Othello

Othello https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44858/bmid_othello-o8P-44858.png 4 1175 96

Jako druhý svazek souborného díla Williama Shakespeara v překladu Martina Hilského vychází slavná tragédie Othello. V Poznámce překladatele Martin Hilský píše: „Děj Othella lze převyprávět s větší či menší stručností jako příběh Maura, který ze žárlivosti uškrtí svou bílou ženu Desdemonu. Děj každé Shakespearovy hry samozřejmě lze převyprávět, ale každá taková dějová parafráze zastírá prostou, ale významnou okolnost, že každá Shakespearova hra obsahuje přinejmenším děje dva: děj v tradičním slova smyslu a děj řeči. (...) Zvláštností Othella je, že moc slova má v této hře zcela výjimečnou důležitost. Othello si získá lásku Desdemony silou svého slova. Jago Othellovu lásku promění v žárlivost opět silou slova. (...) Vítězství Jaga nad Othellem spočívá mimo jiné v tom, že Jago dokáže Othellovi vnutit svou rétoriku, svůj jazyk. Othello se v druhé polovině hry nenakazí jenom žárlivostí, ale také Jagovým jazykem. Othello vypovídá o rozpadu osobnosti, který se projevuje rozpadem jazyka.“... celý text

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Atlantis

The Tragedy of Othello , 1605

kejty91
kejty91
09.07.2017 4 z 5

Mnoho dnešních prvků současné společnosti se promítá i v tomto díle. Mě zaujal pohled na multikulturalitu a přesvědčení, že prostě dva rasově různí lidé se k sobě nemohou hodit.
Dále taky chování Jaga je velmi iritující. Hlavně, že pravda vyšla najevo. I když mnohdy velmi pozdě.
Nadčasové - je vidět, že v mnohých věcech se lidstvo nevyvíjí vůbec.

Nita17
Nita17
08.06.2017

Lidské slabosti jsou nesmrtelné. Shakespeara stvořil díla, která jsi najdou své v každé době.

Ketesh
Ketesh
20.04.2017 4 z 5

Shakespeare je zárukou kvality...

PinkAlicorn
PinkAlicorn
31.03.2017 3 z 5

Stydím se za to, ale tuhle knížku jsem prostě nebyla schopná dočíst. Na začátku mi trvalo strašně dlouho, než mi došlo, o čem je celou tu dobu řeč a pochopila jsem to až zpětně poté, co jsem si na internetu našla obsah. Kousek knihy jsem přeskočila a přečetla si až její konec, ale musím říct, že ten byl zajímavý. Celé dílo je geniálně promyšlené, hlavní zápletka je skvělá, ale to zpracování mi vadilo.

ela111111111
ela111111111
01.03.2017 3 z 5

To mi teda trvalo, začíst se do ní.

lucie.86
lucie.86
05.02.2017 5 z 5

Mistr pera me nikdy nezklame

Stai
Stai
04.01.2017 4 z 5

Stejně je to fascinující, jak Jago dokázal zmanipulovat úplně všechny kolem sebe pro svůj vlastní prospěch... A skoro mu to i vyšlo.

ZajDa37
ZajDa37
14.11.2016 5 z 5

Othello, drama o žárlivosti. Nic víc není potřeba říkat. V těch slovech je řečeno všechno. Duševní muka Othella, utrpění Desdemony, i ďábelský úsměšek Jaga, který to celé zavinil. A pro mne jedno z největších zjištění téhle notoricky známé hry je zjištění, že i Jago má svého Jaga, jak říká Emilie asi v druhé polovině hry.
A každý se s žárlivostí vyrovnává po svém. Jago si třeba vztek vybíjí na Othellovi, Othello na Desdemoně. A tím se kruh uzavírá.

marta0912
marta0912
12.11.2016 1 z 5

Já a Shakespeare kámoši asi nebudem. Prvních dvacet stran mi trvalo přečíst tři hodiny (protože jsem každou musela číst třikrát) a pak jsem to nadobro vzdala. Nepochopila jsem funkci většiny postav, nikdy jsem nevěděla, kdo mluví a tak jsem se musela pořád vracet. Možná bych to přetrpěla, kdyby se mi děj jevil jako aspoň trochu zajímavý. Učitelce jsem do čtenářského deníku ke svým oblíbeným citátům napsala "konec", i když jsem se ho nedočkala, alei tak bych řekla, že to můj vztah k této knize přesně vystihuje.

