Otec Goriot

Otec Goriot https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42634/bmid_otec-goriot-jmD-42634.jpg 4 1097 115

Otec Goriot pracuje jako dělník v továrně na výrobu těstovin, později se z něho stane obchodník. Daří se mu a finančně je velmi dobře zajištěný. Má dvě dcery (Anastázii a Delfínu), které jsou již vdané. Jedna si vzala bankéře, druhá šlechtice a od otce dostaly velmi tučná věna. Po čase se na věno zapomnělo a manželé zakázali dcerám, aby je chodil otec navštěvovat. Otec Goriot svůj majetek prodá a odstěhuje se do penzionu, kde je levné ubytování. Manželka, kterou měl velmi rád, mu zemřela velmi brzy a veškerou svou lásku věnoval svým dcerám. Dcery jsou rozmazlené, sobecké a za otce se stydí. I přesto chodí navštěvovat otce, ale ne pro lásku, ale pro peníze. Ve stejném penzionu bydlí druhá hlavní postava románu, student Evžen Rastignac. Evžen přichází do Paříže studovat práva. Pochází z chudé rodiny. Peníze, které dostává od rodičů stačí pouze na bydlení. Postupem času Evžen poznává, že se ve společnosti bez peněz neobejde. Peníze si půjčuje u svého kamaráda Vautrina. Na jednom plese se seznamuje s Delfinou a zamiluje se do ní. Kvůli ní se Evžen stane hazardním hráčem, Goriot již nemá mnoho peněz a dcery ho proto přestanou navštěvovat...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

Le Père Goriot , 1835

Kaka.cs
22.05.2016 3 z 5

Příběh je skvělý a drsný. Typické dílo francouzského realismu, který mám ráda. Přesto jsem se knížkou nějak nemohla prokousat, strašně dlouho trvá, než se tam skutečně začne něco dít. Ale i to je typické pro literaturu této doby.

papaja
20.05.2016 3 z 5

Sice nemám moc ráda útlé knihy, jelikož se začtete a je konec, ale tady by to knize velice prospělo, příběh byl velice dobrý, téma bylo kruté a pro většinu lidí naprosto nechutné, ale za tu délku musím dát jen 3 hvězdy.

Pawlisman
21.03.2016 4 z 5

Čet jsem mlád jako povinnou literaturu a pamatuji, že se dalo a některé pasáže byly velice pěkně čitelné. Pamatuji si cosi z té chudé světničky, jídelny spolu s ostatními návštěvníky. Krásný popis postava atmosféra doby. Doporučuji životopis Balzace od S.Zweiga.

Edona
20.01.2016 3 z 5

Musím říct, že realismus v podání Balzaca mě nezaujal tolik, jako u jiných spisovatelů. Avšak nemůžu říct, že by to bylo příběhem, který mě svou tragikou zaujal. Asi jsem nepřišla na chuť stylu Balzaca.

ElfkaEleanor
14.01.2016 5 z 5

Otec Goriot je plný popisů situací a míst, což je vzhledem k době pochopitelné. Překvapivě mě to ale nenudilo, právě naopak. Lépe se mi do knihy vžilo a umocnilo to mou představu míst a situací.

Benjiki
02.01.2016 1 z 5

Byla by to určitě úžasná kniha s úžasným poučením... Kdyby to nebyla neskutečně natahovaná nuda. Blablablablablabla knoflíky blablablablablabla kabát blablablablablabla morální dilema blablablablablabla napiju se čaje blablablablablabla máme za sebou deset stránek. Jo, je to starý a je to realistický a já nevim co ještě, ale nebudu tomu dávat velký hodnocení proto, že je to legenda. Kdyby byla kniha tak o tři čtvrtiny kratší, byla by to příjemná novela. Takhle je to dlouhá okecávačka, určitě dobře napsaná, ale okecávačka. 2.8/10

Krysa1769
10.11.2015 2 z 5

Kdyby se Otec Goriot tak špatně nečetl, tak by mě asi bavil více. A fakt, že patří mezi povinnou literaturu, mu rozhodně nepomohl. Knihy by se měli číst s radostí a chutí a ne s odporem a z povinnosti, protože vám ji zadávají učitelé. Chápu, že chtějí a potřebují naučit generaci 21. století číst, ale ani ta nejlepší knížka na světě nebude bavit každého. A mně se protiví číst něco, co jsem si sama nevybrala a co mě nebaví.

Plútarchos
07.10.2015 4 z 5

Otec Goriot, Evžen Rastignac, Smrtifouk Vautrin, obě Goriotovy dcery a jejich manželé, měšťácké figurky strávníků paní Vauquerové... jsou typickými postavami tehdejší Paříže. Vykreslení podivného způsobu života "vysoké" společnosti, kde si manželé vydržují milenky a manželky milence, smysl života dostat se do takové společnosti, která dává pokrytecky na odiv svůj úspěch i když jsou prakticky bez prostředků (jak aktuální :-)) mě zaujalo stejně jako vykreslení charakteru postav. Utrpení otce Goriota už mě toliko nedojalo - jak si kdo ustele, tak si lehne. A navíc tomu dneska není moc jinak. Líbil se mi mladý Evžen Rastignac se svým postojem ke své rodině, snahou prosadit se ve společnosti bez použití nekalých praktik proti jeho svědomí avšak vyzývající společnost na souboj "A teď kdo s koho!" Co mě však překvapilo nejvíc bylo počítání příjmů v ročních výnosech rent! Takový způsob zajištění příjmů je zcela v souladu s dnešním moderním finančním myšlením a každý by si měl Balzaca přečíst! :-)
"Je-li nějaký cit vrozen srdci muže, zdaž to není hrdost z ochrany, kterou poskytuje vždy slabé bytosti? Přidejte k tomu ještě lásku, tuto živoucí vděčnost všech upřímných duší za původ jejich rozkoší a pochopíte velmi mnoho duševních zvláštnůstek."

