Outsider

Outsider https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403472/bmid_outsider-W6f-403472.jpg 4 1170 301

Když je v městském parku zavražděn jedenáctiletý chlapec, spolehliví očití svědci bez váhání označí za viníka oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Důkaz DNA a otisky prstů potvrzují, že zločin byl spáchán tímto rodinou milovaným mužem. Detektiv Ralph Anderson, jehož syna Maitland také kdysi trénoval, otřesen brutálním způsobem zabití, dává příkaz zatknout podezřelého ve veřejném představení. Ale Maitland má alibi. A další pátrání potvrzuje, že ten den byl skutečně jinde. Anderson a okresní prokurátor sledují stopy, vyšetřování se přesouvá z Ohia do Texasu a začínají se objevovat děsivé odpovědi. Stephen King opět předvádí své mistrovství a graduje příběh do téměř nesnesitelného napětí. Terry Maitland vypadá jako fajn chlapík a člověk přece nemůže být na dvou místech najednou. Nebo může?... celý text

Literatura světová , Horory , Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Outsider , 2018

Irsaf
07.03.2022 5 z 5

Další kniha od mistra hororu Stephena Kinga a za me teda opět skvělé čtení…
Doporučuji všem… :)

Kizuizi
27.02.2022 5 z 5

Outsider je opět skvělá práce Stephena Kinga, která mě nadchla a naprosto pohltila. Skvělé postavy, výborně popsaný děj, gradující napětí.
Neustále mě fascinuje, jak autor dokáže popsat špatné lidské stránky, jak to zakomponuje do příběhu, a i když vše popisuje obšírně, stejně mám pocit, že nemohl neobsáhnout vše.

konicekbily
27.02.2022 4 z 5

Zde se v názorech na knihu budou hodně lišit podrobní znalci a obdivovatelé autorova stylu psaní a díla a ti, kteří toho mnoho o knihách pana Kinga nevědí - dostanou šok anebo jsou zklamaní. Já jsem si zvykl, nepatřím k bezhlavým obdivovatelům a ani nejsem "neználek" jeho tvorby. Dostal jsem to, co jsem čekal. Dokonale promyšlenou zápletku, perfektní děj a dlouhou cestu příběhem i mimo realitu. Mystických vjemů dostanete více než je obvyklé, nepočítejte s tím, že je to reálné, ale napínavý sci-fi thriller je to určitě!

P.owl
20.02.2022 4 z 5

Místo očí brčka...tato představa a spoustu dalších napínavých popisů v knize najdete a možná Vás to lehce znejistí nebo vyděsí, jako mě. I úvahu o lidském zlu, o živení se negativními emocemi a také poměrně slušnou detektivku.
Trilogie o Billu & Holly je má oblíbená detektivní série od oblíbeného autora, tedy těšil jsem se, co bude následovat, i když tentokrát už jen s Holly a novým detektivem Ralphem. Kniha mne pohltila a už jsem se vezl, představoval si opět skvostně popsané charaktery postav a šel po té cestě s nimi. Tři čtvrtiny knihy to byla jízda a pak došel dech buď mně nebo knize, ale některé vysvětlení věcí mi nesedlo a tentokrát mystérium o bubákovi nefungovalo. Kdyby kniha zůstala pouze detektivní, stačilo by to. A konec mi bohužel připomněl "spoiler" místem finále knihy Beznaděj.
Není to best of King, ale i tak příjemné a napínavé čtení. Jdu si pustit seriál a uvidím, jestli ještě nezměním názor.

kinsey
27.01.2022 5 z 5

Tak to prostě nemělo chybu! Vyborné!!!

Lajtwing
14.01.2022 5 z 5

Takže bez spoilerů… Nadpřirozeno King zase jednou uchopil opatrně, první téměř polovina je hlavně výborná detektivka, která plyne překvapivě pozvolna. Opět poznáme skvěle, výborně a lidsky napsané postavy - standard. Ralph Anderson má skvělou ženu a později i tým, navíc se přidá někdo, koho jsem už znal z jeho jiných knih, ale bez spoilerů! Záporáci byli správní všiváci, zločiny obzvlášť brutální a šokující (a že jsem otrlý).

