Otec Goriot

Otec Goriot https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3203/bmid_otec-goriot-VMB-3203.jpeg 4 1097 115

Otec Goriot pracuje jako dělník v továrně na výrobu těstovin, později se z něho stane obchodník. Daří se mu a finančně je velmi dobře zajištěný. Má dvě dcery (Anastázii a Delfínu), které jsou již vdané. Jedna si vzala bankéře, druhá šlechtice a od otce dostaly velmi tučná věna. Po čase se na věno zapomnělo a manželé zakázali dcerám, aby je chodil otec navštěvovat. Otec Goriot svůj majetek prodá a odstěhuje se do penzionu, kde je levné ubytování. Manželka, kterou měl velmi rád, mu zemřela velmi brzy a veškerou svou lásku věnoval svým dcerám. Dcery jsou rozmazlené, sobecké a za otce se stydí. I přesto chodí navštěvovat otce, ale ne pro lásku, ale pro peníze. Ve stejném penzionu bydlí druhá hlavní postava románu, student Evžen Rastignac. Evžen přichází do Paříže studovat práva. Pochází z chudé rodiny. Peníze, které dostává od rodičů stačí pouze na bydlení. Postupem času Evžen poznává, že se ve společnosti bez peněz neobejde. Peníze si půjčuje u svého kamaráda Vautrina. Na jednom plese se seznamuje s Delfinou a zamiluje se do ní. Kvůli ní se Evžen stane hazardním hráčem, Goriot již nemá mnoho peněz a dcery ho proto přestanou navštěvovat...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Petit Press

Le Père Goriot , 1835

kacimilek
20.09.2012 4 z 5

Popisy, popisy, děj, popisy. Kdo by se ale divil, vždyť je to dílo uznávaného výborného popisovatele Honoré de Balzaca. Skalní příznivci Ernesta si asi na své nepřijdou. Mě se však kniha líbila.

Zuzvil
26.06.2012 2 z 5

Další knížka z tzv. "povinné četby", lépe snad jen říct klasika. Tady ovšem musím říct, že i když jsem ji četla před lety, tak si zcela přesně vybavuji, že jsem kapánek přeskakovala některé odstavce, protože autor píše opravdu veeelmi popisně každý detail. Vyobrazení samotného příběhu je ale zajímavé a i v dnešní době často možné. Za mě ale knihu spíše nedoporučuji.

petr94
12.05.2012 5 z 5

Začátek mě moc nezaujal, do čtení jsem se ani moc nehrnul. Později se to však změnilo a ke konci jsem ji ani nechtěl odložit. Nejvíce mě zasáhla závěrečná dlouhá řeč Goriota, ve které shrnuje zkaženost společnosti a hloupost jeho přílišné lásky ke svým dcerám, které jeho lásku neopětovaly.

zuzulique
30.12.2011 5 z 5

Klasika, ktorá pretrvá stáročia sa nehodnotí inak ako 5*...ktorí dnešní autori to tiež dokážu?!

zipporah
23.12.2011 2 z 5

Dajak ma to vtedy nebavilo čítať, no bola som primladá na zvažovanie kníh svetovej literatúry, určite je hodnotná.

kniholka
07.12.2011 2 z 5

Čtení této knížky pro mě bylo utrpením...holt na ten realismus asi nejsem...Za pár let možná zkusím znova...

Adrianah
23.09.2011 5 z 5

Román ukazující morální úpadek francouzské společnosti,kde hlavní roli ve společenských vztazích hrály peníze.Poukazuje na vliv majetku na utváření charakteru člověka. Kniha je velmi čtivá a moc se mi líbila.Doporučuji přečíst.

Petra Škrabák
14.08.2011 5 z 5

Pokud si při čtení rádi bezděčně představujete postavy a místa, kde se děj odehrává, pak tohle je to pravé pro Vás, dokážete si přesně vybavit tvář i oblek Goriota. Neskutečně detailně popsané.

Velice příjemné počtení, ačkoliv ne příliš veselé.

Vřele doporučuji všem věkovým kategoriím :)

dusin
24.03.2011 5 z 5

Vřele doporučuji všem! Při čtení jsem nevěřil vlastním očím! Tuším, že na začátku Balzac píše, že je to podle skutečných událostí a že si nic z toho nevymyslel. Tomu nemůžu uvěřit. Doufám, že ne! Šílený!

Breburda
22.02.2011 5 z 5

Peníze, peníze a zase ty peníze. Anebl poctivou prací ke štěstí nepřijdeš. Velice pravdivé i když chmurné

Slečna L.
08.01.2011 4 z 5

Tato kniha je součástí seznamu naší povinné četby a příběh, který nám učitelka shrnula v hodině, mě zaujal. Bohužel Balzacovo podání tohoto příběhu už mě tak "za srdce nechytlo". Ubíjelo mě hlavně dlouhé a pro mě zbytečné popisování. S odstupem času od přečtení se mi dílo ale začíná zamlouvat víc.

Apoxyomenos
13.12.2010

pribeh som poznal uz davno predtym nez som to cital, celkom som sa na to tesil, hlavne potom co som si precital Balzacove Rozmarne poviedky, ktore boli neskutocne vtipne som sa bavil snad na kazdej jednej a potom prisla tato kruta rana. Nezazivne, nudne, vadilo mi ze nema kapitoly, dost som trpel pri nej, jedinym plus ktore som ako tak vnimal velmi realne vykreslene prostredie.

messi@h
30.11.-0001 odpad!

Možná jsem barbar, ale realismus v podání Balzaca mě za srdce skutečně nechytl. Ty neustálé popisy jsou ubíjející; když autor opakovaně popisuje na jednu stránku bezvýznamnou postavu, která nemá pro další děj žádný význam a objeví se pouze jednou - to opravdu není nic pro mě. Tahle kniha povinné četby pro mě kdysi byla opravdovým očistcem.

Komnenos
30.11.-0001 4 z 5

Jednoducho svetová klasika. Bez kapitol, bez datovania, bez pochýb.

Parník
30.11.-0001 4 z 5

Četl jsem to dávno, kniha byla spíše nadprůměr co se týče povinné četby, ale nějak moc mi neimponovala.Tak 3,5*