Jack93
Jack93
29.08.2016 5 z 5

Perla světové literatury. Ostatně, které Shakespearovo dílo jí není? Je veřejným tajemstvím, proč jsou jeho díla tak nadčasová a díky tomu stále aktuální i po více než 400 letech od vydání - Shakespeare totiž stvořil univerzální literární postavy, které svým charakterem zapadnou do každé doby, bez ohledu na politické zřízení, technologickou vyspělost atd.

Jago = symbol intrikáře. Už jen tato stručná, naprosto výstižná charakteristika mluví za vše. Je to mistr klamu a mistr slova. Jak píše Martin Hilský v anotaci "moc slova má v této hře zcela výjimečnou důležitost". Pravda pravdoucí.

Shakespeare ale není nadčasový jen díky postavám, ale i jedinečnému citu pro jazyk a hraní si se slovy. Jednotlivé promluvy postav musejí pocházet z hlavy génia, jinak si nedokážu vysvětlit všechny ty slavné monology a dialogy jeho postav. Lingvisti musejí být v sedmém nebi, když se ponoří do Shakespeara. Ale i já jakožto obyčejný čtenář hluboce oceňuji neskutečnou hru vznešených slov, kterou Shakespeare v každé své hře roztáčí.

Navíc má člověk po přečtení Vildy pocit, že se zase ve svých znalostech posunul o kus dál a rozšířil si obzory. Teď už vím, kdo je Jago, znám průběh hry, vím, že se odehrává v Benátkách a především na Kypru, že mouřenín je knižní označení pro černocha... Pro AZ-kvíz či reprízy Riskuj dobré znalosti, ne?

Romeo a Julie, Hamlet, Othello. Je na čase přečíst si i něco jiného než tragédii...

BLeeCraleek
BLeeCraleek
25.05.2016 3 z 5

Kam až je člověk dohnán žárlivostí a intrikami… jak člověk druhýmu nevěří a pak se diví, že ani on nevěří jemu

Beltrix
Beltrix
02.04.2016 3 z 5

Velmi nadčasová hra. Myslím, že snad každý má ve svém okolí nějakého podobně výřečného Iaga či důvěřivého Othella.

ThrisaManx
ThrisaManx
13.03.2016 5 z 5

Jednoduše - je to Shakespeare. To znamená kniha, která mě chytne za srdce, bude mě bavit a budu ji milovat.

Zloba12
Zloba12
02.03.2016 5 z 5

Moje prvotina od Shakespeara. Určitě přečtu ještě něco jiného. Bavilo mě to. Kniha byla čtivá.

Mia77
Mia77
29.02.2016 4 z 5

Bála jsem se, že se mi tato kniha bude těžko číst, ale omyl, mělo to spád a přečetla jsem to jedním dechem. Asi si zkusím ještě nějaké Shakespearovo dílo, líbí se mi. Opravdu mistr slova. Měla jsem si ho přečíst už na střední, jak po nás chtěla soudružka učitelka :-)

Widow Embalmer
Widow Embalmer
21.02.2016 4 z 5

Na každém šprochu je pravdy trochu,
Afroameričan je pojem korektní.
Žárlivost je cesta v peklo, hochu,
ni bílá panna není perfektní.

