Otec Perdrix

Otec Perdrix, pařížský řemeslník, onemocněl a lékař mu zakázal pracovat. Po celoživotní dřině si staří manželé, zbaveni pravidelného výdělku, nejrůznějším způsobem opatřují to nejnutnější k nuznému životu. Nemoc se nelepší, poměry jsou den ode dne horší...

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58048/otec-perdrix-58048.jpg 23
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Svoboda

Le pére Perdrix, 1902

Kniha Otec Perdrix

Zelený_Drak
21. srpnaodpad!

Bohužel, to, že je něco staré, neznamená, že je to kvalitní. Tady je vděčný (věčný?) námět, ale stylisticky to nestojí za řeč. Období i téma mají lepší autory. Je vidět, že edice Světová četba v počátcích ještě dost tápala.

Otec Perdrix je kovář, kterému doktor zakáže pracovat, a on si časem zvykne lenošit na lavičce u domu. Snad se dá říct, že se napracoval v životě dost, ale to zřejmě i jeho žena, která si na stará kolena přibírá jednen přivýdělek za druhým, aby vyšli. Ne, že by Perdrix nedělal vůbec nic, většinou ale posedává. Děti mají tři, ale že by se o rodiče postaraly, to se tedy nestarají. Obecní příspěvek pro chudé je Perdrixovým odebrán právě skrze návštěvu dětí - u bohatého souseda vzbudí dojem, že si za obecní peníze nějak moc vyhazují z kopýtka... A pak je tu mladý synovec Petr Bousset, kterému se podaří vystudovat, ale jaksi se mu skrze sociální cítění nedaří udržet si dobře placené místo a ani neumí nic ušetřit, takže se po čase zase pověsí rodičům na krk a vysedává se starým strýcem před domem... Určitě je to tematicky atraktivní kousek, kde žádné postavě nejde tak úplně fandit. Ale ničím to nepřekvapí a je to špatně napsané. Nechápu, co na tom u nás svého času všichni viděli. Snad to působilo více neotřele než dnes.

lampernaqui
27.05.2016

Krátký příběh o muži, kterému přisoudili závažnou nemoc, byl nucen přestat pracovat, jeho manželka musela začít brát několikero dalších prací, aby vyžili, byl mu odebrán příspěvek, jelikož dle jiných na tom nebyl tak špatně, aby pracoval... atd. atd.... A k lepšímu životu si našel chráněnce, titulované mladíka od sousedů, se kterým trávil volné chvíle.