Outsider

Outsider https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403472/bmid_outsider-W6f-403472.jpg 4 1170 301

Když je v městském parku zavražděn jedenáctiletý chlapec, spolehliví očití svědci bez váhání označí za viníka oblíbeného trenéra Terryho Maitlanda. Důkaz DNA a otisky prstů potvrzují, že zločin byl spáchán tímto rodinou milovaným mužem. Detektiv Ralph Anderson, jehož syna Maitland také kdysi trénoval, otřesen brutálním způsobem zabití, dává příkaz zatknout podezřelého ve veřejném představení. Ale Maitland má alibi. A další pátrání potvrzuje, že ten den byl skutečně jinde. Anderson a okresní prokurátor sledují stopy, vyšetřování se přesouvá z Ohia do Texasu a začínají se objevovat děsivé odpovědi. Stephen King opět předvádí své mistrovství a graduje příběh do téměř nesnesitelného napětí. Terry Maitland vypadá jako fajn chlapík a člověk přece nemůže být na dvou místech najednou. Nebo může?... celý text

Literatura světová , Horory , Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Outsider , 2018

1amu
04.09.2019 3 z 5

Tak nevím...po přečtení mám dojem, že jsem četl dvě knihy : ta první je úžasná detektivka a přivádí mne k zamyšlení, co geniálního by Mistr ještě mohl v budoucnu napsat (a zde naprosto souhlasím s komentářem, který napsal Heavy 66) . No a pak jsem četl cosi jako horor . Přiznávám se, že toto není má parketa . Proto jsem pořád čekal něco děsivého a ono to nepřicházelo. Závěrečná přestřelka u Marysvillského podzemí byla bohužel již slabým odvarem, kdy bylo jasné, kdo musí zemřít a kdo přežije.
Bohužel, život je mrcha a je jedno, kde ho člověk prožívá. Zde je to americká Oklahoma, a při něčem, co by se mohlo nazvat i lynčem zahynul nevinný . V tom vidím hlavní moudro knihy. Fanatický dav, ještě k tomu vyhecovaný masmédii je nepředvidatelný. Vzpomínejme ! I v naší historii najdeme dost podobností.

Anushka1
30.08.2019 4 z 5

Ze začátku to vypadalo, že půjde o čistě detektivní příběh. Ale to by nebyl King, kdyby tam nedal nějaké to nadpřirozeno. Nakonec se z toho vyklubal celkem mrazivý příběh. Též potěšil návrat Holly z příběhu Pan Mercedes (a další pokračování). Proto doporučuji číst tuto knihu až po přečtení trilogie o mercedesovém vrahovi, aby jste si ho zbytečně nespoilerovali. Jednu hvězdu ubírám za to, že rozuzlení děje bylo celkem jasné od půlky knihy a brala bych trochu širší vysvětlení původu a historie el cuca. Ale jinak mě kniha velmi bavila. A jsem zvědavá, jak se s dějem poperou v chystaném seriálu.

1972Sixo
30.08.2019 4 z 5

Veľmi dobrá dvojkniha v jednej. Realistická krimi sa láme tak v polovici na "starého dobrého Kinga". Veľmi ma potešil (a prekvapil) príchod postavy z predošlej Kingovej krimi série. Celá kniha šľape ako príslovečný dobre namazaný stroj až na trochu urýchlené zúčtovanie, preto bodík dolu.

ADE138
30.08.2019 4 z 5

Možná to není nejlepší kniha, co kdy King napsal, ale bavila mě.

kelve
29.08.2019 5 z 5

Po velmi dlouhé době jsem se pustila do čtení knihy od mého oblíbeného auta. Velmi mě její obsah překvapil. Čekala jsem velmi drsnou knihu, která bude samé překvapení. Detektivní příběh měl pro mne mírně slabší začátek, ale děj a vyšetřování brutální vraždy nabralo pak spád. Zakomponování určitého nadpřirozena je jemné a s určitou mírou fantazie i ve skutečnosti reálné.Knihu řadím mezi své velmi oblíbené a časem si ji přečtu znovu.