Plných 5 * dávám protože King si velice nenápadně pohrál s mým očekáváním. Vše vysvětleno k dokonalé spokojenosti.

A tato věta se mi, neptejte se mne proč, moc líbila:
"K motelu se jako kojená štěňata choulila auta, pickupy a několik karavanů." :DDD WHOLESONE

santa1212
08.01.2022 5 z 5

Nádhera. King opět rozehrál své mistrovství. Příběh je kombinaci dobre detektivky se skvele vykreslenymi postavami, jejich prožíváním a přemýšlením. Tak jak to King geniálně umí, opět sledujete bez dechu, co s lidskými charaktery udělá extrémní situace, resp. dokonce trochu nadpřirozená. Knížka je dalším důkazem Kingova mistrovství.

DriftBooks
27.12.2021 4 z 5

Opět tu máme detektivku opepřenou po „kingovou“. A jak to King rád dělává, příběh se – prostřednictvím Holly – proplétá s předchozí sérií knih o mercedesovém vrahovi. V tom si spolu s autorem libuji. Protože mám ty jeho propletence rád.

V knize najdeme opět to, co King skvěle umí. Postaví nic netušící lidi do extrémní a vypjaté situace. Namočí jim čumák v průšvihu, ne – namočí je tam celé a pak už se jen kouká, kam to povede. Tohle je to, co v jeho knihách hledám. Všechno ostatní jsou jen kulisy. Někdy úžasné, někdy jenom z papundeklu. Zásadní je sledovat, co to dělá s hlavními postavami příběhu. Co to udělá se společností lidí, kteří jsou pro příběh důležití, ale i s těmi méně důležitými. Přitom se vždy kochám. Jak to dokáže King vystihnout, jak umí najít tu esenci zla v lidech a v jejich chování, ale jak umí najít i tu dobře schovanou linku dobra. Celý ten příběh je hlavně o tom. O tom, co se může přihodit komukoliv z nás, a co z toho může vzniknout. A co z toho s největší pravděpodobnosti v realitě také vznikne. Ta hororová – nebo nadpřirozená – rovina tu je tak trochu navíc a hlavně proto, aby mohl všechny ty emoce ještě vygradovat. Z toho hlediska opět skvělá kniha od skvělého Kinga.

Konec je malinko zklamání. Je příliš rychlý a příliš jednoduchý. Ale možná že se jen King na stará kolena učí psát kratší knihy. Možná na něj kvůli tomu tlačí nakladatel. A možná ale také ví, že čas je proti němu. Před lety by možná příběh asi nechal malinko vyzrát a s koncem by si pohrál víc. Možná. Ale co my víme. Tak jako všichni ostatní jen bruslíme na tenkém ledu reality, aniž bychom si připustili, že se pod námi někdy prolomí. Takže, díky za autory jako je třeba King, kteří se toulají na vratkém ledě podél okraje toho temného jezera a občas se i potopí. A pak nám vypráví, co tam viděli…

Dani419
29.11.2021 4 z 5

Tak jsem konečně dočetl. Tanto druh Kinga já nějak moc nemusím, ale jsem rád, že jsem přečetl. Jako vždy je to plné překvapení a napětí. A ano, dal jsem čtyři hvězdy, mít možnost, dám tři a půl. Ta mystika v příběhu je dokonalá, jen některé pasáže, kterým jsem moc nerozumněl, jso někdy trošku přehnané, ale je to spisovatelův svět, tak proč se nad tím pozastavovat. Příběh rozhodně nenudí.