Hun
21.09.2015

Vlastně mi nakonec přišlo, že nejvíc Balzac zkritizoval otce Goriota samého. Svou opičí láskou a rozmazlováním nemohl z dcer vychovat nic jiného.

Jinak nádherná sonda do lidské psychiky. Takové knihy už dnes nikdo nepíše.

wiix
01.06.2015 3 z 5

Som veľmi sklamaná. Toľko som sa napočúvala na strednej škole o tomto diele a nakoniec (neviem či som tomu len neporozumela..hm) som našla len klišé, vzťahy a nudu. Napriek kritike však vnímam pozitívne štýl písania a aj tému vzhľadom na historické obdobie jej vzniku.

Lily28
02.04.2015 4 z 5

Smutný príbeh starého cestovinára o nevďačnosti a kritike vyšších spoločenských vrstiev.

bimmerworks
22.01.2015 5 z 5

Super kniha kritizující tehdejší společnost. Znázornění přehnané lásky otce k dcerám která se mu bohužel stala osudným. Výborný popis čisté, neposkvrněné duše mladého studenta Rastignaca a jeho postupné propadání na úroveň dcer které kvůli pohrdání otcem Goriotem odsuzoval. Ne každý tomuto Balzacovskému stylu psaní a kritiky přijde na chuť. :-)

Nagadir
18.01.2015 5 z 5

Neuvěřitelně smutná kniha, s otcem Goriotem jsem strašně soucítila a bylo mi ho neuvěřitelně líto. Ano, začátek je poněkud únavně popisný, ale pak se to rozjede.

Thrawn89
03.01.2015 2 z 5

Ze společenského hlediska ta kniha není nezajímavá, ale čte se hrozně.

Klarv
20.11.2014 2 z 5

Já, která umí přečíst knihu během jednoho dne, jsem se tímhle dílem opravdu dlouho prokousávala. Únavné čtení, které sice má možná v sobě správné myšlenky, ale jak je to zdlouhavě napsané, to byla hrůza. Knihu jsem četla snad 3 týdny. Posledních 20 stran jsem viděla, že už bude konec, ale přeci jenom jsem to četla celý den, než jsem se na konec dostala. To se mi dlouho s žádnou knihou nestalo.

mdracek
22.10.2014 3 z 5

Celkem dost dlouhá povídka zachycující příběh studenta Rastignaca, snažícího se dostat do vyšší společnosti, a otce Goriota, který dobře provdal své dcery, dal jim vše, co mohl, a ony se k němu pak otočily zády.
Zpočátku jsem Evžena neměla ráda, nakonec se ale ukázalo, že jako jediný měl srdce na pravém místě. Chudák otec Goriot, bylo to tak věrohodně napsané, že mi ho bylo vážně líto, hlavně pro tu jeho zaslepenou lásku k dcerám.

fruitbueno
02.10.2014 4 z 5

Povinná četba jak hrom.. ale když člověk odmyslí formu (dlouhé popisy, prakticky celo- i vícestránkové monology postav) a zamyslí se nad sdělením (peníze, moc a majetek nad čímkoli jiným, ušlechtilým), dojde mu, že literatura měla jasno už dávno. A že se některé věci nemění? To je jisté. Až nebezpečně hrůzná paralela s "hodnotami", které se uznávají v dnešním světě.

Rinoa18
25.09.2014

Přežít tuhle knihu a zejména tři desítky stran (mám takové tušení, že jich bylo i víc) o umírání... to už vyžaduje extra velkou krabičku diazepamu. No, zvládla jsem to. A už nikdy víc.

Pavlina.13
09.09.2014 4 z 5

Často jsem se ztrácela při několika stránkových projevech a opravdu moc jsem se musela soustředit, abych věděla co vlastně čtu. Čtení mi neusnadňovalo ani množství francouzských jmen a názvů (u těch co se vyskytovali opravdu často jsem si dohledávala výslovnost). Ale i přesto je kniha krásně zpracovaná a jakmile jsem se do ní dostala, nemohla jsem ji odložit. Námět knihy je nadčasový a bohužel i v dnešní době často vídaný. Mrzelo mě, že kniha nepokračovala dál. Opravdu jsem doufala, že se Evžen za otce Goriota jeho povedeným dceruškám nějak pomstí...

Aaron Lewis
14.08.2014 4 z 5

Smutný příběh jednoho otce, kterého opustili dcery, poté co je dobře provdal, jelikož se za něj styděli! Velmi hezké.