Otevřená univerzita: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a její cizinci 1918-1938-1948 https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432792/bmid_otevrena-univerzita-filozoficka-fak-SuG-432792.PNG 5 1 1

Kniha Otevřená univerzita. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a její cizinci 1918-1938-1948 vznikla jako doprovodná publikace stejnojmenné výstavy uspořádané na podzim 2019 na FF UK. Právě tato fakulta prošla od roku 1918 bouřlivou transformací reagující na vzdělávací potřeby a rostoucí sebevědomí mladého státu. Nejviditelnějším projevem byla programová internacionalizace pedagogického sboru, a to nejen v rámci filologických oborů. Na fakultě tak vedle českých profesorů, docentů a lektorů bylo v letech 1918-1938 možné navštěvovat přednášky vedené Francouzem, Italem, Němcem, Slovincem, Rusem, Ukrajincem, Bělorusem, Židem, Španělem, Polákem i Polkou, Rumunem, Arménem, Chorvatem, Bulharem, Dánem, Švédem, Angličanem i Skotem, Lotyškou, Turkem i Arabem. Několik vybraných osudů zahraničních osobností, oněch "našich cizinců" působících na FF UK v dynamickém období 1918-1938-1948, nám může být připomenutím, že odvážná a tvůrčí otevřenost vůči jinakosti náleží k dobré tradici naší akademické obce, neboť existencionálně spočívá v samotných kořenech evropské a západní civilizace.... celý text

milamarus
10.11.2022 5 z 5

Pochvala panu Hlaváčkovi za další medailonovou knížku! Kdo má na čtrnácté či patnácté příčce místo, nechť do ní zkusí alespoň nahlédnout. Přidávám štítky. // Děkuji za bazírování na osvědčeném formátu a celostránkových portrétních fotografiích. Děkuji, že je zde uváděno několik českých jmen (Oldřich Hujer, Otokar Fischer, Václav Tille, Josef Šusta a další), což ji parádně propojuje s "Profesorskou republikou", která byla vydána o rok dříve. // Je to opět zvláštní čtení - jednotvárné a zároveň proměnlivé, po srovnání volající, ale jinak nesrovnatelné. Cenné. // Za všechny opakující se termíny vybírám jeden - Olšanské hřbitovy. Tam některá vyprávění končí. // Pět.