,
když všichni tajní z okolí
zmizeli někam v háj...
...a tak všichni zvečera
půjdem vraždit zvesela."

Tedy, upřímně řečeno, ona je ta paní Agatha Christie někdy stejná jako ta její slečna Jane Marplová!
Nenápadně roztrousí po pokoji (i jinde) pár nic neříkajících stop, v textu se objeví pár nic moc nenaznačujících větiček, v určitý čas se na určitém místě objeví pár lidí, kteří mají kromě lásky k chryzantémám a místním drbům už jen jedno společné - absolutní nedostatek jakéhokoliv motivu k vraždě.
A pak začne skutečné divadlo! Na povrch vyplouvají dávno zapomenuté události, zažloutlé staré fotografie se záhadně ztrácejí ze starých alb, vždy zamčené dveře někdo odemkl a namazal, mrtví ožívají a živí umírají...
A do toho jedna zvědavá "neškodná" stará paní s věčným úsměvem na tváři.
Všechny zdánlivé maličkosti do sebe nakonec krásně zapadnou a my koukáme s pusou dokořán.
Bože, jak já mám obě ty ženské ráda! Jak slečnu Marplovou, tak paní Christie!

VeruMalfoy
12.11.2022 5 z 5

Knížku jsem poslouchala jako audioknihu a byla moc krásně namluvená. Pokud máte možnost si ji poslechnout, tak vám to vřele doporučuji. Zážitek z knížky je pak úplně jiný. Navíc je zde krásný popis anglického venkova a životu na něm. Miluju autorku i proto, že se díky ní můžu trochu přiblížit životu v Anglii. Tato knížka byla opravdu skvělá do poslední chvíle, protože jsem vůbec netušila, kdo je vrah.

dlabikk
04.11.2022

S Agathou to mám poslední dobou težké. Asi to není úplně má srdcovka a je to jak na houpačče. Tento díl se mi líbil, ale čekala jsem víc. Přišel mi zdlouhavý a z postav jsem si snad ani nikoho neoblíbila. Ještě, že přišla paní Marplová :o)

martineden
29.09.2022 5 z 5

Na knihách Agathy Christie je báječné, že je můžete číst stále dokola a vždy objevíte něco nového, případně pozapomenete děj i vraha. A tahle detektivka si rouhodně pečlivé čtení či poslech audioknihy zaslouží.

cajik1
29.08.2022 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih od Agathy - a to jsem jich četla už pěknou řádku. Nedávno jsem se k této knize vrátila a vůbec nevadilo, že jsem věděla vraha. Ale pamatuji si, když jsem ji četla - před mnoha lety někdy v pubertě - poprvé, jak jsem byla vyloženě paf jak z pachatele i z celkové zápletky. Navíc tam každá druhá osoba má svou vlastní záhadu! Nechápu, jak to mohla Agatha všechno tak dobře pospojovat! Navíc každý detail má svůj smysl, ráda pak listuji knihou a vracím se a říkám si, jak jsem si zas mohla toho a onoho nevšimnout :-)