Dolik13
26.08.2019 3 z 5

To byla snad reklama na společnost Apple, ne? Samý iphone, Ipad.... Kinga v lásce upřímně moc nemám. Většina knih pro mě byla spíše zklamání. I tak mu ale dávám další šance, jelikož se mi líbí některá témata jeho knížek. Outsider mě zaujal podle přebalu a nutno dodat, že kniha se mi do první třetiny strašně líbila. SPOILER: Jenže po smrti Terryho pro mě nastal výrazný útlum. KONEC SPOILERU. I přes sympatické postavy a čtivost se mi rozuzlení příběhu vůbec nelíbilo. Přišlo mi to jako strašný mindfuck! A přitom to mělo tak parádní rozjezd s nádechem tajemna. Pro mě to ale skončilo zklamáním.

roman9276
26.08.2019 5 z 5

Mňam do pí**. Po předchozí YA knize tohle byla přesně tasprávná volba. Krev, úchylárny a napětí celou knihu. Mein gott já jsem teda nadšenej, mělo to hlavu i patu. Začátek jako klasická detektivka, která se točí od sexuálně motivované vraždy až přes klasický vyšetřování, až po je je hlavní podezřelej vlastně vůbec vinnej? Pořád jsem čekal, kde bude ten nadpřirozenej nádech, kterej se v Kingovkách tak často vyskytuje a v poslední třetině jsem ho dostal. Od konce jsem čekal trochu víc, ale promyšlený to bylo skvěle a hlavní záporák byl vyobrazenej velice dobře.

lazarus
24.08.2019 3 z 5

Tři hvězdy za první polovinu příběhu jež byla hodně slušná a slibovala pořádnou jízdu, která se bohužel nekonala. Příběh je dokonale neoriginální a finále je velice neuspokojující. Slabé. Slabé tak jako většina nových Kingových románů. Páně mistrovi zlaté časy jsou želbohu pryč.

debreno
23.08.2019 1 z 5

Aj dve hviezdy sú málo, pretože nikto mi nevráti čas, ktorý som tejto knihe venoval. Začiatok fajn, ale potom je to absolútny brak, bez akejkoľvek psychológie postáv, s niekoľkými autorskými chybami. Od Kinga som čítal iba Zelenú míľu a Prekliatie Salemu, z ktorých som bol nadšený. Toto ho v mojim očiach ale úplne zabilo.

Mirin1349
20.08.2019 4 z 5

Dostala jsem dvě knížky v jednom – detektivku a thriller s prvky nadpřirozena. Ale nepřišlo mi to nijak násilně našroubované, celé se to najednou z vyšetřování tak hezky přelilo a já jsem se jen těšila čeho mysteriózního se na dalších řádkách budu bát. Knížka mohla být o malinko kratší, ale King prostě vyprávět umí, takže mi ve finále ten rozsah až tolik nevadil. Mám moc ráda, jak se King nebojí obětí a jako obvykle to u jedné nezůstane.

***SPOILER***

Ten malý útržek papíru… Ta symbolika v něm se mi moc líbila. Vlastně to bylo takové pohádkové dobré poselství za moc moc špatným a zlým příběhem.

marek7722
20.08.2019 3 z 5

Mé první setkání s Kingem. Kniha se četla velice lehce a byla radost po ni sahat a vozit ji s sebou. Od poloviny mi to chvílemi připadalo nastavované a konec byl trochu přitažený za vlasy. Celkově ale kniha zanechává dobré pocity a obrazy.

peter5739
17.08.2019 5 z 5

mne sa to veľmi páčilo... po rozpačitých Spiacich krásaviciach super

nadali
17.08.2019 4 z 5

Pro mě klasika a jsem prostě spokojená.
Knihu jsem přečetla za tři večery, konec jsem u čištění zubů a koupele vstřebala a vplula jsem tak do starých pantoflí, kdy obludy pod postelí probudíte, ale umíte je strčit zase tam, kam patří.
Název Cizinec by byl vážně asi lepší.
Tohle ka-tet bylo příjemně sourodé.
Dlouhé noci a příjemné dny, sai.

