Otevřené oči a zvednuté obočí

Soubor esejů o vědeckém poznání a přirozeném údivu člověka. Autor se čtivou formou dotýká rozličných témat současné vědy, postojů k vědě a filozofických otázek souvisejících s vědeckým přístupem k světu. Knihu doprovází grafika Vladimíra Boudníka.

https://www.databazeknih.cz/images_books/94_/94247/otevrene-oci-a-zvednute-oboci-94247.gif 52
Literatura naučná, Filozofie, Věda
Vydáno, Vesmír

Kniha Otevřené oči a zvednuté obočí

Lector
09.06.2013

Bez mučení uvedu, že jsem s Ivanem Havlem „potkal“ poprvé, a to drahně let od vydání tohoto titulu. Sáhl jsem po ni, protože jsem si nyní pořídil nejnovější pokračování těchto esejí („Zjitřená mysl a kouzelný svět“), ale chtěl jsem na to jít pěkně popořádku. Nebudu se přetvařovat: ta kniha je výborná. I. Havel je plný originálních postřehů a myšlenek točících se většinou kolem filozofie vědy. Záběr témat je obrovský - v podstatě od lingvistiky přes kognitivní vědy (no, ona lingvistika v podstatě mezi kognitivní vědy patří) přes genetiku až po teoretickou fyziku. Velký prostor je věnován roli vědy a její sebereflexi. Na několika místech je cítit ostražitý Havlův přístup k moderní vědě, respektive některým vědcům. Řekl bych, že Havlův postoj je v opozici s knihou, o které jsem tu psal v únoru, a to „Tváří v tvář“ od S. Weinbergera (http://www.databazeknih.cz/knihy/tvari-v-tvar-89562 ).
Jde o knihu čtivou, i když příliv myšlenek nutí člověka k maximální koncentraci. Než stačíte vstřebat jeden chod, už máte „na talíři další porci“ – a pozor – není to žádná dieta. Proto se kniha hodí spíše k „občasnému nahlédnutí“, než ke tčení na jeden zátah. Protože jsem měl knihu půjčenou z knihovny, četl jsem ji v kuse, ale budu se po ni muset poohlédnout v antikvariátech a „dát si ji ještě jednou po malých soustech“.

filozofie vědy

Ivan M. Havel