Sigurd_Lesandi
07.11.2021 4 z 5

Kingovi knihy byly první horrory, které jsem kdy četl a opravdu se mi líbily. Jenže pak přišel Revival, který mě uvrhl do několika letého bloku, po kterém jsem měl velký problém, znovu se ke Kingovi vrátit. Tím chci říct, že jsem od knihy neměl moc velká očekávání, ale nakonec se mi opravdu líbila!
Na začátku měl Outsider skvělý spád a velmi mě bavily kapitoly, které byly psány jako přepis výslechů svědků, což mě opravdu velmi zaujalo. S druhou polovinou se děj krapet zpomalil, což je za mě celkem škoda, ale stále mě to bavilo.
Největší problém mám se závěrem, u kterého jsem si řekl: "Aha, to bylo vše?,, Nepotřeboval jsem konec nabitý akcí, ale tím, jak byla celá kniha psána, jsem čekal něco víc. Celkově to na mě působí tak, že se autor na konec prostě vykašlal.
Co se týče postav, tak se mi moc líbila jejich psychika, protože mě připadala opravdu reálná. Jedna z hlavních postav (hlavní detektiv) mě ale neuvěřitelně štvala. Chápu proč tam byla, ale její paličatost mě opravdu rozčilovala.
Ale jak jsem řekl už na začátku, tak se mi kniha celkově líbila a určitě vám ji mohu doporučit.

Davidin
30.10.2021 4 z 5

Myšlenka vskutku děsivá! Být obviněn, i když jsou důkazy, že se člověk nacházel stovky mil daleko od místa zločinu. Holt svědci tě viděli, silné důkazy jsou také na straně obžaloby (není jich zrovna málo), smolík, vrah jsi ty! Všichni víme, že ve skutečnosti nemusí být v případu obsažen ani mysticko-tajemný element v podobě kohosi, viník se jednoduše vždy najde. Ano, mluvím o tobě, chabá „lidská spravedlnosti“...

Z této knihy jsem si odnesl poznání, že je jedno, jak příběh dopadne, řady se i tak zaplní dalšími lidmi v rolích obětí a vrahů. Ve výsledku opět smutné počtení.

PS: Nemůžu si pomoct, ale český překlad mi přišel strojový a suchý. Přečtu si anglickou verzi, abych mohl porovnat, jestli je originál stejně mdlý.

Metla
20.10.2021 4 z 5

Pokud jste četli trilogii o soukromém očku Billu Hodgesovi a líbila se vám (zvláště její třetí paranormální díl), pravděpodobně budete spokojení i s „Outsiderem“. Odehrává se tedy v jiném koutu USA, Bill Hodges už prdí do hlíny a padouch je trochu jiný, některé postavy jsou však knihám společné. A náhradník, detektiv Ralph Anderson, je docela sympatický normální chlap - akorát by potřeboval přišmrncnout, přidat na zajímavosti.
Zpočátku se mi nedařilo do románu zakousnout… a najednou byl večer, přede mnou stránka 150 a polovina domácích prací zůstala v onu sobotu ignorována. Relativně vysoké tempo mi vydrželo, dokud otěže příběhu nepřevzala Holly z výše zmíněné série. Jakmile mrazivé neznámo nahradil konkrétní bubák a nepříliš výrazný Anderson ustoupil čím dál protivnější autorově oblíbenkyni, pan King ztratil vládu nad mou myslí. Zápletka sice zrychlila do předvídaného finále (doufala jsem v cosi nápaditějšího), já se ovšem poslední čtvrtinou spíše proloudala s pachutí lehce promarněného potenciálu.
„Outsider“ je obstojný mix thrilleru a hororu, s detektivem Andersonem se v budoucnu klidně (ráda) znovu setkám, přesto pochybuji, že se někdy zatoužím vrátit k této knize. Ale kdo ví, co se mi bude honit kebulí třeba za 10 let. 70%

gossipavlina
02.10.2021 3 z 5

První polovinou jsem byla nadšená. Je to moje první kniha od SK, nemám ráda horory. Ale tohle mi přišlo jako super detektivka. Napínavé, čtivé. Ale to, co jsem pak četla v druhé půlce, to jako fakt? To teda bylo hodně přitažené za vlasy. Já nevím, jak hodně si pan King potrpí na nadpřirozené bytosti , ale za mě to byla blbost. Jak když se daly dohromady dvě knihy, které měly společné akorat hlavní hrdiny.

