Otcové prstenu

Otcové prstenu https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28451/otcove-prstenu-28451.jpg 4 25 4

Kdysi se na autory žánru fantasy pohlíželo svrchu jako na dodavatele únikové literatury, nebo v nejlepším, výrobce příběhů vhodných k uspávání dětí. Dnes tituly fantasy okupují žebříčky bestsellerů a fantasy filmy plní kasy kin. Fantasy náměty dominují novému průmyslu počítačových her a o klasických dílech žánru se učí děti ve školách a na universitách po celém světě. Zásluhu na tom má nade všemi ostatními John Ronald Reuel Tolkien, milovaný autor Hobita a Pána prstenů. Téměř všichni současní mistři fantasy o sobě prohlašují, že J. R. R. Tolkien je jejich vzor a mistr, ten, který zažehl jejich imaginaci a inspiroval je k tvorbě. Ale kteří autoři ovlivnili jeho? Sir Isaac Newton jednou řekl: „Jestliže jsem viděl dále, bylo to proto, že jsem stál na ramenou gigantů.“ A to platí i obecně. Proto v této sbírce mezinárodně uznávaný tolkienovský expert Douglas A. Anderson vůbec poprvé shromáždil reprezentativní výběr ukázek děl těchto gigantů, aby vytvořil knihu, jež se stane klasikou sama o sobě. Ve Zlatém klíči, který inspiroval Tolkiena k napsání Kováře z Wooton Major, Georgie MacDonald vypráví příběh chlapce, jehož cesta na konec duhy přivede za hranice světa. V romantickém vyprávění Andrew Langa Příběh o Sigurdovi vystupují kouzelný prsten, čarovný meč a odvážný hrdina milovaný dvěma krásnými ženami – a prokletý strašidelným drakem. Tolkien četl E. A. Wyke-Smithovu Kouzelnou zemi Snergů svým dětem, okouzlen těmito pohádkami a národu skřítků „jen o něco větších než normální stůl“. V této sbírce se také poprvé objevuje dosud nikdy nepublikovaný literární klenot Davida Lindsaye, autora Cesty na Artur, povídky, kterou Tolkien vysoko cenil jako thriller i jako dílo o filozofii, víře a morálce. Tato sbírka příběhů plných čarovných cest, neohrožených hrdinů a strašných šelem představuje našemu publiku i neznámé autory, jejichž náměty, postupy, ideje a morální postoje inspirovaly další generace tvůrců včetně Tolkiena, a které každý milovník fantasy či Pána prstenů bude číst s potěšením.... celý text

Literatura světová , Povídky , Fantasy

Vydáno: , Baronet

Tales Before Tolkien , 2003

Kroana3
05.07.2021 4 z 5

Z pohledu dnešní doby možná slabší kousky, ale když se zamyslíte nad tím, že většina povídek pochází zhruba z let 1880-1930, tak je to sakra dobrý výběr. Výborný vzorek předtolkienovské fantasy. Někdy je vliv naprosto evidentní (Kočka Míca), jinde Tolkien inspiraci popírá (třeba Kroniky Islandie nikdy nečetl, ale co do rozsahu jsou podobné kronikám Středozemě a dodatkům). Pro fanouška žánru rozhodně velmi zajímavé čtení.

CharlesWard
30.07.2017 2 z 5

Příchod Teroru a Výbušnina Baumoff se kvalitou značně vymykají zbytku sborníku, a představují perly sbírky (a to ani jedna není fantasy v pravém slova smyslu, spíše originální pokusy o horror). Zbytek sbírky bohužel tvoří fantasy průměr na některých místech namíchaný s podprůměrem.

Sidonie
10.01.2017 4 z 5

Tohle je super! Stále někdo různým autorům vyčítá vliv Tolkiena. Ale tady je jasně vidět, že i sám Tolkien se nechal ovlivnit tvorbou před ním.
Knihy tvoří knihy. A nic není úplně nové.

Jako pro milovnici fantasy to pro mě bylo skvělé čtení.

kurcatovium
05.02.2012 4 z 5

Výběr rozličných fantasy či pohádkových povídek z dob před sepsáním Hobita. A jak už tomu u podobných výběrů bývá, kvalita je značně kolísavá. Některé z povídek jsou opravdu velmi dobré, a to i měřeno dnešním metrem, na jiné člověk bez problémů zapomene. Celkově jde ale rozhodně o zajímavou "sondu" do pravěku tohoto žánru.