Ověřuj fakta, nedej na pomluvy,
presumpce viny správná je stěží.
Po zločinu z vášně pozdě na omluvy.
Zahla či nezahla, to je oč tu běží.

dennie3
dennie3
18.01.2016 5 z 5

Moc dobrá hra. Překlad od Hilského mi vyhovuje ze všech nejvíc, je sice nejvolnější, ale taky mi připadá nejpřirozenější.

yenda1
yenda1
29.12.2015 5 z 5

Othello jest krásnou postavou. Ač černý, což ho jaksi vyděluje, platí za lepšího člověka než se dá říct o většině bílých Benátčanů. Kam vkročí, tam zavládne klid a smír. Mluví krásným, vzletným jazykem, aby ne, je zamilován, čerstvě ženat. Láska ho potkala na prahu padesáti let a o to je vlastně celé vyústění hry tragičtější. Věří velkým slovům, věří v lásku, pravdu a čest. A tím je vlastně v určité nevýhodě oproti cynikovi a padouchovi z největších, oproti Jagovi.
Jago kam vkročí, tam je svár. Puch pomluv, lží a nedůvěry zamoří prostor kolem něho, na samotného strůjce se však nevztahuje. Othello věří, že jeho povolání je posláním, není žoldák. Jago oproti tomu chce nadělat prachy, naplnit měšec, tahat z blbců peníze. Čest je mu k smíchu, výborně ji však předvádí. Je velmi inteligentní, chytřejší než Maur. Brilantní pozorovatel a znalec lidí, v mžiku je má přečtené. Je to výkonný umělec čirého zla.

Ale proč ta nenávist vůči Othellovi? Představuje vše, co Jago nemá. Cítí se ukřivděn. Nafintěný panák Cassio, Othellem jmenovaný, mu vyfoukl post zástupce. Maur má krásnou, mladou ženu, navíc dceru významného Benátčana. A samozřejmě je tu důvod rasový, Jago s nelibostí nese, že mu vládne "ten negr pyskatej". Ovšem největší rozdíl a důvod k nenávisti je asi zakopán hlouběji. Setkávají se zde dva bytostně protikladné přístupy k životu. Největším z rozporů je přístup k lásce samé, Jago jí není schopen. Nedokáže pochopit, jak vůbec může někdo jako divoch černý někoho milovat. A maurova láska je opětována. Jago všechny tyhle nesmysly spláchne pod pojem chtíč. Vše je chtíč, postel, rychle použít a jít dál. Láska je zhovadilost....tato Jagova slova se ozývají s obměnou celá staletí v životech lidí mimo prostor divadla.

Othello není žárlivec. Naopak. Svou ženu miluje a věří ji. Ale má podstatnou "vadu". Je důvěřivý, věří v přátelství Jagovo, ač on je nebetyčným zlem, sketou. Věří v Jagovu čestnost, poctivost. Jago je velký rétor, geniální rétor. A tím se stává vládcem celého prostoru, lidé kolem něj jsou pimprlata, tahá s nimi umně po šachovnici. Plán mu vychází, postupně se zbavuje soupeřů. A tepe do duše Maura, rozleptá ji, nakazí, rozdrtí způsobem nevídaným.

Desdemonina láska k Othellovi je bezmezná. Na svatebním loži prosí Othella o odklad, vše se vysvětlí když posečká. On ji nedá ani minutu, ačkoliv, když na začátku hry Othello potřeboval její pomoc ona neváhala a vprostřed noci přišla svědčit v jeho prospěch.

Jago společně s Richardem III. je velkým padouchem. Ale Richarda ještě "překonává". Richard se v závěru vyznává ze svých vin ( "Nikdo mě nemá rád"). Když má však spoutaný Jago vysvětlit své pohnutky tváří tvář šílenému vyústění hry, pronese:

"Neptejte se. Co víte, víte.
Od této chvíle nepromluvím slovo."

EvzenTomecek
EvzenTomecek
07.05.2015 5 z 5

Klobouk dolů před autorem, velice dramatické... Krásné zobrazení různých stránek člověka

Shimargh
Shimargh