Ursula21
25.09.2021 4 z 5

Doclea dobré dílo od krále hororů. I tak mám k němu pár výhrad - chvilkami mi to s těmi mexickými pověstmi a přízraky přišlo až moc uhozené, ale i tak na mne kniha zapůsobila docela dobrým dojmem. V budoucnu se k ní určitě vrátím.

killy
02.09.2021 3 z 5

Musím říct že Holly jsem si zamilovala a tudíž pro mě byl Outsider velmi očekávaným dílem. Nemůžu říct, že by mě vyloženě zklamal, místy je ale knížka zbytečně natažená. První polovina je úžasná, napínavá a tajemná, místy jsem očekáváním nedýchala.. Pak mi ale přijde jakoby King zjistil, že už je knížka moc dlouhá a rychle to ukončil.... Od druhé Poloviny jsem čekala víc. Rozhodně to ale není špatné dílo a za přečtení stojí, už kvůli velmi nepředvídatelné první části :)

blandina010
31.08.2021 3 z 5

Začátek knihy byl zajímavý. Pak to šlo z kopce.
Dlouho jsem přemýšlela, co mi na knize nesedělo. Pak jsem zjistila, že pan King knihu rozepsal už skoro před 20 lety, nicméně ji dopsal teď a zasadil ji do současnosti. Postavy ale jakoby zůstaly zaseklé před dvaceti lety. Například manželka jedné z postav, které je kolem 40, poslouchá desku Beatles, kterou si s manželem koupili, když byli na vysoké, a ona přemýšlí, jestli v té době byl John Lennon ještě naživu. Hlavní detektiv jde za manželkou, aby zapla počítač a něco mu vyhledala na internetu. Nebo Holly, která jezdí v autě podle na papíře vytištěných instrukcí z MapQuestu.
500 stránek pro tenhle příběh bylo zbytečné plincání papírem.

Adél784
26.07.2021 4 z 5

King opět nezklamal. Outsider je tak prvních 200 stran detektivka, ale pak jsme hozeni bez přípravy do hororu...
I když se většinou u Kingových knih nebojím, tak tady ta hororová část byla celkem děsivá.
Téma knihy je lákavé a myslím si, že dokáže zaujmout hodně čtenářů.

Clara_C
30.06.2021 4 z 5

Chtěla jsem si po čase přečíst něco od Stephena Kinga, tak tedy měla jsem ho mít. Výborné čtení, ovšem, kdo nečetl trilogii Pan Mercedes, bude asi někdy mírně nesvůj, jelikož jsou tam dost zmínky a přítomnost Holly tento fakt jenom podtrhuje.
Shlédnutí seriálu mě lákalo, ale chtěla jsem si přečíst nejdřív originál, takže teď už můžu :- )

ZuzanaZ83
14.06.2021 5 z 5

Výborná kniha, skvělé čtení. Je o ren typ kingovky, kde den plyne svižně a nedonutil mě přeskakovat nebo ztrácet pozornost.
Před časem jsem viděla i seriál a některé věci jsou jinak, prostě "na motivy".

Lenka.Vílka
30.05.2021 4 z 5

Sice dost brutální téma, ale hned od začátku jsem se začetla. Pomohlo tomu hlavně to střídání výslechů a co se dělo před a během zatýkání Terryho. Už jenom to (když nepočítám dost podrobný popis toho, co se stalo) je dost silná káva. Mluvím o tom, že mistr v první části zabrnkal na dost citlivých témat. Tím pochopitelně myslím oběť a kde k tomu došlo. Dítě a maloměsto v Americe. Jo, přesně dva důvody, který zapříčiní, že policajti jsou v ten moment schopný zatknout i páru nad hrncem, aby místní dostaly svůj příděl krve jako satisfakci. Výpovědi jsou navíc strašně předpojaté a presumpce neviny neexistuje. Přeci jenom, oni ho viděli! No, zároveň Terryho vidělo dost lidí na úplně jiném místě. A nesmí se zapomenout na supy, kteří občas taky pomohou, ale většinou jsou jenom supy, nic víc.