cat5
17.08.2019 4 z 5

Další povedená Kingovka. Děj krásně plyne, kniha je napínavá až do konce a King si u mě pěkně šplhnul, že mi vrátil mou oblíbenkyni Holly. Hodně mě tím potěšil. Vtipná narážka na autorovu nespokojenost se zfilmovaným Osvícením taky pobavila a celkově zde je zakomponováno pár pěkných odkazů na Kingova předešlá díla. Samotný příběh nechutný, brutální, nadpřirozený zvrat byl na místě a nerušil celkový dojem (jako například u Práva Nálezce). Děkuji autorovi za další skvělý zážitek ze čtení.

KaMal
15.08.2019 4 z 5

Přestože se kniha zpočátku tváří jako klasická detektivka (s pár nechutnými detaily, jak je u Kinga zvykem), postupně se změní na hororový fantasy příběh. Za polovinou knihy jsem váhala, jestli nebudu spát s rozsvícenou lampičku, stejně jako při čtení knihy "To", ale v závěru se děj zpomalí, tak nějak rozplizne, možná přímo zklame. I tak je to ale po předchozích Kingových knihách příjemné počtení.
A kdo si (na rozdíl ode mě) pamatuje na Billa a Holly ze série "Právo nálezce", užije si příběh ještě víc :-).

ajaworld
14.08.2019 4 z 5

Tohle je to, proč mám S.Kinga tak ráda. Ale popravdě - začátek SUPER, konec (jak už to u něho někdy bývá) trochu slabší (možná trochu přehnaný ?). Rozhodně doporučuji, čte se jedním dechem a je to opět velmi nápadité.

sassenkka
13.08.2019 4 z 5

Můj úplně první King. A vzhledem k tomu, že nemohu srovnávat s ostatními, nevím, zda je to klasická Kingovka nebo ne. Ale ať tak nebo tak, já jsem byla spoko. Začetla jsem se téměř okamžitě, v té první části mi přišlo super střídání vyprávění a výslechů. Bylo to pochmurné, místy dost děsivé a velmi napínavé. Přiznávám, večer jsem se bála.
Ta poslední část, kde už se tušilo, co a jak, mi tedy přišla velmi, vemi zvláštní. Ale to jsem ostatně od Kingovky očekávala. Bylo to jiné, než klasické thrillery. A možná to je i důvod mínus jedné hvězdičky. Asi na to nejsem úplně zvyklá.
Ale jinak super.

january
12.08.2019 3 z 5

Budu tu opakovat polovinu komentářů. Naprosto geniální první polovina, kdy jste vhozeni do již rozjetého detektivního příběhu. A pak... se to nějak pozvolna zvrtne. Na scénu vstoupí nová postava, která je tak charismatická až je otravná. Kdyby nebyly karty odkryté, tak si myslím, že "Outsiderem" je tahle osoba, protože okamžitě vše ví, vše jí je hned jasné a vše blahosklonně vysvětlí ostatním. Konec = odkdy píšete takové patosy pane Kingu?
Překlad na spoustě míst kostrbatý, o názvu knihy nemluvě.
P.S. Pobavila mě poznámka uživatelky Manyna, že je to příběh strašidelný leda pro mexické dítě.

Kate18
11.08.2019 5 z 5

Jako vždy mistrovské dílo, navíc se zde setkáváme se starou známou z jiných případů ???? dojde k vraždě malého chlapce a na muže obviněného z vraždy ukazují všechny nalezené stopy. On byl však v době vraždy na jiném místě, dokonce v jiném městě a i na to existují přesvědčivé důkazy. Do řešení připadu se pouští víc a víc lidí. Začnou oběvovat další stopy a důkazy, které jsou jako z jiného světa.

BStone
10.08.2019 3 z 5

Ve srovnání s některými Kingovými fascinujícími knihami je tento román pořád "jen" úžasně čtivý, zajímavý a skvěle napsaný příběh. Proto za tři.