Othello

Othello https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444060/othello-B0N-444060.jpeg 4 1177 96

Příběh statečného maurského vojevůdce, který podlehl zelenooké stvůře žárlivosti, je natolik sugestivní a přesvědčivý, že je ctěn nejen jako umělecké dílo, ale je zmiňován i v odborné psychologické literatuře. Shakespeare ovšem nezkoumá ve svých hrách pouze dispozici, vlastnost, posedlost jedné osoby ostatně nemůžeme si být jisti, zda ještě hlouběji propadlým do pekla žárlivosti není Jago. Shakespeare ve svých tragediích staví úplný svět, ve kterém nezvladatelné vášně propukají. Benátky jsou ve válečném stavu, nejvyšší hodnost v armádě má muž odlišné pleti, kdekdo chce udělat kariéru Tak začíná tragédie, ve které i ten nejstatečnější ztratí svou integritu. Vyšlo v rámci edice Souborné dílo Williama Shakespeara v překladu Martina Hilského, v souboru s dalšími třemi svazky: Král Lear, Macbeth, Hamlet.... celý text

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , ELK - Evropský literární klub , Knižní klub

The Tragedy of Othello , 1605

heliiinka
18.06.2019 5 z 5

Ze začátku se to trochu vleče, ale konec má úžasný spád. Typická tragédie, zkazí se všechno, co čekáte i to co nečekáte. Miluju tahle stará dramata, tu vyšroubovanost na konci a ten složitý jazyk se spoustou inverze. Mistr Yoda se má co učit. :D
A Jago je opravdu odporně zlý.

pismenkovyJoe
01.03.2019 4 z 5

První kniha od Shakespeara a líbila se mi. Přečtena je za chvilku a příběh je silný, velmi přehledný a čtivý, plný lidských hříchů a tragédií, ze života.. :)

princesse
20.01.2019 3 z 5

Začátek hodně, hodně těžký na orientaci v osobách a ději. Samozřejmě tomu příliš nepomohl krkolomný jazyk a složení vět. Když se člověk trochu zorientuje, tak pecka v podobě naprostého zavrhnutí manželky hlavním hrdinou, který tak učiní pouze na základě ... jeden pán povídal ... nic jí nevěří a hned má jasno co s ní. Nevím. Pro mě ukvapené a nepochopitelné jednání s fatálními následky. A taková to byla láska??? Žárlivost některých jedinců prostě nezná mezí.

GabrielleT.
16.01.2019 5 z 5

Jedna ze Shakespearových nejlepších a nejsilnějších tragédií. První, která mě opravdu dojala.

monishek
03.01.2019 4 z 5

Zacatek mi prisel zmateny a nevedela jsem o co presne jde. Potom to bylo lepsi. Nejvic me prekvapilo, jak nastvany Othello hned manzelce nadaval, ze je devka :-\

LuciNka93
09.12.2018 4 z 5

Je to první kniha co jsem přečetla od Shakespeare a moc se mi líbila. Jen se musím přiznat, za to že jsem nebyla schopná přečíst knihu dokonce. Na začátku knihy mi trvalo se začíst a dlouho mi to trvalo, tak jsem od poloviny knihy přeskočila a pak jsem knihu dočetla. Bylo vidět kam až dokáže zajít žárlivost. Příběh, který za to stojí opravdu přečíst. Nemůžu se už dočkat až si přečtu knihu Romeo a Julie.

Erudite
17.11.2018 4 z 5

Shakespeare znovu pracuje s lidskou zbrklostí a dělá z ní prostředek, co všechny zůčastněné pomalu a jistě - nebo spíše zbrkle a jistě - veze do končin, odkud není návratu. Ruku v ruce s žárlivostí se tak zbrklé jednání stává smrtelnou zbraní.
Po zkušenosti s Romeem a Julii není těžké odhadnout hořkosladký konec - i tak se ale nelze odtrhnout oči od děje, dokud nás autor nedoveze stále stupňující se rychlostí až do cíle.

Lucik100
11.11.2018 5 z 5

Další skvělá tragédie od Shakespeara.

ElleNora
07.10.2018 2 z 5

Příběh byl zpočátku dosti zmatený, takže jsem se trochu ztrácela. Ale po vymotání jsem se ponořila do děje. Kvůli slovům a intrikám se stala ze hry tragédie. Je to poučné, naznačuje to, že komunikace je dost zanedbaná a to i v dnešní době.

Ajda300
17.09.2018

Othello se mi líbil mnohem více než Romeo a Julie (to bylo takový přeslazený). Myslím že by se mohl stát i v přítomnosti

intelektuálka
01.09.2018 5 z 5

Návrat k dílům Shakespeara je vždy emotivní..

Co tady dodat - slova Martina Hilského říkají vše...

Drama vášně, žárlivosti a smrti...řeč lásky a řeč zrady...

"Othello: Když růži urvu, živoucí růst jí vrátit nedokáži a musí zvadnout ..."

K dílům Shakespeara se dá stále vracet.

Natali692000
06.08.2018 5 z 5

Tato kniha mě neskutečně vzala za srdce. Vyvolala ve mně opravdu silné emoce. I slzička ukápla. A to vše jen kvůli lžím, žárlivosti, touze po moci a pomstě.

Noita
15.05.2018 5 z 5

Když jsem to četla ve třinácti, bylo to stejně skvělé jako dnes.
Miluji Třasooštěpovu nadčasovost ve všech ohledech, i když dnes by mu Othella nevydali, stejně jako Kupce Benátského :-p
Vždycky se pak ptám:
"A co je ještě nového?" :-)

Kuža007
03.04.2018 4 z 5

Další skvělé drama od Shakespeara. Na Hamleta mu chybí bohužel pro mě jedna hvězda.

rarášek
12.02.2018 5 z 5

Zase skvělá tragédie od Shakespeare, tentokrát o žárlivosti, pomstě, vině, přetvářce a neschopnosti rozeznat, kdo klame a kdo říká pravdu. Četla jsem ji dlouho po čtení komedie Zkrocení zlé ženy a i když to bylo opravdu dobré čtení, došla jsem k názoru, že mi více holdují tragédie. :)
,, Panebože! Je to k víře, že si lidé lijí do úst nepřítele, aby jim ukradl mozek? Že se s veselím, s výskáním a s vyváděním proměňujeme v zvířata!"

dedliipf
30.11.2017 4 z 5

V podstatě renesanční verze reality show Survivor odehrávající se na Kypru.

cat5
24.11.2017 5 z 5

Dokonalé.

nelly2712
12.11.2017 4 z 5

dobra kniha k maturite, cte se snadno a dej je celkem dobry, kratka :)

domino1701
28.10.2017 5 z 5

Takovouto věc může napsat prostě jenom Shakespeare!! Dokonalé a smutné.

niki-chan
26.10.2017 5 z 5

Skvěle napsáno a je smutné, jak někdo jako Othello svede podlehnout celkem lehce Jagovým intrikám.