Vtipný fakt číslo jedna: je zde zmíněná přednáška na téma zakazování knih. To je opět zase velice aktuální. A i sám mistr to zná moc dobře v rámci svých knih.

Vtipný fakt číslo dvě: Terry byl na přednášce Harlana Cobena. Což je velice kvalitní autor detektivek se skvěle propracovanou psychologií postav. Nevím, zda to bylo schválně, aby nás autor utvrdil (znejistěl?), že (zda?) to bude klasická detektivka, a proto použil jméno skutečného autora nebo jsou prostě jenom kamarádi. Protože s vynecháním oněch detailních popisů, začátek působí jak z pera zmiňovaného autora.

A teď už záleží jenom na autorovi, jak to vysvětlí. To, že byl Terry na dvou místech. Lze to nějak normálně jak by to udělal detektivkář? To by chtělo velkej fištrón. Nebo to vyřeší pomocí nadpřirozena. Co bych jako čtenář chtěla víc? Hmm...

Vtipný fakt číslo tři: tohle jsem všechno napsala a jsem teprve na straně osmdesát. Crap! To zas bude další komentář bez struktury, kterej bude smysl dávat jenom mě!? :D

*****

Navíc se mi zde líbí použití úvodního paradoxu. Policajti mají důkazy, že byl Terry na místě činu. Ale zároveň mají důkazy, že byl i někde jinde. Mě osobně přišlo hodně fascinující, že to ví. Zároveň ví, že by nestihl být nejdřív tam a potom tam. Ale místo toho, aby jako první projevili snahu o zjištění, jak je to možné, stojí si za svým a tvrdí, že když mají tyhle důkazy, je to jasné a že mají ty druhé, tak to je asi nějaká dobře vymyšlená konspirace a dopředu promyšlené, když by vlastně měli mít stejnou váhu. A vlastně se tak na to dívá i strana Terryho. Chudák soudce, který to dostane na stůl, že? Možná proto jsem vážně nečekala, že King udělá, co udělal, 16. července. Jako sorry, ale já koukala jako z jara. Dostal mě borec. Takže jsem si řekla: "Co teď jako, k%@#a, má borec v plánu?!??!".
Noooo...

Co je na knize a příběhu fajn, jsou dobře popsané mechanismy, když někoho zavřou a co se kolem toho děje. Tahle část mi přišla strašně dobře napsaná. A jo, věřím tomu, že kdyby mi někdo dal tohle přečíst a já nevěděla, že čtu Kinga, tak si řeknu, že to je nejspíš nějaký už dobře vypsaný detektivkář a budu se zajímajat o jeho jméno, a dojde mi to až po chvíli. Prostě, kdo umí, ten umí...

Mmch, já jsem s vyřešení a co za tím stálo naprosto spokojená. A myslím, že podle toho se asi rozhodne čtenář, zda se mu kniha líbila. Jestli čekal klasickou detektivku nebo nadpřirozeno...

Zklamala mě pouze jedna věc. A to způsob a místo, kdy do děje nastoupí Holly.

SPOILER? MOŽNÁ :) SPÍŠ NE...
Protože ona během pár stránek přijde skoro na všechno. A leč už dřív byla nahozena myšlenka možného nadpřirozena, už během čtení její první pasáže jsem nebyla dojmu, že ať zjistí cokoliv, všichni jí to samozřejmě uvěří. To by mě neštvalo, kdyby tam byla už od začátku jenom tak "obsahově jemně". Nebo kdyby tam byl už začátku nějaký jiný "hodný blázen", který by vyšetřovatelům celou dobu nabízel právě tuhle teorii, a Holly by to svým vyšetřováním podpořila, a poté se toto prokázalo za skutečnost. Takhle to působilo takhle: to je Holly, tu máme rádi, z té by autor neudělal blbku, takže její teorie bude přeci správná. A jo, působí to potom dojmem, že jí tam dal autor dodatečně, aby z toho vybrousil, jelikož nevěděl, jak se dostat z problému, do kterého se na začátku sám dostal. Což asi ten případ rozhodně nebyl, ale působí to tak. A možná to dost lidem vadilo na knize nejvíc... :/